Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

Problena cu un oscilator colpitz!Help plzzzz

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
boss2hot4u

boss2hot4u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.05.2005
Salut am de facut o schema cu un oscilator colpitts(cu tranzistor) care sa scoata la iesire semnal sinusoildal frecventa 50 Khz si Amplitudinea 1 V , am incercat schema data de cineva dar la simulare in orcad in da frecventa constanta nu oscileaza de ex la sursa de 5v am la iesire tot 5 v, la 9 la fel s.a.m.d. va rog daca aveti vreo schema buna de oscilator coplitts care sa faca ceea ce vreaau eu si sa fie cu tranzistoare nu cu AO....va multumesc!!!

#2
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

boss2hot4u, on May 29 2005, 20:53, said:

...daca aveti vreo schema buna de oscilator coplitts..
Nu este nevoie sa deschizi zece mii de thread-uri pe aceeasi tema...
Ti-am raspuns la intrebare,  oscilatorul este aici: http://www.answers.c...tts-oscillator... dar se pare ca tu nu cunosti prea multe despre acest tip de oscilator...
Nu sunt prea multe variante de oscilator Colpitts... depinde de tipul de tranzistor folosit: bipolar sau J-FET, de modul de functionare al tranzistorului: montaj emitor-comun, baza-comuna sau  colector comun...
Ma trebuiesc alese apoi componentele L, C in functie de frecventa  necesara (si vezi ca data trecuta ai cerut 50HZ si nu 50KHz   :rolleyes: ) iar verificarea in ORCAD nu este elocventa, pentru ca depinde si de modul cum este descris modelul tranzistorului simulat... B)
Daca nu ai inteles functionarea oscilatorului din link-ul respectiv, foloseste GOOGLE sau mai cauta prin manuale/cursuri care sunt conditiile necesare de oscilatie... B)

Quote

If an inductor is connected to the input, the circuit will oscillate if the magnitude of the negative resistance is greater than the resistance of the inductor and any stray elements. The frequency of oscillation is as given in the prevous section....
...This value should be sufficient to overcome any positive resistance in the circuit. By inspection, oscillation is more likely for larger values of transconductance and/or smaller values of capacitance.


#3
boss2hot4u

boss2hot4u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.05.2005

Acta non verba, on May 29 2005, 23:39, said:

Nu este nevoie sa deschizi zece mii de thread-uri pe aceeasi tema...
Ti-am raspuns la intrebare,  oscilatorul este aici: http://www.answers.c...itts-oscillator... dar se pare ca tu nu cunosti prea multe despre acest tip de oscilator...
Nu sunt prea multe variante de oscilator Colpitts... depinde de tipul de tranzistor folosit: bipolar sau J-FET, de modul de functionare al tranzistorului: montaj emitor-comun, baza-comuna sau  colector comun...
Ma trebuiesc alese apoi componentele L, C in functie de frecventa  necesara (si vezi ca data trecuta ai cerut 50HZ si nu 50KHz   :rolleyes: ) iar verificarea in ORCAD nu este elocventa, pentru ca depinde si de modul cum este descris modelul tranzistorului simulat... B)
Daca nu ai inteles functionarea oscilatorului din link-ul respectiv, foloseste GOOGLE sau mai cauta prin manuale/cursuri care sunt conditiile necesare de oscilatie... B)

<{POST_SNAPBACK}>

Sal prietene. Nu este bine sa incepi cu deci :D dar am sa incep dupa calcule conditia de amplitudine + conditia de oscilatie calcule facute pe hartie mi-au rezultat R,L,C....dar cand am ajuns la simulare in orcad problema nu oscileaza de ce nu stiu tu ai incercat schema de pe adresa pe care mi-o dai ? i-ai facut simulare sa vezi ca tot la fel nu oscileaza?
...si inca ceva orcadul cunoaste toate piesele din acea schema si totusi nu mere..:(

Edited by boss2hot4u, 30 May 2005 - 00:47.


#4
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Mdea. Oscilatorul Colpittz...
Stii ca e mare difretenta intre ce calacule iti da pe foaie si realiatatea ?
Eu nu am incredere in progr. de simulare. Le fol. daor sa-mi fac o imgine.
Nu stiu ce se intimpla exact, dar teoretic e corect !
Sistemul LC paralel are aceeasi frecventa de rezonanta indiferent de tensiunea aplicata.
Si totusi in practica nu e asa. In practica, la receptie pe LC (paralel) se pune o rezistenta care "tranteste" tensiunea, pentru ai creste sensibilitatea, iar in emisie din variiatie ale tensiunii pe el se obtine modulatia  frecventei.
Matematic Xl=f*L iar Xc=1/(f*c), unde f=2Pi*frecv. Rezonata se obtine la (evident) Xl=Xc => nu depinde de tensiune.
Si totusi, in practica depinde.
De ce ?
Pai condensatorul nu e unul ideal, e unul real cu frecventa proprie de oscilatie si mult mai multe caracteristici.
    Ma gandesc ca te referi la Collpittz cu tranz bipolar(npn) in montaj baza comuna. Pe asta l-am vazut in cele mai multe scheme de emitatore simple FM.
Cum functioneza ? Pai tranz. are baza la masa, doar pt . radiofrecv. (!) deci va avea din baza un cond mare la + sau la -. Va fi polarizat (evident). Va avea in loc de sarcina un circ LC paralel. Iar baza fiind la un potential fix, comanda de deschidere si-o ia in emitor. Deci un cond. var. va veni de la iesire (colector) in intrare (emitor). Aducand iesirea la intrate vom obtine "piuit" asemanator microfomiei. :)

#5
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005
Ceea ce omit incepatorii si nu au cum sa aprecieze cu precizie satisfacatoare cei cu experienta sunt capacitatile si inductantele parazite traseelor semnalului RF.

Acestea sunt dependente de felul in care se realizeaza cablarea oscilatorului, variatiile capcitatilor jonctiunilor semiconductorilor fata de datele de catalog pentru exemplarele folosite, abaterea valorii componentelor folosite fata de valoarea inscrisa, variatiile tensiunii de alimentare, conditiile de mediu (temperatura/umiditate), influenta altor etaje, tipul in sine de oscilator, pozitia particulara a fiecarei componente in parte in montaj, influenta componentelor mai mult sau mai putin invecinate s.a.m.d..

Fiecare dintre cauzele amintite provoaca abateri mai mari sau mai mici ale frecventei fata de valoarea reiesita din calcul, abateri care se cumuleaza, rezultand in final o frecventa reala mult diferita de cea dorita.

Din aceste motive, la realizarea practica a unui oscilator "cu pretentii", se folosesc componente ale caror coeficienti termici se compenseaza reciproc, materiale dielectrice de f. buna calitate, si condensatori ajustabili in circuitele de acord, ecranari si termostabilizari ale intregului oscilator si etaje separatoare, iar dupa realizare frecventa oscilatorului "se trage" la valoarea dorita din elementele de acord (miezurile inductantelor, consensatorii ajustabili din circuitele LC) si tatonari a pozitiei fizice a componetelor, in special al celor cu influente mari asupra frecventei.

Programele de simulare opereaza cu niste modele teoretice ale componentelor, chiar daca ele exista real in foile de catalog, modele aflate fie in bibliotecile programului se simulare si ale caror caracterisitici dinamice difera fata de cele ale componentei reale (v. "Legile pesimismului stiintific": In conditii identice, doua componente identice se comporta diferit!  :w00t: ).

Edited by m-marian, 19 July 2005 - 22:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate