Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Culturi hidroponice

- - - - -
  • Please log in to reply
664 replies to this topic

#109
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
In China, se cultiva in burete de cand eram eu mic...omg, asta inseamna de peste 25 ani. A fost o ruda acolo si spunea ca aia cresc salata pe plan inclinat, in burete.

Agricultura noastra de la tara nu mai produce de mult produse eco. Nea Ion si nea Vasile au stropit dupa ureche mai toate legumele, astfel ca acum, solul este impregnat de substante chimice.

Edited by YOUR_GOD, 30 December 2014 - 01:07.


#110
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Cultura hidroponica e rentabila daca e in sistem integrat,adica o sera de ultima generatie unde totul e sub control si singurul scop e sa produci intensiv.

Cat despre legumele fara gust,singura lor problema e ca sunt crude,nimic  mai mult,deh daca piata vrea si mare si frumos si in mijlocul lui ianuarie atunci asta primeste.

#111
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
evident ca agricultura trebuie facuta intensiv pentru ca sunt din ce in ce mai multe guri de hranit... si trebuie sa se mai si arunce suficienta mancare
cu 2 porci intr-o familie, nu treci anul
trebuiesc folositi tot felul de hibrizi... pentru cine nu stie, hibrizii sunt sterili... nu se reproduc
semintele se fac la fabrica... plantele la fel
oricum mai rentabile sunt florile

exemplu de fabrica de salata
http://stirileprotv....t-in-piata.html

http://www.peteava.r...uste-de-pescuit

si cum se manufactureaza

http://vplay.ro/watch/7k95zz27/
http://clipuri.cool/...te-apa-si-gata/

banuiesc ca de ouale artificiale stiti deja! Posted Image

totusi, cel mai bine, in apa se cultiva peştele

si merge si pe suprafete relativ mici

Edited by Nero-d, 30 December 2014 - 03:18.


#112
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Cultura hidroponica evident ca nu are sanse in fata culturii esentiale de masa... atunci cand arunci recolta si recoltezi. Insa fata de alte tipuri de cultura e rentabila si eficienta, oamenii locuiesc in case, climatizate, iluminate, e lipsa de gust sa-si lase resursele de hrana prea in "bataia vantului".

Este solutia agrara unde apa este o problema, deoarece apa folosita este in mare reciclata, unde vremea e dificila sau instabila, este o solutie impotriva foametei in cazul a mai multor recolte pierdute, este o solutie inalt eficient energetica... numai cata energie se consuma scormonind pamantul...

Se reduce enorm consumul de chimicale, deoarece ele sunt aplicate pe planta si controlat, nu pe sol de-a valma eliminandu-se poluarea, iar chimicalele sunt "energie pura" dupa cum se stie.

... si singura solutie de a electrifica complet agricultura ca industrie.

Despre gust, gustul lipseste deoarece actualele fructe si legume necesita transport pe distante mari, si se coc la intuneric prin simulare.
Agricultura hidroponica se poate face langa orase, si sa se dedice timp suficient coptului, in care se acumuleaza acizi, zaharuri si altele ce "dau gustul"

Referitor la grija fata de chimicale, mult mai multe chimicale sunt aplicate acum, inclusiv pe planta, care se imprastie prin aer, sol, panza freatica... Ca o comparatie e ca si cum am administra tuturor cetatenilor leacuri pt toate bolile ca cine stie, in loc sa tratam targhetat bolnavii.

#113
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Dap, uneori hidroponica e cea mai buna solutie. De exemplu daca ai o suprafata verticala pe care vrei sa o faci utila, cum ar fi fatada unei cladiri. Nu o sa urci pe ea ghivece de 1m adincime ca sunt prea grele. Cultura hidroponica sau aeroponica e mult mai usor de montat in situatia asta.

Pe o fatada de 7x3 m2 se pot creste ridichi de luna. Daca se pun pe rinduri cu suprafata de 7x0.2 m2, pe 1 rind se obtin 1-3 kg de ridichi in 4-6 saptamini. Sa zicem 10 kg pe an in culturi succesive. Daca se pun rinduri unul deasupra altuia, la 0.5-1 m distanta, asta inseamna 30-60 kg de ridichi pe an, bune de vindut si la vecini. Dar trebuie un sistem rezistent la vint, cu efect de solar pt. anotimpurile reci si eventual cu termoizolatie.

Exemplul cu ridichile poate ca nu e prea bun, dar cam aceeasi situatie e si la alte plante mici. La plantele mari trebuie lasat mai mult loc.

#114
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,832
  • Înscris: 10.12.2006
Ca sa cresti acasa hidroponic e dificil deoarece trebuie sa dozezi nutrientii in apa la perfectie.

#115
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
eee... poti creste ciuperci daca ai suficienta umezeala
dar chiar si fara... ca le acoperi cu folii de plastic ca pe trandafiri, ca sa nu piarda umezeala

daca vecinii nu halesc ridichi ce faci cu ele? le vinzi in piata? cresti iepuri cu ele?

in romania zilelor noastre, nu producerea e problema... ci desfacerea... posibilitatile de valorificare a produselor/productiei

Edited by Nero-d, 30 December 2014 - 11:01.


#116
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMizu, on 30 decembrie 2014 - 10:56, said:

Ca sa cresti acasa hidroponic e dificil deoarece trebuie sa dozezi nutrientii in apa la perfectie.
asa este ! ... fara un "meniu" echilibrat nu faci nimic ! ...
eu d'aia ma gandeam la "industrializare" ptr ca am "gasit" cea mai buna si ieftina sursa de nutrienti ptr plante ! ... unii cultivatori ii spun CACA-Cola !
in prezent am cateva sute de plantute de busuioc ! ... si iarba mea de orz ! ...
as vrea sa mai cumpar rafturi si LED-uri ! ... aici in Spania busuiocul este un f bun condiment ptr carne ! ...
se vinde destul de bine, la pretul unei flori ! ... 1 EUR, ghiveciul ! (en-gros,bineinteles)
trebuie folosit proaspat ! ... aici este avantajul meu ! ... uscat, si-a pierdut aroma !
[ http://vistoenlaweb.files.wordpress.com/2013/03/maceta-de-albahaca-de-huesca.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by 9victor, 30 December 2014 - 12:51.


#117
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Cum faci hrana asta minune?
Ce specie sunt ramele?
Nu este densitate prea mare de rame? Intr-un post spuneai ca ai ~ 10 mii de rame

#118
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmeganedoi, on 30 decembrie 2014 - 12:55, said:

Cum faci hrana asta minune?
Ce specie sunt ramele?
Nu este densitate prea mare de rame? Intr-un post spuneai ca ai ~ 10 mii de rame
da ! ... am cca 1 mc de rame ! ... ma rog  ! amestecate cu compost ! ...sunt rame californiene, adica domestice ! ...
nu stiu sa sape in pamant afara ! ... "mancarea" ptr ele o fac din ce-mi ramane de la cultura de orz ! ... nu este usor !
dealtfel este o disciplina agricola, care se numeste vermicompost !
http://en.wikipedia....ki/Vermicompost

Edited by 9victor, 30 December 2014 - 13:03.


#119
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Sunt familiarizat cu conceptul si sistemul. :)

Le faci de asemenea indoor?

Eu am incercat sa fac afara intr-o lada de 2m/0.8m, daca ceva nu a functionat. Cu rame de padure. Cum a crescut populatia, tot asa a crescut si densitatea musuroaielor de cartite in jurul lazii

#120
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Cartita se hraneste cu rame, le-ai facut restaurant pufoseniilor fara ochi Posted Image

Am avut si noi mini crescatorie de rame intr-o cada de baie, am folosit rame de balegar, am umplut cada cu balegar vechi de un an, am acoperit-o cu pamant pentru a se mentine umiditatea, am udat constant, iar excesul il adunam pe la gaura de scurgere si-l foloseam la irigat.
Era un lichid la culoare cam ca cel din pozele lui victor, o nuanta de castaniu roscat.
Attached File  Picture 080.jpg   595.46K   53 downloads

Povestea a inceput in luna mai, intr-o ladita de plastic, iar ladita am asezat-o pe o tava inclinata, pentru a putea colecta humusilul, dupa ce am vazut ca ramele sunt happy in noua locuinta le-am mutat in cada,le-am mai adus surate si le-am tinut pana in toamna.
Toata vara le-am muls, iar pe toamna tot continutul din cada a ajuns in pamantul din solar, erau foarte multe rame, mari si mici dar si foarte multe oua.
Am tot zis ca repetam experimentul, dar an de an cada aia a gazduit cate ceva, altceva decat rame, probabil si faptul ca ulterior am amenajat un mini iaz si am folosit apa de acolo la fertilizat

#121
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postlaum, on 30 decembrie 2014 - 20:31, said:

Cartita se hraneste cu rame, le-ai facut restaurant pufoseniilor fara ochi


Trebuie sa schimb strategia

Poate ca imi iese de-un hotel :))

#122
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postlaum, on 30 decembrie 2014 - 20:31, said:

Cartita se hraneste cu rame, le-ai facut restaurant pufoseniilor fara ochi Posted Image

Am avut si noi mini crescatorie de rame intr-o cada de baie, am folosit rame de balegar, am umplut cada cu balegar vechi de un an, am acoperit-o cu pamant pentru a se mentine umiditatea, am udat constant, iar excesul il adunam pe la gaura de scurgere si-l foloseam la irigat.
Era un lichid la culoare cam ca cel din pozele lui victor, o nuanta de castaniu roscat.
Attachment Picture 080.jpg

Povestea a inceput in luna mai, intr-o ladita de plastic, iar ladita am asezat-o pe o tava inclinata, pentru a putea colecta humusilul, dupa ce am vazut ca ramele sunt happy in noua locuinta le-am mutat in cada,le-am mai adus surate si le-am tinut pana in toamna.
Toata vara le-am muls, iar pe toamna tot continutul din cada a ajuns in pamantul din solar, erau foarte multe rame, mari si mici dar si foarte multe oua.
Am tot zis ca repetam experimentul, dar an de an cada aia a gazduit cate ceva, altceva decat rame, probabil si faptul ca ulterior am amenajat un mini iaz si am folosit apa de acolo la fertilizat
nu ai spus nimic despre hranirea plantelor cu acest caca-cola ! ... s-a vazut repede schimbarea in bine a plantelor ? ...
majoritatea spun despre acest fertilizant ca este depasit doar de guano ! ... (caca liliecilor, pasarilor marine si focilor)
daca vrei sa cresti aceste minunate animale, ai nevoie de un bun compost si cateva ladite aruncate de la magazinul de fructe si legume ! ... pe fundul acestora pui o plasa de plastic, iar marginile le captusesti cu carton ! ... in functie de nr ramelor ai un anumit
regim de crestere a "pachetului" de ladite ! ... eu pun una peste alta pana la 4 ! ... prima, cea de jos este fara rame, doar humus curat !

Attached Files


Edited by 9victor, 31 December 2014 - 01:07.


#123
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View PostNero-d, on 30 decembrie 2014 - 11:00, said:

eee... poti creste ciuperci daca ai suficienta umezeala
dar chiar si fara... ca le acoperi cu folii de plastic ca pe trandafiri, ca sa nu piarda umezeala

daca vecinii nu halesc ridichi ce faci cu ele? le vinzi in piata? cresti iepuri cu ele?

in romania zilelor noastre, nu producerea e problema... ci desfacerea... posibilitatile de valorificare a produselor/productiei
tocmai aici gresesti ! ... Israel a ajuns dintr-o tara desertica, unul din marii exportatori de produse agricole din lume ! ... cum ?
simplu ? ... tehnologie si "ieftineala" ! ... piata vine la tine, daca esti ieftin ! ... traim vremuri "schimbatoare" ! ... te adaptezi, sau ai disparut ca dinozaurii ! ... mare parte din legumele "frumoase" de pe piata romaneasca sunt din Israel , nu ?

Edited by 9victor, 01 January 2015 - 17:52.


#124
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Viata si economia nu sunt chiar asa de simpliste...nu e doar 'la suprafata', mai are si 'dedesubturi'!
Hai sa-ti spun eu cum e in 'Tara Sfanta', ca am vazut la fata locului inca de acum 15-20ani...
Am vazut cum se produce si am si consumat, pastravi crescuti in desert, rosii & pepeni pe nisip 'steril', ce nu ne spui e ca 'manopera' era...filipineza!!!
Si ca pe 'constructiile ceausistice' cele mai inalte...flutura mai intai drapelul romanesc!?!
Asa si acum, mancam tomate de Espagnia, dar nu ne intrebam...cata transpiratie romaneasca ori marocana e in ele...
:)
Doar la capsuni cica ne-am fi lamurit!!!
:) :) :)
P.S.
Pe vremuri ne inghesuiam cand venea vaporul cu portocalele alea pe care era imprimat 'ia fa'!...
Acum...livezile alea au dat faliment, manopera ieftina de pe alte meleaguri le-au terminat, nici macar tehnologia avansata nu a putut sa le salveze...

Edited by subway_guru, 01 January 2015 - 18:26.


#125
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsubway_guru, on 01 ianuarie 2015 - 18:18, said:

Viata si economia nu sunt chiar asa de simpliste...nu e doar 'la suprafata', mai are si 'dedesubturi'!
Hai sa-ti spun eu cum e in 'Tara Sfanta', ca am vazut la fata locului inca de acum 15-20ani...
Am vazut cum se produce si am si consumat, pastravi crescuti in desert, rosii & pepeni pe nisip 'steril', ce nu ne spui e ca 'manopera' era...filipineza!!!
Si ca pe 'constructiile ceausitice' cele mai inalte...flutura mai intai drapelul romanesc!?!
Asa si acum, mancam tomate de Espagnia, dar nu ne intrebam...cata transpiratie romaneasca ori marocana e in ele...
Posted Image
Doar la capsuni cica ne-am fi lamurit!!!
Posted Image Posted Image Posted Image
intamplator stiu despre capsunari ! ... in Spania se platesc 5 EUR ptr 1000 de fire de ceapa plantate in camp ! ...
daca ii oferi la cineva din Romania acesti bani ptr aceasta munca, poate sa iasa urat ! ... or sa-ti raspunda ca aceasta munca
o pot face rudele tale de gradul I ! ... femenine chiar !
Uneori in viata este important sa fii folositor celor dragi ! ... nimeni nu pretuieste un "bogatan" rece si zgarcit ! ...
asadar trebuie sa "ne intoarcem" la munca !

Edited by 9victor, 01 January 2015 - 18:45.


#126
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Te cred!...despre Spania nu am asa de multe informatii, am fost doar o singura data, intr-o vizita 'oficiala', la invitatia Regelui si a guvernului Maiestatii Sale!
:)
Si pe cu totul si cu totul alte 'teme'...
Dar sunt de acord cu tine pe o tema esentiala...fara tehnologiile noi...esti ca si...mort!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate