Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...
 Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...
 

Brela

- - - - -
  • Please log in to reply
387 replies to this topic

#325
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
In Brela ne-a placut plaja Punta Rata. Despre parcari nu pot zice nimic recent (noi am fost in 2010), dar fara plata nu cred ca sunt; locurile disponibile sunt ori ale unitatilor de cazare, ori sunt cu plata. Aici poate te indruma cineva cu informatii mai actuale. Vacanta placuta!

#326
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Foarte greu cu parcarea in Brela, pensiunea unde va cazati trebuie sa aiba parcare altfel greu gasiti asa ceva (intreaga statiune este practice pe o stanca) mai usor cu parcarea este in Baska Voda, statiunea de alaturi, care este un orasel cu strazi normale, in Brela in afara de DN - ul care trecep pe deasupra statiunii restul sunt niste stradute in panta foarte inguste, lumea circula pe trepte!

#327
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Salutare, după ce mi-am convins gașca sau renunțăm la Opatija trebuie sa găsesc o cazare bună în Brela pentru 8 persoane. Există vile ok la un preț aproximativ de 2000 de euro pentru 6 zile/8 persoane? Sau apartamente? Mulțumesc!

#328
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
http://www.brela.com/mikic/index.php - am găsit asta cu 230 euro /zi apartamentul A10+2. Cum vi se pare? Mulțumesc. Ma interesează mai mult poziționarea.

#329
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Nu poti spune ca esti in Brela... E departe si de plaja. Nu o sa-ti fie usor sa gasesti cazare, cam tot e dat. Iti spune unul care a experimentat ultimii 3 ani cazarea in brela, cate 14 nopti pe sezon.
Vezi ca pe brela.com ai si harta cu cazarile. Bafta si poti intreba dc gasesti ceva care iti place.

#330
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Deci Brela înseamnă de la Berulia pana la Soline ? Asa în linii imaginare? Dacă te rog poți sa ma ajuți orientativ cu câteva link-uri de pe brela.com pentru a-mi da seama măcar de orientare? Mulțumesc!

Edited by Dodo03, 12 March 2016 - 00:43.


#331
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Eu vad ca si acolo e o plaja. Practic si satele de la nord-vest de Brela, tot de Brela tin. Da, nu esti in centru, dar cred ca e OK si acolo.

Edit: M-am uitat acum mai bine: eu n-as neglija cazarea gasita de tine. Apartamentul arata bine iar ca pozitie nu e asa rau: e aproape de Punta Rata si de centru, adica se poate merge pe jos pe faleza, pe aleea de langa mare. Noi ne-am mai plimbat in zona aia, cred ca de fiecare data cand am fost in Brela (de 3 ori am fost) ne-am plimbat si dincolo de Punta Rata cat am avut chef sa mergem si e frumos, chiar mai select si linistit decat in centru mi se pare, plajele mai putin aglomerate. Eu as sta in zona aia.

Daca te uiti pe malul marii sunt plaje si plajute,  in diverse golfulete. Si e frumos.

Edited by mdt, 12 March 2016 - 21:14.


#332
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,552
  • Înscris: 14.04.2008
chiar mi s-a facut dor de brela! sunt ani buni de cand n-am mai fost acolo, insa sper ca amintirile mele sunt destul de conforme cu realitatea actuala! deci...
eu zic ca atat denky cat si mdt au dreptate. pare bizar, nu? Posted Image
ei bine, nu vei fi in buricul targului si majoritatea cazarilor sunt deja rezervate, insa departe de plaja totusi n-as zice ca esti.
apoi, zona (podrace) in care e pozitionata vila e linistita si beneficiaza de plaje mici in golfulete cu nisip, tare pitoresti si linistite.  ai in apropiere punta rata daca doriti o plaja mare si animata care va ofera restaurant si cafenele. iar drumul pe faleza pana in centru, pietonal, e f frumos.
in plus, cred ca trebuie sa tii cont si de faptul ca sunteti o trupa destul de maricica, iar variantele de cazare pt o astfel de ''formula'' sunt mai reduse.

#333
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Ma mai uit o data pe harta, poate am vazut altceva. Aceleasi plimbari ca si voi pe faleza am facut si eu, mie mi se parea ca e in Scit si destul de sus pe culme. In plus, ma refeream strict la partea pragmatica (peisajele, plajele sunt aceleasi doar, Punta Rata nu mi se pare cu nimic mai presus decat oricare alta plaja din Brela),  adica mai putine restaurante (am vazut un Burin si cam atat), mai putine magazine de unde sa te aprovizionezi.
Eu nu misc masina din loc in concediul la mare, iar la munte folosesc bicicleta si transportul pe cablu, de asta mi se parea incomod.
Si ca sa nu ma injure omul ca bat din gura aiurea, la Silva sau la Iris m-as caza la prima strigare. Fara sa caut, sunt sigur ca-s pline, insa.


View PostDodo03, on 12 martie 2016 - 00:40, said:

Deci Brela înseamnă de la Berulia pana la Soline ? Asa în linii imaginare? Dacă te rog poți sa ma ajuți orientativ cu câteva link-uri de pe brela.com pentru a-mi da seama măcar de orientare? Mulțumesc!

Ca sa te ajut mai mult, am stat la stoicev si la kate, de 2 ori. Cu sacosele de la konzum in brate, fiecare metru de costisa in plus iti vor scoate ochii.
Colegele mdt si dariuscha sunt niste doamne fine, pe care le citesc cu placere si le admir elocinta scrierii, dar cred ca partea de hamaleala a ramas pe soti.
Deci, daca vrei fara masina, eu zic sa lasi poezia, ca si in spate la Soline (la inceput de frankopanska) e f bine.
Daca pot sa mai ajut, mai din topor, asa... o fac cu placere.

#334
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,552
  • Înscris: 14.04.2008
da denky, ai dreptate, e in scit. si da, e pe culme. insa cu greu va gasi ceva care sa fie si pe plaja. eu, care am stat la anri, deja privesc cu indulgenta la pozitia asteia.Posted Image  
o vila cu apartamente pt o gasca mai mare e juricic. am stat in ap de la et 2 (deh, trebuia sa mai urcam si 2 etaje!) , cel care zic ei ca e pt 6 pers.. daca insa sunt copii gazduieste cu usurinta 8. noi am fost 4 adulti si 3 copii si nu ne-am simtit inghesuiti. e si un market in apropiere, asa ca partea cu carausia s-a impartit echitabil intre membrii familiei. deci, denky, nu trage concluzii pripite!  Posted Image  banuiesc ca si la mdt la fel, caci ei sunt clienti ''medic''. Posted Image

#335
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Mulțumesc, îmi sunteți de mare ajutor. Am dat mail sa vedem dacă ne înțelegem pentru 1400 euro pentru 7 nopți și dacă nu găsim și altceva rămânem acolo. O sa mai dau mail-uri la vilele recomandate de voi și vedem ce alegem. Apropo, mai am de la Antonio88 45 euro/noapte /apartament. Asta cred ca este totuși cam sus din ce am văzut. Mulțumesc!

#336
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
L.E- Am găsit disponibil la vila Ruza, apartament Magic, nu știu de ce nu pot sa pun link.
Cum vi se pare locația? Acum aștept doar prețul.

Edited by Dodo03, 13 March 2016 - 11:06.


#337
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,552
  • Înscris: 14.04.2008
antonio88 e prea sus!
eu zic sa intrebi la cat mai multe vile si cat mai repede. nu stiu pt ce perioada cauti si in ce formula mergeti (adulti+copii), asa ca pretul cerut de mikic e discutabil. de ex., daca sunteti 2 fam cu copii si nu tineti mortis sa impartiti acelasi apartament, eu zic ca ai variante mai multe si mai ok ca pozitie si pret.

dodo, nu se deschide linkul.
ha, ha! am vazut insa despre ce e vorba din numele vilei! e vila ruza? daca da, sunteti norocosi ca are liber. chiar sunt curioasa de pret!

Edited by dariuscha, 13 March 2016 - 11:04.


#338
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Este vila Ruza, apartament Magic, perioada 24-31.7. Noi am încercat sa găsim în perioada 9-16.7, 8 persoane, doar adulți, fără copii. Mai încercăm! Și eu sunt curios de preț.

#339
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
O casa de vacanta doar pentru voi este buna?
http://www.booking.c...dddaf5b1;dcid=4

#340
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Ar fi ideal asa dar trebuie văzut cu parcarea. Cu siguranță nu poți merge pe jos de la plajă pana aici ori de cate ori ai nevoie. O sa ii scriu pe mail sa vedem ce preț ne da. Mulțumesc!

#341
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Fara suparare, Florin, dar e cea mai proasta alegere din punct de vedere al pozitiei, tocmai in soseaua principala. Dodo, unde consideri ca vei parca masina ca sa mergi la plaja? Pe dealul care coboara am mai vazut, ce-i drept, cateva locuri cu plata. Mi se pare cam aiurea sa platesti parcarea de fiecare data cand mergi la plaja sau la restaurant sau la plimbare prin statiune. Mai bine iti iei o cazare in statiune si folosesti masina doar cand pleci din statiune, loco mai mergi si pe jos, mai combatem si noi sedentarismul de birou....

@denky, ai fost foarte simpatic si amabil, dar e partial adevarat ce zici tu: e drept ca sotul se ocupa de hamaleala la capitolul bagaje. Cumparaturi locale noi facem de la Studenac-ul de pe Frankopanska si le facem cam cu randul, dimineata, ca sa avem paine proaspata la micul dejun. Noi luam doar micul dejun la apt asa ca nu se aduna cine stie ce de carat. Si mai facem niste cumparaturi mai mari, cu masina, inainte de plecare, de la supermarket-urile din Makarska, sa ne luam suveniruri alimentare pentru acasa: vinuri, gem de smochine, chestii din astea.

Edited by mdt, 13 March 2016 - 13:13.


#342
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Am citit și eu ca este zgomotoasa zona cu vila respectiva, acum am văzut ca este chiar la drum. Off....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate