Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Brela

- - - - -
  • Please log in to reply
387 replies to this topic

#19
doc_leone

doc_leone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.05.2008

View Poststrand, on 21st April 2010, 10:36, said:

Salut,

la Plitvice unde ai gasit cazare? ma intereseaza si pe mine o noapte de cazare la inceputul lunii august...
Sunt foarte multe posibilitati de cazare intr-o zona de aproximativ 10 Km de lacuri. Eu am ales pana la urma House Katica Bicanic la Poljanac gasita pe www.eurobookings.com. In general sunt preturi bune si cu mic dejun. Nu cauta prea aproape de zona lacurilor pt ca e scump si nu merita.

#20
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
cat te-a costat?

#21
doc_leone

doc_leone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.05.2008

View PostBuhani73, on 22nd April 2010, 21:39, said:

cat te-a costat?
51 de Euro tripla

#22
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
te-am intrebat pt ca un coleg de-al meu anul trecut in iulie a platit undeva pe la 20-25 e camera pt 2 pers.nu mai stia exact cum ii zice la loc...

#23
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
in plitvice 200(~30 euro) kuna/noapte/2 persoane  este un pret cit se poate de normal.am fost de 2 ori ,la inceputul si sfirsitul lunii iulie(ani diferiti) si cazare se gasea fara probleme.

#24
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

View Posthaplea82, on 24th April 2010, 12:34, said:

in plitvice 200(~30 euro) kuna/noapte/2 persoane  este un pret cit se poate de normal.am fost de 2 ori ,la inceputul si sfirsitul lunii iulie(ani diferiti) si cazare se gasea fara probleme.


atunci e bine.eu merg in mijlocul lui iulie si o sa stau o noapte acolo.am inteles ca putin mai departe de intrari sa caut
dar deja suntem off-topic.ne mutam unde trebuie...

#25
Dorado

Dorado

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.08.2005
De ceva timp caut sa gasesc un loc unde sa petrec un sejur cu  sotia si cei doi copii, undeva la mare, intr-un loc linistit si nu prea scump (bugetul pentru cazare si masa pe 7-8 nopti este de 1000 euro ).
Croatia pare a fi cea mai buna alegere, si astfel am ajuns la Brela.
Am incercat sa gasesc cazare, si lucrurile sunt mai complicate decat par a fi. In primul rand din ce gasesc pe internet (in special m-au atras apartamentele) si cele care mi-au placut sunt deaja rezervate in perioada respectiva (26.07-02.08). Am cerut niste oferte dar se pare ca nu sunt libere in perioada care vreau. In plus pentru o rezervare trebuie sa platesti prin card, eu nu am card (pur si simplu nu am vrut, am un dinte impotriva a tot ce inseamna banca). Cat despre agentiile de turism din romania am avut niste experiente neplacute si parca as vrea sa nu mai apelez la ele.
Daca a mai fost cineva pe acolo, va rog sa imi recomandati ceva.
De asemenea as fi interesat si de o combinare cu alta familie daca este vorba de un apartament mai mare.
Multumesc

Edited by Dorado, 29 April 2010 - 23:34.


#26
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View PostDorado, on 29th April 2010, 23:32, said:

De ceva timp caut sa gasesc un loc unde sa petrec un sejur cu  sotia si cei doi copii, undeva la mare, intr-un loc linistit si nu prea scump (bugetul pentru cazare si masa pe 7-8 nopti este de 1000 euro ).
Croatia pare a fi cea mai buna alegere, si astfel am ajuns la Brela.
Am incercat sa gasesc cazare, si lucrurile sunt mai complicate decat par a fi. In primul rand din ce gasesc pe internet (in special m-au atras apartamentele) si cele care mi-au placut sunt deaja rezervate in perioada respectiva (26.07-02.08). Am cerut niste oferte dar se pare ca nu sunt libere in perioada care vreau. In plus pentru o rezervare trebuie sa platesti prin card, eu nu am card (pur si simplu nu am vrut, am un dinte impotriva a tot ce inseamna banca). Cat despre agentiile de turism din romania am avut niste experiente neplacute si parca as vrea sa nu mai apelez la ele.
Daca a mai fost cineva pe acolo, va rog sa imi recomandati ceva.
De asemenea as fi interesat si de o combinare cu alta familie daca este vorba de un apartament mai mare.
Multumesc

nu pui problema rau, insa trebuie sa muncesti un pic. pe mine cardul nu m-a ajutat in croatia, probabil vei transfera o suma ca avans, in general 100-150E ...pt asta trebuie sa mergi la banca in principiu. decat sa apelezi la o agentie din romania, mai bine apelezi la una croata, banuiesc ca ar putea sa te ajute mai mult, nu ?! vezi ca mai sunt topicuri pe aici ref la brela cat si la cazari in croatia

#27
strand

strand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 29.07.2008
O sa fie greu de facut o rezervare pentru perioada verii in Brela. Eu am facut rezervarea in martie si abia am gasit ceva care sa imi convina. De gasit mai gasesti in apartamente situate departe de plaja. Incearca sa trimiti cereri de oferte la private accomodation pe brela.com. Sau incearca Baska Voda si Makarska..sunt la disntante mici fata de Brela.



View PostDorado, on 30th April 2010, 00:32, said:

De ceva timp caut sa gasesc un loc unde sa petrec un sejur cu  sotia si cei doi copii, undeva la mare, intr-un loc linistit si nu prea scump (bugetul pentru cazare si masa pe 7-8 nopti este de 1000 euro ).
Croatia pare a fi cea mai buna alegere, si astfel am ajuns la Brela.
Am incercat sa gasesc cazare, si lucrurile sunt mai complicate decat par a fi. In primul rand din ce gasesc pe internet (in special m-au atras apartamentele) si cele care mi-au placut sunt deaja rezervate in perioada respectiva (26.07-02.08). Am cerut niste oferte dar se pare ca nu sunt libere in perioada care vreau. In plus pentru o rezervare trebuie sa platesti prin card, eu nu am card (pur si simplu nu am vrut, am un dinte impotriva a tot ce inseamna banca). Cat despre agentiile de turism din romania am avut niste experiente neplacute si parca as vrea sa nu mai apelez la ele.
Daca a mai fost cineva pe acolo, va rog sa imi recomandati ceva.
De asemenea as fi interesat si de o combinare cu alta familie daca este vorba de un apartament mai mare.
Multumesc


#28
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Perioada aleasa e cea mai aglomerata, cea mai fierbinte si cu preturile cele mai mari la cazare.
Nu puteti schimba perioada mai spre iunie sau mai spre septembrie?

#29
Dorado

Dorado

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.08.2005
acuma incep sa iau in calcul si sfarsitul lui Iunie. Mai caut.

#30
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006

View PostDorado, on 30th April 2010, 11:42, said:

acuma incep sa iau in calcul si sfarsitul lui Iunie. Mai caut.

si noi tot in a doua jumatate a lui iunie plecam, si am decis sa nu rezervam nimic de aici, cautam la fata locului, ptr ca si mie mi se pare complicat sa rezerv cum vor ei, plus ca nu-s sigura ca o sa-mi convina la fata locului..
dar pt voi e mai complicat, fiind cu copii,  va trebuie rezervare..

#31
Dorado

Dorado

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.08.2005
Am schimbat data spre sfarsitul lui Iunie si am primit surprinzator de multe raspunsuri referitor la apartamente libere. Asta inseamna ca in curand o sa facem plata avansului, desi nici eu nu stiu cum o sa o facem asta.
Am stabilit si un traseu: Bacau-Belgrad (o noapte acolo pentru ca ai mei copii sigur nu o sa reziste pana la capat), apoi Belgrad-Brela, si apoi la final doua nopti in Plitvice si apoi Bacau.
Ca si info preturile la apartamente in perioada asta sunt intre 40 si 75 de euro/noapte. Cele cu AC pleaca de la 50 E.

leelloo: daca ar fi dupa mine as face la fel ca tine, insa cu copii e mult mai greu. Cat despre convenit, eu sper ca totusi pozele de pe brela.com sunt cat de cat aproape de adevar.

Edited by Dorado, 02 May 2010 - 17:48.


#32
Dorado

Dorado

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.08.2005
Din ce vad eu in nici una din cele 3 tari (serbia, bosnia si hertegovina, croatia) nu trebuie viza conform mae http://www.mae.ro/in...i...3&cat=29919  http://www.mae.ro/in...i...3&cat=29919  http://www.mae.ro/in...i...3&cat=29919
Vreau sa stiu daca a intampinat cineva vreo problema la granita si de ce fel.
Ce parerea aveti de traseul spre Brela (asa cum l-a prezentat si haplea82) belgrad-bosanski samac(bih)-doboj(bih)-zenica(bih)-bugojno(bih)-livno(bih)-arzano(bih-hr)-cista provo(hr)-brela(hr). Cel putin GPS-ul meu (cu harti din 2007) imi spune ca e cel mai rapid.

#33
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Probleme la vama, nu, doar ca anul trecut in iunie am prins coada de vreo ora atat la dus cat si la intors la vama sarbo-croata din cauza turcilor care calatoreau intre tarile din vestul Europei si Turcia. Acum 2 ani in iulie au fost 2-3 masini la aceeasi vama atat la dus cat si la intors. Nu stiu care sunt perioadele lor de circulat intens, probabil in functie de Ramadan.
La vama te mai intreaba unde mergi si eventual te pot ruga sa deschizi portbagajul.

#34
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Uite cum vad eu lucrurile cu drumul spre Croatia:

- spre partea de nord (Istria, Krk, Rab, etc.): in functie de locul de plecare din Romania: ori prin Serbia si apoi pe autostrada, ori prin Ungaria (variante).

- spre partea centrala (Zadar, Split, etc):
      1) pe autostrada Romania - ... - Zagreb - Karlovac - destinatie. Dezavantaje: mai lung ca distanta si mai scump (probabil dublu) din cauza taxelor mari de autostrada. Avantaj: mai odihnitor pentru sofer si pasageri. Timp efectiv de mers cam acelasi ca si la pct. 2.
      2) prin Serbia - Bosnia (sunt mai multe variante). Avantaje: mai scurt cu ~ 200 km., pret cam la jumate. Dezavantaje: mers incet, multe radare, curbe, serpentine, mai stresant (unii zic ca peisajul compenseaza neplacerile). Timp efectiv de mers cam acelasi ca si la pct. 1.
La pct. 2 mai ai si doua vami (Serbia-Bosnia so Bosnia-Croatia) in plus. Timpii din vami pot fi mari si depind de multe lucruri, inclusiv de sezon (ca sa scapi de vami cel mai simplu e sa intri dinspre Ungaria sau Slovenia - pe aici n-am stat niciodata mai mult de 3-5 minute).

- spre partea sudica (Dubrovnik, Pelijesac): cred ca prin Serbia Bosnia e singura optiune viabila. Pe autostrada (Zagreb - Karlovac - Split) ai vreo 400 km in plus si iti iese costul drumului mai mult decit dublu.

#35
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Noi anul trecut spre Brela am mers pe var 1 autostrada. Intentionam sa o luam prin Bosnia dar dupa ce am stat 1h in vama la Sid (intre Serbia si Croatia) ne-a trecut pofta de vami, eram 2 familii cu un total de 3 copii intre 3 ani jumate si 7 ani asa ca am supus la vot si a castigat autostrada.
Personal as fi optat pentru Bosnia pentru peisaj, dar a fost foarte bine si asa, am mers intins pe autostrada, mai simplu odihnitor pentru toata lumea.

#36
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

View PostDorado, on 5th May 2010, 01:05, said:

Din ce vad eu in nici una din cele 3 tari (serbia, bosnia si hertegovina, croatia) nu trebuie viza conform mae http://www.mae.ro/in...i...3&cat=29919  http://www.mae.ro/in...i...3&cat=29919  http://www.mae.ro/in...i...3&cat=29919
Vreau sa stiu daca a intampinat cineva vreo problema la granita si de ce fel.
Ce parerea aveti de traseul spre Brela (asa cum l-a prezentat si haplea82) belgrad-bosanski samac(bih)-doboj(bih)-zenica(bih)-bugojno(bih)-livno(bih)-arzano(bih-hr)-cista provo(hr)-brela(hr). Cel putin GPS-ul meu (cu harti din 2007) imi spune ca e cel mai rapid.
daca urmezi traseul prezentat de mine ,atentie pt a trecedin bih in croatia prin vama arzano.sint 2 puncte de trecere frontiera intre bih si croatia la citiva km departare intre ele  si este posibil sa te incurci .daca gresesti ocolesti f multi km pt a ajunge in brela.cel gresit este un pct de trecere frontiera mare ,cu intrare pe mai multe benzi de circulatie si cu sediu modern!arzano este f mic ,aflat undeva intr-o padure si sediul ,daca imi amintesc bine ,se afla intr-o cladire tip" refugiati".
recomand acest parcurs,daca pct trecere frontiera serbia -croatia poate fi aglomerat ,celelalte pcte de frontiera de pe parcurs sint f mici si traficul este aproape inexistent indiferent de citi turci merg acasa in ramadan!in plus soselele sint destul de libere si ,erau,de destul de buna calitate!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate