Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Caini ciobanesti

- - - - -
  • Please log in to reply
613 replies to this topic

#37
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005

 ovi21, on 5th October 2010, 20:12, said:

Vad ca sunt aici oameni care se pricep bine la caini,vreau sa ma consult cu voi intr-o problema .  Am  un ciobanesc in varsta de 2 ani nu e el rasa pura dar este destul de frumos l-am luat de la ciobanii din zona hategului, ca si  aliura se  aduce cu  ciobanescul carpatin de bistrita  este de culoare maro, o sa incerc sa pun si o poza dc reusesc.
Sunt dezamagit de el de faptul ca nu este agresiv la caini ,il tin la curte legat dar cand ii dai drumul si-l scot pe afara la plimbare  vede caini fuge cat il tin picioarele sa se joace cu ei,bietele javre cand il vad asa mare fug de rup gardurile de frica lui daca unul sare la el nu da nici un semn de reactie el tot cu joaca lui o tine,in schimb la oameni se schimba placa in general este pajnic dar daca incerci sa te faci catre el devine f agresiv si fara frica, am uitat sa mentionez cand l-am luat am luat si o sora a lui acasa mai aveam un ciobanesc corcit e adevarat si un pechinez. Cand era sa le dau sa manance  cel in cauza era cel mai turbat isi inghitea repede mancarea si sarea la bataie la ceilalti sa le ia mancarea chiar daca se satura se culca langa ele nu aveau voie sa se atinga ceilalti de ea ,asta ca o descriere sa va dati seama ce temperament are.
Oare sa nu fie inca matur, se mai schimba sau asa o sa-l am pentru totdeauna un NATAFLET pentru ca e frustrant sa vezi un asa caine mare si sa-l bata o javra nici pe jumatatea lui.
Astept sfaturi si pareri de la voi


In primul rand eu cred ca ar trebui sa ai grija ce iti doresti..un caine "agresiv la caini" nu e deloc cel mai comfortabil caine si in plus nici nu-ti foloseste practic la nimic, exceptand poate orgoliul propriu, mandria de a avea un caine "jmecher"..

Trecand la subiect insa, eu nu cred ca e nimic in neregula cu el, dimpotriva, mi se pare un caine foarte bun.
Primul aspect ar fi ca e inca tanar, cainii astia se maturizeaza cu adevarat destul de greu, sunt perioade in care are si apucaturi de adult dar si de pui si pentru cineva "grabit" sau fara experienta e destul de dificil de stabilit daca e matur 100% sau nu, tot timpul ai tendinta de a te lasa "furat" de fizic sau de acele lucruri legate de comportament care il fac sa para matur. Nu e, mai degraba as spune ca e un adolescent in perioada dinspre maturizare.

In plus, faptul ca un caine , chiar si adult, inca tanar, se joaca cu alti caini, este un semn de incredere in sine foarte bun.
In general cainii "defensivi" sunt cei care manifesta devreme sau la orice adversar mai slab decat el o agresivitate pronuntata.
  Un ciane care e sigur pe el, increzator, caruia nu ii e "teama" de nimic, cu atat mai putin va manifesta agresivitate fata de caini evident mult mai slabi decat el...

Ia-o altfel, daca tu ai fi mike tyson si ai umbla noaptea pe strada iar dupa primul colt ar aparea cineva , l-ai lua la bataie? nu prea cred, stii ca e destul de greu ca persoana aia sa reprezinte un pericol penttru integritatea ta si vei fi perfect relaxat, ba chiar ai avea tendinta, daca ai un psihic echilibrat, sa "lasi de la tine" chiar in situatiile in care pare ca esti "amenintat"...

La fel e si cu cainii, exemplarele puternice si cu un psihic bun ignora , tolereaza destul de multe "derapaje" ale exemplarelor mai slabe...cu cat mai slab cel din fata lui, cu atat mai mare toleranta.

Lucrurile se schimba odata cu varsta DAR in mare vor ramane asa, doar la masculi va exista o intoleranta mai pronuntata dar si acolo, trebuie ca acel mascul sa fie suficient de puternic astfel incat sa fie luat "in serios" de cainele tau...

Daca vrei sa vezi cum e cainele, pune-i lesa si pune-i in fata un alt mascul, mascu, dominant, hotarat, mare, puternic...vei vedea ca ai "alt caine" o sa inceapa sa grohaie in lesa si va trebui sa te tii bine de gard;)

Treaba cu mancarea e doar un semn ca ai un caine dominant, caruia ii place sa fie sef, sa isi exprime suprematia in ierarhie ...unii caini fac asta si ca sa se "distreze", le place sa ii umileasca pe cei mai slabi din haita...dar e vorba de confirmarea de fiecare data a ierarhiei din haita...

Asa ar trebui sa procedezi tu insa, personal nu imi place sa las cainii sa faca ei ordine sau ierarhii, doar cand le permit eu acest lucru, adica rar... in rest, tu ar trebui sa fii cel care ii "umileste" pe ceilalti, in special pe cel mai dominant...
Treaba asta cu impunerea "pentru ca asa vrei tu" a oricarui nimic, fie ca e asteptarea intr-un anume loc sau asteptarea la hrana sau orice altceva aparent neimportant este mecanismul prin care stabilesti ierarhia...cei de sub tine fac ceva doar cand tu le permiti si nu fac ce ar vrea ei sa faca indiferent de cat de lipsit de sens pare ...Pur si simplu pentru ca tu esti seful si tu vrei sa fie alba si nu neagra, cum ar vrea ei...

Deci una peste alta cainele este si imatur si cel mai probabil are un temperament "bun" in sensul ca este increzator in sine si lucrul asta il face sa fie tolerant pentru ca stie ca in general ceilalti caini nu reprezinta o amenintare.

Desi cainii care sar la orice si fac spume / ca toate visele la orice "nimic" par duri, hotarati, etc...nu este deloc asa. Agresivitatea e doar o manifestare , o urmare a unor "driveuri", a unor instincte, a unor trasaturi de caracter.  Nu conteaza doar ce "arata" cainele, cum "pare" , faptul ca "e rau", manifesta agresivitate...conteaza urmare a carei trasaturi de caracter, a carui "drive" e acea agresivitate..

n general cainii defensivi sunt mult mai agresivi si mult mai putin toleranti  iar drive-ul defensiv se bazeaza pe un "sentiment" de nesiguranta...
Teama ca un alt caine sa ii ia locul pe teritoriu, adica sa ii limiteze accesul la hrana, la  parteneri de imperechere, sa ii pericliteze rangul in haita sau siguranta haitei, sa ii omoare puii sau sa-i omoare membri in haita, eetcetc...faca un caine sa manifeste agresivitate fata de aproape orice..cu cat mai mare "teama" asta cu atat mai puternica manifestarea...
Teama aia nu e neaparat frica, dar poate fi si frica propriuzisa..
Mai mult, cu cat un caine se manifesta mai puternic de fapt incearca sa evite confruntarea...  se infoiaza, face zgomot,  orice sa para cat mai mare si cat mai "rau" , un adversar cat mai demn de a fi evitat...

  Una peste alta, la un ciane de paza trebuie sa existe si acest drive defensiv si ca urmare se manifesta si agresivitatea mai vizibil decat la alti caini, altfel nu ar avea instinctele necesare pt paza, (frica pazeste pepenii zice un proverb)  DAR un caine care in unele circumstante nu se manifesta, arata toleranta fata de "mizele mici" , etc... nu este decat un caine "si mai bun"...mai confident, mai echilibrat, un caine care nu face pe jmecherul cu orice "fraier" ci doar cand in fata lui este  un oponent care chiar poate reprezenta un "pericol"...


  PS: acelsi lucru la om, una este un caine care "sare" la orice trece pe langa el, ca e copil sau o baba care isi vede de drumul ei, si parca ceva mai bun este un caine care tolereaza acesti stimuli si reactioneaza doar la un nenemare si rau care agita un ciomag deasupra capului...
  Pt mine primul este o javra care ar trebui eutanasiata iar al doilea este un caine, cerebral, stapan pe sine, care are un echilibru bun intre driveuri...
Pt majoritatea oamenilor, cu cat un caine e mai handicapat si sare la orice si pare ca ar manca orice, e un caine mai bun... eu fac pariu ca majoritatea acestor caini , 90% din ei, ar taia-o la sanatoasa daca ai pune putina presiune pe ei al propriu... adica sa iei un par si sa ii croiesti putin pe bune ..instinctul de conservare face parte din :temerile" alea ale cainilor, propria integritate este vitala...
E drept insa, sunt un 10% din caini care desi extrem de defensivi nu au si "frica" aia propriuzisa, aia "rea" care ii face cotarle...si astia 10% sunt niste caini al dracu de periculosi...Dar in general sunt caini care stau toata viata legati pentru ca sunt si al dracului de dificil de folosit pentru ca sunt incontrolabili, imprevizibili sau ...previzibili....ataca orice, adica 100 de lucruri pe care tu nu le vrei atacate la unul intemeiat...

#38
ovi21

ovi21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 19.06.2010

 parintele, on 6th October 2010, 11:07, said:

In primul rand eu cred ca ar trebui sa ai grija ce iti doresti..un caine "agresiv la caini" nu e deloc cel mai comfortabil caine si in plus nici nu-ti foloseste practic la nimic, exceptand poate orgoliul propriu, mandria de a avea un caine "jmecher"..

Trecand la subiect insa, eu nu cred ca e nimic in neregula cu el, dimpotriva, mi se pare un caine foarte bun.
Primul aspect ar fi ca e inca tanar, cainii astia se maturizeaza cu adevarat destul de greu, sunt perioade in care are si apucaturi de adult dar si de pui si pentru cineva "grabit" sau fara experienta e destul de dificil de stabilit daca e matur 100% sau nu, tot timpul ai tendinta de a te lasa "furat" de fizic sau de acele lucruri legate de comportament care il fac sa para matur. Nu e, mai degraba as spune ca e un adolescent in perioada dinspre maturizare.

In plus, faptul ca un caine , chiar si adult, inca tanar, se joaca cu alti caini, este un semn de incredere in sine foarte bun.
In general cainii "defensivi" sunt cei care manifesta devreme sau la orice adversar mai slab decat el o agresivitate pronuntata.
  Un ciane care e sigur pe el, increzator, caruia nu ii e "teama" de nimic, cu atat mai putin va manifesta agresivitate fata de caini evident mult mai slabi decat el

  Iti multumesc pentru sfatul dat, nu sunt la prima experienta cu ciobanestii roamensti de 10 ani numa ciobanesti am avut dar acum probabil nefiind langa el un an de zile cat am stat plecat din tara nu mi-am dat seama  daca s-a maturizat sau nu, citind sfaturile tale va trebui sa am rabdare e si foarte mare si te astepti sa fie caine in toata regula, mi-am adus aminte de el cand avea cca 10 luni, a avut o altercatie cu corcitura de ciobanesc, care e destul de mare si bineinteles a inceput scandalul cel tanar prin avantajul gabaritului l-a pus jos dar in cateva secunde experienta si-a spus cuvantul si  veteranul i-a aplicat un  procedeu numa de el stiut si l-a pus imediat la respect, in afara faptului ca-i iubesc sunt adeptul ciobanescului deoarece latra numa atunci cand este nevoie si au un instinct de paza nemaipomenit
  In urma cu ceva timp am avut o femela ciobanesc mioritic rasa pura, un caine foarte devotat si foarte pazitor daca intra in curte o alta pasare si vedea ca nu e a ei era grav, la fel si cu alte animale a trebuit sa-i cumpar vecinului purcel pt ca a venit la mine la poarta a scapat cateaua si la omorat , bineinteles l-am luat de brat pe vecin si ne-am dus sa cumparam purcel. Sau daca venea o persoana straina si tipa la mine sau ma impingea era vai de ''fundul'' lui

pt gigidinchitila
din experienta mea in chinologie stiu ca daca un caine vede un alt caine strain se apropie  precaut se miros reciproc se rotesc unul in jurul celuilalt nu se duce direct la joaca ,poate la chitila aveti caini numa de companie dar eu am nevoie de caine de paza in care sa ma pot baza ,altfel imi iau chihuahua ca am vazut ca e ultima fitza printre vedete .
Vis a vis de ce spui tu daca se face cineva la caine te pui cu parul pe el, pot sa-ti spun ca sunt la fel de ponderat ca si ciobanestii probabil ma caracterizeaza deasta imi si plac in rest citeste ce a scris parintele mai sus cu agresivitatea .

Edited by horia66, 08 October 2010 - 20:13.


#39
gigidinchitila

gigidinchitila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.04.2007

 ovi21, on 6th October 2010, 10:53, said:

pt gigidinchitila
din experienta mea in chinologie stiu ca daca un caine vede un alt caine strain se apropie  precaut se miros reciproc se rotesc unul in jurul celuilalt nu se duce direct la joaca ,poate la chitila aveti caini numa de companie dar eu am nevoie de caine de paza in care sa ma pot baza ,altfel imi iau chihuahua ca am vazut ca e ultima fitza printre vedete .
Vis a vis de ce spui tu daca se face cineva la caine te pui cu parul pe el, pot sa-ti spun ca sunt la fel de ponderat ca si ciobanestii probabil ma caracterizeaza deasta imi si plac in rest citeste ce a scris parintele mai sus cu agresivitatea .

Ovi, in comportamentul unui caine intervin mai multi factori. O parte care tin de rasa,  o parte care tin de experientele de viata ale cainelui si o parte care tin de educatia pe care i-o da stapanul. Pentru ca stapanul sa ii poata da o educatie potrivita trebuie sa inteleaga foarte bine primii 2 factori.
In general devierile de comportament ale cainilor sunt in primul rand din cauza stapanilor.
De asta vezi pe strada cockeri extrem de grasi care musca pe toata lumea...pentru ca stapanii i-au vazut ca au urechile carliontzate si sunt "simpatici" si s-au gandit ca sunt buni de tinut in apartament cu 10 minute de miscare pe zi pe cand saracii caini au nevoie de 2-3 ore de miscare pe zi minim.

In decursul timpului am avut o multime de caini dintr-o multime de rase si am facut cu ei toate greselile pe care le putea face un stapan pentru ca nu mi-am facut temele inainte.
De asta ma aprind destul de usor pentru ca am inteles intr-un sfarsit ca e pacat ca un caine sa sufere din cauza stapanului.

Eu in momentul asta am o femela de Pittbull pe care am educat-o sa ignore total cainii agresivi si sa fie prietenoasa cu toti oamenii. Cand ajungem undeva vrea sa fie in centrul atentiei sa o mangaie toata lumea si sa o traga copii de urechi. Acum are 3 ani, aprox 50 de kilograme, urechi cupate dar coada netaiata si nu are nici o cicatrice pe corp. Nu e agresiva cu nici un animal(nici macar pisici) si toti oamenii sunt prieteni. Cat e cu mine oricine poate pune mana pe ea linistit.
Cu toate astea crezi ca ar intra cineva in casa cat nu sunt eu acolo?! Sau ce crezi  ca ar face daca as fi eu sau ai mei in pericol?
Un caine nu trebuie sa faca ca toti dracii ca sa fie un caine de paza bun. Trebuie sa fie agresiv doar atunci cand e nevoie!

#40
ovi21

ovi21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 19.06.2010

 gigidinchitila, on 7th October 2010, 09:33, said:

Ovi, in comportamentul unui caine intervin mai multi factori. O parte care tin de rasa,  o parte care tin de experientele de viata ale cainelui si o parte care tin de educatia pe care i-o da stapanul. Pentru ca stapanul sa ii poata da o educatie potrivita trebuie sa inteleaga foarte bine primii 2 factori.
In general devierile de comportament ale cainilor sunt in primul rand din cauza stapanilor.
De asta vezi pe strada cockeri extrem de grasi care musca pe toata lumea...pentru ca stapanii i-au vazut ca au urechile carliontzate si sunt "simpatici" si s-au gandit ca sunt buni de tinut in apartament cu 10 minute de miscare pe zi pe cand saracii caini au nevoie de 2-3 ore de miscare pe zi minim.

In decursul timpului am avut o multime de caini dintr-o multime de rase si am facut cu ei toate greselile pe care le putea face un stapan pentru ca nu mi-am facut temele inainte.
De asta ma aprind destul de usor pentru ca am inteles intr-un sfarsit ca e pacat ca un caine sa sufere din cauza stapanului.

Eu in momentul asta am o femela de Pittbull pe care am educat-o sa ignore total cainii agresivi si sa fie prietenoasa cu toti oamenii. Cand ajungem undeva vrea sa fie in centrul atentiei sa o mangaie toata lumea si sa o traga copii de urechi. Acum are 3 ani, aprox 50 de kilograme, urechi cupate dar coada netaiata si nu are nici o cicatrice pe corp. Nu e agresiva cu nici un animal(nici macar pisici) si toti oamenii sunt prieteni. Cat e cu mine oricine poate pune mana pe ea linistit.
Cu toate astea crezi ca ar intra cineva in casa cat nu sunt eu acolo?! Sau ce crezi  ca ar face daca as fi eu sau ai mei in pericol?
Un caine nu trebuie sa faca ca toti dracii ca sa fie un caine de paza bun. Trebuie sa fie agresiv doar atunci cand e nevoie!

Gigi nici eu n-am pretentia de la cainele meu sa sara ca un nebun  sa latre la orice vede chiar si la o pasare in zbor sau cum vede un caine sa-l faca praf sa zic asa ,stiu ce fel de temperament are aceasta rasa . Hai sa-ti spun o povestioara cu femela de mioritic care am avut-o inainte, cand o scoteam la plimbare era o galagie pe ulita satului de nedescris toate javrele veneau la spatelei ei si scheuneau de mama focului nici nu avea treaba cu ei dar dc vreunul ''o calca pe coada '' era vai pielea lui , a prins odata o catea de talie mai mica cand a scuturat-o in gura si a dat cu ea de gard acolo a ramas nemiscata biata potaie, dar in general era foarte echilbrata ca si ceilalti care-i am, la cel de acum cum am spus si mai sus m-am pripit pt ca nu-i destul de matur am vorbit si cu prietenul de unde-l am si mi-a zis ca el are 5 masculi si n-a stat sa monteze cateaua cu unul anume a luat cu unul din ei care e cel mai tare din stana si mi-a mai zis ca dupa ce incepe sa dea de gustul ''dragostei'' se cam schimba treaba n-o sa mai fie asa jucaus.

#41
bodo4my

bodo4my

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 30.01.2011
Cateva poze cu ciobanestii pe care ii am :thumbup:
Masculul are 1.5 ani, femela 4 ani.

Attached Files



#42
gelu-dorin

gelu-dorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.02.2011

 bodo4my, on 6th March 2011, 21:10, said:

Cateva poze cu ciobanestii pe care ii am :thumbup:
Masculul are 1.5 ani, femela 4 ani.

frumosi , spune-ne citeva cuvinte despre ei , despre temperament , si eu vreau sa-mi iau un caine de paza , ma gindesc la carpatin.

#43
bodo4my

bodo4my

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 30.01.2011

 gelu-dorin, on 6th March 2011, 22:48, said:

frumosi , spune-ne citeva cuvinte despre ei , despre temperament , si eu vreau sa-mi iau un caine de paza , ma gindesc la carpatin.


Sunt ciobanesti corb, caini foarte buni pentru paza, atasez 2 linkuri pentru a exemplifica:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wk0-WBk2H-g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WwRpNutr61w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar in ce priveste relatia cu familia si copii sunt foarte echilibrati.

#44
florindobreoctavian

florindobreoctavian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.02.2011
Sunt crescator de ciobanesti carpatini, dupa ce inainte am avut mioritici si caucazieni. Acum, nu as mai creste primele 2 rase.Carpatinul este un caine deosebit : harnic, devotat familiei, gospodariei si echilibrat. Nu tot ce este extrem de mare, este neaparat bun! Carpatinul este un caine agil si pe teren denivelat, urca si coboara cu usurinta. La Carpatin, nu o sa intalniti masculi care isi ataca propriul stapan si nici un procent mare de femele fricoase.Eu personal,il consider mai util pentru paza turmelor si a proprietatilor din tara noastra, deoarece pentru asta a fost selectionat.  Spunea cineva de ,, tip de Carpatin de Bistrita" ! Asa ceva nu exista ! Din cele 4 rase de ciobanesti romanesti, Carpatinul a ajuns la un mare grad de omogenitate, indiferent de zona. La formarea rasei, au contribuit genitori din toata tara ( Arges, Vracea, Bistrita s.a.m.d). Referitor la culoare, acesta este numai aguti ( sur sau lupiu) cu diferite marcaje de culoare alba in special, pe piept si picioare. Nu exista Carpatin maro, baltat sau alte culori ciudate. In afara de culoare, definitoriu pt. aceasta rasa, este tipul lupoid deci are  forma craniului si botul asemanatoare cu lupul si ciobanescul german etc. Stopul este putin marcat, buzele sunt ferme.
Cat despre Corb sau Bucovina, numai de bine!

#45
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Cum vi se pare maidaneza mea, aici are cam 1 an ? Mama era o catea comuna, numai ca era de 2 ori mai mica decat fiica... si a fost abandonata ca era gestanta, banuim ca venea de la o stana ceva.... in sat de munte.

Attached Files


Edited by overseas, 07 March 2011 - 12:54.


#46
florindobreoctavian

florindobreoctavian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.02.2011
Frumoasa, sa va traiasca! Temperament bun sa aiba si sa apere proprietatea. Puteti sa o imperechiati cu un caine de rasa ( ori carpatin, ori corb) si sa opriti femele din ea, masculii ori cat de frumosi ar fi, sunt pe un drum inchis- nu au ce sa transmita mai departe.Femelele, in schimb, la randul lor pot fi imperecheate cu masculi amelioratori. Dar mai simplu este sa cresteti  caini de rasa ( cu acte de origine). nu este un moft sa ai caini arbitrati, in succesiunea generatiilor,  bonitarea si potrivirea perechilor  reprezinta insusi procesul de selectie. La rasele romanesti, orice pui provenit dintr-o monta dirijata  este important. Nu este vorba de patriotism fara rost, dar chiar avem caini minunati ( din ce in ce mai remarcati si in strainatate),care din pacate, nu prea sunt cunoscuti in propria lor tara.Este ciudat sa te plimbi de pilda cu un carpatin si sa auzi ca ba este caucazian, ba mioritic-carpatin, ba corcitura provenita din nu stiu ce rase. Cel mai simplu este cand ai o nelamurire, sa intrebi insa nu, romanul se pricepe la toate !

#47
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005

 florindobreoctavian, on 7th March 2011, 21:27, said:

Frumoasa, sa va traiasca! Temperament bun sa aiba si sa apere proprietatea. Puteti sa o imperechiati cu un caine de rasa ( ori carpatin, ori corb) si sa opriti femele din ea, masculii ori cat de frumosi ar fi, sunt pe un drum inchis- nu au ce sa transmita mai departe.Femelele, in schimb, la randul lor pot fi imperecheate cu masculi amelioratori. Dar mai simplu este sa cresteti  caini de rasa ( cu acte de origine). nu este un moft sa ai caini arbitrati, in succesiunea generatiilor,  bonitarea si potrivirea perechilor  reprezinta insusi procesul de selectie. La rasele romanesti, orice pui provenit dintr-o monta dirijata  este important. Nu este vorba de patriotism fara rost, dar chiar avem caini minunati ( din ce in ce mai remarcati si in strainatate),care din pacate, nu prea sunt cunoscuti in propria lor tara.Este ciudat sa te plimbi de pilda cu un carpatin si sa auzi ca ba este caucazian, ba mioritic-carpatin, ba corcitura provenita din nu stiu ce rase. Cel mai simplu este cand ai o nelamurire, sa intrebi insa nu, romanul se pricepe la toate !

Cu tot respectul dar ce am bolduit ti se potriveste tie... din postura de "crescator" sa vii aici sa vorbesti  despre "ameliorare" in cazul unui maidanez fara origine cunoscuta e cel putin strigator la cer.
Tot din postura de "crescator" sa bati campii despre cum femelele sunt ok spre deosebire de masculi care sunt "pe un drum inchis", "nu au ce sa transmita", etc... e de-a dreptul ....ma abtin cu greu sa folosesc vorbele care imi trec prin cap.
   Nu mai spun ca daca esti intr-adevar "crescator", te supui unor regulamente ce interzic astfel de practici total ilogice, dimpotriva, tu ar trebui sa combati astfel de atitudini si "teorii" ale habarnistilor...

   Dupa modul cum gandesti si ceea ce spui, cu tot respectul, nu ai nicio legatura cu cea ce ar trebui sa fie un crescator.

@overseas: catelusa este frumusica, nu toti cainii sunt "de rasa" iar asta nu e neaparat un lucru rau. Atata vreme cat isi face treaba si tu esti multumit/a , e foarte ok.
Singura problema este ca acesti catei nu trebuie reprodusi, nu are rost, exista suficienti caini fara valoare chinologica si care au nevoie de un stapan, exista suficienti caini de rasa chiar fara valoare chinologica care si eu au nevoie de o familie si un blid cu hrana, etc...incat printr-o eventuala reproducere a catelusei tale nu vei face decat sa rapesti altor catei aceasta sansa la o viata mai buna...

  Trebuie reproduse daor exemplarele care au calitati deosebite ale cainilor de rasa, asta insemnand doar un procent foarte mic, iar pe langa ei apar deajuns de multe exemplare "pet" cat sa satisfaca nevoia unora de animale de companie si atat...

  Sfatul meu este sa sterilizezi catelusa ori, in cazul in care decizi sa nu faci acest lucru, sa eviti aparitia unor pui...avem si asa mult, mult prea multi catei in jur...

#48
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Va multumesc pentru aprecieri si sfaturi. Cateaua a fost sterilizata de la 7 luni. Este foarte atasata si inteligenta. Nu i-am starnit agresivitatea, dar cand latra ma sperii si eu :) Nu s-a repezit la om decat in 2-3 situatii, cand a dat navala fara sa latre sau sa avertizeze (ii fixa cu privirea si se repezea). AM socializat-o bine si iubeste copiii, dar am dominat-o de mica, ii iau osul din gura si fac ce vreau din ea. Doarme in zapada.

#49
florindobreoctavian

florindobreoctavian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.02.2011
Parinte, cu tot respectul pe care il nutresc pentru dumneavoastra, sunteti foarte intransigent ! Sunt parerile mele personale, sunt argumentate si nu am batut campii! Nu am stiut ca femela este castrata si nu am stiut ce intentii are proprietarul, referitor la reproductie! In zona rurala, gospodarii isi perpetueaza singuri caini ( in mod mai inspirat, sau nu), nu ii adopta de la pet sop. Din pacate, cred ca nu ati inteles mare lucru referitor la ce am postat .De ex: faptul ca ameliorarea in zootehnie, indiferent de specie, se face prin masculi. De incrucisarea de absortie care se face in decurs de 4, 5 generatii, prin care femelele din rasele\ populatiile locale sunt imperecheate cu masculi din rase amelioratoare, ati auzit ? Dar despre faptul ca o rasa care nu are o variabilitate genetica destul de ridicata, este sortita depresiunii de consangvinizare adica esecului, ati auzit ? Degeaba exista, 20 de masculi intr-o populatie, daca acestia sunt frati, mai bine 5 masculi cu sange strain-populatia  in acest din urma caz, fiind mai bogata d.p.d.v. genetic! Maghiarii,de pilda, au 8 rase de ciobanesti, daca nu ma insel si tot nu simt nevoia sa inchida inca, cartile de origine. De ce am fce-o noi, care suntem la inceput de drum in privinta omologarii raselor?
Apropo, sa stiti ca nu sunt venit cu pluta in acest domeniu, asa ca mai usor cu aruncatul de pietre in altii . Asigurati-va, intai ca pricepeti ce spun!

#50
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009

 gigidinchitila, on 7th October 2010, 09:33, said:

.............Eu in momentul asta am o femela de Pittbull pe care am educat-o sa ignore total cainii agresivi si sa fie prietenoasa cu toti oamenii. Cand ajungem undeva vrea sa fie in centrul atentiei sa o mangaie toata lumea si sa o traga copii de urechi. Acum are 3 ani, aprox 50 de kilograme, urechi cupate dar coada netaiata si nu are nici o cicatrice pe corp..........

Eu unul, chiar vreau sa vad cum arata o femela de Pit de 50 kg, parol !

#51
gigidinchitila

gigidinchitila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.04.2007

 Paulbogdan_a, on 9th March 2011, 11:57, said:

Eu unul, chiar vreau sa vad cum arata o femela de Pit de 50 kg, parol !


N-am nici o poza cu ea pozata ca pentru catalog...Attached File  Picture_129.jpg   767.16K   143 downloadsAttached File  Picture_137.jpg   828.66K   138 downloads

#52
horia25ufc

horia25ufc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 16.10.2010

 gigidinchitila, on 9th March 2011, 17:35, said:

N-am nici o poza cu ea pozata ca pentru catalog... Picture_129.jpg Picture_137.jpg
un exemplar superb, bravo

#53
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Am rugamintea sa nu mai derapam de la "ciobanesti". Altminteri se supara cei de pe aria de "pet" ...

#54
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005

 florindobreoctavian, on 9th March 2011, 15:51, said:

Parinte, cu tot respectul pe care il nutresc pentru dumneavoastra, sunteti foarte intransigent ! Sunt parerile mele personale, sunt argumentate si nu am batut campii! Nu am stiut ca femela este castrata si nu am stiut ce intentii are proprietarul, referitor la reproductie! In zona rurala, gospodarii isi perpetueaza singuri caini ( in mod mai inspirat, sau nu), nu ii adopta de la pet sop. Din pacate, cred ca nu ati inteles mare lucru referitor la ce am postat .De ex: faptul ca ameliorarea in zootehnie, indiferent de specie, se face prin masculi. De incrucisarea de absortie care se face in decurs de 4, 5 generatii, prin care femelele din rasele\ populatiile locale sunt imperecheate cu masculi din rase amelioratoare, ati auzit ? Dar despre faptul ca o rasa care nu are o variabilitate genetica destul de ridicata, este sortita depresiunii de consangvinizare adica esecului, ati auzit ? Degeaba exista, 20 de masculi intr-o populatie, daca acestia sunt frati, mai bine 5 masculi cu sange strain-populatia  in acest din urma caz, fiind mai bogata d.p.d.v. genetic! Maghiarii,de pilda, au 8 rase de ciobanesti, daca nu ma insel si tot nu simt nevoia sa inchida inca, cartile de origine. De ce am fce-o noi, care suntem la inceput de drum in privinta omologarii raselor?
Apropo, sa stiti ca nu sunt venit cu pluta in acest domeniu, asa ca mai usor cu aruncatul de pietre in altii . Asigurati-va, intai ca pricepeti ce spun!
Nu am spus ca esti veinit cu pluta, am spus ca vorbesti prostii si ca in calitatea de pretins "crescator" (statut care inseamna mult, foarte mult mai mult decat inmultitor sau producator de caini...) ar trebui sa ai o abordare FOARTE diferita , mai ales cand discuti cu un necunoscator...
De ce?
Pai e simplu, sunt DEJA o sumedenie de caini mult mai apropiati ca tip si care pot fi integrati in programul de selectie si ameliorare a rasei. Acesti caini oricum apar in ograda oamenilor care ii tin pentru utilitatea lor , oameni care fac si ei un soi de selectie utila in faza incipienta, si in plus, sunt oameni care au si experienta si oarecare cunostinte in ale cainilor.
   Nu e necesar ca un necunoscator care s-a pricopsit cu o catea sa "lucreze" pentru rasa cu pricina, sansele de a scoate ceva util rasei, altceva decat rebuturi, sunt aproape NULE.

In al doilea rand, omul nostru nu face macar minimul ala de selectie bazata macar pe lucru pe care o fac cei de mai sus, deci cainii vor fi nici macar tipici/apropiati dina cest punct de vedere de cainii "de oi", ca nu vorbim oricum de rasa ciobanesc.

In al treilea rand, idin principiu orice monta, chiar si cele intra rasa , se fac dirijat...cam ce sanse crezi ca sunt ca un posesor de "maidanez" flocos sa stie sa aleaga un mascul bun cu care eventual sa "amelioreze" ceva ? Cam care ar fi sansele ca posesorul unui mascul decent sa accepte o asemenea monta?
Sa montezi cu un caine "de rasa" nu e sificient nici in lucrul itnra rasa, dapai cand faci un outcross sau o infuzie primara, fie ea si pentru largirea poolului genetic , chipurile?

DEci toate argumentele sunt contra pana acum.

Apoi, cainii nu sunt nici oi, nici boi nii vaci sa ameliorezi la modul la care crezi dumneata.
  Una e sa bagi un taur de rasa peste vacile dintr-un sat, si sa imbunatatesti calitatea animalelor obstei, si alta e sa lucrezi in rasa...
Ia zi-mi si mie, unde ai auzit dumneata ca cei cu vaci de rasa folsoesc martoage ca sa faca ...ce, nu stiu????Poolul genetic?

Noi nu discutam aici de o metoda de a produce caini mai mari si mai fiorosi pentru paza curtilor satenilor, atunci da, putem discuta de ameliorarea septelului de caini de paza prin infuzie de caine de rasa///tu vorbesti de caini de rasa si chinologie, cu totul altceva.


Si tot asa putem continua cat vrei, pana ajungem la faptul ca daca esti crecator esti "afiliat" unui club sau asociatie care gestioneaza destinul rasei si care are niste reguli dupa care SI TU ar trebui sa lucrezi...regulile alea , TOATE, te-ar face daca ai tine cont de ele, sa DESCURAJEZI  astfel de practici reprobabile.
Caini sunt destui, javre sunt destule, ameliorarea si marirea poolului genetic al raselor de ciobanesti romanesti se fac  conform unor principii clare si de catre oameni care stiu cu ce se mananca, nu in fundul curtii unui posesor de maidanez. simplu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate