Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Cu mașina prin România

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1225 replies to this topic

#55
Iubiriță

Iubiriță

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 556
  • Înscris: 13.04.2006

 SnowWhit3, on Apr 14 2006, 09:49, said:

Pe varianta 1 drumul e rau si nu stiu daca peisajele vor compensa :)
E Buzau - Bacau - Roman - Iasi de fapt :P
Îmi cer scuze, am greșit.
Merci.
:peacefingers:

#56
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 25.11.2003

 Cristist50, on Apr 13 2006, 16:52, said:

2. Pitesti - Tirgoviste - Ploiesti - Buzau - Bacau - Targu Frumos - Iasi (470km)
Avantaj major: ocolești Bucureștiul. Din Militari până în Colentina nu ai cum să faci (de luni până sâmbătă) mai puțin de 1h - 1h 20m, și asta dacă știi pe ce străzi trebuie să mergi. Nu încerca să mergi pe centura de nord, este incompletă între Chitila și Mogoșoaia, se parcurg câțiva km în plus pe DN7 și pe DN1A, plus un drum prin pădure. Să nu amintim de cozile enorme de la Otopeni, la trecerea de nivel cu calea ferată  :naughty:

Alt avantaj major: de la Ploiești, drumul e "palmă". DN 1B nu e foarte circulat, la Buzău există centură adevărată care te scoate direct la podul lui Băsescu, iar DN2 (porțiunea Urziceni - Roman - Suceava/Iași) este considerat de mulți cea mai bună șosea din țară. Practic ai șanse să faci de la Ploiești până la Iași aprox 4h 30m, dar depinde și cu ce fel de mașină mergi  :peacefingers:

#57
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003

 blackdragon, on Apr 13 2006, 19:29, said:

bucuresti iasi cel mai bine e de facut prin bacau roman targu frumos , e foarte bun drumul 4 benzi fara gropi ... fara multe curbe ...

Pai toate variantele converg la acelasi Bacau - etc ...

 add, on Apr 14 2006, 09:41, said:

Bucuresti - Buzau e mai scurt prin urziceni decat prin Ploiesti, nu cu mult dar e mai scurt

Se pune problema daca de merita asteptarea pe centura sa fac stanga spre Urziceni. Din ce spun amicii mei poti astepta si pana la o oara, ceea ce ma da cu mult inapoi.

 Iubiriță, on Apr 14 2006, 09:44, said:

Pitești - București - Urziceni - Buzău - Roman - Bacău - Iași
Asta este ruta cea mai bună. Altă rută nu știu.
:peacefingers:

Poate ca e cea mai buna, cea mai scurta e prin Brasov, dupa cum e si cea mai spectaculoasa.

 DanCld, on Apr 14 2006, 14:48, said:

Avantaj major: ocolești Bucureștiul. Din Militari până în Colentina nu ai cum să faci (de luni până sâmbătă) mai puțin de 1h - 1h 20m, și asta dacă știi pe ce străzi trebuie să mergi. Nu încerca să mergi pe centura de nord, este incompletă între Chitila și Mogoșoaia, se parcurg câțiva km în plus pe DN7 și pe DN1A, plus un drum prin pădure. Să nu amintim de cozile enorme de la Otopeni, la trecerea de nivel cu calea ferată  :naughty:

Alt avantaj major: de la Ploiești, drumul e "palmă". DN 1B nu e foarte circulat, la Buzău există centură adevărată care te scoate direct la podul lui Băsescu, iar DN2 (porțiunea Urziceni - Roman - Suceava/Iași) este considerat de mulți cea mai bună șosea din țară. Practic ai șanse să faci de la Ploiești până la Iași aprox 4h 30m, dar depinde și cu ce fel de mașină mergi  :peacefingers:

Hmmm, te-as intreba de cand nu ai mai fost pe acea centura incompleta (admit ca se merge pe cele doua drumuri mentionate de tine) insa de cativa ani de zile de cand o folosesc eu :D pot spune ca este impecabila.
Prin Bucuresti nu am de gand sa o iau decat daca nu am ce face si se surpa celelalte rute alese de mine :).

Centura s-a dovedit a fi foarte rapida in cazul folosirii acesteia intre 6-9 dimineata. Dupa aceste ore se aglomereaza. Am facut pe centura intre 20 de minute (la 7 dimineata) pana la 1 ora jumatate (la 7 seara). In orice caz, doar o singura data m-am intors din drum deoarece se blocase ...

Portiunea de la Buzau la Iasi e foarte buna, o stiu si eu. Masina cu care o sa merg e destul de potenta :D (aici)

Edited by Cristist50, 14 April 2006 - 14:56.


#58
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Am aflat o informatie de ultima ora. Probabilitatea ca acestea sa fie adevarate este insa de 60%.
Cica drumul de la Onesti la Bacau ar fi de ocolit. In cazul in care e adevarat cred ca raman pe ultima varianta. Inca mai vrific treaba cu Bucuresti Urziceni in loc de Bucuresti - Ploiesti.

#59
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
te complici prin bucuresti. alege varianta prin tirgoviste si ploiesti, buzau, e optima si d.p.d.v. al timpului si nici drumul nu e chiar asa prost. daca autostrada era excelenta si daca bucurestii aveau centura buna as fi recomandat acea varianta, insa...

#60
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

 Cristist50, on Apr 16 2006, 10:56, said:

Am aflat o informatie de ultima ora. Probabilitatea ca acestea sa fie adevarate este insa de 60%.
Cica drumul de la Onesti la Bacau ar fi de ocolit. In cazul in care e adevarat cred ca raman pe ultima varianta. Inca mai vrific treaba cu Bucuresti Urziceni in loc de Bucuresti - Ploiesti.
Pitești-Buzău prin Tîrgoviște 192 km
Pitești-Buzău prin București 227 km.

Dacă nu e drumul rupt, mergi prin Tîrgoviște.

#61
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Din pacate e cam rupt.
Am facut acum o luna (aproximativ.) Pitesti - Targoviste 70km, o ora si ceva :(
Puneti la socoteala ca am facut 34 km pe autostrada cu aprox 120km/h.
Facand media iese viteza de la Gaesti la Targoviste de ... ~50 km/h

Problema este ca din toate informatiile stranse pana acum reiese ca drumul de la Trgoviste la Ploiesti e cel putin la fel de prost.

Deci risc sa fac 2 ore sau mai mult pe 117km. Plus inconfortul ca apare la trecerea prin gropi deoarece sunt multe si greu de ocolit.

Mai calculez inca ....

#62
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

 Cristist50, on Apr 16 2006, 14:23, said:

Din pacate e cam rupt.
Am facut acum o luna (aproximativ.) Pitesti - Targoviste 70km, o ora si ceva :(
Atunci Pitești-București-Urziceni. Iar dacă pleci la 5 AM din Pitești mergi liniștit prin București că nu e cine știe ce trafic la ora aia.

#63
PicuTex

PicuTex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 14.11.2003
Drumul Brasov Bacau Iasi e bun. Am fost acum 2 saptamani si am si un prieten la o firma de curierat care il face zilnic.E obositor la serpentine dar pentru priveliste se merita.
Varianta optima o consider prin Brasov.

#64
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Intr-un final apoteotic am decis impreuna cu sotia:
Se va pleca pe varianta Pitesti - Bucuresti - Urziceni - Buzau - Iasi (541km). Aproximez, 8-9 ore deoarece avem programete niste opriri pe drum.
Plecarea, maine dimineata la 5-6, in functie de ce spune si sotia.

Va tin la curent.

#65
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Era la un moment dat un site unde scria despre starea drumurilor, care sunt inchise, care sunt blocate etc. Stie careva adresa?

#66
cipt

cipt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.12.2003

 johnny bravo, on Apr 28 2006, 09:39, said:

Era la un moment dat un site unde scria despre starea drumurilor, care sunt inchise, care sunt blocate etc. Stie careva adresa?


http://www.andnet.ro...itn/default.asp

#67
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Am omis sa mai vin cu amanunte deoarece am fost destul de ocupat acasa si numai de calculator nu am mai avut timp.

Plecand de acasa la 05:30 dimineata cu purcel si cu catel, mi-au trebuit exact 5 ore si 40 de minute sa ajung pana la Strunga (pentru cine stie este la 45 km de Iasi).
Drumul ales a fost cel pe varianta Urziceni si pot spune ca a fost incredibil. In primul rand numarul masinilor din trafic a fost insignifiant, apoi calitatea drumului este la superlativ. Viteza medie cu care am mers a fost de 100km/h, o medie foarte buna, la atingerea acesteia contribuind din plin lipsa participantilor la trafic. Localitatile erau pustii dar totusi am mers prudent prin ele, abia pe la Roman pot spune ca au aparut ceva radare si cateva masini. Copii au dormit mai mult de jumatate din drum ceea ce a fost foarte bine, in restul timpului a fost ceva mai complicat deoarece a trebuit sa ii tinem ocupati. Daca pe cel mic de 4 ani a fost mai usor sa il pacalim (o poveste, o poezie sau un cantecel), nu acelasi lucru pot spune despre fetita de aproape 10 luni care ne-a scos peri albi. In afara de a mi se urca in cap a facut de toate (cu greu am reusit sa o smulg de pe maciulia manetei de viteze pe care o gasise deodata foarte interesanta).

In concluzie, decat sa faci 411km in 9 ore, mai bine fac 520km in 5h30min :D

In iunie/iulie se repata drumul, de data aceasta numai pana la Piatra Neamt.

La intoarcere a durat ceva mai mult deoarece am trecut prin Piatra-Neamt si Bacau unde am oprit pentru o ora. Oricum, am plecat de la Bacau pe la 17.00 sau 17.30 si la 21.30 (daca mai tin minte exact) am ajuns acasa.

Ruta aceasta o recomand tuturor care au chef de rapiditate si comfort. Imi pare rau de drumul prin Brasov si de peisajele de pe acel drum insa comfortul a fost mai presus de acestea.

#68
plantron

plantron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 07.05.2006
Traseul trebuie sa treaca prin Roman.Sunt ceva lucruri de vazut pe acest traseu.Evita trecerea prin Bacau(este un oras inestetic)
si prin Sf. Gheorghe.

#69
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
Si pe unde propui sa eviti Bacaul, daca vii din sud si te duci spre Piatra sau spre Iasi. Pe acolo e drumul cel mai bun (zic eu).

#70
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
trebuie sa merg pina la satu mare iar la intoarcere sa trec prin copsa mica. route-plannerul da ca prima varianta (1) bucuresti - pitesti - sibiu - alba-iulia - cluj-napoca - zalau - satu mare - zalau - cluj-napoca - copsa mica - sibiu - pitesti - bucuresti.

aceasta varianta are doua variatii pe segmentul sibiu - cluj-napoca (prin alba-iulia sau prin medias, a doua varianta obligatoriu la intoarcere din motiv de copsa-mica) si cluj-napoca - satu mare (prin zalau sau prin dej/baia mare).

ca alternative ar fi:

2. bucuresti - brasov - sibiu si racord la prima varianta

3. bucuresti - brasov - sighisoara - targu mures - reghin - dej - baia mare -satu mare (doar la dus, pentru ca intors-ul este conditionat de copsa mica).



care ar fi cea mai buna alternativa din punct de vedere al calitatii drumului si aglomeratiei? cei care cunosc variantele prezentate sunt rugati sa-si dea cu parerea.

#71
Drago?

Drago?

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.12.2005
Cluj - Satu Mare obligatoriu prin Zalau. Drum foarte bun, refacut de italieni acum cam 6 ani. Atentie numai la radare :). Nu stiu calitatea drumului/volumul traficului din Bucuresti pana in Ardeal pe variantele prezentate, dar eu as recomada varianta prin Targu Mures. Si aici drumul de la Brasov la Cluj e in calitate impecabila. Varianta Brasov-Sibiu are niste portiuni nu foarte bune (dar nici dezastru), iar de la Sibiu la Sebes traficul e destul de intens, si exista in marea majoritate doar o banda/sens. Daca la intoarcere vrei sa vii de la Copsa prin Brasov, si nu prin Sibiu/Rm. Valcea, iti recomand ca de la Copsa sa mergi prin Sighisoara  (calitate mai buna a drumului, dar nu stiu cu cat e mai lung).

#72
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
ok, multumesc frumos. stau inca in expectativa la dus, pentru ca:

1. o bucata de autostrada e praf, de la pitesti la valcea sunt o groaza de sate luuungi si multe dealuri/serpentine, apoi vine valea oltului aglomerata cu tir-uri. iar tu spui ca de la sibiu la sebes sunt lucrari.

2-3. prin brasov se lucreaza la posada, de asemenea sunt destule localitati, si nici nu exista o bucata comparabila cu cei 80 km de autostrada valida de pe varianta 1; drumul este mai lung cu vreo 20 km pe variata brasov -> tg mures.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate