Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Cu mașina prin România

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1224 replies to this topic

#1
Giu

Giu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.01.2004
Presupunand ca vrei sa faci un tur al tarii cu masina, sa zicem cam 2000-2500km si sa vezi manastiri, pesteri, trasee montane, sa mergi pe drumuri cat de cat bune, sa dormi si sa mananci cu bani modesti, cam ce ati alege?

#2
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
asta vara am facut un tur al manastirilor , 1800 km . am plecat din bucuresti i cel mai nordic punct a fost putna. am mers prin brasov si intoarcere pe transfagarasan ...
mai multe amanunte la urmatorul link

http://www.autoshow....ad.php?tid=3761

#3
danu.g.

danu.g.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.12.2003
As recomanda mai putin cunoscuta cetate Prejmer .
Este o cetate taraneasca construita pentru aparare de catre comunitatea saseasca.
Zidurile cetatii dateaza din perioada primei invazii turcesti, 1425-1505. Zidurile au 12 m inaltime.In totalitate sunt 272 camere care sunt aranjate asimetric pe 4 nivele. Pe timp de pace erau camere de provizii, iar pe timp de asediu erau in acelasi timp si camere locuibile.
Numarul de pe usa era corespondentul casei din localitate, fiecare familie avand in cetate o camera care era mostenita din tata in fiu.
In cetate mai exista un drum al strajii care ajunge in unele locuri la 4 m latime, fiind locul de aparare al satenilor impotriva turcilor. Este situat la ultimul nivel, la o inaltime de 12 m. Cetatea in sine mai era aparata de un sant de apa de 18 m latime si 2-4 m inaltime.
Fiind situata in estul Transilvaniei, cetatea trebuia sa apere pasul Buzaului, drept urmare a fost atacata de 50 de ori nefiind cucerita niciodata de turci.  
In cetate se afla un dispozitiv de lupta neobisnuit: vestita orga a mortii. Formata din mai multe arme asezate la un loc, care trageau toate deodata, ea producea dusmanului o mare panica si pierderi grele.
In sec. XVII a fost adaugata curtea Primariei.
In sec. XVII-XVIII a fost adaugata curtea brutariei.
1788 S-a construit poarta exterioara care se mai pastreaza si azi.

Attached Files



#4
danu.g.

danu.g.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.12.2003
Inca o imagine...

Attached Files



#5
BiZaRo

BiZaRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.02.2004
o idee.......treci si pe la Sarmisegetuza..... chiar daca locurile sunt lasate cam in paragina si neintretinute merita sa vezi vechile urme ale civilizatiei dacice.
As adauga si poze........dar nu le am pe calculatorul asta......data viitoare

#6
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
pe unde mai precis vine aceasta cetate Prejmer

#7
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Daca nu ma inseala memoria, undeva prin jurul Brasovului, la vreo 15-20Km spre Sfantu Gheorghe...

#8
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
idea cu sarmisegetuza e chiar buna.
dar din cate sti si tu sant 2 "localitati" cu acest nume regia si ulpia, prima mai retrasa in munti, cu un drum de cam 2 ore cu o masina de teren plecand din orastie, pe un drum jumatate asfaltat jumatate offroad (forestier) si cea romana(ulpia) ce se afla la 3 metri de un drum asfgaltat undeva in zona hategului.
merita vizitate amandoua.
mai ales ca in zona orastiei sant mai multe cetati dacice .
mai merita daca ajungi in zona hunedoarei  castelul din HD, cetatea din deva, sighisoara(in drum vei gasi o multime de biserici fortificate ce merita vazute)...... si lista poate continua.
zona moldovei(manastiri)  e iara o zona ce meriata vazuta.
si tot ardealul.

#9
Sioux

Sioux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 13.01.2004
Am fost in Sighisoara si mi-a placut, bineinteles partea veche a orasului, merita vizitata cetatea si partile vechi...sunt ceva hoteluri pe acolo in functie de bani te orientezi....
Mare atentie preturile de cazare sunt negociabile la hotel ;)

#10
danu.g.

danu.g.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.12.2003
Si daca tot am vorbit ceva mai sus de Cetatea Prejmer, ar fi bine sa vedeti si ce se afla in vecinatatea acesteia, ma refer la Piatra Craiului  si Pasul Rucar-Bran .
Accesul catre Piatra Craiului se face cel mai usor prin drumul de la Zarnesti catre Plaiul Foii(13km), prin satul Podul Dambovitei pana la cabana Brusturet si de la Moeciu de Sus(Dn73, 4km de Bran) pana in satul Pestera.
In aceasta zona puteti sta la cort (Plaiul Foii, Cheile Dambovicioarei, unde se poate ajunge usor si cu masina, sau langa cabana Curmatura), la cabane (Gura Raului, Plaiul Foii, Brusturet - la acestea se poate ajunge de asemenea usor cu masina, si Curmatura).Nu in ultimul rand va puteti caza la una din multele pensiuni agroturistice din aceasta zona (mai ales in zona Rucar-Bran).
Un prim lucru pe care ar trebui sa-l faceti ar fi "creasta ", lunga de 22km(evident, poate fi facuta pe portiuni) si cu privelisti extraordinare.Atentie insa, nu este chiar foarte usor de facut, necesita cat de cat o conditie fizica bunicica si echipament de munte(bocanci, pelerina, etc.).
Alte trasee mai usoare dar si ele frumoase ar fi Prapastiile Zarnestilor  aflate la capatul dinspre nord-est al Pietrei Craiului.Reprezinta un defileu cu o lungime de 3-4km, cu pereti inalti de 100-200m si cu o infatisare salbatica.Aici veti intalni cateva izbucuri cum ar fi Fantanile Domnilor sau Fantana lui Botorog.Acum 50-60 de ani in zona nu se putea patrunde prin defileu de cat cu piciorul, astazi insa se ajunge foarte usor si cu masina.Eu va recomand insa sa lasati masina la intrare in chei si sa le parcurgeti la pas, nu faceti din ele(ca altii, din pacate) o sosea nationala.Din chei puteti continua drumul pe o poteca marcata spre cabana Curmatura, un drum putin mai greu dar totusi accesibil pentru toata lumea.
Cheile Dambovicioarei  sunt si ele foarte accesibile, poate prea accesibile.Au o lungime de 5km si sunt continuate de Cheile Brusturetului cu o lungime de 3km.Reprezinta un veritabil defileu, fiind unul din cele mai impresionante din tara noastra prin lungimea lor si prin inaltimea peretilor de 200-300m.In mijlocul cheilor intalniti Pestera Dambovicioara(870m alt.) cu o lungime de 300m si usor de vizitat.Va recomand sa nu veniti vara cand defileul capata un aspect de targ de periferie, aspect datorat evident asa zisilor turisti.
Pasul Rucar-Bran este unul din cele mai frumoase strabtute cu masina.Evident aici puteti sa faci o oprire pentru a vizita Castelul Bran (intrarea aprox. 1.7 euro centi pentru adulti si 0.75 euro centi pentru elevi si studenti)
Drum bun! :cya:

Attached Files



#11
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
vad ca nimeni nu spune nimic de cetatea Rasnov.
am fost saptamana trecuta
este foarte frumoasa, oferta o priveliste la 180 grade ptr toata tara barsei. mai nasol cu managementul, intrarea este 60k fara reducere ptr studenti.

#12
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Am fost acum 3 saptamani pe traseul buc-brasov-bran-MOECIU de SUS-curtea de arges-BARAJUL Vidraru.

La Moeciu m-am cazat in prima seara - zona este frumoasa. In zona, la Chile Gradistei, un complex super.
Urmatoarele 2 seri m-am cazat la 9 km, pe sosea inspre Balea, de Barajul Vidraru.  Hotelul este la 30m de lac, iar imaginea este superba.

#13
danu.g.

danu.g.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.12.2003
Da, de cetatea Rasnov am cam uitat, sorry.
http://www.ici.ro/ro.../mt_rasnov.html

#14
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003
pentru straini, cel mai de baza e intrarea/holurile din ASE intr-o zi de vara torida !!!

redevenind serios, sa nu ratezi transfagarasan, maramures, poate chiar o delta

#15
mtode

mtode

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 21.11.2003
pentru Silent Thunder: Cam care sunt preturile la cazare in zona Moieciu-Bran? ce imi recomandati?

#16
pnic

pnic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.10.2003
Un traseu care merita ar fi asta: Bucuresti - Drobeta - Moldova Noua - Timisoara - Deva - Hunedoara - Orastie - Sibiu - Medias - Sighisoara - Tg. Mures - Bucuresti.

Drumul Drobeta - Moldova Noua e super, ai ce vedea, exista si o pensiune pe malul Dunarii, dupa Orsova. In Timisoara merita vazut orasul vechi, dar cazarea e scumpa in oras. In Deva exista o cetate pe deal care merita vizitata, Castelul Huniazilor din Hunedoara. Se poate dormi la motelul Cincis, la vreo 15 km de Hunedoara. E pe malul unui lac, amplasat super. De la Cincis se poate ajunge la Hateg - rezervatia, Sarmisegetuza romana (pe drumul spre Caransebes). Din Orastie, pe drumul spre Costesti ajungi la Sarmsegetuza Regia - drumul e prost rau, la un moment dat trebuie lasata masina si continuat drumul pe jos. In Sibiu e de vazut orasul vechi, dar cazarea e scumpa (30 - 40 euro/camera), mai bine stationezi in Medias - oras sasesc pastrat destul de bine. In Tg Mures se poate sta ieftin dar fara pretentii la hotelul Tineretului (sus, langa spitale) sau la 35 euro/camera, dar merita banii la Pensiunea Tempo de pe str. Morii.

#17
pd

pd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 04.05.2004
Imi cer scuze daca s-a mai discutat, dar am cautat pe forum si nu am gasit.

In vara asta am eu la dispozitie doua saptamani si mi-am propus sa fac un tur al Romaniei pt ca sunt multe locuri superbe de vazut. Singura problema pe care o am e ca nu m-am hotarat la un traseu.

Vreau sa vad Apuseni (pesteri si alte locuri) - Felix - Maramures - Nordul Moldovei (Manastiri) - sa cobor spre mare - partea de sud nu o prea cunosc si as dori sa-mi spuna cineva cam ce e de vazut pe acolo - Transfagarasan... si mai departe ina nu stiu.

Daca aveti propuneri despre un tur al Romaniei ce poate fi facut in doua saptamani fara alergare astept....

Am uitat sa mentionez ca nu sunt un om cu pretentii de cazare, cortul e in masina :)

Edited by me_and_myself, 11 May 2007 - 10:07.


#18
Alexcess

Alexcess

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.06.2005
A fost cineva in Iezer cu masina pana mai sus?
Eu am fost acum cativa ani pe jos la Cuca si cabanierul spunea ca se ajunge cu masina pana la Refugiul Iezer.
Atunci nu am dat importanta ca nu ma interesa, acum s-a schimbat problema.
Oricum daca stie cineva care si cum e drumul il rog sa raspunda.

Multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate