Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Planorama

- - - - -
  • Please log in to reply
5506 replies to this topic

#19
aquadig

aquadig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 10.05.2005
Salut kimi,
eu am platit pana acum doar avansul de 30% sau cat e, pt ca fac credit si pana nu este apartamentul intabulat, nu-mi da nicio banca banii... deci astept cu nerabdare finalizarea intregului bloc. cat despre mobila, in contract nu scrie ca se livreaza cu mobila, scrie doar ca gresia va fi pusa intre dulapul inferior si cel superior... pt finisaje inca nu m-au chemat, m-au intrebat acum o luna daca vreau sa fac modificari la planul initial al peretilor.
chiar azi am trecut pe acolo, se lucra chiar daca e duminica, insa doar la izolatia exterioara. macaraua n-am mai vazut-o miscandu-se cam de multisor....

p.s. tinem legatura daca vrei pe privat, trec aproape zilnic prin zona si te anunt daca apar schimbari majore

#20
BibicuNL

BibicuNL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 12.07.2005
Salutare

Eu mi-am cumparat in blocul al doilea, vedere spre nord, la etajul 8; privesc in afara complexului, insa am un bloc turn (8 etaje) in fata. Nu stiu daca etajul 8 din Planorama e situat mai sus decat etajul 8 din blocul de vizavi  :huh:

Cu centrala ce sa zic.. si eu as fi preferat repartitoare in loc sa-mi ocupe spatiu centrala.

Spre comparatie, in contract e mentionat mobilierul de bucatarie si constructorul poate intarzia pana la 3 luni livrarea.

PS Kimi, aquadig, mi-ar placea sa tinem legatura; voi va mutati primii si ma intereseaza cum merge dotarea personalizata, predarea, etc

#21
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
Dupa cum se vede la primul bloc etajul 1 cred ca ar corespunde etajului 3 mie asa mi se pare ,exista un parter foarte inalt gen magazin cu etaj ,apoi mezanin si abia et 1 ,si parca vei sta sa admiri peisajul de la fereastra ... Centrala n-ar ocupa mult loc ,dar ma gandesc ca din banii pentru acest lucru ,poate 50-60 milioane  s-ar fii putut face altceva in casa .Ce sa zic ,altceva ,vreme de macar un an circulatia pe Colentina va fi de cosmar ,asa ca strazile ocolite de pe langa Planorama vor ajunge la mare cautare ,de azi se circula doar pe un fir in ambele sensuri pe colentina si deja de dimineata oamenii se orientasera spre stradutele din spatele Planoramei .Vad ca scrii de blocul al 2-lea ,dar nu cumva vei avea in fata alte 2 blocuri planorama ?acest al 2-lea are deja 5 etaje

Edited by HADE 61, 16 April 2007 - 13:47.


#22
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
vin cu vesti proaspete ,dupa cum stiti ,au inceput sa lipeasca polistiren ,acela verde cam vre-o 3 etaje dar numai ca de proba ca sunt doar pe o suprafata de 2-3 camere si acum au inceput sa puna o gresie (pe exterior ) de culoare crem .blocul al 2-lea are 6 etaje si vre-o 3 sunt deja imbracate si cu bca .

#23
aquadig

aquadig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 10.05.2005

View PostHADE 61, on Apr 16 2007, 18:15, said:

vin cu vesti proaspete ,dupa cum stiti ,au inceput sa lipeasca polistiren ,acela verde cam vre-o 3 etaje dar numai ca de proba ca sunt doar pe o suprafata de 2-3 camere si acum au inceput sa puna o gresie (pe exterior ) de culoare crem .blocul al 2-lea are 6 etaje si vre-o 3 sunt deja imbracate si cu bca .


izolatia a fost pusa deja aproape pe tot peretele de la o camera a coloanei de apartamente dinspre strada, iar gresia de care ziceai, doar pe fatada unei camere de la etajul1... crezi ca e doar de proba? eu nu... era indeajuns doar la un etaj

Edited by aquadig, 16 April 2007 - 19:07.


#24
BibicuNL

BibicuNL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 12.07.2005

View PostHADE 61, on Apr 16 2007, 13:45, said:

Dupa cum se vede la primul bloc etajul 1 cred ca ar corespunde etajului 3 mie asa mi se pare ,exista un parter foarte inalt gen magazin cu etaj ,apoi mezanin si abia et 1 ,si parca vei sta sa admiri peisajul de la fereastra ... Centrala n-ar ocupa mult loc ,dar ma gandesc ca din banii pentru acest lucru ,poate 50-60 milioane  s-ar fii putut face altceva in casa .Ce sa zic ,altceva ,vreme de macar un an circulatia pe Colentina va fi de cosmar ,asa ca strazile ocolite de pe langa Planorama vor ajunge la mare cautare ,de azi se circula doar pe un fir in ambele sensuri pe colentina si deja de dimineata oamenii se orientasera spre stradutele din spatele Planoramei .Vad ca scrii de blocul al 2-lea ,dar nu cumva vei avea in fata alte 2 blocuri planorama ?acest al 2-lea are deja 5 etaje

Din fericire nu, vederea (bloc T4, orientare nord)  este in afara complexului. Multumesc de info.

Pt planoramisti: voi v-ati luat garaj? (eu unul n-am mai avut bani pt asa ceva)

#25
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
Am zis ca de proba ,adica ar fi avut suprafata cat e liftul de lat dar ei au pus pe o suprafata prea mica .Nici intr-un caz de proba ,n-ar strica ei materiale asa ...Oricum mie imi place ca se schimba ceva langa mine ,eu stau la 4 etaje perpendicular pe planorama .Daca ai masina ,BibicuNL ,unde o vei pune ,ca am inteles ca sunt 1000 de ap ?Dar daca nu sunt bani ...oricum sa le stapaniti sanatosi .

#26
aquadig

aquadig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 10.05.2005
si eu fara garaj... bibicule, gasim noi unde sa le punem :-) macar sa-si fi luat restul garaj si sa fim doar noi fara. oricum, la ce pret avea garajul, imi iau doua loganuri

#27
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Salut aquadig,

Da, stiu ce scrie in contract in ceea ce priveste mobila. L-am studiat destul de bine si am mai cerut anumite modificari insa ti-am zis, unii consilieri de vanzare spuneau ca si bucataria din primul bloc va avea mobila. O sa ma mai interesez. Normal ca mi-ar conveni asa dar, atata timp cat nici in contract si nici in prezentarea de pe site nu se vorbeste de asa ceva, probabil ca bucataria nu va fi mobilata. Oricum, pastram legatura si vedem cum evolueaza lucrurile. Tu cand ai stabilita data predarii? Spune-mi, te rog, in contractul tau, mai exact in Anexa 3, se vorbeste de grosimea de 10 cm a termoizolatiei?

Salut BibicuNL,

Bineinteles ca pastram legatura pentru a vedea cum evolueaza lucrurile.

Cine si-a cumparat loc de parcare? Eu nu, si din cate am inteles s-au vandut destul de putine. Cu siguranta ca vom avea probleme cu parcarea avand in vedere cat de multe apartamente sunt si cat de putine locuri de parcare amenajate au fost achizitionate. Din pacate nu am avut bani pt un loc de parcare dar, chiar daca as fi avut, pretul e enorm.

Numai bine tuturor!

Edit: vad ca nici aquadig nu si-a luat garaj. Baieti, pai discutam si noi si vedem cum facem! :)

Edited by kimi_ro, 16 April 2007 - 21:45.


#28
aquadig

aquadig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 10.05.2005

View Postkimi_ro, on Apr 16 2007, 22:41, said:

Salut aquadig,

Da, stiu ce scrie in contract in ceea ce priveste mobila. L-am studiat destul de bine si am mai cerut anumite modificari insa ti-am zis, unii consilieri de vanzare spuneau ca si bucataria din primul bloc va avea mobila. O sa ma mai interesez. Normal ca mi-ar conveni asa dar, atata timp cat nici in contract si nici in prezentarea de pe site nu se vorbeste de asa ceva, probabil ca bucataria nu va fi mobilata. Oricum, pastram legatura si vedem cum evolueaza lucrurile. Tu cand ai stabilita data predarii? Spune-mi, te rog, in contractul tau, mai exact in Anexa 3, se vorbeste de grosimea de 10 cm a termoizolatiei?

Salut BibicuNL,

Bineinteles ca pastram legatura pentru a vedea cum evolueaza lucrurile.

Cine si-a cumparat loc de parcare? Eu nu, si din cate am inteles s-au vandut destul de putine. Cu siguranta ca vom avea probleme cu parcarea avand in vedere cat de multe apartamente sunt si cat de putine locuri de parcare amenajate au fost achizitionate. Din pacate nu am avut bani pt un loc de parcare dar, chiar daca as fi avut, pretul e enorm.

Numai bine tuturor!

Edit: vad ca nici aquadig nu si-a luat garaj. Baieti, pai discutam si noi si vedem cum facem! :)

Kimi, la mine in contract scrie ca se obliga sa termine cladirea pana la 15.sept, iar predarea pana la 17oct... eu cred ca toti avem acelasi termen; important sa faca blocul in intregime, si pe interior sa-l finiseze cu ce s-au obligat, ca altfel avem viata grea in praful ala... oricum primul an cred ca va fi de cosmar cu santierul de langa blocul nostru... apropos, am inteles ca blocul nr3 e cumparat in intregime de un investitor.
Da, scrie ca blocul va fi termoizolat conform legii, cu termoizolatii de 10cm. fatada e de granit sau marmura...

#29
BibicuNL

BibicuNL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 12.07.2005
@aquadig: al 3-lea bloc a fost cumparat in intregime
http://www.jurnalul....ri_intregi.html

#30
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Si eu am cumparat o garsoniera in Planorama, in primul bloc (T4). Sper sa fie gata la timp. Pana acum au fost in plan cu etapele de constructie (adevarul e ca au avut noroc si cu iarna blanda). La fel ca si ceilalti, nici eu nu am cumparat garaj din cauza pretului mare. Eu am vedere spre club/piscina.

Peretii din BCA (exteriori) nu vor ramane asa. Peste ei va fi un strat izolator si peste izolatie un sistem de placi de exterior. Legat de ultimul nivel care nu e terminat si eu mi-am pus intrebari. In contract este stipulat faptul ca fiecare cladire va avea unul sau mai multe rezervoare pt apa curenta, cu un volum de X metri cubi. La astfel de cladiri, rezervorul de apa este pus fix la ultimul nivel (care de obicei ori e mai mic ori nu e locuibil). Ma gandesc ca ar avea o legatura lipsa finisajelor de orice fel la ultimul nivel cu chestia asta. Oricum, asta este doar o presupunere.  :notangel:

#31
hekki

hekki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.04.2007
Salutare! O sa fim vecini. Am contractat un ap cu 2 cam in T3.. Nici eu nu mi-am luat garaj ... o sa fie mare bataie pe locurile de afara  :D .

Am trecut chiar azi  pe acolo pt o discutie cu tipul de la piraeus. au pus polistiren din ala verde pana pe la et 10 parca, dar doar pe partea dinspre est din cate a vazut eu. dupa cum se misca baietii nu cred ca o sa fie gata la termen. probabil ca o intarziere de vreo trei luni, pe care au avut grija sa o prevada in contract, est ceva la care trebuie sa ne asteptam. am vazut si apartamentul de 3 cam de la et 1 pe care l-au finisat. era in mare ok;peretii din gips-carton, ferestrele cam ciudat impartite(se  deschide doar o parte din trei) si usile care erau cam batranesti si sunau a plastic!?!? nu prea mi-au placut. am aflat ca bucataria o sa fie mobilata si in primul bloc.

am vazut pe aici ca mai sunteti cu finantare prin credit. ce stiti, e obligatoriu sa faci la astia de la piraeus sau poti sa-ti gasesti tu ce-ti convine la alta banca? din ce mi-a zis baiatul ala pare ca la piraeus, creditul in franci elvetieni e cel mai avantajos. Voi ce credit va faceti?

Edited by hekki, 21 April 2007 - 22:03.


#32
aquadig

aquadig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 10.05.2005

View Posthekki, on Apr 21 2007, 23:02, said:

Salutare! O sa fim vecini. Am contractat un ap cu 2 cam in T3.. Nici eu nu mi-am luat garaj ... o sa fie mare bataie pe locurile de afara  :D .

Am trecut chiar azi  pe acolo pt o discutie cu tipul de la piraeus. au pus polistiren din ala verde pana pe la et 10 parca, dar doar pe partea dinspre est din cate a vazut eu. dupa cum se misca baietii nu cred ca o sa fie gata la termen. probabil ca o intarziere de vreo trei luni, pe care au avut grija sa o prevada in contract, est ceva la care trebuie sa ne asteptam. am vazut si apartamentul de 3 cam de la et 1 pe care l-au finisat. era in mare ok;peretii din gips-carton, ferestrele cam ciudat impartite(se  deschide doar o parte din trei) si usile care erau cam batranesti si sunau a plastic!?!? nu prea mi-au placut. am aflat ca bucataria o sa fie mobilata si in primul bloc.

am vazut pe aici ca mai sunteti cu finantare prin credit. ce stiti, e obligatoriu sa faci la astia de la piraeus sau poti sa-ti gasesti tu ce-ti convine la alta banca? din ce mi-a zis baiatul ala pare ca la piraeus, creditul in franci elvetieni e cel mai avantajos. Voi ce credit va faceti?

Ai dreptate, o cam lungesc aiurea... Placile de gresie puse initial pe fatada au fost date jos si puse altele, motivul ca ar fi prea usoare (!?!)... Nu e obligatoriu la piraeus, insa au avut ei grija sa dea cate un telefon la toti proprietarii acum cateva zile... Eu personal iau credit de la alta banca care are dobanda mai mica. si in euro. Trebuie sa tii cont de faptul ca franci nu gasesti chiar pe toate drumurile ca si euro, deci va trebui sa-i procuri la un curs poate mai putin favorabil pt tine...

#33
BibicuNL

BibicuNL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 12.07.2005
Bine ai venit hekki pe forum!

Din curiozitate, cat scrie la tine in contract, suprafata construita/suprafata utila? La mine e 64.6 mp/48.8 mp ; mi se pare ca se pierde mult cu peretii interiori, tencuiala etc (excluzand balconul 5.9 mp)

#34
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Si eu am trecut sambata prin zona (santier Planorama), pe una din fetele blocului este pusa termoizolatia (nu pare polistiren, seamana mai mult cu izoprenul de la distanta) si acum au inceput sa puna sistemul de sustinere pt placarea uscata.
Apartamentele pana la etajul 4 au fost deja partial finisate (ma refer la peretii si plafonul camerelor) si a fost trasa o parte din instalatia electrica. Se lucreza intens si la intrarea dinspre club.

Mai sunt 6 luni pana la finalizare, conform contractului. In ritmul asta cred ca or sa fie in plan.

Confirm si eu ca bucataria va fi mobilata. Legat de credit nu pot sa iti dau prea multe detalii pt ca eu am cumparat fara credit. Din ce imi aduc aminte, trebuie sa ai 30% din valoarea apartamentului pe care ii platesti catre Planorama cand semnezi contractul iar cand e gata blocul si apartamentele sunt intabulate se face si contractul final cu banca care face rstul de plata si pune ipoteca pe apartament.

Legat de suprafata: ce tip de apartament ai cumparat?

#35
BibicuNL

BibicuNL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 12.07.2005
@tartorul: ap 2 camere in T4, tip B
La voi care sunt dimensiunile trecute in contract?
Si aveti idee ce inseamna "bucatarie mobilata" mai precis?

Edited by BibicuNL, 23 April 2007 - 20:12.


#36
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Suntem vecini.  ;)

Mobila de bucatarie inseamna ca pe un perete al bucatariei ai mobila. In cazul meu, pe un perete, pe o lungime de aproximativ 2-2.20 metri am dintr-o parte in alta corpuri atat sus cat si jos. Nu mai tin minte exact design-ul dar arata ok in poze. Am facut o vizita in bloc, dar apartamentul model nu era terminat si mobila care era pt bucatarie nu era montata. Stiu ca mobila avea amortizoare la usi, ca sa nu le trantesti la inchidere.

La garsoniera suprafetele stau asa:
-suprafata construita: 41.8 mp;
-suprafata utila: 36.2 mp.

Cu parcarea e trist. Acum e 10.000+TVA un loc de parcare (subteran).

Poza noaptea (multumiri tovarasului meu Saghin):
Attached File  planorama_noaptea.jpg   527.22K   307 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate