Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv
 

Planorama

- - - - -
  • Please log in to reply
5506 replies to this topic

#55
cioloro

cioloro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 05.03.2007
Salut

Am achizitionat si eu un ap de 3 cam la et 1 in primul bloc construit, cu vedere inspre complex.

Ultima oara cand am fost in interior si am vazut apartamentele finisate, mi s-a spus ca se pune si mobila in bucatarie.
Usile sunt de calitate, nu cum spunea cineva din plastic. Sunt chiar din lemn, mai elegante ca cele de termopan.
Geamurile nu sunt cele finale, deci nu se stie daca vor fi din 3 bucati cum sunt acum, dar am inteles ca vor fi din termopan de aluminiu, cu jaluzelele pe interior, intre geamuri, si cu 2 butoane pentru tras jaluzele, cele din sufragerie electrice iar celelalte manuale.

Blocurile sunt mai apropiate decat am crezut initial, vezi in casa la celalalt, dar nu 3-4m ci mie mi se par in jur de 10. Parcul interior pare cam cat un bloc si un pic la suprafata, in jur de 1600 mp, ei zic 2000 dar probabil cu tot ce ramane printre blocuri etc. Intre blocuri pe diagonala va fi ok distanta, pb e doar intre cele apropiate la 10 m. Probabil ca ap aflate cu fereastra spre alte blocuri mai jos de etajele 5-6 nu vor avea lumina in casa poate doar cele din blocul de pe colt cu fata spre blocul al doilea care este acum in constructie.

Au intarziat constructia pentru ca betoniera nu mai ajunge la ultimele etaje si de aceea turnarea betonului la et 12-16 este mult mai lenta. Sa vedem al doilea bloc daca se misca la fel dupa et. 12.
Cei de la vanzari nu vor sa recunoasca, dar se vede clar ca cu 3-4 luni sunt in urma.

Pe exterior sunt placi de marmura si nu de granit. Asa au zis ca vor pune si pe interiorul scarilor blocurilor, marmura sau granit.
Nici pe mine nu m-a contactat nimeni in legatura cu alegerea tipului de gresie, parchet etc. Am inteles ca pe la sfarsitul lui mai se va intampla asta. Sau cel putin asa estimez eu.

Pentru poze in diferite ipostaze ale proiectului puteti sa ma contactati pe [email protected]

Eu stiu ca numai de la Piraeus se poate lua credit pentru ca au pus ipoteca de rang 1 asupra terenului.

Atasez 3 poze cu fatada, izolatiile si blocul 2

Attached Files



#56
SweetSpicy

SweetSpicy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.04.2007
Salut!
Din diverse discutii am inteles ca se prea poate ca jaluzelele electrice sa fie scoase din proiect, si sa se puna jaluzele normale. Cat despre mobila de bucatarie, da, va fi si in primul bloc si am inteles ca e cat de cat placuta la vedere.
Nu inteleg de ce sa iti poti lua credit doar prin Piraeus. Atata timp cat vii cu banii si iti platesti transele ce mai conteaza? Ramane de vazut cand o sa mutam ipoteca pe acest apartament care o sa fie procedurile.
Cu lumina la apartamentele cu vedere spre asa zisul parc (adica fantana aia arteziana) cred ca o sa fie o mare problema... mai ales cele la etajele inferioare. Si poate poti sa ciocnesti un pahar cu vecinu care are balconul langa al tau, dar apartamentul in blocul alaturat :) Mie mi s-au parut foarte apropiate blocurile, dar astept sa mai vad niste finisaje inainte sa ma pronunt.

#57
burdy

burdy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.05.2007
Salutare! Am cumparat si eu un apartament de 2 camere in T4.Din cate stiu nu suntem obligati sa alegem Piraeus Bank pentru a face creditul. Actele care le-au facut unii cu Piraeus sunt doar informative pentru banca, nu devin obligatorii pentru vreuna din parti, iar pentru a se putea lua in calcul datele de atunci, trebuiau reinoite lunar, conform contractului cu banca si actualizate mereu in functie de multe variabile (dar nu am timp sa intru in detalii).Noi suntem obligati ca in momentul cand ne instiinteaza in scris ca locuinta s-a ridicat *la rosu* sa le dam restul banilor prevazuti in contract intrun termen stabilit (de 14 zile, eu la incheierea contractului am solicitat si mi s-a stipulat 30 de zile). Pe ei nu ii intereseaza de unde luam banii (ii putem castiga si la loto).
Ce am primit noi acasa (instiintarea cu banca) reprezinta contul unde sa depunem restul banilor.
E bine sa mai tinem legatura si sa mai schimbam pareri.
Eu am mai studiat piata (in legatura cu bancile) si pana acum cele mai rentabile mi se par ING Bank si Volksbank, avantajoase fiind si creditele in chf, dar mereu apar tot felul de comisioane.Ce apare in ziar in legatura cu bancile nu mi se pare real (nu sunt luate in calcul multe comisioane).Mare atentie cand faci un credit la dobanda fixa si cea variabila. Dar sunt prea multe de povestit.
Adresa mea [email protected]

#58
cioloro

cioloro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 05.03.2007
salut

vreau sa stiu si eu daca a auzit vreunul dintre voi daca s-a inclinat blocul 1 cu 12 cm? scria undeva pe alt forum nu mai stiu unde chestia asta.

Oricum din calculele mele ar rezulta o inclinatie infima fata de cat de mare e blocul, adica 0.003 grade unghiul dintre planul podelei si planul solului.

Despre neopeninsula : ati vazut careva drumul cu casele de tigani si pe stanga si pe dreapta de la intersectia dna ghica cu heliade intre vii tot inainte spre neopeninsula, in continuarea str heliade intre vii adica. Ma gandesc acum : cum sa dai 140 mii pe un ap cu 3 camere intr-un complex in care treb sa te inghesui alaturi de celelalte 4000 de masini pe 2 benzi printre casele alea de tigani ca sa ajungi acasa?

#59
SweetSpicy

SweetSpicy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.04.2007
Am trecut eu pe drumul de care vb ciorolo ... am fost sa vad terenul pe care urmeaza sa se ridice neopeninsula... ala numai drum catre un cartier rezidential de lux nu e... Am inteles totusi ca se vor lua niste masuri in legatura cu cociobele de acolo, masuri care implica desfiintarea sau relocarea lor... sa dea domnu ca asa sa fie si sa nu fie razbunatori tiganii :)

#60
cioloro

cioloro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 05.03.2007
sweetspicy de unde stii ca scot jaluzelele electrice?
ar fi nasol... scrie si in contract asta..
mie mi s-a parut f mica bucataria la ap cu 3 camere si plus ca se reduce mult din spatiu din cauza rigipsului care mai ia 10 cm de la fiecare zid. sau cel putin 5 de la zidurile cu beton ma refer.
atasez cateva poze de pe interior facute de mine in martie

Attached Files



#61
SweetSpicy

SweetSpicy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.04.2007
Cu jaluzelele ... asa i s-a spus prietenului meu cand s-a dus acum o saptamana la ei sa vada ce si cum. I-au zis de mobila ca va fi pusa dar si de jaluzelele electrice ca s-ar putea sa le scoata. Suna-ti si voi pe la sales persons ale voastre sa vedeti ce aflati. Mie imi placea ideea cu electricele.
Multumim pentru poze, vad si eu acum mobila de bucatarie ca nu am mai fost pe acolo sa ma uit. Poate merg sambata asta sa le vad live ;)

#62
BibicuNL

BibicuNL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 12.07.2005
In leg. cu casele domnilor tigani de vizavi... am inteles ca de ex casa care este peste drum de intrarea la Planorama, pe colt, e deja scoasa la vanzare.

#63
cioloro

cioloro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 05.03.2007
super poate se mai schimba zona.
Stiati ca se face si Planorama 2 acelasi proiect dar 500m mai incolo spre Baicului?
Acolo unde au inceput sa demoleze.

#64
burdy

burdy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.05.2007
Acum am venit de la Planorama si au ajuns la cladirea a doua sa lucreze la etajul 8.

#65
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006

 cioloro, on May 2 2007, 18:02, said:

salut

vreau sa stiu si eu daca a auzit vreunul dintre voi daca s-a inclinat blocul 1 cu 12 cm? scria undeva pe alt forum nu mai stiu unde chestia asta.

Eu nu am auzit asa ceva. Cine a lansat vestea asta in piata? Ce inseamna 12 cm? Punctul cel mai inalt s-a deplasat in plan orizontal cu 12 cm? E prima data cand aud asta. Ma gandesc ca o cladire se poate inclina daca are fundatia prost facuta. Nu ar fi cazul blocului T3. In practica, probabil ca exista inclinari ale cladirilor datorita tasarii neuniforme a terenului pe care sunt facute dar fundatia tocmai de asta e facuta - ca amprenta cladirii sa fie cat mai uniforma si sa distribuie uniform greutatea, ca daca nu era asa nu se mai faceau fundatii.  ;)

Fara masuratori oficiale (exista asa ceva?) sunt numai supozitii.

#66
cioloro

cioloro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 05.03.2007

 tartorul, on May 3 2007, 23:53, said:

Eu nu am auzit asa ceva. Cine a lansat vestea asta in piata? Ce inseamna 12 cm? Punctul cel mai inalt s-a deplasat in plan orizontal cu 12 cm? E prima data cand aud asta. Ma gandesc ca o cladire se poate inclina daca are fundatia prost facuta. Nu ar fi cazul blocului T3. In practica, probabil ca exista inclinari ale cladirilor datorita tasarii neuniforme a terenului pe care sunt facute dar fundatia tocmai de asta e facuta - ca amprenta cladirii sa fie cat mai uniforma si sa distribuie uniform greutatea, ca daca nu era asa nu se mai faceau fundatii.  ;)

Fara masuratori oficiale (exista asa ceva?) sunt numai supozitii.

am gasit pe un forum chestia asta mai demult, spunea ca sunt date din santier, cineva care lucra acolo ar fi spus, inclinatia oricum este extrem de mica. inseamna ca daca din punctul cel mai inalt cobori o perpendiculara pe baza, atunci distanta de la baza blocului pana la piciorul perpendicularei ar fi 12 cm.
nu stiu daca este adevarat, si nu mai gasesc discutia pe acel forum.
este posibil deoarece in colentina terenul este moale (colentina provine de la colea-n tina btw)
la blocul 2 s-a scos apa din subsol la club este cred si acum inundat 10cm la nivelul -2, pacat ca nu se mai vede nimic dar a stat asa multe luni. deci terenul este mlastinos.
In orice caz, fundatia la blocuri pare sa fie de aprox 2m adancime si la cat de mare este amprenta la sol, nu cred ca este vreo pb de stabilitate si chiar in caz de cutremur este bine ca este asa mare amprenta.
Ma gandesc ca probabil vor fi si unite blocurile de parcarile subterane deci si asta o sa le confere un plus de stabilitate, fiind integrate intr-un bloc de 2 etaje (cele subterane)

#67
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Sunt curios cum o sa fie fundatia la Neopeninsula, avand in vedere ca amplasamentul este langa lacuri.

Parcarile subterane vor fi unite (vor avea pereti comuni) dar nu stiu daca se va putea trece din una in alta cu masina. Discutam cu un agent despre un loc de parcare in alt bloc si mi-a mentionat ca dupa ce parchezi masina (in parcarea altui bloc) intai iesi la suprafata prin blocul respectiv si apoi intri in blocul unde stai pe usa normala. Doar daca ai parcarea in blocul in care stai o sa poti sa urci direct la tine la etaj.

#68
frack

frack

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.05.2007
Am auzit ca cei de la Planorama vor incepe un nou proiect cat de curand, in Colentina, pe malul lacului Plumbuita, insa va fi mult mai mare, vor fi 10 blocuri... Sunt curios sa vad ce pregatesc acolo... <_<

#69
frack

frack

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.05.2007

 cioloro, on May 3 2007, 19:18, said:

Stiati ca se face si Planorama 2 acelasi proiect dar 500m mai incolo spre Baicului?
Acolo unde au inceput sa demoleze.
Nu mai este valabila aceasta varianta, se pare ca au avut altii castig de cauza acolo, iar Planorama 2 va fi Plumbuita... So I've heard :huh:

#70
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Pe Baicului, fix in spatele garii Obor, pe locul unei foste fabrici o sa fie un complex comercial si/sau de birouri (asa am auzit eu).

#71
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005

Quote

[...]fostul primar al sectorului 1 George Padure a anuntat ca Star Proiect Development, companie la care este actionar, va investi 250 de milioane de euro intr-un ansamblu rezidential cu 1.700 de apartamente, situat in zona lacului Plumbuita. Acesta spune ca oferta va fi destinata clasei medii, ca si in cazul altor proiecte pe care le va derula.

Cotidianul

#72
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
adica 150.000 de euro un apartament + profitul lui, adica cit vine un apartament, cit o vila? :ciocan:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate