Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Cu mașina prin România

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1225 replies to this topic

#73
dannone222

dannone222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 23.08.2005
Salut
Stie cineva cum ajung cu masina din Bucuresti la Durau?Doresc cat mai multe detalii. :worthy:  :worthy:  ;)
Multumesc

#74
cristipate

cristipate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.09.2004
O varianta de drum super rapid si drept (bun), dar fara peisaj frumos... Aproximativ 400km (varianta 1)



Sau o varianta de drum la fel de bun (european) dar cu peisaj mult mai frumos. Se merita, eu l-am facut!
Aproximativ 480km. (varianta 2 si 3)
Attached File  varianta2.JPG   193.47K   401 downloadsAttached File  varianta3.JPG   197.43K   368 downloads

Attached Files


Edited by cristipate, 26 June 2006 - 19:50.


#75
dannone222

dannone222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 23.08.2005
mare boier mare caracter
Multumesc

#76
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
Si mai este si varianta brasov - tusnad - gheorgheni - lacu rosu - cheile bicazului - durau! Poate mult mai frumos peisajul...

#77
cristipate

cristipate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.09.2004
Pisajul e frumos, nimic de zis, dar drumul de la Miercurea Ciuc la Bicaz nu e chiar asa de bun. Merge, dar nu e calitatea celor doua (sunt europene).
Deci orice varianta ai alege, sa mergi ziua. Peisajul face toti banii!!
Multa bafta!

#78
dannone222

dannone222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 23.08.2005
ok
multumesc

#79
ynt

ynt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.04.2006

View Postcristipate, on Jun 27 2006, 17:01, said:

Pisajul e frumos, nimic de zis, dar drumul de la Miercurea Ciuc la Bicaz nu e chiar asa de bun. Merge, dar nu e calitatea celor doua (sunt europene).
Deci orice varianta ai alege, sa mergi ziua. Peisajul face toti banii!!
Multa bafta!
e frumos peisajul dar drumul e destul de prost pe portiunea M Ciuc  Bicaz + ca de la Durau la Bicaz poti ajunge ff usor cu masina si cu vaporasu.
Eu iti recomand bucuresti roman pe E85 roman cristeti drum bun 2 benzi, Cristesti Tg neamt drum relativ bun e peticit puzzle Tg neamt P largului drumul este bun refacut total anul trecut P Largului Grintiesi drum bun iar Grinties Durau era ff stricat anul trecut pe o portiune de 5-6 km
Vacanta placuta!!

#80
deiu

deiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.09.2005

View PostClayman, on Jul 18 2005, 21:25, said:

nu  :puke:

A trecut aproape un an de la ultimul post. Am inteles ca lucrarile sunt terminate.....in proportie de 35%.

Edited by deiu, 29 June 2006 - 11:12.


#81
dannone222

dannone222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 23.08.2005
ok multumesc mult de informatii :peacefingers:

#82
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003

View Postynt, on Jun 28 2006, 16:25, said:

e frumos peisajul dar drumul e destul de prost pe portiunea M Ciuc  Bicaz + ca de la Durau la Bicaz poti ajunge ff usor cu masina si cu vaporasu.
Eu iti recomand bucuresti roman pe E85 roman cristeti drum bun 2 benzi, Cristesti Tg neamt drum relativ bun e peticit puzzle Tg neamt P largului drumul este bun refacut total anul trecut P Largului Grintiesi drum bun iar Grinties Durau era ff stricat anul trecut pe o portiune de 5-6 km
Vacanta placuta!!


la durau, acum este in reparatie; am fost duminica si era asfaltat pe o singura banda;
si eu cam acelasi drum as alege;

PS. Daca ajungi in durau, merita sa mergi la cabana vanatorilor (nu fac reclama :) insa e cel mai placut loc din toata statiunea :P )

#83
Ki-Lin

Ki-Lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 16.06.2006

View Postdeiu, on Jun 29 2006, 12:11, said:

A trecut aproape un an de la ultimul post. Am inteles ca lucrarile sunt terminate.....in proportie de 35%.


Am fost ultima dată acuma mai bine de o lună. Intre Izvin și până dupa Recaș încă nu e terminat, dar de lucrat se lucra pe o singură porțiune de aprox 1 km.
În rest, însă mai ales jumătatea spre Lugoj este excelent drumul. Din cei aproape 60 km, neterminați sunt max 15 km, deci 25%...

#84
Taica lui Stefan cel Mare

Taica lui Stefan cel Mare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.06.2006
Eu am fost pe toate variantele mentionate mai sus.

Daca faci acest drum in scopuri turistice si iti plac peisajele de munte, este obligatoriu sa mergi pe Brasov - Tusnad - Gheorgheni - Lacu Rosu - Cheile Bicazului - Durau. Foarte adevarat, drumul Miercurea Ciuc - Lacul Rosu este cam prost, dar portiunea subliniata este cea mai frumoasa.

Drumul prin Cheile Bicazului este cu adevarat spectaculos.

Merita de asemenea sa te opresti o zi la Lacul Rosu. Cum ajungi in centrul satucului Lacu Rosu, venind dinspre Gheorghieni, in zona cu magazine pe stanga, urmeaza o curba pronuntata la dreapata. Chiar la inceputul acestei curbe se face un drum de tara (destul de bun) la dreapta. Pe acolo (1-2 km.) am stat de 2-3 ori in gazda la familia Muntean (poti sa intrebi pe oricine, este un satuc mic). Din aceasta curte am facut o poza de vis asupra intrarii in Cheile Bicazului, de care imi amintesc oricand ma gandesc la munte. In continuare, trebuie sa lasi masina undeva si pe jos se urca (aprox. 1 - 1,5h.) si se ajunge in varf de munte, pe o stanca de unde ai o priveliste extraordinara asupra Lacului Rosu.

Revenind la drum, din Bicaz erau in trecut doua variante de a ajunge de la Bicaz la Durau:

(1) Bicaz - Izvoru Muntelui - Grozavesti ... Durau - drum care urca la baraj, il traverseaza si apoi urmeaza conturul lacului pana la Durau

(2) Bicaz - Izvoru Muntelui - se lua la stanga pe un drum care era asfaltat si urca serios in munte, cu priveliste de sus asupra lacului in unele zone, se trecea granita in Marlboro Country, dupa care se ajungea la Durau. Splendid peisaj pe acest drum. Acum doi ani cand am ajuns ultima data pe acolo, drumul era inchis din Izvoru Muntelui, dar am inteles ca venind dinspre Durau poti sa mergi ceva pe acest drum spre peisajele din Marlboro Country.

#85
suiemihai

suiemihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.02.2005
ai grija mare in izvin sunt niste gropi de o sa ii plangi de mila masinii. in plus de asta mai sunt niste denivelari pe care o sa le gasesti peste poduri( daca vreun tir incetineste stie el de ce!)
o sa fie si portiuni din drum de o sa zici ca esti pe autostrada. decat sa mergi pe buzias( asta se merita anu trecut ) mai bine pe direct pana in timisoara.
drum bun si succes masinii la bucse...

#86
blackdeath22

blackdeath22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 04.02.2006
pe la Buzias so asfaltat si drumu e ca ''in palma''.Nu merita sa mergi direct ptr ca e mult mai mult trafic si drumu e mai rau.

#87
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004
Salut!

Vara asta m-am hotarat sa plec cu masina si cu cativa prieteni in Ardeal. Inca nu am cazut de acord asupra traseului, insa am convenit ca vom face in jur de 1500 Km.

Sunt din Bucuresti, iar prima zi ne gandeam ca ar fi bine sa ajungem la Sibiu (pe Valea Oltului) si sa ne intoarcem pe Transfagarsan.

Ce trasee recomandati? Locuri de cazare? Excursia va fi low-cost  :)

#88
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
fost-am dus si m-am intors, ca sa ma exprim conform zonei  :D .
deci: am plecat marti pe la 8 din colentina, am ajuns la dristor sa iau un coleg, si la 9 si 5 ieseam din bucuresti pe la gradina zoologica. 5 minute pauza de sofer la sinaia, iar la 11 si 20 intram in selgros brasov. la 12:30 ieseam din brasov spre sighisoara. din greseala (si informatii gresite din surse de incredere), la acatari (inainte de targu mures) o iau pe "centura de camioane", in fond o varianta ocolitoare pentru traficul greu, care iese la ungheni in drumul tg. mures - cluj-napoca. a fost prima data in mai bine de un an si aproape 30.000 km pe drumurile patriei cand am atins scutul loganului. drumul este infernal, portiuni relativ ok de 50-100 de metri alternind cu zone de 4-5 m cu adevarate cratere ca dupa bombardament.
in cluj, pauza de 15 minute la peco, apoi (de fapt si inainte) 30 de minute orbecaire in cautarea iesirii spre zalau. am reusit intr-un tarziu, cu senzatia ca am ocolit orasul prin sud. si asta fiindca intr-un anume sens giratoriu, la intrarea in oras nu erau semnele corespunzatoare. de altfel, clujul este orasul care mi-a displacut cel mai mult in aceasta calatorie: strazi proaste si semnalizare imbecila (acolo unde nu este absenta cu desavarsire).
in continuare zalau, apoi satu-mare. nimic deosebit, in afara peisajelor absolut superbe. am ajuns in satu mare in jur de 8 si jumatate seara.
per total 11h30' drumul, din care condus efectiv vreo 9 si jumatate. km pe bc - 635, ceea ce conduce la o medie de 67 km/h, cu un consum mediu de 6.7 l/100.

la intors - similar, doar ca am dormit o noapte in cluj, iar pe drumul spre tg. mures, imediat dupa iernut am facut dreapta spre tarnaveni - medias - copsa mica. desi drum national,  prima bucata (iernut - tarnaveni) este doar cu o jumatate de punct deasupra legendarului de acum acatari - ungheni. din tarnaveni spre medias, apoi pina in copsa mica - ceva mai bun. stat cateva ore in copsa mica, apoi inapoi in medias, sighisoara, brasov - mancat la cotul donului - bucucresti.

observatii: drumul este excelent (o medie de 9 - 9,5 puncte) cu cateva exceptii: centura ploiesti - 7, posada -> azuga - 7, acatari -> ungheni - 4 (recomand cu tarie sa ocoliti prin tg. mures), ca si localitatile din ardeal: turda, cluj, zalau, medias (un 7 cu indulgenta), o surpriza placuta din acest punct de vedere fiind campia turzii (9).
la intoarcere: iernut -> tarnaveni - 4.5, tarnaveni -> medias -> copsa mica - 7, medias -> sighisoara - 8.
in feldioara (la iesire din brasov) pe o portiune de camp cu ciulini de vreo doi km, in mijlocul comunei, am intalnit ... radare, iar in sighisoara am intalnit doua zone cu restrictie de viteza la 25 km/h (cam ilegale din cate stiu eu). semnalizare urbana foarte proasta, daca nu inexistenta cam peste tot (vorbesc de orasele mari, in brasov nu am bagat de seama fiindca stiam drumul), clujul excelind la acest capitol. a, si vaci multe, cirezi de vaci care se intorceau seara de la pascut pe mijlocul lui E81, la beltiug si acas (aproape de satu-mare, dar banui ca e o situatie generala). inutil sa spun ca vacarul probabil zacea beat in vre-un sant, iar 'organul' supraveghea mandru traficul de pe marginea drumului, din noul logan cu B-51 (beltiug). am vrut sa opresc si sa-i intreb de vaci, dar m-am gandit ca poate-s rude, deci ma leg la cap fara sa ma doara.
si o concluzie personala, care vine sa intareasca o opinie mai veche - nu avem nevoie acum de autostrada bechtel: de la brasov in sus drumul este liber, oarecum mai aglomerat in vecinatatea localitatilor mari (brasov, cluj), mai sus de cluj devenind foarte liber. mult mai de ajutor ar fi niste ocolitoare pentru orasele si satele mai rasarite, combinate cu o regandire a limitelor de viteza in celelalte localitati.

scuze pentru postul lung, sper sa fie de ajutor.

#89
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
hmm...esti foarte indulgent la note. alegerea este cea mai buna, tinand cont ca autostrada este praf pana la km 46. ia cu titlu de observatie urmatoarele: romania, privita din avion, are NUMAI sate luuuungi, de-a lungul drumurilor; in jurul orasului bv sunt mai multe serpentine decat de la pitesti la cluj; v oltului este mai aglomerata cu tiruri pt ca este mai rapida decat v prahovei.

#90
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
Iti recomand Sambata, sub muntii Fagaras, varful Moldoveanu.

La jumatatea drumului Sibiu-BRasov.

Clujul, Maramures.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate