Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

SFATURI achizitie GPS

- - - - -
  • Please log in to reply
3125 replies to this topic

#1
hhcip

hhcip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.12.2005
Rog pe cei ce se pricep la gps sa-mi dea un sfat.

Vreau sa cumpar un gps cu bluetooth. Va fi folosit mai mult in tara. Ma intereseaza sa fie fiabil si cat mai usor de utilizat. Nu ma pricep si nu vreau sa rescriu softul sa-l deblochez... etc.
Am studiat in fuga ofertele si m-am oprit la:
1. Mio C720 apx. 1400 lei - super laudat de vanzator nu ma incanta in mod deosebit camera - pt asat sunt aparate.
2. Asus R700 apx. 1300 lei. cu IGO 2008
3. Asus R300 apx. 850 cuu IGO 2008 (nu e deranjanta diferenta de ecran... nu as arunca banii pe fereastra pt o bucatica de ecrann pe care sa nu o folosesc)
4. Evolio Xroad apx. 950 lei. Nu stiu nimic despre firma... nu-mi permit sa-mi cumpar un gps la fiecare 6 luni.
5 Smailo apx. 800 lei. la fel ca la evolio.

Multumesc anticipat

Edited by Marius3k, 04 December 2008 - 15:11.


#2
riks

riks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 28.04.2004
nu stiu de unde ai gasit tu preturile astea... in general mi se par cam umflate cu vreo 1,5~2 milioane functie de aparat.
in fine, cauta un pret si la mio C520, care  e idem C720 fara camera foto.

Edited by riks, 06 June 2008 - 22:36.


#3
hhcip

hhcip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.12.2005
Din ceea ce am citit pana acum am impresia ca stapanesti foarte bine problemele legate de Asus R700... cum de nu l-ai recomandat pe acesta. Cat despre preturi, sunt din Domo si Metro; nu am timp acum sa comand de pe net. Daca stie cineva un magazin in Iasi cu preturi mai bune, deschis sambata dupaamiaza din diferenta dau o bere :)

#4
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 hhcip, on Jun 7 2008, 12:00, said:

Din ceea ce am citit pana acum am impresia ca stapanesti foarte bine problemele legate de Asus R700... cum de nu l-ai recomandat pe acesta. Cat despre preturi, sunt din Domo si Metro; nu am timp acum sa comand de pe net. Daca stie cineva un magazin in Iasi cu preturi mai bune, deschis sambata dupaamiaza din diferenta dau o bere :)
Da de un Garmin ce zici...un 250 sau chiar un 660FM, depinde ce vrei ca si functii suplimentare

#5
hhcip

hhcip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.12.2005
Despre Garmin am auzit numai de super bine, insa parca nu m-as duce in 1880 lei pe aparat cu tot cu harta.
Din punctul meu de vedere ceea ce stie sa faca Mio C520 = ceea ce stie sa faca Asus R700 = ceea ce stie sa faca Nuvi 660FM. Ma intereseaza sa separ valoarea lor de "good will"-ul lor, sa nu dau banii pe reclame si nume cu rezonanta... sau pe lucruri nefolositoare.

deci revenind la prima intrebare:
1. diferenta intre ecranele de 4.3" si cele de 3.5" justifica diferenta de bani intre R300 si R700 (nu punem la socoteala memoria)
2. am inteles ca trebuie sa renunt a spera sa gasesc ceva ieftin si bun (sincer speram sa gasesc ceva asemanator playerului DVD E-BODA :) ) deci intre MIO C520 si Asus R700 sau R300 care e mai usor de utilizat fara a face tot felul de customizari ulterioare?

#6
riks

riks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 28.04.2004

 hhcip, on Jun 7 2008, 12:00, said:

Din ceea ce am citit pana acum am impresia ca stapanesti foarte bine problemele legate de Asus R700... cum de nu l-ai recomandat pe acesta.
...
din lista ta lipsea C520 care se incadreaza criteriilor tale, de aceea ti-am pomenit si de el... daca ai observat nu ti-am recomandat nimic, am sesizat ca nu esti paralel, te-ai documentat cit de cit, sti sa iei o decizie.

referitor la intrebare cu diferenta de ecran, parerile sunt impartite, a mea este ca merita ecranul mai mare iar cosmetizarea... e relativ usoara la toate.

Edited by riks, 09 June 2008 - 12:09.


#7
hhcip

hhcip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.12.2005
Multumesc pt sfaturi. Am comandat astazi un R700. Nu am rezistat tentatiei de a avea un device Asus :) Sper sa nu va plictisesc de acum prea tare cu intrebari :)

#8
adipo

adipo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.01.2007
Poate cineva sa ma consilieze si pe mine la un PDA?
Vreau ceva cu ecran cat mai mare, sa vina cu incarcator auto si suport parbriz in pachet, receiver GPS pentru navigatie si cu/fara :) IGO full Europe.
Ca special "features" trebuie neaparat conectivitate WiFi pentru Internet.
Sa inteleg ca Asus R700 ar fi cea mai buna solutie?!

PS: si sa nu uit: Daca am abonament de date  de la Vodafone (adica Modem Huawei+SIM date) il pot folosi si la orice PDA cu WinMobile pe el si conectare USB banuiesc. Chiar sunt antitalent la partea cu conectivitatea.
Ideea este ca vreau GPS cu TCM (Trafic Control Management - parca asta e versiunea "moka" la informatiile de trafic) si conectare Internet prin Modem si de la orice HotSpot prin WiFI.

Edited by adipo, 10 June 2008 - 11:45.


#9
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
daca vrei PDA si nu PNA, atunci alege intre Asus 696 si Mio P560.

#10
radurfg

radurfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 30.06.2007
salut,
ma documentez pentru achizitionarea unui sist de navigatie.

care este diferenta dintre pda si pna?? care dintre cele doua este recomandabil pentru navigatia auto. inteleg ca trebuie sa ma hotarasc intai ce categorie vreau si apoi sa caut producatori/produse.

multam

#11
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
PNA-ul e un device dedicat navigatiei (unele au si functii multimedia)
PDA-ul e un pocket PC, cu Windows Mobile, Symbian, etc ca sisteme de operare, pe care poti instala tu ce aplicatii doresti (inclusiv de navigatie). Unele ofera wireless, bluetooth, infrared, etc...

Daca il vei folosi doar pentru navigatie, ia ceva dedicat (PNA). Daca vrei si altceva (conectivitate la internet, player video, audio, aplicatii office, etc) mergi pe PDA

#12
andrei_traznitu

andrei_traznitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 07.12.2001
Salutare,
Vreau si eu un PDA sau PNA pentru Navigare.
Ma intereseaza un device pe care sa imi pot eu instala ce versiune de harti vreau nu doar cea implicita(adica, daca e Mio sa pot pune si Igo, etc).
Despre seria Mio Moov ce parere aveti?
In afara de Asus si Mio pe forum nu am vazut altceva mai important pe site.
Stiti vreun site de luat in calcul pe reviewuri pe partea de GPS HW ?
Inca o intrebare, functia TMC e implementata in Romania ? Vreau ca deviceul GPS care ma sfatuti sa il iau sa aiba si TMC, sau macar optional.

Bugetul e pana in 1200-1300 RON.

Astept pareri.
Cu harti bune pe Romania si Europa ce harti credeti ca sunt cele mai fidele cu realitatea ? Igo ? Mio ? Garmin ? etc
Multumesc

#13
andrei_traznitu

andrei_traznitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 07.12.2001
Nimeni nu sfatuieste pe nimeni ?
macar un i-ati R700 ca e best sau mio p 560 ...ca e tare ?

#14
Darth-Claudiu

Darth-Claudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 19.06.2007
Ia-ti domnu' Mio P560...

#15
justitiaru2000

justitiaru2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 07.03.2007
Nu am rezistat tentatiei:
-   i-ati vazut/batut/alungat...pe ei
-    ia-ti o carte/o masina/orice...  in sensul de a-ti cumpara ceva
Scuze de off topic.

Edited by justitiaru2000, 09 July 2008 - 19:49.


#16
radurfg

radurfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 30.06.2007
Salut,
Ma intereseaza cumpararea unui PNA. Imi trebuie atat pt romania, cat si pentru iesirile din tara.
Nu o sa il folosesc excesiv - o data pe luna in romania si 1-2 ori pe an in afara.

Exista un produs (la aprox. 1000 - 1500 lei) care sa imi ofere harti complete atat pt europa cat si pt romania? Sau exista discrepante privind corectitudinea informatiilor intre harta st. europei si harta romaniei (de ex, harta ro. nu este actualizata, are greseli etc).

Ce recomandati?

multam
radu

#17
adipo

adipo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.01.2007
Sincer, ca PNA ti-as recomanda orice GarminNuvi (insa este ca si inexistenta harta Romaniei pe el).
Eu am optat pentru PDA cu WiFi in ideea ca poate fi folositor si la altceva ...si am mers pe Asus A696 in detrimentul mai "noului " Mio P560.
Afacerea m-a dus 1000RON (PDA) + 100RON (carsSD 8G) + multa bunavointa de la altii mai priceputi pentru configurare si gasirea variantei "ideale" de IGo2008 si MioMap 3.2.
Daca vrei totusi doar un PNA mergi si te intereseaza de minunea romaneasca SMAILO care cu versiunea IGo2006 full EU este doar 800ROn si are ecran de 4.5". Personal il consider cea mai buna alegere in categoria PNA.
Acum, poate altii au alte opinii...

#18
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.01.2006
ceva mai ieftin, 400 de ron, doar navigare, nu exista? :) care sa aiba sau sa i se poata puna harta romaneasca la zi? multam

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate