Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Tenerife

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1690 replies to this topic

#1675
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
"Locuitorii din Insulele Canare plănuiesc greva foamei din cauza construcției unui hotel.
Demonstranții din Tenerife au organizat o grevă a foamei săptămâna viitoare din cauza a două noi dezvoltări hoteliere".

Problema lor este ca nu se opresc cu dezvoltarea. Nu neaparat ca vin turisti, ci faptul ca ar trebui limitat numarul lor la un numar sustenabil.

#1676
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

Vizualizare mesajmetalactual, pe 14 aprilie 2024 - 17:33, a scris:

Locuitorii din Insulele Canare plănuiesc proteste și greve, ca reacție împotriva turismului excesiv. Activiștii spun că localnicii sunt forțați să doarmă în mașini și chiar în peșteri:

https://economedia.r...in-pesteri.html

Incepem sa observam un tipar sau visam in continuare?

Băi nu știu... Eu am văzut că localnicii locuiesc în case / apartamente. Boschetari sunt peste tot.

#1677
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 23.06.2008

Vizualizare mesajbv01, pe 15 aprilie 2024 - 11:45, a scris:

Băi nu știu... Eu am văzut că localnicii locuiesc în case / apartamente. Boschetari sunt peste tot.

Locuiesc in case/apartamente, dar depinde si cati locuiesc impreuna. Cred ca-i deranjeaza si pe ei in acest moment costurile crescute si sunt destul de sigur ca veniturile lor nu au crescut proportional cu chiriile.
De cand cu pandemia si razboiul din pacate au luat-o chiriile razna - si pretul imobiliarelor de asemenea. In plus sa nu uitam ca spaniolii nu au chiar aceeasi obsesie ca si noi, de a fi proprietari.
Nu zic ca se intampla asta doar in Insulele Canare, dar avand in vedere ca majoritatea localnicilor lucreaza in domeniul turismului, nevand prea multe oportunitati, probabil si pe (aproape) acelasi salariu ca si in urma cu 4-5-6 ani, cred ca le e destul de greu.

#1678
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
A fi proprietar nu trebuie considerată o obsesie, din contră, e ceva foarte foarte bun. Nu trebuie să aplaudăm tot ce fac vesticii, că nu e totul roz acolo.
Locuințele alea în care stau ne-obsedații de proprietate sunt totuși proprietatea cuiva, nu? Că doar nu sunt ale sfântului duh.

#1679
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 23.06.2008
Nu aplaud deloc ce fac ei. Mi se pare si mie personal mai ok sa fiu proprietar decat sa platesc chirie toata viata, dar asta e alta discutie probabil potrivita pentru alt topic.
Voiam doar sa mentionez ca ei nefiind majoritatea proprietari, cu siguranta sunt afectati de cresterea chiriilor.

N-o sa stea proprietarul pe ganduri intre a creste chiria oamenilor si a-si da apartamentul pe airbnb eventual, unde cu siguranta ar fi mai avantajos in unele cazuri.

#1680
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,994
  • Înscris: 21.01.2013
Sa invete si ei sa plateasca in tinerete rate pentru o proprietate, ca atunci cand se apropie de pensie sa le fie mai usor.

#1681
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,861
  • Înscris: 13.07.2011
Localnicii din Tenerife castiga mai putin fata de Mainland Spania, doar ca au avantajele taxelor mai scazute, in rest sunt muritori de foame. Majoritatea traiesc din turism si putini din agricultura si diferite servicii. Preturile chiriilor si cele ale apartamentelor au crescut incredibil in ultimii ani de zile.

Eu am fost in Tenerife prima oara in anul 2008 si pe vremea aia un apartament cu 3 camere in zona Playa de Troya imi era oferit sa il cumpar cu 120.000eur. Pe vremea aia mi se parea destul de mult, chiar daca cu siguranta l-ar fi lasat si la 100.000eur. 16 ani mai tarziu nu mai gasesti un apartament sub 300.000 in zona aia. Si cand te gandesti ca localnicii au salarii de 7-900eur atunci achizitionarea unei proprietati sau chiar si chiria devine imposibila.

#1682
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Sunt chestii normale pentru locuri hiperturistice. Dar nu cred că plecarea turiștilor este o rezolvare.
Am fost în Fuerteventura, în 2021, în plină pandemie, iar oamenii de acolo se rugau ca la zeul ploii să revină turiștii. Ziceau că dacă mai ține 6 luni starea de pandemie, închid insula și pleacă.
Problema nu e la turiști, ci tot la localnicii hulpavi.

Edited by bv01, 15 April 2024 - 14:40.


#1683
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,861
  • Înscris: 13.07.2011
Efectele turismului sunt in totdeauna pozitive la inceput si negative ulterior. Chiar daca turismul aduce sume colosale de bani, in acelasi timp vine si comercializarea tuturor lucrurilor, cresterea preturilor peste tot, conditiile de viata mai slabe, mizerie, alcool, abuzuri, droguri si multe alte lucruri. Tenerife la fel ca si multe alte locatii (in special insule) din lume, sunt dependente de turism. Fara turism locurile de munca dispar, iar saracia creste si mai mult. Idea este ca Tenerife pana inainte de pandemie, era un loc accesibil din orice punct de vedere si localnicii nu doreau ca insula lor sa se transforme in Mallorca sau Ibiza, unde preturile sunt ca in Germania.

Eu am fost in Bali si insula a fost inchisa peste 1 an de zile turismului. Localnicii mureau de foame fara turism si servicii turistice, dar in acelasi timp turismul in Bali a dus la cresterea preturile masiv, mizerie la greu si aglomeratii fara limita.

#1684
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006

Vizualizare mesajnasty2, pe 14 aprilie 2024 - 21:14, a scris:

Am bilet de avion! Ne mai primesc sau ne iau la pietre pe aeroport?


https://youtu.be/hM5...9yBfnHgnWBvWQZQ

Anul asta scapati, de la anul nu se mai stie...

Edited by metalactual, 15 April 2024 - 15:40.


#1685
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
E ok, s-au gasit solutii. Vand britanicii casele de acolo :)

https://uk.news.yaho...-120101401.html

https://www.express....-Canary-Islands

#1686
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
F bine, drum lung, cale bătută, le doresc...

#1687
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006

Vizualizare mesajmynameismada, pe 24 aprilie 2024 - 12:00, a scris:

E ok, s-au gasit solutii. Vand britanicii casele de acolo Posted image

Stateam si ma gandeam acum 2 saptamani:
Noi, "prostii satului global" intram in IT/Schengen fara controale la frontiera in aeroport si singurii fraieri care erau in zboruri extra-Schengen in Bari: albanezii si englezii.
Englezii vand si din alte motive, unii au inceput sa inteleaga ce latra taticutul lui BoJo - Stanley Johnson.
Canarele fara englezi si nemti se duc la varasie.

Edited by metalactual, 24 April 2024 - 20:58.


#1688
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,861
  • Înscris: 13.07.2011
Partial ai dreptate. Nemtii si englezii au "ridicat" toate insulele canare si din mediterana (Mallorca, Ibiza), fiind in anii 70-90 singuri cu bani din Europa. Doar ca in special englezii au fost si nocivi (bautura, distrugeri, batai, abuzuri, etc.).

Acum situatia s-a schimbat de mult. In Ibiza si Mallorca totul a fost preluat de adevaratii bogati. Iar in Canare au venit toti europenii cu niste bani in buzunar si au inceput sa cumpere. La fel multi rusi, ucrainieni au cumparat si investit multi bani acolo.

UK si DE nu mai au puterea de cumparare din trecut, astfel ca nu mai sunt chiar atat de importanti.

#1689
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 22.02.2011
De acord!
Dar cum poate fi preluată Tenerife de adevărații bogați? majoritatea locurilor de cazare sunt de confort 2! “Garsoniere” cu bucătăria deschisă spre dormitor, un dormitor în plus e un lux. Doar baia e separată. Milionarii stau în așa ceva? Cine sunt cei care vor sta în toate aceste locuințe înghesuite, cu pereți subțiri, de se aude totul, plus umezeala pt care aprope nimeni nu are aparat dezumidificator.

#1690
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Pai nu e neaparat sa stea. Unii cumpara locuintele astea apoi le inchiriaza pe Airbnb et co. S-a vorbit si aici, sunt destui romani care fac asta, or fi si alte natii de newcomers, europeni de est si nu numai.

Edited by mdt, 25 April 2024 - 18:34.


#1691
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,861
  • Înscris: 13.07.2011
Simplu, istoric vorbind imobiliarele pe o perioada mai lunga de timp intodeauna au castigat impotriva inflatiei. Adica valoarea apartamentului mereu a crescut mai mult decat inflatia anuala, astfel ca pentru foarte multi este o afacere chiar si sa cumpere si sa lase apartamentele goale. Lucru pe care il fac multi bogati. Ei nu au interese sa il inchirieze, pentru ca de multe ori apar mai multe probleme decat profit. Ei cumpara apartamente in zone bune si le lasa acolo 10-20 de ani si cand au nevoie de cash il vand sau iau hipoteci pe apartamente.

Dar idea este ca foarte multi au cumparat si au dat apartamentele cum spune si colegul mdt pe Airbnb sau au firme de management care se ocupa de asa ceva.

Si multi au venit au luat 10-20 de apartamente si Tenerife nu este doar Los Cristianos si Las Americas, ci si apartamentele de pe "deal" din spate si imprejurimi.

Inainte de COVID un apartament intr-o locatie buna cu 80qm il luai cu sub 200.000EUR. Si acum il dai pe dublu sau triplu.

Edited by business11, 26 April 2024 - 08:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate