Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Caini ciobanesti

- - - - -
  • Please log in to reply
613 replies to this topic

#55
florindobreoctavian

florindobreoctavian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.02.2011
Prostii vorbesti dumneata parinte, pentru postezi in mod interminabil, fara sa intelegi ce-am scris sau interpretezi in mod rau voit. Ai scos din contest doar ce ai dorit sa ataci. Daca citesti cu atentie, ai sa observi ca am recomandat  si modul cel mai simplu de a avea un caine de rasa anume, cumpararea de animale care poseda acte de origine!
Cine naiba esti dumneata ( iarta-ma Doamne), sa pretinzi ca la specii diferite de mamifere, transmiterea caracterelor in succesiunea generatiilor, se face altfel ?,, Nenea'' Mendel, a facut observatii si obtinut rezultate care in mare parte sunt valabile si astazi, pe mazare, pe Drosphila si atele. Doresti sa aduci completari?
Cand am postat, am citit ultimul mesaj al domnului si am presupus ca doreste sa aiba caini ciobanesti mai buni, fara sa faca eforturi financiare prea mari.Am observat din poza expusa, ca din punct de vedere fenotipic catelusa domnului se aseamana cu rasele mentionate de mine, in postarea incriminata.
Daca ai contact cu lumea reala, vreau sa spun cu majoritatea iubitorilor de caini, stii prea bine ca sunt putini cei care sunt dispusi sa faca sacrificii materiale pentru achizitia, intretinerea si promovarea unui caine.
Eu personal, nu fac rabat de la calitatea cainilor: caut sa ma specializez pe o singura rasa si anume C.R.C., nu pe mai multe rase in functie de ce se cere pe piata.Mentionez ca montele le fac in mod dirijat, nu la coltul strazii. Cand a fost cazul, m-am deplasat dupa masculi la sute de km de localitatea mea : Bistrita Nasaud, Dambovita, Piatra Neamt etc. Cainii mei sunt arbitrati, puii rezultati au la randul lor acte de origine si nu au fost vanduti pe la piata sau magazine.Cand cumpar ceva, o fac de la mari crescatori si nu reproduc exemplare cu defecte. Si cainii care ii duc sa faca serviciu la stana la cumnatul meu ( 3 baieti si o fata )sunt de rasa pura.
Inchei aceasta discutie fara rost, nu sunt obligat sa dau atatea explicatii dar nu stiu cum sa reactionez in fata unui ins ostil, care ma acuza in mod gratuit de lucruri pe care nu le pricepe!
P.s. Parinte, cand ai bolduit cuvintele mele, cred ca te-ai simtit cu musca pe caciula ! Degeaba postezi peste tot, mult si prost. Nu ma asteptam la o asemenea atitudine din partea cuiva care are tangente cu ciobanestii romanesti, pacat!

#56
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005

View Postflorindobreoctavian, on 10th March 2011, 05:57, said:

Prostii vorbesti dumneata parinte, pentru postezi in mod interminabil, fara sa intelegi ce-am scris sau interpretezi in mod rau voit. Ai scos din contest doar ce ai dorit sa ataci. Daca citesti cu atentie, ai sa observi ca am recomandat  si modul cel mai simplu de a avea un caine de rasa anume, cumpararea de animale care poseda acte de origine!
Cine naiba esti dumneata ( iarta-ma Doamne), sa pretinzi ca la specii diferite de mamifere, transmiterea caracterelor in succesiunea generatiilor, se face altfel ?,, Nenea'' Mendel, a facut observatii si obtinut rezultate care in mare parte sunt valabile si astazi, pe mazare, pe Drosphila si atele. Doresti sa aduci completari?
Cand am postat, am citit ultimul mesaj al domnului si am presupus ca doreste sa aiba caini ciobanesti mai buni, fara sa faca eforturi financiare prea mari.Am observat din poza expusa, ca din punct de vedere fenotipic catelusa domnului se aseamana cu rasele mentionate de mine, in postarea incriminata.
Daca ai contact cu lumea reala, vreau sa spun cu majoritatea iubitorilor de caini, stii prea bine ca sunt putini cei care sunt dispusi sa faca sacrificii materiale pentru achizitia, intretinerea si promovarea unui caine.
Eu personal, nu fac rabat de la calitatea cainilor: caut sa ma specializez pe o singura rasa si anume C.R.C., nu pe mai multe rase in functie de ce se cere pe piata.Mentionez ca montele le fac in mod dirijat, nu la coltul strazii. Cand a fost cazul, m-am deplasat dupa masculi la sute de km de localitatea mea : Bistrita Nasaud, Dambovita, Piatra Neamt etc. Cainii mei sunt arbitrati, puii rezultati au la randul lor acte de origine si nu au fost vanduti pe la piata sau magazine.Cand cumpar ceva, o fac de la mari crescatori si nu reproduc exemplare cu defecte. Si cainii care ii duc sa faca serviciu la stana la cumnatul meu ( 3 baieti si o fata )sunt de rasa pura.
Inchei aceasta discutie fara rost, nu sunt obligat sa dau atatea explicatii dar nu stiu cum sa reactionez in fata unui ins ostil, care ma acuza in mod gratuit de lucruri pe care nu le pricepe!
P.s. Parinte, cand ai bolduit cuvintele mele, cred ca te-ai simtit cu musca pe caciula ! Degeaba postezi peste tot, mult si prost. Nu ma asteptam la o asemenea atitudine din partea cuiva care are tangente cu ciobanestii romanesti, pacat!

Stimabile, iti repet, un CRESCATOR de caini de rasa NU ARE VOIE SA SPUNA CE AI SPUS DUMNEATA.

Cand un crescator de caini de rasa spune ca e ok sa montezi un maidanez , in ORICE CONTEXT, e o mare problema, din ounctul meu de vedere.

Daca tu, care spui ca esti crescator, nu le spui oamenilor ce si cum, nu lupti impotriva alora care inmultesc javre si pacalesc "fraierii" prin targuri vanzandu-le ghioarle, ba dimpotriva, incurajezi omul de bun simt care intreaba sa faca la fel, sa umple tara de cotarle, CINE crezi tu ca va face acest lucru?
Daca tu nu lupti ca incet incet, in curtile oamenilor dispusi sa hraneasca un catel mare, sa isi faca loc cainii de rasa, care astfel sa reprezinte o baza de selectie pentru viitor, si daca ii lasi sa strice sangele asta inca nefixat cu tot felul de porcarii, CINE crezi ca o va face?

Reflecteaza putin si lasa mazarea, ameliorarea vacilor si alte prostii...

#57
florindobreoctavian

florindobreoctavian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.02.2011
Ba am voie sa spun ce am spus atat timp cat ma exprim mult mai clar si coerent ca dumneata. Ca intelegi ce vrei tu, nu ma priveste pe mine. Urmareste-ti prestatiile dupa diferite topicuri si pe urma ia-te de mine. Nu militez, pentru imputinarea maidanezilor nu este domeniul meu de activitate ( nu lucrez nici la ecarisaj nici la ,,ajutati-l pe Labus"); statutul unui crescator il cunosc mai bine ca dumneata si nu imi platesti tu cotizatiile la asociatie, asa ca vezi-ti de treaba matale. Daca ma contrazice cineva, macar sa o faca in mod argumentat, un om care este calificat  sau cu experienta in acest domeniu, nu un diletant care vrand sa fie spiritual, o da in mistouri ieftine cu mazarea, cu vacile si altele lucruri care il depasesc. Paradoxala atitudine pentru cineva care se declara atras de cresterea animalelor!
Te rog parinte, ocupa-te cu postul sau cu altele treburi pentru care oi fi pregatit si nu mai avea grija altora.

#58
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

View Postflorindobreoctavian, on 11th March 2011, 06:06, said:

Ba am voie sa spun ce am spus atat timp cat ma exprim mult mai clar si coerent ca dumneata. Ca intelegi ce vrei tu, nu ma priveste pe mine. Urmareste-ti prestatiile dupa diferite topicuri si pe urma ia-te de mine. Nu militez, pentru imputinarea maidanezilor nu este domeniul meu de activitate ( nu lucrez nici la ecarisaj nici la ,,ajutati-l pe Labus"); statutul unui crescator il cunosc mai bine ca dumneata si nu imi platesti tu cotizatiile la asociatie, asa ca vezi-ti de treaba matale. Daca ma contrazice cineva, macar sa o faca in mod argumentat, un om care este calificat  sau cu experienta in acest domeniu, nu un diletant care vrand sa fie spiritual, o da in mistouri ieftine cu mazarea, cu vacile si altele lucruri care il depasesc. Paradoxala atitudine pentru cineva care se declara atras de cresterea animalelor!
Te rog parinte, ocupa-te cu postul sau cu altele treburi pentru care oi fi pregatit si nu mai avea grija altora.
Ati spus numai prostii pana acum,asa ca va rog,daca puteti sa ne spuneti numele canisei.In acest fel se va lamuri calitatea dvs. de crescator. Sau sunteti unul din sutele de puppy miller-i ?

#59
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005

View Postflorindobreoctavian, on 11th March 2011, 18:06, said:

Ba am voie sa spun ce am spus atat timp cat ma exprim mult mai clar si coerent ca dumneata. Ca intelegi ce vrei tu, nu ma priveste pe mine. Urmareste-ti prestatiile dupa diferite topicuri si pe urma ia-te de mine. Nu militez, pentru imputinarea maidanezilor nu este domeniul meu de activitate ( nu lucrez nici la ecarisaj nici la ,,ajutati-l pe Labus"); statutul unui crescator il cunosc mai bine ca dumneata si nu imi platesti tu cotizatiile la asociatie, asa ca vezi-ti de treaba matale. Daca ma contrazice cineva, macar sa o faca in mod argumentat, un om care este calificat  sau cu experienta in acest domeniu, nu un diletant care vrand sa fie spiritual, o da in mistouri ieftine cu mazarea, cu vacile si altele lucruri care il depasesc. Paradoxala atitudine pentru cineva care se declara atras de cresterea animalelor!
Te rog parinte, ocupa-te cu postul sau cu altele treburi pentru care oi fi pregatit si nu mai avea grija altora.

Ok, fie cum zici tu... Eu am spus ce am avut de spus.;)

#60
baraku

baraku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.11.2009
-doua filmulete cu ciobanescul meu la 10 luni
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gdtdvk0UDsU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2_1ea_1ddeM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#61
ciolanus

ciolanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.09.2008
Salut,

Am o femela ciobanesc de bucovina. Poza e facuta in noiembrie 2010, acum a inceput sa naparleasca. Intre timp i-am inaltat acoperisul care sta suspendat pe tarc.
Tipul din imagine are aproape 2m inaltime.

Unde gasesc un mascul pentru monta in zona Bucuresti si in sud, in special? Cateaua are 1 an si 4-5 luni, cand trebuie data la monta?
Daca aveti si alte sfaturi pentru mine, le astept.

Attached Files



#62
gigidinchitila

gigidinchitila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.04.2007

View Postbaraku, on 25th March 2011, 13:38, said:

-doua filmulete cu ciobanescul meu la 10 luni
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gdtdvk0UDsU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2_1ea_1ddeM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Foarte fain caine domnule! Fantastica musculatura pe el!

Ca o rugaminte din partea mea...Daca il lasi pe camp sau la stana, pune-i jujau!

#63
itac69

itac69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.03.2011
frumos caine , dar tipul nu are 2 m sigur , asa cum sta cainele tau are sub 1,5 m si daca esti curios pot sa-ti spun si de unde am tras aceasta concluzie . In alta ordine de idei cred ca o sa pun si eu o poza cu cainele meu si o sa vezi asemanari mai mult decat zdrobitoare , cusca , gard , poarta chiar si gainile din spate

#64
itac69

itac69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.03.2011
scuze pt dublu post , dar am fost si am facut poze catelului meu , sa nu zici ca nu sunt multe asemanari .

Attached Files


Edited by itac69, 28 March 2011 - 15:29.


#65
ciolanus

ciolanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.09.2008
Tipul sunt eu, si stiu sigur ce inaltime am eu. Era doar o poza oarecare, nu stateam la masuratoare, vroiam doar sa fac o idee asupra cainelui. Nu am posibilitatea sa o hranesc ca la carte, dar incerc sa fac tot posibilul.
Si caine dvs arata foarte bine, al meu are blana mai scurta. Observ la al meu ca blana a inceput sa i se ingalbeneasca usor, cred ca incepe sa naparleasca.

#66
itac69

itac69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.03.2011
fi atent , asta asa ca am zis ca-ti spun daca esti curios , poarta e din vestita plasa de Buzau si cred ca ochiurile sunt de 10x10 cm , daca numeri de sus in jos sau de jos in sus poarta ta are 19 ochiuri deci 1,9m , cainele se opreste undeva sub al 15-lea ochi , mai pot intervenii chestii de perspectiva dar nu influenteaza aproape deloc , cainele fiind destul de aproape de poarta . Nu stiu de ce zici ca nu-l poti alimenta corect , din cate stiu eu nu consuma nemaipomenit de mult si nici nu sunt pretentiosi la mancare . Dealtfel cred ca nu este mic , se intampla des datorita obisnuintei , adica a faptului ca stai in permanenta langa langa el sa nu ai termen de comparatie si sa consideri ca este mic , nedezvoltat , slab , etc . Bafta in continuare .

#67
ciolanus

ciolanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.09.2008
Daca va referiti la poarta, se vede ca e facuta din bucati si nu e dreapta. Eu nu stau chiar drept, mai e turnata si o sapa de 10-15cm, fata de locul unde stateam eu. Eu spuneam ca am aproape 2m, nu cainele. Oricum, e o discutie offtopic.

Referitor la hrana, cand am spus ca nu o pot hrani ca la carte, m-am referit la faptul ca am citit pe diverse forumuri unde se tranzactioneaza in principal catei cum se "lauda" unii ca-si hranesc cateii cu royal canin si pet phos special grand chien. Cred ca deja e nebunie acolo.
Altfel, sunt destul de nepretentiosi. Eu ii cumpar din hipermarket mancare la sac de 10kg, dintre cele mai ieftine (25-30ron/10kg). Tot ce cade de la masa, mai am si alte rude de la bucuresti pe care le-am rugat sa stranga mancarea veche sau oasele). Bunica le da paine, mamaliga sau chiar uruiala din cereale. Din cand in cand ii cumpar pastile cu multivitamine si mineale.

Ca si probleme, primavara trecuta, undeva la varsta de 6 luni a avute probleme majore datorita parazitilor. Desi era deparazitata intern, am uitat de picaturile pentru deparazitarea externa. A zacut vre-o 3 saptamani rau de tot. Pentru deparazitarea externa recomand cu caldura fipropess, in 24h nu mai misca nimic pe caine, din primavara trecuta pana acum nu a mai avut probleme. Zilele acestea trebuie sa repet procedura.

Repet o intrebare de mai sus, cand trebuie data cateaua la monta?

#68
itac69

itac69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.03.2011
intrebare pt florindobreoctavian : am inteles din discutiile de pe acest topic ca esti din Bistrita Nasaud si ca ai fi crescator de ciobanesc parca carpatin , spune-mi , daca se poate bineinteles , daca acum cativa ani ai dat o pereche de ciobanesti unei familii din Bucuresti , ea fiind medic oftalmolog parca , iar cainii au ajuns undeva la casa lor de la tara linga Valeni de Munte , masculul Jar si femela Ursa .

#69
cetnik

cetnik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 17.06.2008
Cainele asta este ciobanesc? Attached File  DSCI0013.JPG   489.15K   68 downloadsAttached File  DSC04006.JPG   574.47K   66 downloadsDe care dintre rase se apropie mai mult? Multumesc.

Attached Files


Edited by cetnik, 30 March 2011 - 13:04.


#70
gigidinchitila

gigidinchitila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.04.2007

View Postitac69, on 29th March 2011, 17:18, said:

intrebare pt florindobreoctavian : am inteles din discutiile de pe acest topic ca esti din Bistrita Nasaud si ca ai fi crescator de ciobanesc parca carpatin , spune-mi , daca se poate bineinteles , daca acum cativa ani ai dat o pereche de ciobanesti unei familii din Bucuresti , ea fiind medic oftalmolog parca , iar cainii au ajuns undeva la casa lor de la tara linga Valeni de Munte , masculul Jar si femela Ursa .

Daca il duci la o stana...si il pui sa pazeasca oile, e Ciobanesc.

Daca vrei sa il incadrezi in vreun standard de rasa...NU PREA!!!

#71
florindobreoctavian

florindobreoctavian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.02.2011
Imi pare rau, dar nu sunt din Bistrita Nasaud. Nu am dat eu caini, persoanelor mentionate de dumneavoastra!

#72
itac69

itac69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.03.2011

View Postflorindobreoctavian, on 30th March 2011, 21:50, said:

Imi pare rau, dar nu sunt din Bistrita Nasaud. Nu am dat eu caini, persoanelor mentionate de dumneavoastra!

da , scuze , acum vad ca tu ai zis ca ai facut sute de km pt a  ajunge la crescatorii din Bistrita etc. , parintii cainelui meu , cei pe care i-am mentionat , provin de la cineva din Bistrita si voiam sa-i aflu descendenta , bafta in continuare

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate