Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 

Brela

- - - - -
  • Please log in to reply
387 replies to this topic

#307
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Joi o sa fim in Brela, va alin eu dorul cu cateva poze :)

#308
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 aylla, on 23 mai 2015 - 14:25, said:

Joi o sa fim in Brela, va alin eu dorul cu cateva poze :)

Trimite, rogu-te, o poza de pe terasa de la Hrast!

#309
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007

 denky, on 23 mai 2015 - 15:04, said:

Trimite, rogu-te, o poza de pe terasa de la Hrast!

Sa inteleg ca imi recomanzi aceasta taverna :)? ...o sa ma uit dupa ea , vom sta doar aprox o zi in Brela , plecam intr-un mini circuit in Dalmatia !

#310
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Mai populara, asa, intre mai elitistele konoba feral si palma, eu m-am simtit cel mai bine aici, proprietarii stau la etaj, cred ca e deschisa si in extrasezon.

#311
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
La Brela nu pare a fi extrasezon , e pliiin de nemti si englezi , ma intreb cum e in sezon oare Posted Image?

#312
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Plin. Vad ca e soare fara nori. Cat se face la pranz temperatura, ca eu nu am fost decat intre 15 august si 15 septembrie?
Era sa uit, concediu fain!

Edited by denky, 29 May 2015 - 07:47.


#313
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006
Unde sunt pozele?

#314
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Apa marii este rece , temperatura la pranz este 25 de grade dar cred ca se resimt mai mult , ieri batea si vantul in rafala dar a fost foarte placut , noi nu stam in Brela , facem un minicircuit prin Dalmatia.

Pun cateva poze , as pune mai multe dar conexiunea la net nu-i chiar cea mai buna !

Attached Files



#315
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 12.12.2006
Concediu placut! Va place Croatia?

De abia astept, de acum in 3 saptamani fac bagajele.

Edited by mdt, 29 May 2015 - 16:08.


#316
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Da , ne place foarte mult , am vazut deja Split , Trogir , zona Makarska -Brela , acum suntem langa Zadar , azi am vizitat parcul KRKA si  insula Murter (foarte frumoasa, recomand)...am uitat de Sibenik ,Primosten ...am cam cutreierat , recunosc :)

#317
cosminph

cosminph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 03.02.2014

 mdt, on 29 mai 2015 - 16:08, said:

Concediu placut! Va place Croatia?

De abia astept, de acum in 3 saptamani fac bagajele.
Cum mai stati cu bagajele?

#318
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 12.12.2006
:) incepem sa le pregatim.

#319
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 12.12.2006
Ne-am intors, de fapt am plecat din Brela duminica trecuta (pe 28) cu destinatia Austria. Nu am prea avut noroc cu vremea, am apucat o plaja si baie duminica dupa amiaza si luni dimineata si dupa amiaza, marti a fost vant si valuri. Marti dupa amiaza am fost la plaja la Omis sa vedem cum e, apa era calda acolo. Miercuri a plouat asa ca am mers in Split, joi ne-am dus pe insula Brac, vineri de dimineata la parcul Krka, la Roski slap pt ca nu-l vazusem. Vineri seara si sambata dimineata apa era rece, eu una n-am intrat. Sambata a fost o zi superba si pana seara s-a incalzit apa.

Ne-au socat croatii ca au "dat o gaura" in Biokovo, au tras un tunel de 4 km pe sub Biokovo ca sa ajungi de la autostrada undeva intre Baska voda si Makarska. E cu bani tunelul, se plateste extra 20 kuna. Si eu o noutate, acum 4 ani cand am fost ultima oara nu era. Am ramas masca ce ditamai lucrarea e acolo, iar noi nu suntem in stare sa facem cu bani europeni o autostrada de 100 km prin munti mai lejeri. In fine.

In rest, ca datile trecute, frumos si linistit in Brela. Pinii-s tot acolo, calamarii la fel de buni cu blitva langa ei :)

#320
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 09.02.2007
Pe insula Brac ati fost cu masina sau nu? Ati trecut cu feribotul Split-Supetar sau Makarska-Sumartin? Ma intereseaza si pe mine sa trec fu ferry Makarska-Sumartin si de acolo sa merg pana in Bol (Zlatni Rat), doar ca la inceput de august am citit ca e posibil sa fie cozi f mari pt cei ce vor sa treaca cu masinile.

#321
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 12.12.2006
Makarska - Sumartin. Am fost cu o ora inainte in Makarska, ne-am lasat masina in coada la ferry, am luat biletele si ne-am dus visavis la cafenea. Exista banda speciala de coada la ferry, nu incurci pe nimeni, toata lumea procedeaza asa si se intorc la masini cand incepe imbarcarea. Pe ferry incap doar 25 de masini zic ei dar incap mai putine daca prinzi tiruri. La intoarcere tot cam asa am procedat in Sumartin. Sunt mai multe curse intre Split si Supetar si cu vapoare mai mari, am inteles, dar acolo dezvantajul e ca mai faci o ora pana in Split, iar noi am prins venind din Split un blocaj in Omis..... ceva de genul Comarnic numai ca fara politisti sa dirijeze traficul. :)

Pe Brac ne-am dus la Zlatni Rat iar pe la 1 ne-am plictisit de plaja si ne-am dus sa vizitam un pic insula si ne-am oprit la Milna, f frumos. In schimb nu ne-am dus in Bol - statiune.

Alternativ exista excursii cu vaporas care te duc la Zlatni Rat apoi pe Hvar la Jelsa si iti organizeaza si "fish picnic" pe vas dar nu e stilul nostru.

#322
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 09.02.2007
Am inteles. Multumesc frumos. Eu am gasit si o varianta de genul: sa trecem cu ferry fara masina si sa mergem cu un autobuz, doar ca e mai complicat si nu cred ca ne avantajeaza pt c apierdem mult timp. Drumurile in insula Brac cum sunt? Parcarile sunt scumpe sau se gasesc si parcari gratuite?

#323
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 12.12.2006
Parcarea de la Zlatni Rat a fost f scumpa, 60 kuna pe toata ziua, dar am ales-o si noi pe prima gasita. Am vazut apoi sageata cu 40 de kuna mai incolo. Poate gaseai si gratis mai departe, nu stiu.

Drumurile pe insula sunt foarte bune dpdv carosabil, nu foarte late dar nici prea circulate, peisaje superbe pe alocuri, in alte parti e mai arid, asa. E interesant ca toate dealurile alea sunt plini de gramezi de pietre, explica in Lonely planet de ce: pe vremuri insula a fost mult mai locuita si pe toate dealurile erau vita de vie sau livezi de maslini si pomi fructiferi iar femeile, bietele de ele, aveau sarcina sa stranga pietrele si sa le aseze in gramezi pentru a elibera terenul.

Daca mergeti strict la Zlatni Rat (si eventual statiunea Bol) si nu aveti copii si hodrobele multe de plaja de carat, nu cred ca e o idee asa rea ferry + autobuz. Iesi mai ieftin si nu ai stresul daca prinzi loc de masina pe ferry. Loc de pietoni este destul.

In Milna am parcat gratuit, la intrarea in port, de altfel de la un punct incolo nici nu mai au voie cu masina decat riveranii.

Edited by mdt, 08 July 2015 - 17:09.


#324
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 09.02.2007
Puteti sa imi recomandati o plaja in Brela si o parcare (gratis sau nu foarte scumpa)? Voi sta in Makarska dar as vrea sa ajung si in Brela intr-o zi. Mersi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate