Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Planorama

- - - - -
  • Please log in to reply
5506 replies to this topic

#1
george_m

george_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.10.2006
dilema mea e urmatoare: sa cumpar acum o garsoniera in planorama (blocul 3), cu ~58.000 (tva, comision agentie, taxa notariala incluse, loc parcare NU) sau sa astept sa vad oferta celor de la neo-peninsula?
stiti ceva despre neo-peninsula? stiu ca o sa fie langa planorama, zona heliade intre vii; dar au auzit ceva de preturi?
ce ziceti de zona respectiva?

Edited by gugutata, 14 October 2009 - 09:56.


#2
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Planorama e intr-o zona... :huh: Practic, daca nu se tin de cuvant si nu fac ceva in jurul blocurilor alora, va fi cam nasol (nu stiu daca ai fost prin zona sa vezi cum e).

Neo-Peninsula are avantaj ca e pe malul lacului Fundeni, dar acolo terenul de fundare e prost, deci asteapta-te la preturi mai mari. In schimb (daca e sa ne luam dupa planurile lor), va arata mai fain decat Planorama. Doar ca va trebui sa platesti tu (si altii) plaja privata & stuff...daca vor ajunge la stadiul ala. :)

#3
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
Dana ,dar tu stai prin zona ,cum ti se pare ca e  :huh: ,pe mine cel mult m-ar deranja ca acele blocuri sunt foarte apropiate ,ca sunt facute int-o zona in care regimul de inaltime e cam de 4 etaje ,ca se lucreaza in ritm ametitor ,in locul unui posibil cumparator eu as cumpara si garaj ,vor fi 1000 de apartamente -unde iti vei lasa masina si cu ce te va incalzi un gard sau ce ? daca tu stai la cine stie ce etaj ?eu nu mi-as lua din aceste motive ,in rest vrand -nevrand vei respira acelas aer ca restul lumii si cine va locui in planorama nu va calatori in rand cu gloata cu 143  ,asa ca astea ar fii grijile adevarate .

#4
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
Si am inteles ca din contract  exista posibilitatea ca suprafata sa aiba o abatere cu pana  10%-mai mica desigur ,asa ca verificati cand semnati .

#5
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
si peretii exteriori sunt din bca .

#6
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
:lol: Eu o sa fiu cam peste lac de Neo-Peninsula, slava Domnului ca la o distanta suficient de mare :notangel:

Cat despre Planorama, nu mi-as lua acolo nici dac-as avea bani sau nebunia sa mai stau la bloc. :D Nu regimul de inaltime e problema, ci imprejurimile propriu zise si stilul de constructie (cum ziceai, 'intimitate' totala). Poate, peste 10 ani, acolo va fi ceva - acum e pur si simplu deprimanta zona aia.

#7
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Apartamente super mici dar la preturi ok. Pana si suprafata apartamentelor din blocurile vechi este mai mare.

Ce arata in poze nu prea corespunde cu realitatea. Daca te pui in fatza blocului poti observa ca ii poti da lejer cafeaua pe geam vecinului de vis-a-vis. Unde mai pui ca nu stiu cum va ajunge lumina in interiorul complexului la cat de inalte si inghesuite sint blocurile. Poate vreo 1-2 ore pe zi cat e soarele deasupra lor. :)

Singurul avantaj e ca e in oras, fatza de alte ansambluri mai la margine.

#8
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
As adauga la postul de mai sus: transport in comun, relativ aproape de centru, apropiere de statia de metrou (Obor), apropiere de parcul Plumbuita, practic langa Kaufland si Piata Obor (care va deveni mall). Asadar, daca luati criteriile astea in consideratie, e OK.

#9
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
Si inca ceva ,eu chiar locuiesc vis a vis ,D-na ghica se modernizeaza si ajunge pe un pod peste calea ferata la Delfinului ,strada pe care este acest complex  iese prin spate in 3-5 minute la kaufland -eu nu merg la acest magazin ,si apoi pe jos in obor -pe cine mai pasioneaza .pe str spre electronica vis a vis de posta era o fabrica de nu stiu ce ,a demolat-o si se construieste ceva  lumea zice ca ceva supermarket  daca iesi pe str de la kaufland ,nu e chiar buna ,dar iesi la biserica din gura oborului ,practic ocolesti nebunia de pe colentina d-na ghica ,pe calea mosilor e suportabil in max 17  min ajungi la inter .noi locuim in zona de 3 ani ,n-am avut probleme de nici-un fel cu nimeni .este un parc dragut si amenajat ,pana la lac  deci la distanta de un bloc ,are badiguarzi ,blocurile urate care erau dincolo de acest parc sunt ale primariei care le-a reamenajat modern ,in general zona este in continua amenajare .este o gradinita pricopsita vis a vis de planorama ,modernizata si are o curte mare unde sunt scosi copii .Intamplarea face ca eu sa cunosc cartierul de mai mult de 20 de ani ,eu locuiesc intr-unul din blocurile facute in 87 ,unde sunt 14 ap pe scara si este intr-o zona aerisita si ca stare la mine mai sunt 2 ap cumparate din 87 restul si-au schimbat proprietarii.

#10
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
exista si un site la neo-peninsula?
niste schite cu locatia, preturi?

#11
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Ok, nu zic ca nu sint multe facilitati in zona dar ce te faci cu acel confort pe care speri sa-l ai?

Vrei sa stai in camere de 2.80/3.80 sau sufragerie de cca. 18mp ca la blocurile vechi? Eu daca imi
vand apartamentul in bloc vechi (57mp) il vand pentru ca tind catre un confort sporit, camere mai spatioase.
Aproape ca ma convinsesera si pe mine dar cand am vazut undeva mentiunea ca dimensiunile afisate sint
din perete in perete construit... deci mai scazi din ele.

Cand am vrut sa imi iau acolo ma gandeam si la piscina aia din poza (mie imi place sa incot) dar de obicei in poze si in reclame totul este prezentat la o scala mult mai mare sa dea impresia de spatialitate. In realitate va fi ceva foarte mic si inghesuit.

La urma urmei fiecare isi stabileste criteriile dupa care se orienteaza cand isi cumpara o locuinta.
Ori garsoniera de 20mp la Unirii sau Universitate (buricul Bucurestiului) ori garsoniera 50mp la marginea orasului.

#12
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
Dupa cum aparea in poza era si un rond cu palmieri si fantana arteziana ,dar nu cred ca mai au loc -zice ca asa au un complex in Grecia .Pe suprafata aceea eu as fi vazut spatiu pentru 2 blocuri ,plus ca mai la strada vor exista si magazine numai pentru complex .Fiecare bloc are 2 etaje subsol pentru garaje ,suprafata blocului e mare ,totusi sunt 1000 ap si cel putin 1000 de masini ...Si ce idee ,eu n-am mai auzit sa masori in felul asta ,pai la cati pereti sunt intr-o casa se micsoreaza serios suprafata adevarata ,de fapt si muncitorii apreciaza ca sunt mici .Stau si ma gandesc ,in blocurile comuniste lumea si-a pus ,gaz ,centrala ,apa separat ,din cauza de rau platnici ,altfel au pus doar repartitoare la caldura si ceasuri la apa ,exista o explicatie pentru care fiecare ap de oricate camere are centrala ,aici ?

#13
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Salut!

Eu mi-am cumparat o garsoniera in primul bloc din complexul Planorama. De la super incantat cum eram la inceput am devenit foarte dezamagit de ceea ce vad. Apartamentele sunt incredibil de mici, ca sa nu mai vorbesc de balcoane. Astea sunt chiar bataie de joc, chiar si la apartamentele de 2 si 3 camere sunt foarte mici. Ah, am uitat sa precizez. Eu mi-am luat garsoniera cu balcon, adica una din cele de la etajele 14-15 ca numai aici sunt si balcoane la garsoniere. Restul nu au. Am optat pt asta in primul rand pt ca m-am gandit si la partea practica a acestuia adica cu siguranta ca o sa am si eu o rufa de spalat la un moment dat si....unde le agat? Pe geam? :) Iar un alt aspect pe care l-am luat in considerare a fost legat de faptul ca incepand de pe la etajul 13 in sus deschiderea pt garsoniere este mult mai mare. Cine nu stie despre ce vorbesc sa mearga sa vada. Garsonierele sunt dispuse pe mijlocul fiecarei parti. Mijlcoul asta e cumva mai spre centrul blocului astfel incat cei ce stau la garsonierele de la etajele 1-13 au o vizibilitate foarte scazuta. Mai exact, vad doar in fata pt ca in laterale se uita in camerele vecinilor (si vice-versa). Plus ca lumina ajunge foarte greu la ei. Ca sa nu mai vorbesc de cei ce si-au cumparat spre centrul complexului. Centrul va fi cu siguranta o gradina foarte mica (probabil ca acea fantana arteziana si o strada mica in jurul ei ca mai mult sigur nu va avea loc). Ideea e ca intre marginile blocurilor va fi o distanta foarte mica, probabil undeva la 4-5 metri, poate chiar mai putin. Nu exagerez! Asa ca bine ca macar mi-am cumparat spre strada si nu e nimic in fata iar cel din laterale sunt cat de cat mai indepartati. Ce ma fac insa cu vecinul de garsoniera cu care sunt dispus in oglinda? Pai balconul e comun, despartit doar, probabil, printr-un geam. Deci, daca vrea muschiul meu sau al lui sa il vizitez, o pot face foarte usor. Mda, sper sa nu fie chiar asa. Sa revin la dimensiunile garsonierei. Ati vazul ca pe planul acesteia, cum intri, exista un spatiu de depozitare care, in schita, arata destul de mare. M-am ingrozit insa cand am intrat in camera. E incredibil de mic, abia incape un om in el. Intr-adevar, nu avea peretii ridicati (spatiul de depozitare) asa ca sper ca a fost doar o iluzie si nu va fi in final asa de mic. Deci, raman cu speranta ca spatiul va fi totusi mai mare. Sa nu uit insa sa o si laud. Cineva spunea ca are peretii din BCA. Pai da, cei din interior sunt din BCA (o parte din ei) dar nu toti. Cum sa fie asa? Ai inebunit? Am fost destul de des pe acolo si am vazut stadiile constructiei. Te asigur ca nu sunt din BCA! Iar faza cu centrala in fiecare apartament, eu chiar sunt de acord cu asta. Vreau caldura, dau drumul, nu vreau, o opresc, nu depind de altii, etc. Mie imi convine mai mult asa. Urmeaza, in curand sa ne cheme pt alegerea dotarii personalizate. Trebuie mai de mult sa se intample asta dar vad ca s-au prelungit nitel lucrurile. Mai ales ca au spus ca trebuie sa platim 10% la rosu, bani pe care i-am dat insa, ultima data cand am fost pe acolo, acum vreo 2-3 saptamani inca nu se terminse etajul 15.....hmmm....Iar la rosu, conform conditiilor contractuale, trebuia sa ajunga din decembrie. Constructorii si-au luat insa o marja de siguranta de 4 luni (parca asa e, nu mai tin minte exact) cu care se poate prelungi termenul de predare. Apoi, platesc penalizari.

Per ansamblu, recunosc ca nu sunt multumit de ceea ce am vazut dar inca sper sa imi schimb parerea. Urati-mi noroc!

P.S. Cat despre neo-peninsula....nici nu am ce sa mai zic. Prima data am discutat cu ei insa erau total pe langa subiect. Era o doamna care se ocupa cat de cat de oferte insa abia daca raspundea la telefon sau la mail (care era o adresa de pe yahoo). In genul unei vanzatoare din magazinele noastre, plictisita de viata si scarbita de toti cei care ii adreseaza vreun cuvant. Iar lansarea lor se anunta de mai mult de 6 luni. Va asigur! Dar nimic nu s-a miscat. Oferta suna extraordinar insa e doar pe hartie. Dintre toate ofertele care sunt acum la ei as apela ca ultima solutie.

Edited by kimi_ro, 14 April 2007 - 14:35.


#14
aquadig

aquadig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 10.05.2005
Salut!
Si eu mi-am cumparat un apartament de 3 camere la planorama... are 83m2 utili, am fost in el si cred ca-i acceptabil ca spatiu... Bucataria e totusi cam ingusta, o sa fie o problema cu pozitionarea mobilei si a electrocasnicelor. Pe mine ma intriga de ce nu se mai lucreaza la terminarea ultimului etaj din primul bloc; s-au apucat de urmatoarele doua, iar pe primul l-au cam lasat, inca nu l-au adus 'la rosu'... nu pot sa inteleg de ce tergiverseaza atat. Poate, ma gandesc, ca e de vina scaderea valutei in raport cu leul; 'la rosu' vor primi grosul de bani, si deci cu cat e mai mic euro, cu atat vor primi mai putini. Sper totusi sa-l termine la timp si sa ne putem muta cel tarziu in ianuarie.

#15
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
sunt vecina cu planorama ,am vazut-o crescand de la aproape 0 ,si as putea sa jur ca peretii exteriori sunt din bca ,daca nu , atunci din ce crezi ? caramida stiu si eu cum arata ,panouri de beton am vazut si eu ,iar bca  cred ca asa arata .ca sa opresti caldura puteau fi folosite repartitoare la calorifere .a fost o perioada cand se lucra continuu,ziua noaptea ,duminica ,acum parca nu mai e asa .

#16
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
e facut din BCA!
am trecut de mai multe ori pe linga complex

Edited by GERULA2006, 14 April 2007 - 23:01.


#17
aquadig

aquadig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 10.05.2005
o parte din peretii exteriori sunt intr-adevar din bca, si foarte bine ca sunt. betonul retine frigul si provoaca egrasie. deja au inceput sa aplice izolatia de polistiren

#18
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Salut aquadig,

Spune-mi, te rog, nu ai platit inca rata aferenta "la rosu"? Ca mie mi-au trimis notificarea de mai bine de 1 luna si a trebuit sa platesc. Nu au mai trimis insa urmatoarele notificari (cele din luna in luna). Oricum, daca ar trimite aceste notificari ar fi cazul sa fac scandal pt ca, dupa cum ai spus si tu, nu au terminat ultimul etaj. Cam ciudata situatia. Din decembrie si pana acum sunt 4 luni. Au mers foarte bine cu primul bloc si acum au cam lasat-o balta. Cat priveste dotarea personalizata, te-au chemat sa o alegi? Ai idee daca bucatariile din primul bloc vor avea mobila? Consilierul meu de vanzari si site-ul spune ca nu, alti consilieri spun ca da. Eu cred ca doar la al doilea bloc va fi asa.

Sper sa ne mutam anul asta!! Pe mine m-au programat prin septembrie. Pe tine cand te-au programat?

Edited by kimi_ro, 15 April 2007 - 09:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate