Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Gran Canaria

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#181
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 22.02.2011
În mod normal în august oceanul are 22-23 grade, dar anul ăsta e cam neobișnuit de cald, prognoza e de 24 grade!

#182
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 03.11.2016
Ar fi super sa fie asa temperatura apei,nasty2.
Daca nu..asta e
Ma bucur de oraselele si alte puncte de vazut..


#183
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Acum 2 ani in august noi am facut baie bine mersi, era placuta apa. Sezlongurile nu stiu cat costau, nu folosim de obicei decat la piscina.

Edited by mdt, 22 July 2023 - 12:32.


#184
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006
Current sea temperature in Las Palmas de Gran Canaria:

https://seatemperatu...emperature.html

Edited by metalactual, 23 July 2023 - 12:41.


#185
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010

View Postdanaantoaneta, on 20 iulie 2023 - 13:39, said:

Salutare
Aveti  idee cam cat costa sezlongul si umbrela?!
Stiu ca oceanul e rece,dar e o mica sansa sa fie mai ok in august?!
Multam

Nu mai stiu exact costul sezlongurilor pentru ca am mers in februarie si mai mult am explorat, decat sa mergem la plaja, dar oceanul era rece, maxim 18-19 grade sa fi avut (asa arata pe aplicatia meteo), totusi baietii s-au incumetat la o singura baie, la Taurito. In august cred ca este destul de calda apa.
In Puerto de Mogan era apa cea mai calda in acea perioada, poate cu 1 grad, fiind protejat datorita localizarii, poate iti foloseste informatia. Acolo sezlongurile au costat parca 8 sau 10E (setul). Repet, nu mi-am notat si nu bag mana in foc, dar daca erau mai scumpe, imi aminteam. Nu am fost deloc la Playa del Ingles, de ex, iar la Maspalomas am fost doar sa ne plimbam pe dune, nu la plaja.
Poti cauta pe google temperatura medie a apei in august, in zona respectiva, sa iti faci o idee.

Edited by honney_bunny, 31 July 2023 - 20:05.


#186
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 22.02.2011

View Postdanaantoaneta, on 22 iulie 2023 - 11:51, said:

Ar fi super sa fie asa temperatura apei,nasty2.
Daca nu..asta e
Ma bucur de oraselele si alte puncte de vazut..

În Gran Canaria au fost în aer, în martie  2023 și spre 38 de grade, record pt martie și parcă și în iunie sau iulie au fost spre 40 grade.
Deci îmi mențin previziunea meteo ( ca orice previziune meteo, e imprevisă) de 24 de grade, chiar dacă in site-ul postat de metalactual zice că:

“ Water temperature in Las Palmas de Gran Canaria today is 23.8°C. Based on our historical data over a period of ten years, the warmest water in this day in Las Palmas de Gran Canaria was recorded in 2009 and was 23.4°C, and the coldest was recorded in 2021 at 21.4°C. Sea water temperature in Las Palmas de Gran Canaria is expected to drop to 22.5°C in the next 10 days. August average water temperature in Las Palmas de Gran Canaria is 22.6°C, the minimum temperature is 21.3°C, and the maximum is 23.8°C.”

Până la urmă e vorba de juma’ de grad, nu cred că asta te va împiedeca să intri în apă…

Edited by nasty2, 01 August 2023 - 17:45.


#187
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Gran Canaria

Attached Files



#188
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
incerc sa "creionez" concediul de odihna (soare, plaja, apa) de anul viitor si Gran Canaria ar fi o varianta (luna iulie). Din ce am citit ar fi 2 minusuri, temperatura oceanului si vantul.
Daca despre temperatura apei am mai citit (la noroc, intre 20 si 24 de grade), nu am vazut pe nimeni care sa spuna ceva despre vant. Inteleg ca ar bate dinspre nord-est, deci este posibil ca parte de sud-vest sa fie mai ferita. Este cineva care poate sa-mi impartasesca experienta lui in legatura cu asta? Multumesc.

#189
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Canarele sunt pentru primăvară și toamnă. Vara ai opțiuni mult mai OK, mult mai aproape de casă. Am fost eu în Iulie în Canare și... never again. Vara prefer insulele grecești sau Balearele.

#190
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,587
  • Înscris: 17.08.2007
110% de acord cu @bv01, Canarele sunt pentru atunci cand mediterana s-a racit. Am fost anul trecut in Lanzarote in Nov si a fost friiig si vant. Localnicii ne-au spus ca suntem ghinionisti pentru ca fusese f cald inainte sa sosim noi. In ultima noastra zi de concediu a fost cald si bine si am stat la plaja. Oceanul e mai imprevizibil.

Edited by atupi, 08 November 2023 - 12:13.


#191
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006
In Gran Canaria am fost intr-o luna decembrie. Super ok a fost, daca nu vrei musai baie in ocean. Plaja poti face. Poti si baie daca esti mai calit, eu sunt roman din ala cu dopuri in urechi si fes pe cap la 10 grd. Mi s-a parut apa rece si in iulie, in Tenerife. La fel, mi s-a parut rece si in Algarve, tot in iulie, tot la ocean. Apa cica ar fi max de buna in sept - oct, atat cat se poate pentru oceanul Atlantic in zona respectiva.
Pentru noi, care am vrut sa stam la soare in decembrie, sa bananaim prin insula, sa fie relativ aproape si nu scump, Gran Canaria a fost destinatia ideala. Nici eu nu m-as mai duce vara in zona.

#192
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 22.02.2011

 judas, on 07 noiembrie 2023 - 07:43, said:

incerc sa "creionez" concediul de odihna (soare, plaja, apa) de anul viitor si Gran Canaria ar fi o varianta (luna iulie). Din ce am citit ar fi 2 minusuri, temperatura oceanului si vantul.
Daca despre temperatura apei am mai citit (la noroc, intre 20 si 24 de grade), nu am vazut pe nimeni care sa spuna ceva despre vant. Inteleg ca ar bate dinspre nord-est, deci este posibil ca parte de sud-vest sa fie mai ferita. Este cineva care poate sa-mi impartasesca experienta lui in legatura cu asta? Multumesc.


Am fost în ianuarie, febr și am stat în 3 locații: Maspalomas, Teror, și Galdar. Dacă la Maspalomas pe plaja “ melionarilor” era cald, în nord și mijlocul insulei, frig noaptea, dădeam drumul la căldură.
Pt iulie 2024, dacă va fi ca anul acesta de cald, recomand cazare în nord, pt că în sud va fi prea cald. Am văzut la meteo vara asta temperaturi de peste 40 grade în Gran Canaria. Oceanul e destul de constant vara cam 22-23 grade, iarna 20-21 grade.

Edited by nasty2, 09 November 2023 - 15:56.


#193
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006
„Pute a turişti”, „Duceţi-vă acasă!”. În Spania, creşte furia împotriva vizitatorilor străini

https://www.g4media....or-straini.html

#194
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

 metalactual, pe 17 aprilie 2024 - 21:50, a scris:

„Pute a turiști”, „Duceți-vă acasă!”. În Spania, crește furia împotriva vizitatorilor străini

https://www.g4media....or-straini.html

S-a mai discutat "situația", pe subiectul Tenerife. În 2021, erau ca ultimii milogi acolo, în Canare. Tourists COME BACK, we're starving. Acum s-au supărat.

#195
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006
Nu s-au suparat deloc, alta este schema. Nu o dezvolt, ca imi sterge postarea.
Fiecare sa caute pentru sine motivul acestor "proteste". Situatia va degenera, nu doar in Spania.
Sa calatorim cat inca se mai poate. Chiar as vrea sa ajung anul acesta in alte doua insule din arhipelag.

Edited by metalactual, 18 April 2024 - 17:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate