Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

DIGI.NET - probleme cu serviciile, echipamentele etc.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
7590 replies to this topic

#7165
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,453
  • Înscris: 03.04.2007

 tenie5022, on 12 decembrie 2022 - 22:07, said:


Nu crezi ca ar fi cazul sa faci teste cu un telefon ceva mai nou pentru a vedea unde este problema ? Daca telefonul sau televizorul atat poate pe wifi poti sa faci teste oriunde vrei ca mai mult de 30 mbps nu vei obtine .

Pe date mobile B1 15mhz am viteza mai buna ca pe wifi.


Mai poate fi luat în calcul acest device?

Attached Files



#7166
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Pune poza cu parametri de pe interfata de fibra din ont (daca-ti arata pe undeva prin meniu).

#7167
graunte

graunte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 06.12.2010
Buna am abonament de fiber 500 mi-am luat un router din Altex gigabit,dar in teste nu prind mai mult de 100. Daca pun gpon de la digi in modul bridge imi crește viteza la internet??

#7168
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,453
  • Înscris: 03.04.2007

 NikoroB, pe 14 decembrie 2022 - 23:36, a scris:

Pune poza cu parametri de pe interfata de fibra din ont (daca-ti arata pe undeva prin meniu).
Testat acum cu iphone 12 pe ONT 2,4
70mbps dw
50mbps up


#7169
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 18.01.2020

 graunte, pe 15 decembrie 2022 - 10:39, a scris:

Buna am abonament de fiber 500 mi-am luat un router din Altex gigabit,dar in teste nu prind mai mult de 100. Daca pun gpon de la digi in modul bridge imi crește viteza la internet??
Vezi cat scoti direct cu laptop/pc, fa PPPoE pe el si elimina routerul. Cel mai probabil ai probleme de mufare/cablu si esti limitat la 100, sau, ai placa de retea de doar 10/100.

 csachiri, pe 15 decembrie 2022 - 11:41, a scris:

Testat acum cu iphone 12 pe ONT 2,4
70mbps dw
50mbps up
Irelevant, e viteza normala pentru 2.4, testeaza pe 5Ghz si direct pe cablu cu un device capabil de viteze gigabit.
Cheama RDS sa testeze si ei.

Edited by Rares95, 15 December 2022 - 12:10.


#7170
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

 csachiri, pe 15 decembrie 2022 - 11:41, a scris:

Testat acum cu iphone 12 pe ONT 2,4
70mbps dw
50mbps up
Fara suparare dar se pare ca esti doar troll...

#7171
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,453
  • Înscris: 03.04.2007
Îți respect opinia deși nu sunt de acord cu ea, aveai PM, dar na , tu ști mai bine, multe...

#7172
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 18.01.2020
Problema ta, rezumata din datele oferite de tine e cam asa:
1. Viteza mica pe WIFI atat pe router propriu cat si pe echipamentul RDS
2. Viteza in parametrii direct pe cablu (ai zis ca ai testat cu un laptop si ai scos 350 Mbps pe cablu), testul cu SmartTV-ul este neconcludent daca placa lui de retea e doar 10/100, verifica ce link isi face, testul pe wifi la fel, neconcludent tinand cont ca folosesti 2.4Ghz. Daca ai facut si pe 5Ghz si nu am vazut eu prin topic, imi cer scuze, daca si pe 5Ghz ai tot viteze slabe e clar echipamentul RDS/al tau de vina, vreo pocnitoare care pica in cap cand trebuie sa ruteze la viteze mari cu o criptare adecvata(minim WPA 2). Ca si comparatie, eu tot pe 2.4Ghz, 40 Mhz, WPA 2 - 3 Mixed Mode, cu o prastie de Huawei drept telefon si un router ASUS scot 105 Mbps download cu 120 Mbps upload intr-o zona plina de AP-uri, deci...

Ai doua variante pentru a vedea unde este problema:
1. Faci PPPoE direct pe laptop/PC cu placa gigabit cu ONT DIGI in modul bridge, verifici viteza, e ok, minim 300 mbps daca ai ala de 500, suni RDS sa schimbe pocnitoarea sau sa te treaca pe Luster cum am eu si bagi router propriu dupa el, asta e doar media converter, nu si router.
2. Pe configuratia actuala folosesti iPerf si testezi VITEZA RETELEI tale INTERNE. Daca scoti aceleasi rezultate atunci cand testezi viteza de transfer intre un telefon si laptop conectate in LAN e clar problema ta in LAN, nu a retelei RDS. Ai echipament de la ei? Soliciti schimbarea la RDS. Ai routerul tau? Cumperi altul.
Cea mai buna varianta si cea mai rapida e sa folosesti iPerf, doua device-uri, unul server, altul client, faci speedtest intre ele, vezi rezultatul, stii unde e problema.

Edited by Rares95, 15 December 2022 - 17:29.


#7173
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,453
  • Înscris: 03.04.2007
Îți mulțumesc pentru răbdare..
Peste 100 pe wifi am prins cu un router împrumutat 5G , în rest slab ...
E ONT FiberHome 2,4 40Mhz WPA2-PSK
Nu, vor sa îl schimbe!
Totuși, azi am discutat iarăși cu cei de la tehnic, dacă pana acum spuneau ca totul este in parametrii, astăzi a zis ca observa multe fluctuații la viteza.
Rămâne totuși pe weekend sa testez cu laptopul nepotului , un i5,  cu gigabit și ssd și atunci o sa chem echipa.
Zici ca să trec neapărat în bridge înainte de a testa pe LAN?
Mulțumesc încă odată.

#7174
florini78

florini78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 11.04.2013
Verifica cu o app de pe telefonul mobil ce canale wifi sunt ocupate in Zona ONTului, dupa muta canalul wifi pe unul liber.

#7175
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 18.01.2020

 csachiri, pe 15 decembrie 2022 - 18:24, a scris:

Încearcă așa, cu laptopul ăla bun prima data testează cu el legat pe cablu la ONT, fa 3 teste și aflii viteza medie, neaparat instalează aplicația SpeedTest din Microsoft Store, versiunea din browser nu este mereu cea mai corecta in măsurători.
Daca ai viteze ok, testeaza și wifi, ai acolo viteze slabe, e clar, aglomerare in banda de 2.4Ghz, daca și pe 5Ghz scoți tot viteze slabe, chiar daca banda e mai liberă, probabil ONT-ul nu e potent pe Wifi.
Acum, scenariul 2, in care și viteza de pe cablu este tot slabă. Treci ONT in bridge și faci PPPoE pe laptop, testezi ce viteze ai și cu rezultatele suni la DIGI. Le spui că ai testat atat pe wifi cât și pe cablu și cu ONT in modul router și cu el in bridge și PPPoE pe laptop. Încă ceva, că sa mai "ungi angrenajele" înainte de a suna restarteaza de câteva ori Ont-ul ca sa le apără lor deconectări ale sesiunilor, așa, poți spune că echipamentul este instabil, le mai spui că se blochează și ... Poate îl schimbă.

Îți recomand iarăși să testezi cu iPerf, vei vedea viteza rețelei tale interne, adică, cat duce LAN-ul, daca și acolo ai viteze mici e clar un echipament petarda sau ai interferente mari in zona pe WiFi, puțin probabil.

Edited by Rares95, 15 December 2022 - 19:09.


#7176
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,453
  • Înscris: 03.04.2007
Test pe LAN  ok
Test Wifi....
ONT nu știe decât 2,4
Totuși o ultima întrebare obsesiva, de ce pe telefon avem 50/50 iar de o luna nu trece de 30/30?
Îți mulțumesc încă odată pentru suport

Ambele teste sunt pe laptop i5

Concluzia: congestie pe 2.4 în ultima vreme?
Soluții?

Attached Files



#7177
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 23.10.2006
Ori comanzi un router de la ei, ori iti cumperi unul si nu te mai chinui cu viteze de acum 10 ani....

#7178
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 18.01.2020

 csachiri, pe 17 decembrie 2022 - 13:49, a scris:

Test pe LAN  ok
Test Wifi....
ONT nu știe decât 2,4
Totuși o ultima întrebare obsesiva, de ce pe telefon avem 50/50 iar de o luna nu trece de 30/30?
Îți mulțumesc încă odată pentru suport

Ambele teste sunt pe laptop i5

Concluzia: congestie pe 2.4 în ultima vreme?
Soluții?
Router nou, echipament RDS in Bridge.
Vezi daca nu cumva telefonul se conecteaza pe 20Mhz, daca e spectrul full nu ajunge sa setezi 40Mhz, device-urile tot pe 20 se conecteaza, trebuie si o optiune numita ceva de genul "Force 40 Mhz mode".

Edited by Rares95, 17 December 2022 - 14:41.


#7179
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

 csachiri, pe 17 decembrie 2022 - 13:49, a scris:

Soluții?
Solutia e la tine dar in schimb tot dai vina pe provider. Atât se poate pe 2.4Ghz, nu ai ce-i face. Accepti situatia asa cum e sau folosesti 5Ghz/cablu.

 Rares95, pe 17 decembrie 2022 - 14:41, a scris:


Router nou, echipament RDS in Bridge.
Vezi daca nu cumva telefonul se conecteaza pe 20Mhz, daca e spectrul full nu ajunge sa setezi 40Mhz, device-urile tot pe 20 se conecteaza, trebuie si o optiune numita ceva de genul "Force 40 Mhz mode".
Daca routerul emite pe 40Mhz, clientii nu se conectează pe 20Mhz. Totusi in ultimul timp rar mai poti emite pe 2 canale doar daca e spectrul foarte liber (esti super izolat).

#7180
florini78

florini78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 11.04.2013
Eu scot 150mbps pe ONT Fiberhome hg6544c cu Poco F3.
Am scanat wifi 2.4 si am schimbat canalul wifi in ONT. Pe mine viteza wifi nu ma intereseaza, dar se deconecta tvul.

#7181
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 18.01.2020

 NikoroB, pe 17 decembrie 2022 - 15:20, a scris:

Solutia e la tine dar in schimb tot dai vina pe provider. Atât se poate pe 2.4Ghz, nu ai ce-i face. Accepti situatia asa cum e sau folosesti 5Ghz/cablu.


Daca routerul emite pe 40Mhz, clientii nu se conectează pe 20Mhz. Totusi in ultimul timp rar mai poti emite pe 2 canale doar daca e spectrul foarte liber (esti super izolat).
Al meu are 20, 20/40 si 40, daca il lasi pe 20/40 aleg clientii cum se conecteaza. Pe langa asta, mai am si "Force 40 Mhz", am patit, din cauza spectrului plin, sa setez degeaba 40 Mhz, tot pe 20 Mhz se conecta, dar, cu optiunea amintita anterior, il forteaza pe 40 Mhz.

Cam asa arata 2.4 Ghz in zona mea:

Attached File  Spectru.png   75.74K   27 downloads

Edited by Rares95, 17 December 2022 - 16:47.


#7182
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Nu aleg clienții cum sa se conecteze. Nu exista niciun mod in care daca routerul emite cu 40Mhz, clientul sa se conecteze pe 20. In schimb, daca semnalul e prost, isi scade modulația si poate asta te derutează, sau poate unii clienti ii ai 2x2MIMO si altii nu si pe SISO vezi link speed mai mic.

De ceva timp s-au implementat obligatoriu parametri de "folosire responsabilă" a spectrului, iar setarile de fortare pe 40Mhz au disparut, iar in modul 20/40, routerul scaneaza spectrul si nu emite al 2lea carrier decat daca este liber spectrul.

PS: Oricum, si in 20Mhz poti avea destul de ușor intre 80-100Mhz in functie de calitatea/puterea semnalului, ceea ce pentru un moment este decent.

Edited by NikoroB, 17 December 2022 - 17:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate