Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Cu mașina prin România

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1225 replies to this topic

#37
lianal

lianal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.07.2005
Nu-i adevarat, tot drumul Bacau-BV se face fara probleme. Va spun cu siguranta. Eu am fost acum 2 saptamani la BV din Onesti si nu sunt probleme. In dreptul loc. Oituz, sunt cca 50 m pe un sens, semaforizat, n-am stat decat 5 min. Iar Onesti-BC, chiar saptamana asta a fost cineva si no problem! Deci mergeti linistiti, asa ne-au speriat si pe noi cand am fost la BV. Am mers 2 sapt. la rand si nici o problema!

#38
echipaAutogari.RO

echipaAutogari.RO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.07.2005
discutii si informatii despre transportul de persoane cu microbuze si autocare la adresa http://www.autogari.ro/forum

Va asteptam :coolspeak:

#39
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005

View PostAlexcess, on Jun 20 2005, 13:02, said:

A fost cineva in Iezer cu masina pana mai sus?
Eu am fost acum cativa ani pe jos la Cuca si cabanierul spunea ca se ajunge cu masina pana la Refugiul Iezer.
Atunci nu am dat importanta ca nu ma interesa, acum s-a schimbat problema.
Oricum daca stie cineva care si cum e drumul il rog sa raspunda.

Multumesc


am fost acum citiva ani. n-am ajuns pina la iezer-desi era un drum pe care se catara un aro 10-9- noi am luat-o la stinga si am coborit spre nucsoara pe un drum de tractor care se termina si trebuie sa mergi vreo 2 km printr-un torent. n-as prea face asta pe ploaie

#40
Piovani

Piovani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.01.2006

View PostAlexcess, on Jun 20 2005, 12:02, said:

A fost cineva in Iezer cu masina pana mai sus?

Am fost vara trecuta cu masina de la cabana voina pana aproape de cabana cuca ( aprox 200m)
de aici nu se mai putea continua cu masina obisnuita ( fara tractiune integrala si garda de sol marita) insa pana aici se merge relativ fara probleme
eu am mers cu un nissan almera insa am vazut si megane, dacii, tico etc...

Mentionez ca este drum forerstier si cu bicicleta se merge fara probleme

Dar in ce perioada planuiesti sa mergi?

#41
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005

View PostPiovani, on Feb 12 2006, 18:24, said:

Am fost vara trecuta cu masina de la cabana voina pana aproape de cabana cuca ( aprox 200m)
de aici nu se mai putea continua cu masina obisnuita ( fara tractiune integrala si garda de sol marita) insa pana aici se merge relativ fara probleme
eu am mers cu un nissan almera insa am vazut si megane, dacii, tico etc...

Mentionez ca este drum forerstier si cu bicicleta se merge fara probleme

Dar in ce perioada planuiesti sa mergi?
  am fost in a3a saptamina a lui ianuarie spre cuca si am reusit sa urcam pina aproape de fracea. pentru un 4x4 nu-i chiar de speriat, dar cu bicicleta chiar si fara zapada nu prea ai cum intrucit drumul dispare pe citeva portiuni si trebuie sa mergi prin riu care banuiesc ca in vara e mai adinc- acum fiind cam 30 cm in unele locuri.
  cabanierul zicea ca in primavara va fi reparat

#42
alexalecu

alexalecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 16.05.2003
nu stiu exact perioada in care o sa merg acolo, dar in principiu dupa aprilie, deci cand o sa se incalzeasca destul de mult.

@gusteru: cu bicicleta pot face orice traseu pe care poate merge un 4x4 (indiferent cat de performant este), si chiar mai mult... cand sunt portiuni cu bolovani (sau ceva de genul asta), nu-i greu sa ma dau jos si s-o car in spate cateva minute

#43
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005
@gusteru: cu bicicleta pot face orice traseu pe care poate merge un 4x4 (indiferent cat de performant este), si chiar mai mult... cand sunt portiuni cu bolovani (sau ceva de genul asta), nu-i greu sa ma dau jos si s-o car in spate cateva minute
[/quote]

corect, dar ca s-o cari in spate prin riu cu apa mai mult decit rece si sa mai ai si bagaje.... Oricum succes.
si daca tot le ai cu caratul bicicletei, de la cuca poti sa urci in papusa si apoi sa cobori spre rucar. singura parte grea e sa ajungi in papusa, restul e floare la ureche (prin comparatie), si e un traseu care merita facut
vezi harta din colectia muntii nostri

#44
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005

View Postlianal, on Aug 11 2005, 16:31, said:

Nu-i adevarat, tot drumul Bacau-BV se face fara probleme. Va spun cu siguranta. Eu am fost acum 2 saptamani la BV din Onesti si nu sunt probleme. In dreptul loc. Oituz, sunt cca 50 m pe un sens, semaforizat, n-am stat decat 5 min. Iar Onesti-BC, chiar saptamana asta a fost cineva si no problem! Deci mergeti linistiti, asa ne-au speriat si pe noi cand am fost la BV. Am mers 2 sapt. la rand si nici o problema!

Aveți ceva noutăți despre acest drum după ce a trecut o iarnă peste el?
E bun? S-a stricat?
Mulțumesc.

#45
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
M-am hotarat sa ma duc cu familionul pana la Iasi intr-o minivacanta, dupa Pasti. Toate bune si frumoase insa am nevoie de cateva sfaturi si mai ales de ruta optima pe care ar trebui sa o aleg.

Sunt 3 posibilitati:
1. Pitesti - Campulung - Brasov - Targu Secuiesc - Onesti - Bacau - Targu Frumos - Iasi (aprox. 411km).
2. Pitesti - Tirgoviste - Ploiesti - Buzau - Bacau - Targu Frumos - Iasi (470km)
3. Pitesti - Bucuresti - Buzau - Bacau - Targu Frumos - Iasi (506km)

Hai sa le discutam pe toate din cateva puncte de vedere (starea drumului, viteza medie, grad de dificultate, frumusetea peisajului).

Prima ruta este cea prin Brasov.
Din ceea ce stiu eu, drumul de la Pitesti la Brasov este acceptabil ... not (din punctul meu de vedere). Prima parte pana la Campulung e destul de zdruncinatoare apoi urmeaza Campulung - Brasov care lasa de dorit ... destul de mult. Ma rog, nu stiu pretentiile fiecaruia insa pentru mine drumul Pitesti - Brasov e destul de jalnic si pe ultima parte destul de dificil deoarece pe partea de munte viteza de croaziera este mititica si in plus cu 2 copii in masina pot avea neplaceri. Nu doar o data baietelul meu a suferit de rau de masina.
Nu am informatii aproape deloc despre starea drumului de pe zona Brasov - Bacau. Ultima oara cand am fost pe acolo a fost acum 10 ani (parca) si era o jale cu J mare ... Despre portiunea Bacau - Iasi am auzit ca e buna si foarte buna.
Acest itinerariu este si cel mai pitoresc de ce sa nu recunoastem, dar pe de alta parte si cel in care viteza de deplasare este cea mai mica. Eu apreciez undeva la 60km/h viteza medie (o sa o verific si pe asta, precum si timpul in care s-a facut deplasarea)

A doua ruta ar fi prin Targoviste - Ploiesti.
Pana acum o luna cand am fost ultima oara pe acolo, a fost unul din drumurile preferate de mine. De o luna de zile a cazut in dizgratie deoarece drumul de la Gaesti la Ploiesti este cel putin o ruina. Este lipsit de farmec in majoritatea lui si e dificil din cauza drumului prost. Apreciez o viteza medie de numai 40-50 km/h pe primii 115km pana la Ploiesti dupa care se schimba treaba :D

Ruta cea mai lunga, prin Bucuresti lungeste drumul cu 100km insa si viteza de deplasare este maxima, acea suta de km in plus fiind facuta in aproximativ 40-45 minute. Din pacate tot farmecul deplasarii in viteza dispare pe portiunea Bucuresti - Ploiesti :( Revine apoi dupa Ploiesti :D

Nu pot spune cu mana pe inima insa din cate am eu impresia, cea mai lunga ruta (ca distanta) poate fi si cea mai scurta (ca timp) ...
Nu stiu exact pe unde o sa plec pana nu gasesc ceva info despre bucata de drum Brasov - Bacau.

V-as ruga sa postati aici parerile voastre, mai ales cele documentate.

Edited by Cristist50, 13 April 2006 - 15:56.


#46
Iubiriță

Iubiriță

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 556
  • Înscris: 13.04.2006
București Iași via Buzău este un traseu excelent. Ai și ce să vezi. Ploiști - Buzău este un traseu liniștit. Eu aș alege varianta 2.
:peacefingers:

Edited by Iubiriță, 13 April 2006 - 15:56.


#47
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,142
  • Înscris: 09.09.2003
1. Pitesti - Campulung - Brasov - Targu Secuiesc - Onesti - Bacau - Targu Frumos - Iasi

clar... e f frumos traseul, si cel putin din BV drumul e bun.  desi nu inteleg pe unde iesi la targu frumos de la bacau.  ma uit acu pe harta


later: mda. prin Roman :P
and later: ultima data am fost prin oituz acum 2 ani si era lacrima si in toamna a a fost taicamiu si a zis ca drumu e bun, acu de cand cu primavara nu ai stiu dar nu cred sa se fi stricat  /:). Daca ai probleme cu serpentinele, nustiu, is ceva serpentine, pe de alta parte ultima data cand am trecut pe acolo  am vazut pe marginea drumului un pui de urs care se juca cu o sticla de plastic :) priveliste minunata, etc.

pe bucuresti ai fi uimit sa vezi ca nu e chiar asa de rapid, autostrada e muci, iar ca sa  ajungi pe urziceni o sa-ti ia ceva, chiar si pe centura.

Edited by add, 13 April 2006 - 16:37.


#48
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Pitesti - Bucuresti se face in 45 de minute (dus :D) crede-ma, fac acest drum de 2 ori pe luna minim (aprox. 150 km/h).

Drumul este prost in apropiere de Bucuresti, mai exact pe partea de mers spre Pitesti, pana pe la km 36-50. E prost si pe partea spre Bucuresti, insa mult mai putin.

Ma rog, e o opinie, daca drumul este intradevar foarte bun de la Brasov la Bacau se merita sa merg pe acolo.

Drumul ar trebui sa dureze cam 6 ore din cate mi-am facut eu socoteala ...

P.S. Daca se pleaca la 5 dimineata (ca sa mai doarma copii pe drum :D), Pitesti - Otopeni, pe centura, inseamna exact 80 de minute +/-10 minute. Drumul asta e facut de mine lunar de 3 ani de zile.
Cat fac din Otopeni pana la Ploiesti (intrebare pentru cunoscatorii camerelor ascunse :D)?

Edited by Cristist50, 13 April 2006 - 17:45.


#49
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,142
  • Înscris: 09.09.2003
daca mergi prin bucuresti e de preferat sa mergi pe urziceni, e mai scurt cu cativa kilometri si e mult mai rapid si mai liber.

#50
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Urziceni?
Pai nu ocolesc?

#51
blackdragon

blackdragon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.04.2005
bucuresti iasi cel mai bine e de facut prin bacau roman targu frumos , e foarte bun drumul 4 benzi fara gropi ... fara multe curbe ...

#52
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,142
  • Înscris: 09.09.2003

View PostCristist50, on Apr 13 2006, 19:21, said:

Urziceni?
Pai nu ocolesc?

Bucuresti - Buzau e mai scurt prin urziceni decat prin Ploiesti, nu cu mult dar e mai scurt

View Postblackdragon, on Apr 13 2006, 19:29, said:

bucuresti iasi cel mai bine e de facut prin bacau roman targu frumos , e foarte bun drumul 4 benzi fara gropi ... fara multe curbe ...

da mane, noi ne puneam problema cum ajungi in Bacau,  alt drum inafara de ala nu mai e decat prin Vaslui care e vai mama lui.

#53
Iubiriță

Iubiriță

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 556
  • Înscris: 13.04.2006
Pitești - București - Urziceni - Buzău - Roman - Bacău - Iași
Asta este ruta cea mai bună. Altă rută nu știu.

:peacefingers:

Edited by Iubiriță, 14 April 2006 - 08:45.


#54
SnowWhit3

SnowWhit3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 21.10.2003
Pe varianta 1 drumul e rau si nu stiu daca peisajele vor compensa :)

View PostIubiriță, on Apr 14 2006, 09:44, said:

Pitești - București - Urziceni - Buzău - Roman - Bacău - Iași
Asta este ruta cea mai bună. Altă rută nu știu.

:peacefingers:

E Buzau - Bacau - Roman - Iasi de fapt :P

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate