Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Culturi hidroponice

- - - - -
  • Please log in to reply
664 replies to this topic

#91
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008

 agrocon, on 05 februarie 2013 - 08:39, said:


Sa nu uitam ca si Unirea a ajuns din D in Champions League  Posted Image
Corect, trebuie gindit pe termen lung. Si eu visez sa am o sera ca in foto, chiar si peste 20 de ani. Asa evoluam si poate iesim din zona asta traditionala a legumiculturii care consuma prea multe resurse raportat la productie.

#92
deeeejay88

deeeejay88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.07.2008
Salutare, este pana la urma rentabil sa te apuci de hidroponie? Ma refer strict la partea economica. Multam

#93
Gabi_Sandu

Gabi_Sandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 26.02.2009
Nu. Am incercat eu pe 100mp. Pe langa investitia foarte mare, sunt cheltuieli ridicate pentru operare. Eu am incercat cu salata, spanac, capsuni si ardei. Salata, spanacul si capsunile in sistem de tip NFT iar ardei in sistem de galeti cu perlita si cocos. Ce nu va spun cei care vand sistemele este ca, costurile de operare sunt foarte mari, daca se intampla ceva cu sistemul timp de cateva ore toata productia este pierduta si multe alte dificultati care costa MULT. In concluzie, sistemele sunt bune pentru cei care vor sa faca hobby, pentru a face profit sau pentru a inlocui pamantul nu merita. Costurile sunt prea ridicate si cand tragi linie iesi pe minus. Dar cine vrea sa-si creasca in balcon 5 salate, merita de-o joaca. De iesit ies, dar o capatana va costa mai mult ca la market.:)

P.S.- Nici productiile nu sunt mai ridicate. Am pus aceleasi seminte si in pamant iar productia a fost la fel.
P.S.2 - Eu am scos sistemele in toamna din sera si le-am vandut. Raman la mica mea sera pe pamant. Poate intr-un viitor mai indepartat vor fi gasite rezolvari ieftine la problemele inerente acestor sisteme.

#94
Olandezulro

Olandezulro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.12.2013
Seara buna tuturor!

Pentru cei care dezvolta culturi in sistem hidroponic:

Intelegem foarte bine despre faptul ca oamenii se cam plang de preturile de aici din Romania; noi credem ca este normal ca preturile sa fie cat-de-cat similare celor din restul Europei (doar nu suntem o tara din lumea a treia!). In cateva saptamani acest lucru se va schimba!

#95
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
... mamaaaa... ce reclama (de)mascata!

#96
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Deocamdată nu-i, da' sunt cu ochii pe olandez ca și pe butelie.
Sper să fi înțeles că-i un forum aici (și nu oricare, ci cel mai cel) Posted Image

#97
scuterone

scuterone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 12.09.2005

 Gabi_Sandu, on 25 noiembrie 2013 - 16:56, said:

Nu. Am incercat eu pe 100mp. Pe langa investitia foarte mare, sunt cheltuieli ridicate pentru operare. Eu am incercat cu salata, spanac, capsuni si ardei. Salata, spanacul si capsunile in sistem de tip NFT iar ardei in sistem de galeti cu perlita si cocos. Ce nu va spun cei care vand sistemele este ca, costurile de operare sunt foarte mari, daca se intampla ceva cu sistemul timp de cateva ore toata productia este pierduta si multe alte dificultati care costa MULT. In concluzie, sistemele sunt bune pentru cei care vor sa faca hobby, pentru a face profit sau pentru a inlocui pamantul nu merita. Costurile sunt prea ridicate si cand tragi linie iesi pe minus. Dar cine vrea sa-si creasca in balcon 5 salate, merita de-o joaca. De iesit ies, dar o capatana va costa mai mult ca la market.Posted Image

P.S.- Nici productiile nu sunt mai ridicate. Am pus aceleasi seminte si in pamant iar productia a fost la fel.
P.S.2 - Eu am scos sistemele in toamna din sera si le-am vandut. Raman la mica mea sera pe pamant. Poate intr-un viitor mai indepartat vor fi gasite rezolvari ieftine la problemele inerente acestor sisteme.

cam tot ce creste afara este hidroponic deci afirmatia de mai sus e bazata pe nimic, un simplu calcul la 100 mp cu ocupatie cultura 85% deci 85 mp/ salata cu un sistem inteligent  se poate depasi 18 salate/mp ,eu fac calcul la 14 buc./mp hidroponic la 30 zile= 14 buc X 85 mp = 1190 salate la 30 zile ori /1 leu = 1190 ron - curent electric ,seminte ,ingrasamine aprox. 200 ron  asta inseamna profit de 1000 de ron lunar in perioada martie-octombrie...daca se vinde salata la taraba in piata profitul creste substantial....sunteti lamurit? cultura hidroponica este foarte usoara cat timp cei care o practica consuma si produsele ,dar brusc devine foarte grea atunci cand aceste produse trebuiesc vandute la piata langa alti 20 agricultori care vand aceeasi marfa, atunci produsul rezultat dintr-o cultura hidroponica trebuie sa aiba gust,culoare si forma iar de aici si problemele. Pot spune ca fiecare minutel petrecut pentru a practica hidroponice ,pentru a citi si a acumula informatii despre hidroponice nu este pierdut pentru cel care incearca ,hidroponicele fiind viitorul in agricultura pentru noi (horticultura mai precis)...in alte tari hidroponicele inseamna prezentul.

#98
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008

 scaiba, on 10 decembrie 2013 - 13:35, said:

Deocamdată nu-i, da' sunt cu ochii pe olandez ca şi pe butelie.

Cum nu, că are numele site-ului ca nick.

#99
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

 silviu_n, on 19 ianuarie 2014 - 11:48, said:

Cum nu, că are numele site-ului ca nick.
cool! ... asta insemna abilitate in marketing! ... revenind la "oile noastre" ... recunosc ca nu am citit topicul intreg,
asa ca scuzati daca repet! ... asadar a incercat cineva sa faca sa "apa" hidroponica din compost? ... daca da, mai trebuie
adaugat ceva? ... de exemplu: excremente de caine (stau la oras) ... jejejejeje
merci
Victor

Edited by 9victor, 12 March 2014 - 22:21.


#100
claudiualex1981

claudiualex1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.03.2014
Buna seara,
Am citit toate postarile si tot nu am inteles daca se poate construi o afacere cultivand in sistem hidroponic. Era la un moment dat un membru Zoli65 care a zis ca se ocupa cu fabricarea acestor tip de sisteme dar nu a dat nici un pret nimic, nici macar un numar de telefon unde poate fi contactat. eu ma gandesc foarte serios sa investesc intr-o sera hidroponica dar sincer nu prea stiu de unde sa incep.
Daca aveti ceva sugestii obiective, nu rautati si infantilisme v-as fi foarte recunoscator daca le-ati impartasii.
Va multumesc

#101
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Poti incepe prin a citi blogul colegului nostru IonutTorgie si viziona sera familiei (de la minutul 4:55).

Alte calcule pentru o sera mare (1 ha) gasesti in reportajul despre Livada de Bihor.

#102
claudiualex1981

claudiualex1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.03.2014
multumesc

#103
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012
desi majoritatea suntem obisnuiti a cultiva pe sol, cu substrat, exista o varianta
unde se foloseste un lichid compus din apa cu substantele necesare dezvoltarii perfecte a unei plante ! ...
se numeste cultura hidroponica ! ...
[ http://1.bp.blogspot.com/-FrJG2F2ny8w/T0fB04kxDwI/AAAAAAAAAXo/dgayu734al0/s1600/hydroponics.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 9victor, 30 December 2014 - 00:06.


#104
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Da, da...si ne apucam sa cultivam algele in sol Posted Image  
Oi fi eu depasita de evenimente, dar prefer ca rodul plantelor terestre sa le culeg de pe plante crescute in sol, nu in apa! Posted Image

#105
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012
usturoi de 4 zile ! ... cultivat de mine ! ... cu lichid ! ... nu ar fi corect spus apa !

Attached Files


Edited by 9victor, 30 December 2014 - 00:26.


#106
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

 9victor, on 30 decembrie 2014 - 00:25, said:

usturoi de 4 zile ! ... cultivat de mine ! ... cu lichid ! ... nu ar fi corect spus apa !
Da, am auzit ca prin spania se cultiva mai mult in sticla decat in pamant. Poti manca asa ceva ? Rudele de acolo imi tot spun ca legumele n-au niciun gust si e vai de ele, le e dor de rosiile si legumele crescute la tara in romania cu aroma aia unica.

#107
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

 BlueSoon, on 30 decembrie 2014 - 00:29, said:

Da, am auzit ca prin spania se cultiva mai mult in sticla decat in pamant. Poti manca asa ceva ? Rudele de acolo imi tot spun ca legumele n-au niciun gust si e vai de ele, le e dor de rosiile si legumele crescute la tara in romania cu aroma aia unica.
da ? ... eu am auzit ca prin Rusia se pot gasi rosii cu gust romanesc ! ... cum erau pe vremuri ! ...
Voi am inteles ca mancati rosii din Israel ! ... sau Turcia ! ... adevarat ?

Edited by 9victor, 30 December 2014 - 00:36.


#108
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

 9victor, on 30 decembrie 2014 - 00:35, said:

Voi am inteles ca mancati rosii din Israel ! ... sau Turcia ! ... adevarat ?

Da, exista si in romania pe piata tot felul de kkturi importate numite legume insa mai sunt unii care prefera sa mai practice inca agricultura la tara, asa simbolic. O ceapa, un "crastavete" un ardei, o una o alta...pt ca au un gust mult mai bun decat gunoaiele importate. Am facut mai in toamna ardei copti luati din piata si au fost muci ! zici ca erau servetele de hartie inmuiate in apa.. cred ca erau 99% azot si restul apa.

Edited by BlueSoon, 30 December 2014 - 00:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate