Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

GPS-urile din gama WayteQ

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#73
scorpio20

scorpio20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 25.01.2008

 gumball3000, on 29th April 2011, 22:35, said:

in meniul setari la OEM info ai vazut asta sau unde mai exact?
la x950bt apare ok, atlas V



Am testat putin si eu un wayteq x990 si dupa un update de pe site-ul oficial mi-a aparut si o iconita pt. FM transmitter.
Din momentul in care am activat optiunea aceea totul a inceput sa se miste in reluare rau, comenzile sunt luate dupa 1-2 minute dupa ce apas un buton. Dupa dezactivare (mi-a luat cateva minute bune si restarturi din cauza lagului) totul a revenit la  normal.

Ce vreau sa subliniez este ca Wayteq x990 are si FM Transmitter (am setat si pe radio frecventa respectiva), dar nu poate fi folosit din cauza problemei descrise.
Si ii mai lipseste si senzorul de lumina, iar ecranul parca lumineaza mai slab decat cel de la x950bt.

Eu inca sunt de parere ca x920bt si x950bt (poate si x850 - nu l-am testat) sunt printre singurele modele care merita achizitionate.

exact acelasi lucru l-am patit si eu iar flacaii de la wayteq au dat vina pe mine, ca am luat updateul de x950 si au schimbat repede fisierul (i-am facut o scanare md5). Cum ai rezolvat problema, caci din ce am vazut eu nu mai foloseste openGL-ul si totul se misca in reluare.
Dupa ce dai click pe fm transmiter ca sa scapi de sacadare trebuie sa reinstalezi updateul, iti va ramane fm transmiterul acolo, dar sa nu-l atingi. insa tot nu foloseste OpenGL-ul si merge tot prost.

#74
helbet

helbet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 01.05.2006

 scorpio20, on 8th June 2011, 21:36, said:

exact acelasi lucru l-am patit si eu iar flacaii de la wayteq au dat vina pe mine, ca am luat updateul de x950 si au schimbat repede fisierul (i-am facut o scanare md5). Cum ai rezolvat problema, caci din ce am vazut eu nu mai foloseste openGL-ul si totul se misca in reluare.
Dupa ce dai click pe fm transmiter ca sa scapi de sacadare trebuie sa reinstalezi updateul, iti va ramane fm transmiterul acolo, dar sa nu-l atingi. insa tot nu foloseste OpenGL-ul si merge tot prost.

Cu siguranta aveti nevoie de un ROM pentru x990 si din cate stiu se poate extrage dintr-un aparat bun. Cei de la Wayteq nu vi-l vor da asa ca va trebui sa faceti rost de undeva..  :thumbdown:

#75
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
Salut voios !

Pentru un waiteq de ăsta, dacă aș vrea să îi mai adaug și alte joculețe în afară de cele cu care a venit el (de ex. SUDOKU) de unde pot să le iau și cum pot să le instalez ???

#76
eugen_b_e

eugen_b_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 25.01.2007
Poti pune un soft mai vechi, igo amigo, care are cam 6-7 jocuri.
Poti cauta miopocket si sa pui pe card numai jocurile , nu sa instalezi tot miopocket, ca strici tot aparatul. Ca sa deschizi jocurile pui pe card si Total Comander CE .
Mai erau postate pe net diverse colectii de jocuri pentru Win Ce 6.0 , pe care le lansezi tot din Total Comander CE .

#77
helbet

helbet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 01.05.2006
Salut.

Am x960BT si as vrea sa fac sa mearga din ResidentFlash igo 8 si Primo. Ma intereseaza ca iGO8 sa ia hartile din Primo si NU invers.
stie cineva ce ar trebui sa scriu in [folders]? Nu le nimeresc nici cum.

Ultima chestie: cu setarile urmatoare (sys.txt in iGO8) imi spune ca hartile sunt vechi si sa contactez vanzatorul local... :)

[folders]
maps="\ResidentFlash\Primo 1.2\content\map"
dem="\ResidentFlash\Primo 1.2\content\dem"
poi="\ResidentFlash\Primo 1.2\content\poi"

Edited by helbet, 07 July 2011 - 22:11.


#78
mgherbovet

mgherbovet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.04.2009

 gumball3000, on 23rd April 2011, 18:38, said:

Singura varianta ar fi sa-i rescrii complet softul, dar pt asta trebuie mai intai sa vezi ce versiune ai cum pe el. nu incerca sa pui ROM de la alt model ca il transformi in caramida.
Cum ai controlat functionara touch screenului?

Singurele variante de reset sunt de la butonul de pe spatele GPS-ului si din meniul setari al GPS-ului.

am si eu o problema pe care as vrea s-o rezolv cu ajutorul vostru, ca sa nu fiu nevoit sa trimit proaspat achizitionatul GPS la Odorhei. Pe scurt, l-am cumparat ieri, am copiat pe el un IGO Primo / ca nu pot spune ca l-am instalat, luat de pe net, evident. Dupa prima rulare a programului, mi-a disparut interfata. mai apare doar screenul cu windows, cand ii dau sa mearga la gps, ma intreaba daca sunt de acord sa-l restartez, o fac, apare poza cu spatele masinii pe care o stiti si imi spune ca application not found. please install from sdmms card.
si cam atat, nu-i chip sa mai revin la screenul cu icon-uri in nici un fel. cei de la magazin m-au trimis la serviceul de la odorhei, si aia mi-au spus sa le trimit aparatul sa reinstaleze softul si contra cost, dar asta conteaza mai putin. idea e ca eu plec pe 23 si as vrea sa-l folosesc, nu sa astept o luna pana mi-l trimit aia inapoi.
are cineva ac de cojoc pentru asta?

#79
scorpio20

scorpio20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 25.01.2008
s-ar putea sa-i fi bulit doar shellul. si eu am observat o problema cu stersul memoriei, dar am zis ca o fi de la softu meu. Uneori, mi se stergea softul fara nici un motiv...

Primul lucru care e bine sa faci e sa ne zici ce device ai :D. dupa aceea ai putea sa intri pe site-ul lor (alege .ro) si sa cauti la sectiunea download vre-un update.
descarci arhiva de acolo.


si apoi ai aici pasii in engleza:
teps for software update:

1. Download the file, unpack it to the root folder of the SD-card
2. Turn off PND (if its turned on)
3. Put the memory card to the device
4. Turn on PND
5. After the first part a question will appear on the boot image for make it sure to update the software of the device. Choose Yes!
6. At the end of the process as the message says pull out memory card and press OK!

Software update takes some minutes. After update device restarts. Be sure to delete update file before use it again in PND. Last step of the update process is screen calibration. Tap the cross at the middle. When all 5 positions are set (middle and 4 corners), your device is ready to use.

Note!

Don't turn off device while update. Make sure that battery won't run out of energy. Use charger while update.

#80
mgherbovet

mgherbovet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.04.2009

 scorpio20, on 21st July 2011, 14:55, said:

s-ar putea sa-i fi bulit doar shellul. si eu am observat o problema cu stersul memoriei, dar am zis ca o fi de la softu meu. Uneori, mi se stergea softul fara nici un motiv...

Primul lucru care e bine sa faci e sa ne zici ce device ai :D. dupa aceea ai putea sa intri pe site-ul lor (alege .ro) si sa cauti la sectiunea download vre-un update.
descarci arhiva de acolo.


si apoi ai aici pasii in engleza:
teps for software update:

1. Download the file, unpack it to the root folder of the SD-card
2. Turn off PND (if its turned on)
3. Put the memory card to the device
4. Turn on PND
5. After the first part a question will appear on the boot image for make it sure to update the software of the device. Choose Yes!
6. At the end of the process as the message says pull out memory card and press OK!

Software update takes some minutes. After update device restarts. Be sure to delete update file before use it again in PND. Last step of the update process is screen calibration. Tap the cross at the middle. When all 5 positions are set (middle and 4 corners), your device is ready to use.

Note!

Don't turn off device while update. Make sure that battery won't run out of energy. Use charger while update.

da. cred ca de draci am uitat esentialul. wayteq 960BT. Scuze.

#81
clauv

clauv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.06.2005
Salut!

De curand am achizitionat un GPS WayteQ X960BT si in afara de GPS as dori sa-l folosesc si ca player video. Cei de la wayteq.ro scriu ca ar sti "AVI(XVID/DivX3.11), FLV, WMV, ASF, 3GP, MP4", fara a mai specifica alte limitari. Deci teoretic ar avea codec-uri instalate. Din pacate n-am reusit sa vizionez niciunul din filmele incercate, in format DivX, Xvid sau MP4. Playerul implicit a reusit sa redea doar sunetul, imaginea fiind un black screen, (nici cu Windows media playerul din WinCe6). Inca nu am reusit sa gasesc un player (care eventual sa stie si subtitrari (cu diacritice ar fi ideal)). Am gasit doar pt Win Mobile sau Pocket PC. I-ar ruga pe cei care au reusit, sa-mi dea cateva detalii. Ce au instalat, de unde si eventual procedura de instalare, plus alte setari, daca mai sunt necesare. Am inteles ca Miopocket ar fi de evitat sa fie instalat pe Wayteq.

Multumesc anticipat.

#82
Hyper

Hyper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.10.2003
Am cumparat ieri un x960BT si am pus primo 1.2 (Igo Primo 1.2 feb 2011+Full Europa/Romania NTQ Q1.2011) . Cred ca nu se conecteaza la sateliti.
Imi arata semnal maxim, Precizie Inalta etc, isi regleaza ceasul,  DAR sateliti disponibili zero. Daca intru in casa , ma anunta 'Semal GPS pierdut' .
Daca ii pun skin Dimka de ex, in stanga jos, la iconita satelitului imi arata 0/0 iar in dreapta sus la iconita antenei satelit imi arat toate cele trei cerculete...  
Daca ies din Primo si ma duc in aplicatia aparatului la GPS Info imi gaseste 12 sateliti in 15 sec din care 8 sunt verzi.
In sys txt am incercat:

[gps]
port="1"
baud="57600"

sau

[gps]
port="1"
baud="4800"

sau

[gps]
port="auto"
baud="auto''

Edited by Hyper, 06 August 2011 - 09:44.


#83
Hyper

Hyper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.10.2003
am gasit pe un topic vecin rezolvarea:

[gps]
port=auto
baud=auto
set_messages=0

Am o rugaminte de la un posesor de x960_BT, as vrea un fisier sys.txt optimizat pt acest model .

Multumesc,

#84
ciocolatadesign

ciocolatadesign

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.03.2007
va rog sa ma ajutati
am plesnit displayul la gps, modelul X820BT.
unde as putea sa-l inlocuiesc mai ieftin. Ma gandeam ca poate gasesc unul defect pe la colegi pe forum...

#85
andreyypad

andreyypad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.01.2012
Salut ,am un GPS Wayteq X920 cu o versiune a hartilor din 2009 ,ma poate ajuta cineva ....sa mi spune unde gasesc o versiune mai noua..?!multumesc!

#86
misamunteanu37

misamunteanu37

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.04.2012
Salut tuturor, au scos de curand "WayteQ xTAB-50 GPS " , are cineva o parere sau mai multe despre ...?

Arata frumos , atat ca design cat si ca specificatii ; -cpu  All Winner A10 Cortex A8 1GHz + HD video codec + accelerator grafic 3D
                                                                          -512 MB   ram
                                                                          -wifi  802.11 b/g/n
                                                                          -gps  SiRF Star IV, 48 canale
                                                                          -so    Android 2.3.4
                                                                          -etc. pe site

Pot sa spun ca sunt hotarat in privinta "lui" , atata doar ca sunt putin indus in eroare de anumite site-uri. Si aici ma refer la bluetooth, despre care unii afirma ca ar avea, alti ca nu.
Calatoresc foarte mult, iar conectarea la telefon ar ajuta foarte mult.

Multumesc anticipat!

#87
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu cred ca vine cu soft de GPS instalat.
Sau nu il cumperi pt. functia de GPS?

#88
misamunteanu37

misamunteanu37

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.04.2012
Ba da , navigatia va fi prima functie pentru mine.  Cat despre despre soft-ul de navigatie, cred ca specificatia lor "SiRF Star IV, 48 canale" , se refera la cpu de navigatie.

Dar  nu am sa te contrazic daca tu o faci, intrucat ma pricep mai sumar la jucariile astea.

#89
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu vine cu harti pe el.
Asta inseamna ca va trebui sa mai cumperi si unul dintre programele de mai jos:

https://play.google....e=search_result
https://play.google....eWdpYy5hdXJhIl0.
https://play.google....ZTY2Lm1hcHM1Il0.
https://play.google....Lm1pcmVvLmRwIl0.

#90
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Mai multe informatii despre noul procesor de 664 Mhz de pe Wayteq x960BT: http://www.csr.com/p...cts/download/42

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate