Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cu mașina prin România

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1224 replies to this topic

#19
costy

costy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.06.2005

pd, on Jun 20 2005, 09:32, said:

Imi cer scuze daca s-a mai discutat, dar am cautat pe forum si nu am gasit.

In vara asta am eu la dispozitie doua saptamani si mi-am propus sa fac un tur al Romaniei pt ca sunt multe locuri superbe de vazut. Singura problema pe care o am e ca nu m-am hotarat la un traseu.

Vreau sa vad Apuseni (pesteri si alte locuri) - Felix - Maramures - Nordul Moldovei (Manastiri) - sa cobor spre mare - partea de sud nu o prea cunosc si as dori sa-mi spuna cineva cam ce e de vazut pe acolo - Transfagarasan... si mai departe ina nu stiu.

Daca aveti propuneri despre un tur al Romaniei ce poate fi facut in doua saptamani fara alergare astept....

Am uitat sa mentionez ca nu sunt un om cu pretentii de cazare, cortul e in masina :)

<{POST_SNAPBACK}>



Sa nu-ti propui un itinerar mai lung de 1500-2000 km pentru ca ai toate sansele
sa obosesti.Drumurile noastre sunt destul de proaste si vara aglomerate.
Pentru zona Dobrogea iti indic sa vezi monumentul de la ADAMCLISI, apoi vestigiile grecesti din Mangalia si Constanta . Mergand spre Nord spre Jurilovca, trecand de Mamaia intalnesti Combinatul de la Navodari (ROMPETROL) si putin lateral descoperirile arheologice de la Histria de pe malul lacului Sinoe.Situl arheologic de la Histria merita vazut fiind prezentat in tinuta noua.
Daca vrei sa vezi si Dunarea dar si Marea Neagra treci cu vaporul la Portita.
Portita are un subiect separat dedicat in acest forum.
In nordul Dobrogei este delta Dunarii care este un obiectiv total aparte al turismului romanesc.
Pentru a vedea si intelege delta ai nevoie de un concediu intreg
In schimb in drum spre Tulcea in mod obligatoriu este de vazut grupul de manastiri Saon si Cocos ca si bazilica celor trei martiri de la Niculitel.
Si daca treci Dunarea cu bacul la Braila ai parcurs deja o parte foarte intresanta si frumoasa a tarii
Fara a sta pe litoral in vreo statiune, ce ti-am prezentat mai sus inseamna 2-3 zile de circuit facut fara graba.

#20
pd

pd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 04.05.2004
:coolspeak:
am notat, oricum in afara de statiunile de pe litoral si muzee din Constanta nu am vazut mare lucru in zona

multumesc mult

Edited by pd, 20 June 2005 - 13:32.


#21
ar_logan

ar_logan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.03.2005
Iti recomand Arieseniul ,In Apiuseni, precum si Garda , punctul de plecare spre Ghetarul Scarisoara. Precum si alte pesteri si cascade mici si chiar Groapa Ruginoasa un fenomen unic.
Drum bun.

#22
bogdan7177

bogdan7177

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 05.10.2004

pd, on Jun 20 2005, 09:32, said:

Imi cer scuze daca s-a mai discutat, dar am cautat pe forum si nu am gasit.

In vara asta am eu la dispozitie doua saptamani si mi-am propus sa fac un tur al Romaniei pt ca sunt multe locuri superbe de vazut. Singura problema pe care o am e ca nu m-am hotarat la un traseu.

Vreau sa vad Apuseni (pesteri si alte locuri) - Felix - Maramures - Nordul Moldovei (Manastiri) - sa cobor spre mare - partea de sud nu o prea cunosc si as dori sa-mi spuna cineva cam ce e de vazut pe acolo - Transfagarasan... si mai departe ina nu stiu.

Daca aveti propuneri despre un tur al Romaniei ce poate fi facut in doua saptamani fara alergare astept....

Am uitat sa mentionez ca nu sunt un om cu pretentii de cazare, cortul e in masina :)

<{POST_SNAPBACK}>


In Dobrogea incearca sa nu omiti zona manastirilor Sfantu Andrei si Dervent (aproape de Dunare ) e o zona foarte frumoasa

#23
aurimpres

aurimpres

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.06.2005
In drum spre mare, poti trece prin judetul Ialomita. Sunt multe obiective de vizitat si acolo. In plus, gasesti si informatii despre zona pe un site, puls-il.ro.

#24
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
nenea, daca te pasioneaza, am facut anu' trecut cu 3 masini (dintre care una dacie) turu' romaniei in 9 zile...e drept, l-am cam alergat...daca esti interesat, pm si-ti voi spune pe unde am stat si ce am vazut (apuseni, maramu, n moldovei etc)

#25
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

Alexcess, on Jun 20 2005, 12:02, said:

A fost cineva in Iezer cu masina pana mai sus?

<{POST_SNAPBACK}>

Cineva care sta in zona mi-a spus ca se poate, dar e pacat, fiindca e mai frumos de mers pe jos.

#26
marius9900

marius9900

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.07.2005
stiti cumva daca s-au terminat lucrarile drumului timisoara-lugoj...............multumesc  :)   :D

#27
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004
nu  :puke:

#28
alexalecu

alexalecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 16.05.2003
voi ce intelegeti prin "se poate" ? adica e drum forestier bun, sau e din ala mai rupt din loc in loc ? pentru ca m-ar interesa sa fac treaba asta cu bicicleta ... cam ce lungime are traseul ?

#29
flo01

flo01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.05.2005
Daca exista persoane care imi pot da un detaliu despre ruta Bucuresti-Galati....heeelpp .

Caut varianta cea mai simpla si mai economica... am inteles ca nu varianta CFR este cea mai indicata .
Un microbuz ceva spre Galati si cam cat ar costa daca are cineva o idee mi-ar fii de ajutor

Cu stima un calator ratacit ! ;)

#30
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
pai cu maxi taxi te costa in jur de 250.000 cu trenu e vre-o 300.000 cu INtercity daca nu ai carnet de student. Eu zic ca poti sa vii cu max-taxi in Gl daca esti in buc, poti sa le iei de la autogara de vest sau de la gara de nord din spatele garii.
Drumul e destul de bun, fara gropi, faci o oprire pe undeva pe la Buzau de vre-o 10 minute. Eu sunt satul de drumul asta il stiu pe derost. :(

daca vrei sa pleci din gl spre buc te duci la autogara (langa Gara lol) si la primul peron ai masina :)

#31
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
nu stiu cat de bun este , eu am aflatt de curand de el
www.autogari.ro

#32
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 04.04.2003
Am de facut traseul asta, Agentia Nationala a Drumurilor spune ca circulatia este ingreunata, pe mici portiuni se circula pe 1/2 din carosabil. Are cineva amanunte, a trecut pe acolo, se sta la cozi sau se circula cit de cit fluent?
Multumesc!

#33
flo01

flo01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.05.2005
Merci mult angel , o sa aleg varianta cu maxitaxi , stiu unde de unde pleaca de la gara si intradevar e mai eftin.... o sa merg sa ma interesez ce plecari sunt ..sper sa fie vre-una vineri dupa ora 18:00 :)]


Iata ca sunt de folos forumurile... Am economisit deja  :)

Merci inca o data

#34
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 04.04.2003
Nu stie nimeni  :worthy:  ?

#35
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
io am vrut sa merg pe ruta aia cand am plecat din piatra neamt spre buc, dar mi s-a spus ca nu prea se poate circula pe el (intre bacau si onesti mai exact); dar asta era acum 4 zile...

#36
echipaAutogari.RO

echipaAutogari.RO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.07.2005
http://www.autogari....43&loc_dest=260
Aici vei gasi informatii utile.
Cu stima,
Echipa de la:
http://www.autogari.ro
http://www.mersulautobuzelor.ro

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate