Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Tenerife

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1690 replies to this topic

#1639
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
In Spania, Franta, Italia, Germania nu e 0 limita de alcool la condus. O bere sau un pahar de vin poti sa bei.

#1640
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
La fel si in Austria. In Spania ai 0,5 permis, adica 2-3 beri, 2 pahare vin alb, 1 pahar vin rosu.
Daca esti cu pasageri atunci ramai la 0, indiferent ca este permis sau nu.

Eu nu as recomanda sa stai departe de centrul distractiei din mai multe motive. Pe langa necesitatea de a conduce in fiecare zi de la A la B care costa timp si uneori nervi, mai ai si problema cu parcarea, plus ca esti mereu legat de masina. In concediu folosesc masina sa ajung la atractii, in rest prefer sa ies seara cand vreau eu din cazare si sa ma plimb pe unde vreau eu. Mai stau la o terasa, mai consum o bautura, etc. Dupaia ma duc la somn si nu trebuie sa mai conduc inca 30 de minute.

Plus ca in Palm Mar nu ai plaja.

#1641
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 21.01.2013
Vorbiti serios cu berea la volan in Tenerife? Chiar e legal sau doar inchid ochii politistii in caz de?
Asta cu 2 pahare vin alb vs 1 pahar vin rosu chiar nu o inteleg...

Edited by blackiesasha, 22 March 2024 - 11:25.


#1642
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
0,5 este permis. Asta este echivalentul a 2 sau chiar 3 beri 0,3-0,5. 2 pahare vin alb sau 1 pahar rosu (care este mai puternic).

Aceste valori conteaza foarte mult de persoana care consuma, adica un barbat 2 metri, 100kg o sa aiba alta alcoolemie fata de o femeie 1,5, 50kg. La fel si experienta in bautura modifica alcoolemia, plus cat de repede se proceseaza alcoolul in sange + ce mananci.

In Austria am fost invitat la masa, am baut 2 pahare de vin rosu si un shot de tuica austriaca. M-a oprit politia si aveam mult sub 0,5. Nu ca sunt alcoolist, dar sunt mare, plus ca mancasem mult.

In Spania atat timp cat nu esti beat mort sau nu mirosi a bautura, nu o sa te testeze nimeni. Plus ca politistii nu au aparate in dotare in general.

Dar mentionez, nu incurajez bautura la volan! Plus ca indiferent daca esti sub limita permisa si ai un accident cu vatamare sau chiar deces si tu NU esti vinovat, o sa ai o mare parte de vina in acest accident si asigurarea nu o sa plateasca absolut nimic!

#1643
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 21.01.2013
Pai daca sunt vinovat in caz de accident atunci nu e legal. Daca ar fi legal un anumit prag al alcoolemiei atunci nu ar trebui sa ai nici o problema daca te incadrezi. Sau au o legislatie ciudata.
Oricum nu voi consuma nimic cat voi conduce pe acolo.

#1644
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 21.01.2013
De curiozitate am cautat ceva info oficial...pe siteul CE (mai exact aici : https://www.boe.es/e.../11/21/1428/con) am gasit urmatoarele:

"No podrán circular por las vías objeto de la legislación sobre tráfico, circulación de vehículos a motor y seguridad vial los conductores de vehículos ni los conductores de bicicletas con una tasa de alcohol en sangre superior a 0,5 gramos por litro, o de alcohol en aire espirado superior a 0,25 miligramos por litro".

Deci se pare ca legal poti avea 0.25 mg/l in aer expirat si 0.5 g/l in sange....nu stiu spaniola, dar asa inteleg.

Edited by blackiesasha, 22 March 2024 - 13:08.


#1645
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Asa am gasit si eu:

https://www.expatsin...tions-in-spain/

https://etsc.eu/issu...-across-europe/

#1646
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Am gasit asta pe un site spaniol:
"If you have an accident while under the influence of alcohol, your car and health insurance could be nullified. This means that you must pay your own and any third party’s car repairs, medical expenses and other damages."
Nu stiu daca este ceva oficial, dar cel mai bine apucati-va de baut dupa ce parcati masina.

#1647
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Da, dar interpretarea poate fi "under the influence", ca fiind peste 0.25mg/l in aer expirat.

In fine, eu ma urc la volan doar cu zero, indiferent de tara.

#1648
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postblackiesasha, on 22 martie 2024 - 12:40, said:

Pai daca sunt vinovat in caz de accident atunci nu e legal. Daca ar fi legal un anumit prag al alcoolemiei atunci nu ar trebui sa ai nici o problema daca te incadrezi. Sau au o legislatie ciudata.
Oricum nu voi consuma nimic cat voi conduce pe acolo.

In toata Europa "civilizata" este legal sa conduci sub consumul minimal de alcool. De ce? Pentru ca poti sa bei o bere, sa bei un pahar de vin la o masa si dupaia sa conduci fara sa fi beat mort si sa nu mai stii de tine. In tariile unde numarul accidentelor rutiere este ridicat (in special in partea Europei de Est), nu exista o astfel de toleranta, deoarece acest lucru ar inseamna o expunere mai ridicata la accidente.

Chiar si cu aceasta toleranta existenta, in nici o tara unde alcoolul intr-o cantitate mica este permis, accidentele nu au crescut si aici exista studii si statistici.

Nu am zis ca esti tu de vina, daca dupa ce ai consumat alcool esti implicat intr-un accident, dar exista o vina partiala, deoarece esti expus unor riscuri mai ridicate dupa consumul de alcool. Se prespune ca reflexele tale sunt mai proasta atunci. Iar asigurarea este o alta problema. Ei au regulile lor.

O problema asemanatoare este atunci cand conduci cu papuci sau fara pantofi (vara, in concediu spre exemplu). Legea nu interzice acest lucru, dar in caz de accident, tu esti expus unui risc mai ridicat si uneori acest motiv duce la o vina partiala.

#1649
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 21.01.2013
Vorbesti serios cu papucii? Pot fi probleme daca conduc in slapi? Pfaaa...nu mai inchiriez nici o masina. Au Uber?

#1650
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Am mers în Canare de vreo douăj de ori, am condus d DE FIECARE DATĂ în șlapi... nobody gives a sh**.  
La fel mai e o lege că dacă porți ochelari, TREBUIE să ai la tine o pereche de rezervă. Relax și bucurați-vă de soare.

#1651
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005

View Postbusiness11, on 22 martie 2024 - 10:13, said:

Eu nu as recomanda sa stai departe de centrul distractiei din mai multe motive. Pe langa necesitatea de a conduce in fiecare zi de la A la B care costa timp si uneori nervi, mai ai si problema cu parcarea, plus ca esti mereu legat de masina. In concediu folosesc masina sa ajung la atractii, in rest prefer sa ies seara cand vreau eu din cazare si sa ma plimb pe unde vreau eu. Mai stau la o terasa, mai consum o bautura, etc. Dupaia ma duc la somn si nu trebuie sa mai conduc inca 30 de minute.

Plus ca in Palm Mar nu ai plaja.

Ai dreptate, uneori e plăcut ca seara să cobori din cameră direct în epicentrul distracției. Totuși, ar însemna ca în Tenerife dacă stai altundeva decât Los Cristianos sau Las Americas e nasol?

Apoi, noi suntem genul de călători care într-o vacanță nu mergem de două ori în același loc, ne place să explorăm altceva în fiecare zi. Deci condusul nu e corvoadă pentru noi, cu atât mai puțin ar fi în Tenerife, care e o insulă relativ mică.

#1652
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Eu zic ca depinde cat de “pus pe distractie” esti. Noi nu suntem asa pusi pe distractie, am vrut mai mult liniste si odihna, am stat, ca si in exemplul tau, intr-o localitate mai mica dar care are cateva restaurante/baruri unde sa iesi seara, cateva magazine daca vrei sa te aprovizionezi cu ceva, cateva cafenele pt mic dejun. In rest am umblat prin toata insula sa vizitam diverse, am mancat pe unde am nimerit, am fost in Costa Adeje de cateva ori dar in Playa de las Americas si in Los Cristianos nu am ajuns. Ramane pe data viitoare.

#1653
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Aici ii dau dreptate colegului @mdt. In functie de tipul de persoana.

Vrei sa ai liniste, mergi undeva retras. Vrei sa ai si ceva viata si sa simti ca esti in concediu, mergi in Cristianos sau Americas. Restul sunt intr-adevar moarte. In ambele nu este necesar sa locuiesti in hotspoturile turistice, unde ai galagie maxima. Totusi ambele se intind pe o suprafata maricica, deci ai de unde alege.

#1654
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 21.01.2013
Astazi, articol in presa..."Locuitorii din Tenerife nu mai vor turisti".

#1655
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Am râs. Probabil vor trăi cu pietrele alea negre. Fără turiști,zona aia e doomed.

#1656
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

View Postblackiesasha, on 27 martie 2024 - 16:41, said:

Astazi, articol in presa..."Locuitorii din Tenerife nu mai vor turisti".
Eh, ca peste tot unde turismul a explodat, probabil doresc mai putini.
In multe locuri ultra turistice viata localnicilor a fost data peste cap. sunteti multi pe aici cu experienta lunga in calatorii si stiti ca acum 10-15 ani se calatorea mult mai putin.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate