Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Brela

- - - - -
  • Please log in to reply
387 replies to this topic

#55
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Curat e peste tot, plajele sunt majoritar cu pietricele.

Cazare la fata locului - da, oferta e mult mai larga decat pe net. Sf lui iunie - inceputul lui iulie e destul de liber.
De preferat cazare la particulari, hotelurile sunt cele ramase de pe vremea comunistilor, mai mult sau mai putin renovate. Preturi estimez 30-50 EUR camera dubla si 50-70 apartementul, poti gasi si mai mari si mai mici, depinde de conditii si de distanta fata de plaja. Casele care inchiriaza au o placuta cu un pat pe fond albastru pe care scrie "sobe" (=camere) sau "apartmani".

#56
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Continuarea: la hotel nu stiu preturile, n-am intentionat sa stau la hotel.
Mancarea - restaurantele locale de familie se numesc "konoba", echivalentul tavernelor grecesti. De multe ori meniul e afisat la intrare asa ca poti sa-l consulti ca sa te hotarasti. Preturile sunt poate putin mai mari decat in Grecia - Thassos, unde am fost recent. O masa de 2 adulti si 2 copii (comandam cam cat pt 3 persoane) ne ducea in general intre 200 si 300 kuna. Imparte la 7.22 si iti da pretul in EUR.

Despre drum citeste la Turism auto.

Edited by mdt, 07 June 2010 - 12:57.


#57
alexxxh86

alexxxh86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.06.2008
ne-am intors ieri din croatia. am stat 7 nopti in brela si o noapte la plitvice.
traseul la dus a fost: belgrad-bosanski samac(bih)-doboj(bih)-zenica(bih)-bugojno(bih)-livno(bih)-arzano(bih-hr)-cista provo(hr)-brela(hr). drumurile sunt foarte bune in bosnia si in croatia doar ca trebuie mers incet prin serpentine. cu plecare din timisoara am facut 11h pana in brela (aprox 700km). atentie mare la frontiera intre bih-cro gps-ul imi spunea sa fac stanga pe un drum prin padure neasfaltat si plin de gropi, daca nu citeam din timp pe forum nu aveam curajul sa intru pe acolo dar sunt doar vreo 2-300 m de drum rau apoi se iese la sosea si imediat e vama arzano. daca nu intrati pe aici aveti mai mult de ocolit prin croatia. parerea mea este ca acest traseu este cel mai bun: durata aproximativ egala sau mai scurta ca cel pe autostrada, peisaje mult mai frumoase si taxe de autostrada mult mai mici(3.5E in SRB si 4E in croatia).

cazare in brela am luat la fata locului cu 28E camera dubla la 3min de plaja. in iulie si august e mai aglomerat si e mai dificil de gasit, noi am vrut sa mai prelungim o noapte dar nu s-a putut fiindca avea rezervat. cu parcarea e problema daca vrei sa vii la plaja si nu stai in brela fiindca trebuie sa lasi masina pe sosea destul de departe de plaja. brela e o statiune foarte linistita si frumoasa cu un avantaj extraordinar pentru ca are pini pe plaja si ai umbra cand e foarte cald. un mic dezavantaj, dar care pe noi nu ne-a deranjat foarte tare, este ca la ora 11-12 seara se da stingerea(se inchide tot). mancarea este buna dar cam prea uscata(mai mult prajit si ciorbele au portii foarte mici). 50E/zi sunt suficienti pt un cuplu (mancare, inghetata, apa, etc.).

cand am plecat din brela am mers la plitvice. am ales traseul prin munti si a fost foarte bine. se ajunge la plitvice in 3,5-4 h. am luat cazare in localitatea Jezerce la nr.77. cazarea a fost foarte buna:conditii bune, mancare buna, pret bun(24E/cam dubla; 5E/pers mic dejun), aproape de parc(5Km intrarea II).
am dormit o noapte aici, a doua zi am vizitat parcul(traseul H) iar apoi am plecat spre casa.

daca aveti intrebari va ajut cu ce stiu.

Attached Files



#58
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

 alexxxh86, on 6th July 2010, 13:09, said:

ne-am intors ieri din croatia. am stat 7 nopti in brela si o noapte la plitvice.
traseul la dus a fost: belgrad-bosanski samac(bih)-doboj(bih)-zenica(bih)-bugojno(bih)-livno(bih)-arzano(bih-hr)-cista provo(hr)-brela(hr). drumurile sunt foarte bune in bosnia si in croatia doar ca trebuie mers incet prin serpentine. cu plecare din timisoara am facut 11h pana in brela (aprox 700km). atentie mare la frontiera intre bih-cro gps-ul imi spunea sa fac stanga pe un drum prin padure neasfaltat si plin de gropi, daca nu citeam din timp pe forum nu aveam curajul sa intru pe acolo dar sunt doar vreo 2-300 m de drum rau apoi se iese la sosea si imediat e vama arzano. daca nu intrati pe aici aveti mai mult de ocolit prin croatia. parerea mea este ca acest traseu este cel mai bun: durata aproximativ egala sau mai scurta ca cel pe autostrada, peisaje mult mai frumoase si taxe de autostrada mult mai mici(3.5E in SRB si 4E in croatia).
vad ca gps-ul tot mai da respectiva eroare pt arzano!nu trebuia sa intri pe respectivul drum neasfaltat(asa-mi cerea si mie dar mi-a fost frica  mai ales ca am mai avut astfel de aventuri in zona de frontiera dintre croatia si slovenia cind m-a bagat pe un drum forestier ce m-a trecut  din croatia in slovenia fara sa trec prin punct de control frontiera,iar la iesire de pe drumul forestier m-au agatat politistii!noroc ca au fost intelegatori si nu m-au amendat,amenda era de 500 euro/persoana) ci inainte de acel drum neasfaltat ,cu circa 1-2-5 km este o intersectie(ultima intersectie ,intersectie destul de mare ,in localitate)  unde este semnalizata directia catre punctul de frontiera arzano!ai avut noroc ca respectivul drum a fost totusi circulabil!eu am ajuns in celalalt punct de trecere frontiera si m-am intors pina la respectiva intersectie ,ocazie cu care am vazut  ca exista si  indicatorul arzano

#59
Tacone

Tacone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.09.2009

 alexxxh86, on 6th July 2010, 13:09, said:

ne-am intors ieri din croatia. am stat 7 nopti in brela si o noapte la plitvice.
traseul la dus a fost: belgrad-bosanski samac(bih)-doboj(bih)-zenica(bih)-bugojno(bih)-livno(bih)-arzano(bih-hr)-cista provo(hr)-brela(hr). drumurile sunt foarte bune in bosnia si in croatia doar ca trebuie mers incet prin serpentine. cu plecare din timisoara am facut 11h pana in brela (aprox 700km). atentie mare la frontiera intre bih-cro gps-ul imi spunea sa fac stanga pe un drum prin padure neasfaltat si plin de gropi, daca nu citeam din timp pe forum nu aveam curajul sa intru pe acolo dar sunt doar vreo 2-300 m de drum rau apoi se iese la sosea si imediat e vama arzano. daca nu intrati pe aici aveti mai mult de ocolit prin croatia. parerea mea este ca acest traseu este cel mai bun: durata aproximativ egala sau mai scurta ca cel pe autostrada, peisaje mult mai frumoase si taxe de autostrada mult mai mici(3.5E in SRB si 4E in croatia).



daca aveti intrebari va ajut cu ce stiu.

se pot plati taxele in serbia si bosnia in EUR cash? se poate si cu cardul?

multumesc

#60
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
in serbia -croatia poti plati cu euro cash,in serbia e bine sa ai euro in monede pt a evita restul in dinari.in bosnia nu ai nimic de platit.in croatia se poate plati autostrada si cu cardul,in serbia nu stiu

Edited by haplea82, 06 July 2010 - 13:07.


#61
alexxxh86

alexxxh86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.06.2008
eu am avut euro "marunti" si nu a trebuit sa primesc rest. iar la intoarcere am vazut la intrare cate kune am de platit si mi-am oprit cand am bagat motorina si pt autostrada. cred ca mai simplu ar fii cu cardul.

<haplea82> la faza cu arzano e bine de stiut pt cine mai merge. eu nu intram pe drum daca nu citeam pe forum si daca nu vedeam ca dupa 300m faci dreapta si m-am gandit ca tre sa fie alt drum acolo.

#62
Dorado

Dorado

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.08.2005
Salutare tuturor.
Intai de toate vreau sa va spun ca merita tot efortul sa iti faci concediul in Croatia, indiferent de zona pe care ti-o alegi. Dar sa incepem cu inceputul.

Dupa multe zile de analiza, si gandindu-ma mai ales la copii (care au 4 si 5 ani jumate si nu le place de nici o culoare sa mearga prea mult cu masina) am ales autostrada. M-am gandit ca prea multe curbe si timpul prea lung i-ar exaspera e copii si prin urmare si pe noi. Astfel am ales traseul Bacau-Bucuresti-Portile de Fier-Belgrad-Zagreb-Split, in conditiile in care din Belgrad pana in Split pe varianta asta se merge doar pe autostrada. Astfel am facut in plus cam 300 de km dar am economisit in plus vreo 3 ore, din belgrad am plecat la 7 si am oprit in brela la 14.30 (insa mentionez ca e mai scump si mai plictisitor).
Am plecat seara, cu gandul ca copii vor dormi in masina, si pana in Belgrad unde urma sa stam o noapte, o sa fim si noi linistiti (au o energie extraordinara si se plictisesc de moarte cand le tii tintuite in loc). Din punctul asta de vedere am avut dreptate, au dormit linistite pana aproape de Belgrad. Insa am inceput cu stangul inca de la inceput, caci pe autostrada Bucuresti-Pitesti m-a prins o ploaie teribila, abia reuseam sa vad desi  stergatoarele erau la maxim. La un moment cand am trecut pe langa un tir (cred ca aveam vreo 130 km/h) tirul a calcat intr-o balta mare de pe strada, si a aruncat-o toata pe masina. Atunci am simtit ca am ceva probleme la masina, simteam ca nu mai am aceiasi vlaga. In Belgrad, cand s-a facut dimineata si am reusit sa imi sun mecanicul am aflat si ce s-a intamplat: intrase apa  la motor, si spre norocul meu nu a fost avariat motorul ci doar debitmetru, asa incat in viteza a 5 a nu trecea de 120 nici sa o tai (masina are 101 cp si e diesel). La sfatul mecanicului am scos conectorul de la debitmetru care mi-a zis ca nu va merge la fel ca inainte dar oricum de vreo doua ori mai bine si asa a si fost, si asa am mers asa cu ea pana acasa.
Am stat o noapte in Belgrad, dupa care a doua zi am plecat catre Brela. Ce pot sa zic despre Serbia: preturile sunt aproape la fel ca in romania, chiar mai jos, tarifele de autostrada acceptabile, oameni prietenosi.
In Croatia autostrada este destul de scumpa (7 euro/100km), astfel incat dus si intors am platit aproximativ 80 de euro (dar pot sa zic ca merita, drumul este ca in palma si limita de viteza este de 130). Eu unul am mers cu o viteza medie de 140 km/h (cam asa mergeau toti pe acolo). De data asta a fost un pic cam obositor, pentru ca am mers ziua si copii nu aveau rabdare si tot timpul cand opream sau alimentam cautam sa aiba si locuri de joaca.

Intr-un final am ajuns  in Brela, si pot sa spun ca ne-am foit de colo colo jumate de ora pana am gasit apartamentul, care a fost exact asa cum ne-a fost descris si exact cum era in poze.Noi ne pregatisem sufleteste si pentru cazul in care nu ar fi fost ce ne-am fi dorit, dar chiar nu a fost cazul, a fost ireprosabil. Bineinteles primul lucru pe care l-am facut a fost sa coboram catre plaja, sa facem o baie, si tot acolo am luat si masa la un restaurant de pe malul marii. Pot sa zic ca in ceea ce priveste preturile la mancare sunt maricele, dar nu imposibile. Ce ce mi s-a parut extraordinar a fost faptul ca preturile nu erau mai mari la terasele de pe malul marii fata de celelalte. Exemple de preturi: pizza jumbo cu fructe de mare (absolut delicioasa) 80-90 kuna (45-50 lei), platourile (de 2 persoane) de peste sau carne sau specialitati 180-220 kuna (100-130 de lei), o bere tuborg 33 ml 14 kuna (8 lei), cafeaua 12 kuna ( 7 lei), inghetata 6 kuna/cupa (3.5 lei). Motorina cea mai ieftina 7.8 kuna (4.6 lei), cea mai scumpa 8.2 kuna.

Am fost exact in zilele alea in care in romania tocmai incepuse ploile, si pana la urma nici Brela nu a fost ferita de vreme proasta. Asa ca am avut parte si de o zi cu ploaie si cu un vant teribil. De fapt, dupa ziua cu ploaie au mai urmat doua cu nori si cu vant destul de suparator, dar in zilele alea am fugit dupa soare cutreierand statiunile spre Split, soare care l-am si gasit in Omis. Omis e o statiune splendida, are o plaja foarte frumoasa cu nisip, iar intrarea in apa este ideala pentru copii (la 10-15 metrii in apa abia daca iti ajunge pana la brau). Aici mi-am luat si un fel de amenda, pentru neplata parcarii. La ei parcarea se poate plati si cu sms-uri, si asa am facut si eu, insa dupa aia am vazut ca sms-ul meu nu se transmisese, asa ca pentru neglijenta mea am platit 120 kuna reprezantand parcare pe o zi intreaga (parcarea este 6-7 kuna/ora) in functie de locul unde se afla. mai tarziu am vazut ca sunt si automate cu fise prin care se putea plati.
Nu pot sa spun ca am vizitat foarte multe, a fost mai mult  o vacanta de relaxare totala, si oricum nu am fi avut cum si din cauza copiilor. Acuma cred ca stiu toate restaurantele care aveau locuri de joaca din Brela si Baska Voda, ca doar pe astea le alegeam.

Unul din locurile pe care as vrea sa le revizitez este Split-ul. Centrul vechi (daca asa se numeste) este absolut fabulos. Imaginati-va un fel de Sighisoara ca, cu alei mici intr-o cetate veche, cu terase si tot feluri de magazine care parca sunt facute sa se incadreze acolo, care nu denatureaza cu nimic splendaoarea cetatii.

Ultima parte a vacantei noastre se termina cu Lacurile din Plitvice, si pentru partea asta am pregatit copii cu doua zile inainte, spunandu-le ca trebuie sa ne plimbam printr-un parc mare de tot. Primul lucru care ne-au intrebat a fost daca sunt si topogane :). Dupa lunga prelucrare pot sa spun ca s-au comportat absout admirabil, mai ales ca se intreceau in a hrani pestii care ii vedeau la tot pasul. Nu cred ca pot sa descriu frumusetea acestui parc, cred ca raiul daca exista asa arata. Ramai mut de uimire in fata frumusetilor, si nu incetezi sa te minunezi la fiecare lucru.  Intrarea in parc este 110 kuna/zi, sau 180 kuna/2 zile pentru adulti, copii sub 7 ani nu platesc. Au amenajat extraordinar de bine parcul si sunt mai multe trasee fiecare dintre ele notat cu o litera, si in functie de ce iti place poti sa alegi diferite trasee (noi am ales un traseu de 4-6 ore). Aproape toate traseele includ un drum cu vaporasul electric pe unul din lacuri, si un drum cu niste autobuze articulate. Am fost surprins sa aflu ca acestea erau incluse in pretul biletului.

Ca si concluzie: a fost o vacanta reusita din toate punctele de vedere. Calculatorul de bord mi-a zis ca in total am facut 4.000 de km, cu o viteza medie de 98 km/h, si cu un consum mediu de 6.5 (mai mare din cauza debitmetrului).

P.S. Si daca mai merge cineva in Brela recomand cu caldura sa incerce aleea de pe malul marii seara sau noapte, este de o frumesete extraordinara.

Edited by Dorado, 06 July 2010 - 21:07.


#63
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 Dorado, on 6th July 2010, 21:47, said:

...In Croatia autostrada este destul de scumpa (7 euro/100km) ...

Ai cam exagerat pretul! Cred ca ar fi cazul sa mai faci calculul inca o data!

#64
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
n-a gresit cu mult,cam (aproape)6 euro/100km

#65
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 haplea82, on 7th July 2010, 11:31, said:

n-a gresit cu mult,cam (aproape)6 euro/100km

100 km ~ 39 kuna ~ 5,6 euro

#66
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008
GORIČAN (intrarea dinspre Budapesta) - Split (Dugopolje) aprox 492 km costa 196 Kuna (27 de euro)
puteti sa va calculati cat platiti pe urmatorul Link:
http://www.hac.hr/index.php?task=aut
este situl oficial al companiei de autostrazi din Croatia

#67
Dorado

Dorado

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.08.2005

 branco_no, on 7th July 2010, 15:31, said:

GORIČAN (intrarea dinspre Budapesta) - Split (Dugopolje) aprox 492 km costa 196 Kuna (27 de euro)
puteti sa va calculati cat platiti pe urmatorul Link:
http://www.hac.hr/index.php?task=aut
este situl oficial al companiei de autostrazi din Croatia

In primul rand eu am venit din Belgrad si am intrat in Croatia prin Lipovac si conform linkului tau, din Lipovac si pana in Split pe autostrada sunt 1040 km, dar la intoarcere nu am mers numai pe autostrada pentru ca am trecut prin plitvice, si cam 80 de euro am cheltuit pe autostrazile din croatia . Dar ai dreptate, am gresit la calcul e aprox 5.6 E/100 de km.

Bogdan10: nu e vorba de exagerare, doar o greseala de calcul. Stiam cam cat am cheltuit, dar nu tinusem asa de bine evidenta cati kilometrii pe autostrada din croatia. Pe siteul MAE este tot 7 euro, si eu aproximasem tot pe aici.

Edited by Dorado, 07 July 2010 - 18:05.


#68
odin_79

odin_79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.01.2008
Buna,
plecam saptamana viitoare in Croatia pt prima data. Plecam cu masina din CJ 4 sau 5 persoane.
Am citit mai multe postari pe forum despre Croatia, dar as dori cateva detalii mai la zi.
Rugamintea mea ar fi urmatoarea:
-am dori sa mergem in Brela pt cateva zile(sau in zona adiacenta). Imi poate oferi cineva ceva info despre apt de inchiriat - pret si localizare? Noi am dori ceva sa nu depaseasca 14-15 eu per noapte de caciula.
-sau eventual daca nu in Brela undeva intr-o statiune in S Dalmatiei  (o plaja linistita).

Multumesc.

#69
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

 odin_79, on 9th July 2010, 18:17, said:

Buna,
plecam saptamana viitoare in Croatia pt prima data. Plecam cu masina din CJ 4 sau 5 persoane.
Am citit mai multe postari pe forum despre Croatia, dar as dori cateva detalii mai la zi.
Rugamintea mea ar fi urmatoarea:
-am dori sa mergem in Brela pt cateva zile(sau in zona adiacenta). Imi poate oferi cineva ceva info despre apt de inchiriat - pret si localizare? Noi am dori ceva sa nu depaseasca 14-15 eu per noapte de caciula.
-sau eventual daca nu in Brela undeva intr-o statiune in S Dalmatiei  (o plaja linistita).

Multumesc.
jumatatea lunii iulie si august ,plajele din brela si baska voda poti sa le numesti oricum numai linistite nu.aglomeratia este destul de mare .

#70
odin_79

odin_79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.01.2008

 haplea82, on 9th July 2010, 16:58, said:

jumatatea lunii iulie si august ,plajele din brela si baska voda poti sa le numesti oricum numai linistite nu.aglomeratia este destul de mare .

Apreciem informatia :)
Orice sfat/informatie despre o statiune linistita este mai mult decat binevenita.


Exista  o alternativa a autostradei(Budapesta-Split) sau o alternativa care duce spre Dalmatia(evitand autosatrada)?
A folosit cineva o ruta care a ocolit autostrada? Eventual cateva info referitor si la treseul urmat din Budapesta.
Multumesc

#71
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

 odin_79, on 12th July 2010, 00:28, said:

Apreciem informatia :)
Orice sfat/informatie despre o statiune linistita este mai mult decat binevenita.


Exista o alternativa a autostradei(Budapesta-Split) sau o alternativa care duce spre Dalmatia(evitand autosatrada)?
A folosit cineva o ruta care a ocolit autostrada? Eventual cateva info referitor si la treseul urmat din Budapesta.
Multumesc

pai una dintre variantele pe care nu mergi aproape deloc pe autostrada (doar 18 km in Ungaria) e varinta urmatoarea:
Drum fara autostrada budapesta- Brela pe viamichelin
Time11h42 which 00h09 on motorways
Distance715 kmwhich 18 kmon motorways

daca mergi pe autostrada
Time07h12 which 06h39 on motorways poate faci si mai putin de atat, depinde cum o ''calci'' pe autostrada
Distance788 kmwhich 761 kmon motorways

Edited by branco_no, 12 July 2010 - 13:38.


#72
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

 odin_79, on 12th July 2010, 00:28, said:

A folosit cineva o ruta care a ocolit autostrada? Eventual cateva info referitor si la treseul urmat din Budapesta.

Daca ai folosi autostrada de la iesire din Ungaria pana la Split te costa circa 27 de euro
Am atasat traseul si plata

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate