Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

GPS-urile din gama WayteQ

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#1
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Observ ca topicul pt. WayteQ x820 a fost mutat cu totul in cel legat de sfaturi privind achizitiile.
Poate ne lamureste si pe noi un moderator ce s-a intamplat mai exact.

Pana atunci eu propun sa facem un topic unic pt. GPS-urile Wayteq. Totusi as fi preferat sa se rezolve problema cu topicul ce a fost mutat integral la "sfaturi".

#2
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Ouch! Nu stiu cum s-a intamplat si cine le-a unit accidental, dar acum e nitel cam greu de mutat inapoi posturile - nu sunt prea putine. :(

#3
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
stie cineva ce sa-i fac sa-i activez vocea la un x820BT, am incercat orice dar pur si simplu nu mai vrea sa vorbeasca, desi e selectata vocea, de fapt nu se aude nici un sunet din el desi e volumul dat la maxim  :angry:

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
@mariussoft
Verifica in setarile GPS-ului daca ai cumva activat transmitatorul FM, daca da, dezactiveaza-l.
Ce voce vrei sa activezi, din iGO8 cumva?
________________________________________________________________________________




Pt. ca topicul anterior pt. WayteQ x820 au fost amestecate in "sfaturi achizitie GPS", voi repune tutorialul pt. corectarea traducerii meniului in limba romana
Modificari aduse in Romanian_v3.0_Gumball3000:
1) Adaugat diacritice
2) Recorectat submeniul "iluminare"
3) Tradus sugestiile afisate in calculator si ajustat pentru afisarea integrala pe un singur rand.
4) Alte modificari minore de corectare si ajustare a traducerii meniului si a ferestrelor de avertizare.


Modificari aduse in Romanian_v3.1_Gumball3000
1) Am adaugat fisierul YFGo2CE.bld (pt. accesul la interfata windowsului) in arhiva pt. ca am observat ca multe persoane nu au reusit sa-l creeze



Instructiuni:
1. Copiaza cele 2 fisiere din arhiva in radacina cardului microSD.
2. Inchide GPS-ul si introdu cardul microsd.
3. Redeschide GPS-ul, acum o sa se incarce interfata de WindowsCE
4. Intra in Windows Explorer (My Device) si cauta cardul microSD pe care ai copiat in prealabil fisierul pt. limba romana, File->Copy
5. Acceseaza folderul ResidentFlash
6. Activeaza tastatura prin click in address bar (tastatura apare in dreapta jos) si scrie in address bar ResidentFlash2, click enter, acum ai acces la folderul ascuns \Residentflash2, cauta pe acolo un folder language (yfapp/language) si file->paste la fisierul nou cu limba romana
7. Scoate cardul din GPS
8. Pe desktopul din winCE apasa pe ultima iconita
9. Sterge/redenumeste/muta fisierul YFGo2CE.bld de pe card si reintrodu cardul in GPS.


Observatii!
In unele cazuri am observat ca meniul ramane netradus sau tradus partial asa ca inainte de a copia noul fisier Romanian.xml setati in meniul aparatului limba engleza sau orice alta limba in afara de romana, apoi stergeti vechiul fisier Romanian.xml din GPS si copiati-l pe cel nou, acum puteti seta inapoi in meniu limba romana.


La memoria ascunsa ResidentFlash2 puteti avea acces si direct de pe PC, fara sa va mai tot stresati cu schimbatul cardului.
Pt. a putea accesa folderul ResidentFlash2 de pe PC trebuie sa aveti instalat MS ActiveSync (XP) sau Windows Mobile Device Center (Vista sau Windows 7) impreuna cu programul Total Commander + acest plugin pe care il adaugati in total commander... restul instructiunilor despre integrarea pluginului in TC si modul de utilizare le gasiti aici.

Posibil sa functioneze si pe WateQ x920.
Faceti un backup la fisierele originale inainte de a aplica instructiunile de mai sus.

Pt. alte intrebari/nelamuriri/sugestii despre traducerea meniului va stau la dispozitie doar pe forum.
Consideri acest tutorial util? Apasa butonul Thank you! si foloseste forumul doar pt. alte intrebari.

Attached Files


Edited by gumball3000, 22 March 2010 - 21:03.


#5
delu15

delu15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.03.2010
Va salut.Sunt de curand posesorul unui waytwq 920bt,merge bine dar nu ma pot conecta la calculator cu el.A mai patit cineva asa ceva?La un prieten pe laptop se conecteaza.Stie cineva o solutie?

#6
eugen_b_e

eugen_b_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 25.01.2007
Vezi ca este topic dedicat aparatului tau aici http://forum.softped...howtopic=619928

#7
dorinel78

dorinel78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 11.12.2006
as vrea si eu sa mi cumpar un wayteq 920bt/820bt. imi puteti spune daca merita investitia sau exista alternative mai bune? de ex.  http://www.emag.ro/n...008--pMoov500RO
in Bucuresti de unde poate fi achizitionat?
mai e
multumesc

Edited by dorinel78, 25 March 2010 - 07:49.


#8
eugen_b_e

eugen_b_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 25.01.2007
De ce nu citesti topicul "Sfaturi achizitie GPS" ? Adica aici http://forum.softped...howtopic=400785 . S-a discutat si rediscutat despre wayteq.

#9
gigi.ionescu

gigi.ionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 26.09.2005
Cand am luat PND-ul, un wayteq x820bt, era setat sa comunice cu satelitii pe port 1, cu o viteza de baud de 57600, date specifice protocolului SIRF STAR 3, sii comunica instatnt cu satelitii. Pana la lansarea programului de navigare (IGO 8.3XXX), aveam deja conexiunea cu satelitii facuta. De vreo cateva zile, dureaza si pana la 7 - 8 minute pana primeste semnal de la sateliti, iar configurarea imi arata o rata de baud pentru portul 1 de numai 4800, specifica NMA. Cum il aduc din nou la setarile ptr SIRF? Merci

Edited by gigi.ionescu, 30 March 2010 - 15:06.


#10
gigi.ionescu

gigi.ionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 26.09.2005

View Postgigi.ionescu, on 30th March 2010, 15:03, said:

Cand am luat PND-ul, un wayteq x820bt, era setat sa comunice cu satelitii pe port 1, cu o viteza de baud de 57600, date specifice protocolului SIRF STAR 3, sii comunica instatnt cu satelitii. Pana la lansarea programului de navigare (IGO 8.3XXX), aveam deja conexiunea cu satelitii facuta. De vreo cateva zile, dureaza si pana la 7 - 8 minute pana primeste semnal de la sateliti, iar configurarea imi arata o rata de baud pentru portul 1 de numai 4800, specifica NMA. Cum il aduc din nou la setarile ptr SIRF? Merci
Rog administratorul sa considere topicul inchis. Se poate sterge. Multumesc.

#11
T#OR

T#OR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 28.01.2007
pentru delu21 am patit si eu la fel cu conectarea .Nu se conecta la calculator gps-ul.Pana la urma greseala era ca nu foloseam cablul usb al gps-ului ci altul.Se pare ca nu era compatibil cu gps .Acum merge ok.

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
A aparut o noua gama de GPS-uri WayteQ, cu Sirf Atlas V:
http://www.wayteq.ro/WayteQ_x950.html
http://www.wayteq.ro/WayteQ_x850.html
Daca detine cineva unul dintre modelele de mai sus este rugat sa-mi trimita si mie pe PM continutul partitiei ascunse.

Edited by gumball3000, 12 August 2010 - 07:49.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@gumball30000, maine sau cel tarziu poimaine imi soseste si mie X950-ul, asta daca nu apar ceva probleme cu Nemo Expres...
De ce nu ai mai insistat sa-l intrebi pe Leinad? Din cate vad eu el e primul care detine un gps din seria noua de la Wayteq/

#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am primit pana la urma astazi fisierele de la userul MaxtronComputersSRL, caruia ii multumesc inca o data. Ma apuc sa le testez putin.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa ne zici, cand ai timp, daca ai gasit ceva interesant pe-acolo.

#16
VladK2K

VladK2K

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.09.2004
Sunt și eu interesat de subiect.
Nu prea am înțeles cum e cu hărțile full 3d românia și europa, având în vedere că teoretic nu are software de navigație...

#17
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Fisierele acelea contineau de fapt meniul pt. noile GPS-uri Wayteq, am butonat putin la el, mi se pare simpatic, mai ales ca poti sa-l personalizezi putin mai mult, are mai multe joculete pe acolo, in schimb nu difera foarte mult aplicatiile si mai ales submeniurile din meniul setari.
Ce ar mai avea in plus: un notepad, un programel cu ajutorul caruia pot sa vad memoria libera de pe card/GPS si cam atat imi vine acum in minte.

Traducerea meniului in limba romana este la fel de slaba ca si la modelele anterioare, cred ca se poate modifica fara probleme fisierul de limba romana cu cel corectat de mine, pe care l-am pus mai sus.

@VladK2K la ce harti 3D te referi, la cele din igo8 sau din ce program?

#18
VladK2K

VladK2K

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.09.2004
Maxtron Computers are la rubrica Bursa de vânzare Wayteq x950 (http://forum.softped...irfV-45339.html) și x850. Acolo sunt prezentate ca având hărți pentru România și Europa, full 3D (inclusiv într-o poză sunt afișate hărțile cu versiuni 2010.x). Dacă el nu conține software de navigare (peste tot scrie că este opțional), cum pot fi folosite aceste hărți?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate