Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

LCD Samsung C650

- - - - -
  • Please log in to reply
1010 replies to this topic

#37
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Eu zic ca ai 2 solutii :

1 - Neortodoxa - conectarea normala a semnalului audio stereo de la iesirea lcd-ului si comutarea din telecomanda sist. audio pe dvd si ar trebui sa-ti faca o "imprastiere" a semnalului audio pe toate boxele/satelitii sist. audio sau

2 - Ortodoxa prin intercalarea/conectarea intre iesirea optica/coaxial ( sau ce are lcd-ul ) a unui decodor extern dts/dolby digital si sist. audio , iar atunci cand vei aveea/sesiza de decodorul ca ai coloana sonora 5.1 decodarea o va face el individual pe fiecare canal in parte
In acest caz iesirea decodorului si intrarea sist. audio facandu-se in modul/conectori pt. 5.1 ( nu stereo ca la 1-ma varianta )
Tot pt. a 2-ua varianta mai exista schimbarea sau cumpararea unui sist. audio 5.1/7.1 cu decodorul inclus si astfel de sist. audio au deja intrari optice/coaxiale pe ele
Tu nemai trebuind decat sa faci conexiunea in cauza - optica/coaxial

#38
W1zzard

W1zzard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.08.2008

View Postgigoto, on 15th June 2010, 11:32, said:

Am incercat cum spui tu cu subtitrarile,nu merge,cel mai simplu inlocuite diacriticele si gata.

Stie cineva cum pot sa conectez tv-ul la un sistem audio 5.1,nu reusesc prin intermediul jackurilor,am putut doar prin iesirea tv de la casti,dar nu este ceea ce trebuie,poate ca sistemul meu audio nu cunoaste dts si de aceea nu se poate conecta,ceva sugestii?
Multam frumos.

Incearca sa faci si update de firmware pt TV-ul tau. E f simplu... mie mi-a luat 30 sec. Ce-i drept la mine erau vizibile
diacriticele chiar si inainte de update (atat timp cat fisierul *.srt avea setat encoding-ul corect pe UTF-8).

Legat de sistemul audio: in general cele care stiu DTS au si intrare digitala optica sau coaxiala (SPDIF), pe care e
obligatoriu sa o folosesti daca vrei decodare externa DTS si sunet surround 5.1
Pe jack-ul de casti poti conecta maxim un sistem 2.1 ( nu poti avea surround pe acel jack).

#39
dorinel78

dorinel78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 11.12.2006
Am un Samsung Le40650. Am o intrebare:
Trebuia sa se aprinda vreo lumina rosie la baza tv? cel putin asa se vede prin poze. La mine nu se aprinde nici o lumina
Multumesc

#40
chr71

chr71

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 100
  • Înscris: 14.07.2009
Am si eu o intrebare pt cunoscatori
Am un lcd le37c650, si pana acum ma conectam la net cu un adaptor wirles samsung
Acest adaptor cand l-am conectat initial la lcd a mers super usor, dar datorita faptului ca am doua fetite mici nu pot tine acest adaptor in lcd, si dupa fiecare conectare il scoateam din lcd. A mers fara problema o perioada de timp dupa care dintr-o data cand am vrut sa il conectez nu a mai mers, ma gaseste ca retea dar numai vrea sa se conecteze. Mentionez ca initial cand l-am conectat prima oara a fost pe automat, iar acum nici automat nici manual numai vrea. Intrebare? Se poate sa se fi stricat? Mie mi se pare aiurea ca totusi e ca un stick?
Sa ma duc cu el la garantie sa il schimb? Ce ma sfatuiti?

#41
G12345

G12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 16.03.2007

View Postgigoto, on 10th June 2010, 15:34, said:

Am bagat un film de 1080p,un mkv, pe un stick de 8 gb si merge,ia si subtitrarea,dar cam lipsesc unele caractere,.....

Pentru subtitrare cu diacritice, verifica daca ai setarea urmatoare: du-te in Menu la rotitele alea doua, Plug&Play, Limba, Preferinta si seteaza aici totul pe Romana (sau macar Limba subtitrare primara: Romana).

#42
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 11.08.2007
Salut,poate cineva sa-mi explice cineva de ce toate filmele vazute pe cablu sau chiar si pe DvD player se vad de parca sunt filmate cu telefonul,adica imaginea este buna dar parca se vad ca niste seriale tv ieftine,zici ca ma uit la ''Tanar si nelinistit''.
Dar daca vad un film direct dupa HDD extern,un mkv la 720p-1080p,se vede foarte bine,adica asa cum trebuie sa se vada un film,pe cand celelalte parca sunt lipsite de vlaga.
Sunt ceva setari pe care le pot face ca sa pot vedea un film la calitatea lui normala,precizez ca am un decodor HD de la Rds conectat prin HDMI prin care am bagat cablul tv.

Multam frumos.

#43
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Te referi cumva la miscare? Daca spui ca imaginea este buna, ramane miscarea. Cam asta e diferenta majora intre telenovele si filme normale. De obicei la tv-urile astea noi se gasesc facilitati gen "true-motion" care cica dau o miscare naturala dar mie cel putin mi se par ca dau o tenta amatoristica filmelor si nu suport sa le vad asa.
Daca zici ca de pe hdd extern se vede bine, nu stiu ce sa zic... daca e ceea ce am zis eu inseamna ca functia nu se activeaza decat pe canalele tv sau la semnal analogic... totusi s-ar putea sa gresesc.

#44
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 11.08.2007
Da, te-ai exprimat mai bine decat mine,e vorba de miscare,parca toate filmele sunt niste telenovele ieftine,dar chiar nu se poate seta de undeva,ca nu stiu daca chiar place cuiva sa vada filmele asa,adica e foarte greu sa te uiti asa la un film,parca iti ia tot cheful?
Deci am incercat si un film pe DvD,am un Eboda conectat prin HDMI,si tot la fel se vede,ca un serial ieftin,adica imi ramane sa vad totul dupa HDD extern sau memory stick,noroc ca are acest player incorporat ca altfel ma duceam si-mi cumparam un tv vechi....

#45
sebastian17ro

sebastian17ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.04.2010
salut,
incearca urmatoarul work around:

"the "handy-cam" effect is caused by Motion Plus feature. Turned it off and movies look like movies now. "

best regards!

Edited by CristianAdrian, 29 June 2010 - 12:12.
scos citat inutil. regula 9, aria Video. cititi regulamentul.


#46
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Deci cum a zis si sebastian17ro, exista in setarile tv-ului o functie pe care trebuie s-o dezactivezi. Motion Plus sau ceva asemanator.

#47
chr71

chr71

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 100
  • Înscris: 14.07.2009
S-a putut cineva conecta pe contul lui dupa youtube.
Eu cand incerc imi spune ca a aparut o problema si sa incerc mai tarziu.

#48
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 11.08.2007
Am reusit cu subtitrarile sa ia si diacritice,am ales Central European in meniu la subtitrari.Nu ia subtitrarile care sunt incluse in mkv direct,dar le pot pune fisier separat si e in regula.

Si am reusit si cu miscarea la filme sa nu se mai vada ca un handy-cam,dezactivat functia 100 mhz.

Acum am o intrebare pt cunoscatori,am pus un film 3d si am folosit niste ochelari ordinari din carton la 5 lei bucata,si spre surprinderea mea sa vazut 3d,dar nu chiar foarte bine,dar sa vazut,acum intrebarea este daca cumva mi-as lua acei ochelari 3d activi de la samsung ,oare se vede mai bine efectul 3d,intreb ca sunt cam scumpi,in jur de 500 lei,si am intrebat prin magazine la cei care ar cam trebuii sa stie dar habar nu aveau.

Este cineva pe aici care a incercat asta cu ochelarii samsung pe un lcd din seria C650?

Multam frumos.

#49
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

View Postgigoto, on 7th July 2010, 10:13, said:

daca cumva mi-as lua acei ochelari 3d activi de la samsung ,oare se vede mai bine efectul 3d...
Nu, nu se va vedea deloc. Acei ochelari de la Samsung sunt pt televizoarele 3d Samsung. Televizoarele 3d au alta "tehnologie" fata de "anagliph" (asa se numesc filmele si fotografiile 3d care se pot vizualiza cu ochelarii in doua culori). Defapt la tv 3d este vorba de o alta iluminare, polarizata (probabil) sau de ochelari cu ceva electronica incorporata (cum sunt la unele placi video) care optureaza alternativ lentilele corespunzatoare fiecarui ochi, in functie de cadrul afisat in momentul respectiv pe ecran.
Tehnologia "anagliph" atat poate si se vede acceptabil doar daca ai un film HD in acest format. Cu cat rezolutia este mai proasta cu atat efectul dat de ochelarii bicolori este mai suparator pt ochi.
Cel mai bine realizat "anagliph" mi s-a parut "Sea Monsters - A Prehistoric Adventure 3D" urmat de "Polar express 3D".

Edited by pif_foto, 07 July 2010 - 11:11.


#50
Monitor_R

Monitor_R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.08.2006
Ca sa nu mai zic ca ochelarii 3D activi au si o comunicatie pe bluestutz cu televizorul ca sa isi regleze polarizarea functie de ce polarizarea TVului cand face 3Dul...
Sigur TVul tau n-are bluestuzt! :peacefingers:

#51
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 11.08.2007
salutari,am o intrebare si anume cum pot sa ma conectez la internet tv,ca am incercat prin lan pur si simplu si nu reusesc,precizez ca am internet de la rds,si tot timpul ma conectez manulal pe pc,adica cu parola si user,probabil din cauza asta nu merge sa ma leg direct la tv.
daca poate sa-mi de-a cineva sfaturi va multumesc.

#52
chr71

chr71

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 100
  • Înscris: 14.07.2009
am si eu un hdd de 500gb.
I-am facut 4 partiti 3fat de cate 2gb fiecare si una fat 32 de restul.
Problema este ca pe aceasta ultima partitie am pus niste fisiere *.mkv si *.jpg. Pe primele le pot vedea pe ultimele nu.
Stie cineva care e buba?
Apropo a aparut vreo smecherie sa pot vedea si eu pe lcd fisiere *.m2ts, sau tb sa imi cumpar lcd sony ca sa le vad

#53
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Gigoto , din pacate pt. tine trebuie sa-ti mai cumperi un router care sa stie de conexiune PPOE
Din cauza aplicatiei cu care trebuie tot timpul sa o deschizi ( numai asa ai net pe pc ) si care nu poate fii instalata si pe lcd

Chr71 , pai mai mult ca fisierele in cauza nu sint in formatul suportat de lcd :  Motion JPEG (MJPEG) : http://www.lcd-compa...NG-LE37C650.htm
Pt. fisierele .m2ts sau tb ai 2 solutii :
   - convertirea lor intr-un format suportat de lcd sau
   - achizitionarea unui media player care suporta cele 2 formate
Personal in cazul tau as merge pe a 2-ua solutie , aceasta fiind si rezolvarea pt. fisierele imagini pe care zici ca nu le poti vedea

#54
chr71

chr71

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 100
  • Înscris: 14.07.2009
la ce te referi cand spui motion jpeg, eu din cate vad in descrierea ta tb sa fie 800x600.
Pozele mele sunt facute cu camera video hd sony, formatul lor este 3840x2160.
Camera video pe care o am poate face poze si la 12megapix.
Intrebarea mea la tine este lcd nu suporta fisiere asa mari?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate