Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Brela

- - - - -
  • Please log in to reply
387 replies to this topic

#1
strand

strand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 29.07.2008
Salutare,

Anul acesta am hotarat sa petrecem vacanta in Croatia la Brela. Am gasit o locatie interesanta in Brela:  Apartments & Rooms Careviæ - Brela Soline. A mai stat cineva in aceasta locatie? Pareri despre locatia respectiva mi-ar fi de un real ajutor. Ce restaurante recomandati in Brela? Exista magazine de unde se pot achizitiona alimente? Orice alte informatii despre Brela (plaja, obiective de vizitat....) sunt bine venite.
Va multumesc.

Edited by strand, 09 March 2010 - 15:08.


#2
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
Despre vila aleasa nu-ti pot spune decat ca vei avea de coborat la plaja , respectiv urcat la apartament. Insa asta e valabil pt majoritatea cazarilor din statiune .
Despre statiune iti pot spune ca e cea mai frumoasa din Croatia . Asta dupa gustul meu si din tot ceea ce-am vazut . Nu includ orasele ! Plaja e frumoasa peste tot ( pietris )  , apa f curata ( adanca destul de aproape ) , pinii cad spre mare , faleza e superba . Mai spre nord, in zona Podrace , sunt golfulete unde plaja e chiar de nisip ( mai maricel ) .
Soline e partea centrala a statiunii . Vei gasi cel mai apropiat market pe plaja , langa port . Acces doar pietonal la el. E si zona cu cele mai multe restaurante , asa ca ai de unde alege . Preturile sunt cam aceleasi peste tot . Mie mi-a placut Arca , insa te-as sfatui sa mergi la mai multe, inclusiv la cel de pe Punta Rata .
In Brela , doar plaja . Poti pleca din port in excursie cu un vaporas pe Hvar ( Jelasa ) si Brac ( Bol ) , prin agentii in diverse locatii ( Plitvice, Dubrovnick , Mostar , etc. ) sau cel mai bine pe cont propriu . Iti poti face propriul traseu , spre nord, sud , pe insule . Optiunile sunt nenumarate !
http://www.brela.hr/en/plan-mjesta

#3
dana789

dana789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.01.2010
Ma intereseaza in Brela pe unde sunt amplasate statiile de autobuz.
Noi o sa sa stam cel mai probabil in zona Hotel Marina, Hotel Maestral (deci aproape de Punta Rata). Daca nu mergem cu masina, vom lua avionul pana la Dubrovnik, vom merge direct in Brela cu autobuzul pentru cateva zile (cu vizitare Split si Plitvice) dupa care ne intoarcem in Dubrovnik sa ne continuam sejurul.
In Brela autobuzul nostru din Dubrovnik o sa ajunga destul de tarziu, in jur de orele 00-01 noaptea si ma intrebam daca ne descurcam sa ajungem la hotel la ora aia si daca e ,,safe'' si cat de departe e statia de autobuz fata de hotelul nostru.
Mersi

Edited by dana789, 09 March 2010 - 20:13.


#4
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
vecina sudica a brela este baska -voda ,despre care eu personal cred ca este una dintre cele mai frumoase statiuni ale croatiei!ca si localitate este mai mare decit brela si parca oferta in petrecerea timpului mai variata,plaja mai intinsa!ambele statiuni au aceasi problema si anume dupa jumatatea lunii iulie devin extrem de aglomerate,da` extrem!magazine alimentare se gasesc fara probleme in ambele,konzum este cel mai cunoscut lant de supermarketuri,restaurante sint f multe si cu meniuri pe baza de fructe de mare foarte bine preparate si nu exagerat de scumpe(recomand salata de caracatita(80-90kn)  si midiile al buzzara(50-60kn) preferatele mele).preturile sint de acum 2 ani,anul trecut am mers in alta parte!poti sa vizitezi printr-o excursie si korcula,locul unde croatii spun ca s-a nascut marco polo si chiar sa vizitezi casa memoriala!recomand nava BIBE,un fost pescador comercial transformat in nava de agrement ,echipajul stie sa  mentina o stare de spirit euforica pt turisti,la intoarcerea din excursiji vinul fiind la liber si de o calitate acceptabila.despre cazare nu pot sa-ti ofer prea multe detalii,in fapt eu am fost cazat doar in baska -voda(2 ani la rind),in brela doar in vizita(distanta pe malul marii este de max 2 km peisajul bestia),cazarea am luat-o mereu direct la fata locului fara a avea nimic rezervat.

Attached File  P1020116.JPG   1.26MB   414 downloads               Attached File  P1020139.JPG   1.43MB   387 downloads



Attached File  P1020150.JPG   1.26MB   363 downloads              Attached File  P1020189.JPG   1.25MB   296 downloads


Attached File  P1020323.JPG   1.2MB   248 downloads             Attached File  P1020335.JPG   1.41MB   244 downloads

Attached File  P1020343.JPG   1.35MB   289 downloads             Attached File  P1020376.JPG   1.28MB   427 downloads

Attached Files


Edited by haplea82, 09 March 2010 - 21:10.


#5
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008

 dana789, on 9th March 2010, 20:12, said:

Ma intereseaza in Brela pe unde sunt amplasate statiile de autobuz.
Noi o sa sa stam cel mai probabil in zona Hotel Marina, Hotel Maestral (deci aproape de Punta Rata). Daca nu mergem cu masina, vom lua avionul pana la Dubrovnik, vom merge direct in Brela cu autobuzul pentru cateva zile (cu vizitare Split si Plitvice) dupa care ne intoarcem in Dubrovnik sa ne continuam sejurul.
In Brela autobuzul nostru din Dubrovnik o sa ajunga destul de tarziu, in jur de orele 00-01 noaptea si ma intrebam daca ne descurcam sa ajungem la hotel la ora aia si daca e ,,safe'' si cat de departe e statia de autobuz fata de hotelul nostru.
Mersi

Ma indoiesc ca autobuzul , venind din Dubrovnik , sa intre in statiune . Exista autobuze care circula pe str. Frankopanska , insa cred ca circula pe o ruta scurta, intre cateva statiuni . Cel mai probabil va va lasa pe soseaua principala , de coasta ( specificati soferului ca vreti zona Soline si urmariti indicatoarele ) , iar de aici veti avea de mers  cca 1 km ( cred eu ! ) , de-a lungul soselei care coboara in statiune . Daca autobuzul intra prin statiune, coborati la statia de langa hotel Soline , la vila Dalmatino . Despre siguranta , nu cred ca s-ar pune vreo indoiala ! N-am auzit/ intalnit de vreun incident, vreodata , in Croatia.

#6
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
@haplea, super poze, multumim!
Noi am stat anul trecut o saptamana in Brela (doar 6 nopti de fapt) si nici n-am parcurs toata statiunea de la un capat la altul al falezei, am avut prea putin timp (am mai facut si excursii prin imprejurimi, o zi am fost in insula Mljet, o dupa masa la Split, una la Trogir, una la Makarska...) Imi pare rau ca nu am fost pe jos nici in Baska Voda desi practic am stat cam intre cele 2 statiuni. Dar vom reveni :)

Am trecut cu masina prin Baska Voda si mi s-a parut o statiune mai animata decat Brela care era destul de linistita in a doua parte a lui iunie, cand am fost noi. Makarska si mai animata, deka prea animata pt gustul nostru.

Magazine alimentare: este un Konzum maricel chiar in centru, in zona hotelului Soline si un Studenac mai mic pe Frankopanska.

Restaurante: Arca - mancare buna, terasa frumoasa plina de flori, Konoba Ferral - calamari excelent facuti, dar pastele nu la fel de bune, si ne-a mai placut o terasa putin deasupra  malului marii intre Brela si Baska Voda, am luat de 2 ori pranzul acolo, mancarea buna, umbra de la copaci si priveliste superba spre mare. Nu-mi amintesc cum se numeste, avea niste mese si banci de lemn vopsit visiniu.
Oricum sunt multe restaurante prin centru, ai de unde alege.

Edited by mdt, 10 March 2010 - 09:02.


#7
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
Salutari!
as aprecia si eu o mana de ajutor, va rog...
1. traseul- plecam din Bucuresti. cum ma sfatuiti sa procedez? sa dormim peste noapte in Timisoara, si sa iesim pe la Deta, sau sa dormim la Craiova, si sa iesim pe la Portile de Fier, cu destinatie finala Brela? adica, daca plecam odihniti cu noaptea-n cap, cum vi se pare restului drumului facut dintr-o bucata, ajungem pana pe-nserat, sa reusim sa gasim si cazare ok?.. sau sa inoptam in alta parte pe traseu? e mai scurt drumul daca iesim pe la Portile de Fier?
2. ce preturi sunt la cazare ptr camera dubla, in jur de 20 iunie, in Brela/Baska Voda?
Multumesc anticipat :arigato:

#8
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
1 iesire prin portile de fier-belgrad-bosanski samac(bih)-doboj(bih)-zenica(bih)-bugojno(bih)-livno(bih)-arzano(bih-hr)-cista provo(hr)-brela(hr)
de dormit poti sa dormi si-n serbia(pe malul dunarii pina in belgrad-belgrad etc) pe traseul indicat de mine  mergind cit de cit regulamentar si avind ceva opriri  de odihna si mincare -cam 12 ore de la portile de fier pina in brela in conditiile in care nu apar probleme in vama
2)30-35 euro ,probabil poti gasi si cu 25 euro daca negociezi iunie nu este o luna aglomerata

#9
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
Multumesc de indicatii, deci daca ramanem peste noapte in Craiova, ar trebui sa ajungem in cca 12 ore..

#10
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Noi anul trecut am stat cate o ora in vama sarbo-croata pentru ca au fost cozi imense de populatie turca emigrata in vestul europei care se deplasa inspre patrie si retur. Mai bine innoptati in Belgrad, faceti Bucuresti - Belgrad intr-o zi lejer, seara aveti timp sa va plimbati prin Belgrad si in urmatoarea zi Belgrad- Brela.

#11
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Daca plecati din Bucuresti nu are rost sa ramaneti in Craiova decat daca plecati dupa amiaza tarziu din Bucuresti dar ar fi mai util sa ramaneti in Severin in acest caz. Tineti cont ca daca nu ajungeti inainte de 6.30 in vama treceti dupa 8 ptr ca se schimba tura la ora 7 si nu vrei sa stii cat de greu schimba tura.
In rest traseul descris l-am facut si eu pana la Mostar si e ok dat fiind ca e drum european. Mi se pare excelenta si ideea lui MDT sa innoptati in Belgrad si poate sa luati un pic pulsul si aici. Sunt cate locuri f frumoase de vazut in Belgrad. In iunie e liber si puteti negocia lejer si dupa parerea mea e mult mai bine decat in varf de sezon.
La punctele de trecere frontiera nu cred ca veti sta prea mult data fiind perioada.
Concediu placut !

Edited by atupi, 29 March 2010 - 14:04.


#12
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
multumesc!
a ramas cineva peste noapte in Belgrad?  ideea e ca nu avem gps, si ne gandeam cum iesim din oras, sa nu ne invartim ci orele p-acolo, ca mic nu e orasul... sau gasim moteluri chiar pe langa autostrada?..

#13
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

 leelloo, on 29th March 2010, 18:10, said:

multumesc!
a ramas cineva peste noapte in Belgrad?  ideea e ca nu avem gps, si ne gandeam cum iesim din oras, sa nu ne invartim ci orele p-acolo, ca mic nu e orasul... sau gasim moteluri chiar pe langa autostrada?..
Ar fi util un GPS daca ramaneti in oras. Daca nu ramaneti in oras e simplu ptr ca autostrada traverseaza pur si simplu orasul. Eu nu am dormit in Belgrad niciodata.

#14
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

 atupi, on 29th March 2010, 13:58, said:

In rest traseul descris l-am facut si eu pana la Mostar si e ok dat fiind ca e drum european.
traseul prezentat de mine nu are legatura cu mostar!nu stiu ce fel de drum este ,f posibil este national,dar asfaltul este de calitate buna si nu este  aglomerat si nici f greu tinind cont de regiunea destul de muntoasa a bosniei


 leelloo, on 28th March 2010, 21:05, said:

Multumesc de indicatii, deci daca ramanem peste noapte in Craiova, ar trebui sa ajungem in cca 12 ore..
nu are rost sa ramineti in craiova,bucuresti-craiova sint 250 km ,la ce mai plecati de acasa!pe drum gasiti destule moteluri si pensiuni  si nu ma astept ca pretul sa sara de 30-35 euro/noapte/camera!in craiova nu  veti gasi cazare la un pret asa de bun decit daca ramineti la prieteni!nici la severin nu este  bine.pt a nu avea probleme cu cazarea eu cred ca cel mai bine este sa ajungeti in brela inainte de ora 6-7 pm,pt a avea timp sa gasiti ceva de care sa fiti multumiti.o vacanta se rateaza f usor daca incepi cu o cazare ce nu te multumeste.
daca va hotariti sa folositi ruta descrisa de mine o sa fie nevoie sa va ofer ceva lamuriri suplimentare in ceea ce priveste trecerea de frontiera dintre bih si croatia ,chiar inainte de brela!acolo sint 2 pct de trecere frontiera f apropiate(2-5 km)dar daca nu-l nimeresti pe cel bun(arzano) faceti un ocol de peste 100 km
gps este absolut necesar!nu va zgirciti la 150 euro ,iar dispozitivul o sa-l folositi multi ani,de ex eu il am de 5 ani si-si face treaba f bine si acum(bineinteles cu harti noi ,moca,de pe internet)

Edited by haplea82, 29 March 2010 - 19:13.


#15
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
la Craiova stateam la rude, d-aia am intrebat de varianta asta, altfel stiu si eu ca e dscurta distanta pana acolo.
cu GPS-ul e relativ, de multe ori mai mult incurca decat descurca, de cativa ani buni mergem prin strainatate uc masina si ne-am descurcat mereu fara el.. tata de ex, il avea, si ii dadea alte rute/erori etc.. tot dupa noi se tinea..

#16
doc_leone

doc_leone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.05.2008

 leelloo, on 30th March 2010, 16:13, said:

la Craiova stateam la rude, d-aia am intrebat de varianta asta, altfel stiu si eu ca e dscurta distanta pana acolo.
cu GPS-ul e relativ, de multe ori mai mult incurca decat descurca, de cativa ani buni mergem prin strainatate uc masina si ne-am descurcat mereu fara el.. tata de ex, il avea, si ii dadea alte rute/erori etc.. tot dupa noi se tinea..
Plec in iulie la Brela, din Craiova.
O sa folosesc un traseu deja cunoscut : Tr. Severin - Portile de Fier - Veliko Gradiste - Pozarevac - Beograd - Zagreb si apoi intru in necunoscut pe traseul Zagreb - Karlovac - Lacurile Plitvice - Split - Brela. Voi sta o noapte langa Plitvice pentru ca a doua zi sa vizitez rezervatia si apoi o sa plec spre Brela.
Astept cu nerabdare informatii despre Brela (plaje, restaurante, locuri interesante, date despre cum se poate ajunge cu ferry la Bol in insula Brac) de la cei care au fost deja acolo.
Multumesc!

#17
turistro

turistro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 25.07.2008
Iti recomand, daca ai timp, sa citesti topicul''Totul despre Croatia", vei gasi utile experientele celor care au fost, inclusiv ale mele de aici  :rolleyes:

bafta!

#18
strand

strand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 29.07.2008
Salut,

la Plitvice unde ai gasit cazare? ma intereseaza si pe mine o noapte de cazare la inceputul lunii august...


 doc_leone, on 18th April 2010, 12:39, said:

Plec in iulie la Brela, din Craiova.
O sa folosesc un traseu deja cunoscut : Tr. Severin - Portile de Fier - Veliko Gradiste - Pozarevac - Beograd - Zagreb si apoi intru in necunoscut pe traseul Zagreb - Karlovac - Lacurile Plitvice - Split - Brela. Voi sta o noapte langa Plitvice pentru ca a doua zi sa vizitez rezervatia si apoi o sa plec spre Brela.
Astept cu nerabdare informatii despre Brela (plaje, restaurante, locuri interesante, date despre cum se poate ajunge cu ferry la Bol in insula Brac) de la cei care au fost deja acolo.
Multumesc!


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate