Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Culturi hidroponice

- - - - -
  • Please log in to reply
664 replies to this topic

#73
mosu456

mosu456

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.05.2012
din pacate suntem in romania si aici statul este dat dracu rau de totPosted Image

#74
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007

View Postzoli65, on 30 august 2012 - 09:19, said:

...aia cu pestii,chiar e dus la extrem
apa chioara,fara pesticide,fara chimicale ,etc

De ce? Ce vreti sa spuneti?
Eu sunt in stadiu de testare acum cu cineva un sistem acvaponic si suntem uimiti ce bine merge.
Am deschis topic nou pe treaba asta.

#75
Luigi24

Luigi24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.11.2012
...pentru cei interesati de cultura hidroponica pe substrat de vata minerala, ar fi utila vizitarea expozitiei " indagra " ( are loc in fiecare an, la sfarsit de oct - inceput de noiembrie, la romexpo ) ...la ultimele 2 editii ( 2011, 2012) au fost prezente 2 firme ( brinkman - ungaria si grodan - polonia ( dc nu ma insel ) ) specializate pe acest tip de cultura, si de la care puteti cere informatii despre ce va intereseaza... inclusiv despre solutiile nutritive...
... in ceea ce ma priveste, cu aproximativ 3 ani in urma, mi-am conceput un sistem de cultura pe verticala foarte asemanator cu cel de aici : " https://www.hydrosta...-Feed-Unit.html ", doar ca la niste costuri cu mult mai mici ( materialele pt un stalp cu 32 de cuiburi ( 1,5 metri inaltime ), ma costa mai putin de 1 dolar...in schimb, ma costa ca timp, sa il fac)...ce va pot spune e ca pe o suprafata de aprox 13 mp ( 13 m lungime, 1 m latime) si o inaltime de 3,5 m cultiv aproximativ 2600 de salate (nu, nu am gresit numarul.....84 de stalpi * 32 de cuiburi, dispusi pe 2 nivele), in conditiile in care intregul sistem l-am suspendat la 0,5 metri deasupra solului, pentru a putea folosi si terenul de sub acest sistem... pt ca e partial umbrit, l-am cultivat cu leustean.... aceiasi densitate merge si la capsuni.... tot un sistem asemanator am folosit si la ardei ... doar ca inaltimea sistemului si densitatile sunt altele....tot pe verticala, dar alt sistem, am experimentat si la cultura de tomate...intr-un an le-am nimerit chiar f bune, gustoase....anul asta le-am dat cam multa apa si au fost cam apoase... au fost bune doar pt suc... sistemul folosit de mine e doar partial hidroponic.... in acele ghivece ei folosesc un amestec de vermiculita si perlit, in schimb eu folosesc un amestec de turba, pamant de frunze, ingrasamant natural ( mranita ) iar udarea o fac prin partea superioara, cu apa, nu cu solutie nutritiva, o singura data, aproape zilnic... toate sistemele folosite de mine ( la salata, ardei, tomate ) am cautat sa le fac suspendate pt a putea folosi si terenul de sub ele.... pana acum mi-a reusit... sunt curios dc a mai experimentat cineva un astfel de sistem...

Edited by Luigi24, 17 November 2012 - 23:30.


#76
Luigi24

Luigi24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.11.2012
in completarea celor spuse mai sus si pt exemplificare, atasez cateva fotografii....unele din perioada de inceput, altele, mai actuale....la inceput, stalpii respectivii aveau 2 metri si aveau sustinerea pe sol, dar am renuntat la ei pt ca erau f greoi, iar la nivelul solului trebuia sa le asigur o placa de beton, pt sustinere, altfel riscam sa se afunde in sol....acum lucrez cu stalpi de 1,5 metri, suspendati de un cadru deasupra solului...intr-una din poze, se observa, la nivelul solului o cultura de ardei, iar suspendat o cultura de tomate...   


Edited by Luigi24, 18 November 2012 - 12:11.


#77
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Bravo Luigi, arata bine ! Spune-mi la ardei:

- ce ghivece ai folosit (banuiesc ca de 25 - 30 cm)
- ce amestec (ziceai de turba + mranita; ce proportii ?). Completezi lunar / fazial cu mranita ?
- cum si cat le irigi ? (cu "pixuri" --> 1 - 2 / ghiveci ?)
- ce distanta ai intre ghivece si intre randuri
- ce sistem de sustinere folosesti si pe cate brate conduci ramurile ?
- cat tii cultura ? (ex: 20 aprilie - 31 octombrie)
- ce soiuri / cultivaruri folosesti ?
- la ce inaltime ajung plantele ? Le carnesti daca devin prea inalte ?
- ce productie ai obtinut pe ghiveci ? (nr. de fructe X greutate medie fruct)
- cum / unde valorifici productia ?

L.E. Brinkman este cel mai mare furnizor european de produse horticole. Are sediul in Olanda si reprezentante in Anglia, Franta, Spania, Turcia, Cehia, Polonia si Ungaria. Au o gramada de produse utile pentru sere si solarii.
Grodan vine din Danemarca si este o subsidiara a firmei Rockwool - producator de vata minerala termoizolatoare pentru constructii. Grodan s-a stabilit ulterior in Olanda si face saltele si cuburi pentru cultivarea plantelor pe substrat din vata minerala. Ca exemplu, pe acest substrat se cultiva tomate la Complexul de Sere Livada de Bihor.
Concurenta lui Grodan se numeste Cultilene si vine din Franta fiind o divizie a producatorului de sticla Saint Gobain (ei fabrica si vata minerala pentru constructii - marca Isover). Fabrica Cultilene se afla in Olanda.

Edited by jumborom, 18 November 2012 - 15:06.


#78
Luigi24

Luigi24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.11.2012
" jumborom ", ce-mi ceri tu acolo, ar presupune sa fiu vreun expert in asa ceva...Posted Image ... imi pare rau ca am sa te dezamagesc, dar nu, nu sunt...Posted Image ...in ceea ce priveste culturile in ghivece, sunt la nivel de hobby...Posted Image ... suprafata de teren de care dispun nu e f mare ( am 2 solarii, de aprox 200 mp fiecare ) in care cultiv, in special, plante aromatice ( verdeturi ), pt ca, cel putin pt mine, sunt mai rentabile... la aceste culturi verticale/suspendate am apelat din nevoia de a valorifica mai bine volumul solarului... merg cu cultura de verdeata la sol, iar suspendat, cu altceva ( tomate, ardei gras/kapia- in general, pt consum propriu....ardei iuti/bulgaresti, salata - pt vanzare, la bucata ) ... in alegerea ghivecelor trebuie sa tii cont de faptul ca tomatele/ardeii, pt a se dezvolta cum trebuie, au nevoie de un volum de minim 7 litri de substrat de planta ( eu am folosit 4 parti turba + 1 parte mranita / gunoi de pasari bine uscat), iar pt udat, la partea superioara a fiecarui stalp, am prevazut un picurator ( cu un debit de 4l/h) ...

#79
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007

View PostLuigi24, on 20 noiembrie 2012 - 00:45, said:

... in alegerea ghivecelor trebuie sa tii cont de faptul ca tomatele/ardeii, pt a se dezvolta cum trebuie, au nevoie de un volum de minim 7 litri de substrat de planta ( eu am folosit 4 parti turba + 1 parte mranita / gunoi de pasari bine uscat), iar pt udat, la partea superioara a fiecarui stalp, am prevazut un picurator ( cu un debit de 4l/h) ...
Deci nu aveti o cultura hidroponica. Plantele se hranesc cu ingrasamintele mentionate de dv., si nu cu elementele din apa ce le trece pe la radacini.

#80
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Da, e defapt ceea ce se cheama o cultura fara sol; daca venea si cu ceva ingrasaminte organice sau minerale dizolvate in apa de irigat vorbeam de o cultura hidroponica.

Oricum ardeii s-au dezvoltat bine (desi ar fi mers si dirijati pe doua brate in "V"); unul din dezavantajele turbei este ca in timp se compacteaza si oxigenul ajunge mai greu la radacina plantelor comparativ cu cocosul, vata minerala, perlitul sau bilele de argila (hydroton); este insa mai ieftina si se gaseste usor.

#81
Luigi24

Luigi24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.11.2012
..." jumborom ", stiu ca ceea ce fac eu nu e tocmai 100% hidroponic, dar ar putea fi un punct de plecare si un mod de a castiga ceva experienta pt cei ce nu-si permit o cultura hidroponica autentica... turba poate fi oricand un inlocuitor ieftin si la indemana al vatei minerale ca suport de cultura...pt a evita tasarea, dupa fiecare ciclu, eu o rascolesc... desi am mentionat doar adaosul de mranita din turba, sa stii ca mai folosesc si solutii nutritive preparate de mine.....20-20-20 ( 200 grame la 400 litrii/apa...la inceput, vreo 3 saptamani ) ...apoi 25-5-20 ( 200 gr la 400 l/apa )..........sau o solutie nutritiva din gunoi de pasari ( 1 kg de gunoi la 10 litri apa.......o las cateva zile......apoi solutia rezultata o mai diluez cu inca 10 litri apa....o las sa se decanteze bine, apoi cu o pompa cu filtru, o bag pe instalatia de udare... dezavantajul este, evident, mirosul (nu pregnant,dar se simte), dar asa miroase " naturalul ", nu? Posted Image )...solutiile respective nu le dau in fiecare zi...uneori, doar o data pe saptamana... creativ sa fii, ca solutii ieftine si la indemana gasesti Posted Image ........ indiferent de sistemul de cultura pe care-l alegeti, eu va doresc succesPosted Image

#82
flooriin

flooriin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.02.2005
Salutare,

Studiez de ceva timp acest subiect si m-am lovit de problema ph-ului, care, pentru culturile hidoponice trebuie sa fie sub 7 (5.5-6.5). Din experienta voastra, cat de critic este acest lucru? Se poate "merge" pe apa de la robinet care are un ph de peste 7.2? Exista o schema de scadere si stabilizare a ph-ului care sa nu implice substante periculoase (sau instalatii de osmoza inversa si apoi ridicarea ph-ului)? Produsele specializate pentru scaderea ph-ului contin, in majoritatea cazurilor, un acid potential coroziv/periculos.

Multumesc.

#83
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
Se pot creste hidroponic inclusiv radacinoase?

#84
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Se pot creste si radacinoase. Un sistem bun pentru ele este cel numit ebb&flow: o tava cu margini inalte (avem nevoie de minimum 30 cm de perlit sau bile de argila in care plantam semintele ori rasadurile) care se umple cu apa si nutirenti, apa care se scurge toata dupa cateva minute in care a stat in tava. Fiecare radacinoasa are cerintele ei legate de nutrienti, asa ca trebuie stabilit un program pentru fiecare in parte. Nu mi se pare insa rentabil sa cultivi radacinoase in comparatie cu alte culturi.

#85
nico98

nico98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.11.2007
pt Luigi24 si nu numai  pt el.... http://www.permacult...iul-lui-ivanov/

Edited by nico98, 23 January 2013 - 13:20.


#86
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013

View PostBakty, on 16 iulie 2011 - 10:24, said:

De mai bine de un an vad ca nu a mai scris nimeni aici, iar raspunsurile sunt tipic "romanesti". Am sa iti raspund asa cum pot la intrebare. Eu am achizitionat cu 4 luni in urma o jardiniera (dintre cele mai ieftine, de 12 lei) si am umplut spatiul dintre tava si fundul jardinierei cu spuma poliuretanica, pentru a etansa jardiniera. Sistemul pe care il folosesc este compus ditr-o pompa de acvariu (pentru apa, respectiv nutrienti) si o pompa de aer de acvariu + furtun de aerare acvariu, si o priza temporizatoare cu 10 programe. Toata afacerea m-a costat undeva in jur de 100 de lei. Pentru iluminat folosesc un neon de 25 W, dar voi renunta la el si voi cumpara lampi cu led-uri din China, care consuma substantial mai putin si au un spectru de radiatia luminoasa mult mai bun. Ca nutrient folosesc ForaGro din gama Flora Series, dar cred ca voi renuta la el, din cauza rezultatelor proaste. Pe scurt, plantele mele s-au dezvoltat excelent pana la 3 luni, au inflorit, dar nici urma de fruct. Cred ca e o problema cu polenizarea undeva, dar suspectez totusi si nutrientul.Cu o saptamana in urma s-au manat, frunzele au inceput sa se usuce pe margini asa ca am aruncat toata cultura.Nutrientul s-ar putea sa fie numai pentru flori, nu si pt legume. Oricum, am inceput a 2-a cultura, sper sa dea rezultate mai bune. Te voi tine la curent. Plantele pe care le-am cultivat sunt rosii, ardei, gulii, salata, castraveti. Ca fapt pozitiv, am remarcat o viteza de crestere fantastica, in special dupa incoltire (care dureaza in jur de 3-4 saptamani). Pentru detinatorii de animale care doresc un nutret de calitate intr-un timp scurt, personal recomand cultura hidroponica fiindca are un randament de 1000% pentru masa verde, practic 100 m2 echivaleaza cu 10 Ha. O sa va tin la curent cu alte informatii.

pentru orice cultura exista o anumita reteta compusa din macro si micro elemente. Un rol important joaca Ec si pH-ul, daca  valorile sunt prea mari sau prea mici aveti anomalii in creste( crestere rapida sau crestere incetinita) .Lumina, hrana , umiditatea relativa si deficitul de umidiate daca nu sunt optime duc la slabirea sistemului imunitar si avortarea in masa. Lucrarile de intretinere a plantei sunt  primordiale :, copilit, elimnitat frunze , elimnat din fructe , palisare etc.
Cresterea legumelor pare simpla dar ..totul se refera la" green fingers"

View Postjumborom, on 18 noiembrie 2012 - 14:37, said:

Bravo Luigi, arata bine ! Spune-mi la ardei:

- ce ghivece ai folosit (banuiesc ca de 25 - 30 cm)
- ce amestec (ziceai de turba + mranita; ce proportii ?). Completezi lunar / fazial cu mranita ?
- cum si cat le irigi ? (cu "pixuri" --> 1 - 2 / ghiveci ?)
- ce distanta ai intre ghivece si intre randuri
- ce sistem de sustinere folosesti si pe cate brate conduci ramurile ?
- cat tii cultura ? (ex: 20 aprilie - 31 octombrie)
- ce soiuri / cultivaruri folosesti ?
- la ce inaltime ajung plantele ? Le carnesti daca devin prea inalte ?
- ce productie ai obtinut pe ghiveci ? (nr. de fructe X greutate medie fruct)
- cum / unde valorifici productia ?

L.E. Brinkman este cel mai mare furnizor european de produse horticole. Are sediul in Olanda si reprezentante in Anglia, Franta, Spania, Turcia, Cehia, Polonia si Ungaria. Au o gramada de produse utile pentru sere si solarii.
Grodan vine din Danemarca si este o subsidiara a firmei Rockwool - producator de vata minerala termoizolatoare pentru constructii. Grodan s-a stabilit ulterior in Olanda si face saltele si cuburi pentru cultivarea plantelor pe substrat din vata minerala. Ca exemplu, pe acest substrat se cultiva tomate la Complexul de Sere Livada de Bihor.
Concurenta lui Grodan se numeste Cultilene si vine din Franta fiind o divizie a producatorului de sticla Saint Gobain (ei fabrica si vata minerala pentru constructii - marca Isover). Fabrica Cultilene se afla in Olanda.

Pot sa ma laud ca am construit proiectul de la Livada de Bihor :)

View Postflooriin, on 21 noiembrie 2012 - 12:56, said:

Salutare,

Studiez de ceva timp acest subiect si m-am lovit de problema ph-ului, care, pentru culturile hidoponice trebuie sa fie sub 7 (5.5-6.5). Din experienta voastra, cat de critic este acest lucru? Se poate "merge" pe apa de la robinet care are un ph de peste 7.2? Exista o schema de scadere si stabilizare a ph-ului care sa nu implice substante periculoase (sau instalatii de osmoza inversa si apoi ridicarea ph-ului)? Produsele specializate pentru scaderea ph-ului contin, in majoritatea cazurilor, un acid potential coroziv/periculos.

Multumesc.

Apa potabila pentru consumul uman nu este ideala pentru cultura hidropônica. Pentru corectia ph-ului se foloseste HNO3

View Postjumborom, on 22 noiembrie 2012 - 21:34, said:

Se pot creste si radacinoase. Un sistem bun pentru ele este cel numit ebb&flow: o tava cu margini inalte (avem nevoie de minimum 30 cm de perlit sau bile de argila in care plantam semintele ori rasadurile) care se umple cu apa si nutirenti, apa care se scurge toata dupa cateva minute in care a stat in tava. Fiecare radacinoasa are cerintele ei legate de nutrienti, asa ca trebuie stabilit un program pentru fiecare in parte. Nu mi se pare insa rentabil sa cultivi radacinoase in comparatie cu alte culturi.

sistemul eb& vloed este ideal pentru cultura rasadurilor &  plante ornamentale , si plante aromate.
Este un sistem complex care include  recircularea hranei si tratarea ei printr-o baterie UV

Edited by agrocon, 05 February 2013 - 00:22.


#87
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Agrocon, poti cultiva salata in sistem NFT, intr-un solar cu ventilare laterala, in lunile martie-mai si septembrie - noiembrie ?

#88
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013

View Postcxd, on 05 februarie 2013 - 01:27, said:

Agrocon, poti cultiva salata in sistem NFT, intr-un solar cu ventilare laterala, in lunile martie-mai si septembrie - noiembrie ?


uita, este prea scumpa investitia . Nu stiu ce suprafata ai si ce varietati de salata cultivi. Sunt alte metode care aduc profit. Dupa ce aduni capital poti sa investesti intr-o sera moderna.
am atasat doua  poze cu un proiect realizat in 2009 . Cultura de salata ( aquacultura) cu lampi de asimilatie. Productie anuala : cca 300salate/ m²/ an

Attached Files



#89
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Astea sint fotografii de Champions League, eu joc in divizia D. Posted Image

#90
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013

View Postcxd, on 05 februarie 2013 - 08:09, said:

Astea sint fotografii de Champions League, eu joc in divizia D. Posted Image

Sa nu uitam ca si Unirea a ajuns din D in Champions League  :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate