Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Maxime si Cugetari .

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1316 replies to this topic

#73
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostNightm4re, on 21st January 2010, 15:09, said:

1.Si eu ca ateu care nu voi face rau dar incerc sa fac bine, unde ma duc?


2.Asta credeau primitivii care nu stiau cum sa isi explice.

1. In rai, bineinteles!

2. Asa, si tu ce stii sa explici, modernule? :)
Tu crezi ca stiintele materialiste sunt o asa de mare branza?... Acestea nu au decat capacitatea de a face din oameni niste roboti performanti si atat. Sunt penibile incercarile materialistilor de a descalifica divinul, cand acesta este o caracteristica care tine strict de fiinte si nu de materie neinsufletita. Cunoaste omenirea instrumente care sa masoare capacitatea de a iubi, de exemplu, a fiecarui om? :)

#74
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

View Postkaruna, on 21st January 2010, 19:58, said:

2. Asa, si tu ce stii sa explici, modernule? :)
Tu crezi ca stiintele materialiste sunt o asa de mare branza?... Acestea nu au decat capacitatea de a face din oameni niste roboti performanti si atat. Sunt penibile incercarile materialistilor de a descalifica divinul, cand acesta este o caracteristica care tine strict de fiinte si nu de materie neinsufletita. Cunoaste omenirea instrumente care sa masoare capacitatea de a iubi, de exemplu, a fiecarui om? :)
Eu nu ma bazez pe stiinta cand desfiintez divinitatea. Pur si simplu ma uit in jur si vad absenta divinitatii. Si eu cred ca, chiar Universul ar putea fi propriul sau creator, care nu cred ca are constiinta.

#75
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostNightm4re, on 21st January 2010, 20:20, said:

Eu nu ma bazez pe stiinta cand desfiintez divinitatea. Pur si simplu ma uit in jur si vad absenta divinitatii. Si eu cred ca, chiar Universul ar putea fi propriul sau creator, care nu cred ca are constiinta.

Dar ai tu idee cum arata de o cauti in jur? ... Stii tu cum arata un sentiment,... oricare?! Il poti masura cu ceva??

#76
Fishhh

Fishhh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.06.2008

View Postkaruna, on 21st January 2010, 19:58, said:

1. In rai, bineinteles!

2. Asa, si tu ce stii sa explici, modernule? :)
Tu crezi ca stiintele materialiste sunt o asa de mare branza?... Acestea nu au decat capacitatea de a face din oameni niste roboti performanti si atat. Sunt penibile incercarile materialistilor de a descalifica divinul, cand acesta este o caracteristica care tine strict de fiinte si nu de materie neinsufletita. Cunoaste omenirea instrumente care sa masoare capacitatea de a iubi, de exemplu, a fiecarui om? :)
1. Eu i-am pus profului de religie aceeasi intrebare pe care ti-a pus-o nightm4re tie,dar raspunsul a fost diferit.
A zis ca oricat de mult bine as face nu ar fi destul ca sa ma duc in rai,daca nu cred in/preaslavesc pe d-zeu. :blink:

2. Fata de primitivi,in momentul de fata, stim sa explicam mai multe si sa-i punem mai putine-n carca lui d-zeu.
Ca de exemplu: primitivii cand vedeau un curcubeu,probabil, isi imaginau ca este un semn divin,un mesaj de la zeu/zeitati catre ei.Noi cand vedem un curcubeu stim ca este fenomenul prin care lumina alba se transforma in lumina colorata,la intalnirea cu stropii de apa din atmosfera,prin fenomenele de refracție, reflexie și difuzie.Si ca nu este un mesaj codat de-al lui Jesus catre noi.  :sadwalk:

Update: sentimentu nu-i tot una cu divinitatea.

Edited by Fishhh, 21 January 2010 - 20:48.


#77
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostFishhh, on 21st January 2010, 20:47, said:

1. Eu i-am pus profului de religie aceeasi intrebare pe care ti-a pus-o nightm4re tie,dar raspunsul a fost diferit.
A zis ca oricat de mult bine as face nu ar fi destul ca sa ma duc in rai,daca nu cred in/preaslavesc pe d-zeu. :blink:

2. Fata de primitivi,in momentul de fata, stim sa explicam mai multe si sa-i punem mai putine-n carca lui d-zeu.
Ca de exemplu: primitivii cand vedeau un curcubeu,probabil, isi imaginau ca este un semn divin,un mesaj de la zeu/zeitati catre ei.Noi cand vedem un curcubeu stim ca este fenomenul prin care lumina alba se transforma in lumina colorata,la intalnirea cu stropii de apa din atmosfera,prin fenomenele de refracție, reflexie și difuzie.Si ca nu este un mesaj codat de-al lui Jesus catre noi.  :sadwalk:

3.Update: sentimentu nu-i tot una cu divinitatea.

1. Nu te cred,... daca intr-adevar acela este profesor de religie. Duhovnicii crestin-ortodocsi sustin ca oamenii vor fi judecati si dupa legile firii, adica ar putea fi necredinciosi din... neintelegere sau neputinta, dar daca se comporta corect si nu sunt rai/rautaciosi cu ceilalti, e ok, merg si ei in rai. Raiul are 9 nivele, asa ca este loc pentru multa lume de tot felul. :)

2. Pai vezi ca totu-i probabil si iar probabil, adica de fapt nu stii nimic ci doar iti imaginezi dupa cum ti-au barfit "altii". Ca daca ai studia cu adevarat o carte veche adevarata de spiritualitate, ca sa vezi de cata profunzime erau capabili acei "primitivi" nu ai mai vorbi cu atata usuratate...

3.Poate ca da, poate ca nu... Orisicum se afla cel mai aproape de sfera aceluia, a divinului, si la fel ca si el scapa evaluarilor obiective, aceasta era de fapt ideea. Deci daca nu poti sa masori cu instrumente  capacitatea de a iubi a cuiva, nu poti sa spui ca aceluia ii lipseste acea calitate, ok?(Ori chiar exista unii foarte "inspirati" sa o faca? :) ) Idem pentru divin... ;)

Edited by karuna, 21 January 2010 - 21:18.


#78
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Omul nu schimba banii ci acestia il schimba cum vor.
Prietenii sunt ca banul,azi cade pajura,maine cade cap.


Header.

#79
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,666
  • Înscris: 07.02.2003

View PostHeader, on 22nd January 2010, 16:56, said:

Omul nu schimba banii ci acestia il schimba cum vor.
Omul munceste, munca il schimba pe om.

#80
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009
Vorba multa nu tine in loc de intelepciune !

#81
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009

View PostNightm4re, on 21st January 2010, 20:20, said:

Universul ar putea fi propriul sau creator, care nu cred ca are constiinta.

În schimb unii oamenii au conștiință! Că alții...

#82
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Daca fratele tau este bogat material,nu este obligatoriu ca mama ta s-o duca mai bine.

Chiar si vinul cel mai scump isi pierde din valoare daca are o picatura din otrava.


Header.

#83
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
O femeie iti aduce intotdeauna o alta femeie in casa.
Da-i prietenului tau niste bani sa-i poti afla adevarata fata.

#84
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

View Postpamant, on 4th January 2010, 15:27, said:

Daca vrei sa invingi o slabiciune sau un viciu ,nu -l hranii!<<William Penn>>

si toti il urau pe Pruteanu

#85
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Nu de moarte trebuie sa-ti fie frica ci de felul groaznic in care ai putea sa-i cazi prada.
Niciodata sa nu te duci cu doi calai la vanatoare pentru ca risti sa ajungi prada unuia dintre ei.

Header

#86
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
In viata nu conteaza de cate ori respiri ci de cate ori ti se taie respiratia.
Uneori ajungem sa ne cunoastem mai bine prin cei de langa noi.

Header

Edited by Header, 30 January 2010 - 02:06.


#87
Fishhh

Fishhh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.06.2008
Header stii ca daca postezi o sumedenie de citate nu inseamna ca toate sunt si bune,nu?sau ca au vreo treaba cu contextul.
:santa:

#88
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Speranta este inutila daca este amagitoare.
  Intoteauna vei avea prieteni langa tine care te vor judeca in timp ce altii te vor aprecia.

#89
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Am vedea zi de zi cate un om fara ochi pe cand altii fara ambii daca s-ar aplica legea "ochi pentru ochi".
Cat timp oamenii se vor inmulti si vor popula pamantul se vor insela mereu unii pe altii.

Edited by Header, 31 January 2010 - 15:17.


#90
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Nu toate scrificiile sunt sacrificii cu folos.
Tot ce stringem in viata la fel ca si corpul nostru are o zi cand devine cenuse.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate