Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

caini din rasa saint bernard

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
bogdan-berariu

bogdan-berariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 11.04.2008
salutare

de o luna am un pui de saint bernard. e o ea, pe nume Bijou, implineste 3 luni pe 28. si are cam 9Kg
as dori sa ne adunam mai multi stapani de saint bernard si sa discutam, sa ne dam sfaturi, etc


ca prime probleme de la mine :

1. sfaturi despre alimentatie - fetita mea papa 2-3 zile aceeasi mancare uscata pentru juniori apoi se plictiseste de ea, nu o mai mananca cu aceeasi pofta. daca in primele zile linge bolul, la cateva zile, nu mananca nici jumatate. momentan alimentatia ei consta in 1/3 hrana uscata, 1/3 carne, 1/3 orez cu legume. si bineinteles gustarile...total ..undeva la 450-500g/zi

o a doua problema ar fi ingrijirea blanei...are sub 3 luni si deja naparleste..si mult

cateva poze facute acum o saptamana:
Attached File  IMG_0176_1_.JPG   182.38K   137 downloads
Attached File  IMG_0197_1_.JPG   195.26K   103 downloads
Attached File  IMG_0208_1_.JPG   240.17K   99 downloads
Attached File  IMG_0228_1_.JPG   233.7K   87 downloads
Attached File  IMG_0211_1_.JPG   179.35K   80 downloads

#2
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
te`as sfatui sa ii dai si branza de vaci amestecata cu ou si la care sa adaugi putin calciu. sa fie la temperatura camerei; eu alor mei le mai dadeam si orez dar nu legat bine, ci ca o budinca la care adaugam o lingura de lapte praf si amestecam totul bine. eu asta stiu de la crescatorii de caini si de la medicii veterinari. pana acum am crescut n pui de caini, din pacate n`am avut saint`bernard insa am un dog german cat casa poporului. toti cainii mei au fost de talie mare si stiu cam ce probleme pot interveni, ei avand o constitutie masiva.
pana mai creste sa nu incerci sa o inveti sa sara garduri, obstacole, sa nu o lasi sa sara de la nivel mai inalt ( de pe pat pe podea, de pe trepte mai inalte) pt ca e f f important sa ai grija sa i se dezvolte f f bine osatura si articulatiile.
sa incerci sa o inveti sa consume legume si fructe, e f f important, asta dupa ce mai creste ca si varsta. cainii de talie mare si foarte mare au aparatul digestiv diferit de restul cainilor ceea ce la ei e f importanta alimentatia.
daca ai unde sa o inveti sa inoate ar fi exceptional. se dezvolta f f bine, sa o lasi sa alerge.
si sa nu uitam ce e esential: vaccinarile, sa o inveti la veterinar sa mearga de placere si din cand in cand sa ii dai vitamine.

#3
bogdan-berariu

bogdan-berariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 11.04.2008

 Psych0Bitch, on 21st November 2009, 18:29, said:

te`as sfatui sa ii dai si branza de vaci amestecata cu ou si la care sa adaugi putin calciu. sa fie la temperatura camerei; eu alor mei le mai dadeam si orez dar nu legat bine, ci ca o budinca la care adaugam o lingura de lapte praf si amestecam totul bine. eu asta stiu de la crescatorii de caini si de la medicii veterinari. pana acum am crescut n pui de caini, din pacate n`am avut saint`bernard insa am un dog german cat casa poporului. toti cainii mei au fost de talie mare si stiu cam ce probleme pot interveni, ei avand o constitutie masiva.
pana mai creste sa nu incerci sa o inveti sa sara garduri, obstacole, sa nu o lasi sa sara de la nivel mai inalt ( de pe pat pe podea, de pe trepte mai inalte) pt ca e f f important sa ai grija sa i se dezvolte f f bine osatura si articulatiile.
sa incerci sa o inveti sa consume legume si fructe, e f f important, asta dupa ce mai creste ca si varsta. cainii de talie mare si foarte mare au aparatul digestiv diferit de restul cainilor ceea ce la ei e f importanta alimentatia.
daca ai unde sa o inveti sa inoate ar fi exceptional. se dezvolta f f bine, sa o lasi sa alerge.
si sa nu uitam ce e esential: vaccinarile, sa o inveti la veterinar sa mearga de placere si din cand in cand sa ii dai vitamine.

ms de sfat

de 2 saptamani primeste calciu, cate 2 pastilute pe care le adora...
ma gandeam sa-i dau vitamine, dar nu stiu ce pot sa-i cumpar...
cat despre alergat..are acam 400Mp la dispozitie. de inotat..la primavara-vara


sa nu uit: ce sa-i fac: cusca din lemn sau casuta de piatra/caramida?

Edited by bogdan-berariu, 21 November 2009 - 18:58.


#4
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
eu as opta clar pt cusca din lemn izolata pe interior si sa ii cumperi daca poti o saltea pt catei si sa`i pui sa stea pe ea direct.
eu pt dogul meu cea mai mare saltea pe care am gasit`o a fost ceva de 1.20 m pe 90cm. cand se murdareste o bag la masina de spalat rapid si e ca noua.
vitamine cel mai bine ii cumperi in perioada asta, ca doar e in crestere, vitamine speciale pt juniori cu mult calciu si complex de B`uri.
daca ii cumperi hrana uscata e de preferat sa nu alegi chappy, pedigree sau friskies, cel mai bine ii iei semi premium sau premium. e bine ca hrana uscata sa fie intr`o proportie mai mica decat hrana gatita. din pacate cainele meu nu mananca nici un fel de granule decat pedigree. i`am cumparat pana si hrana pt caini mofturosi, hrana pt caini sensibili, hrana speciala, nici nu s`a uitat la ea, in schimb cand simte pedigree`ul parca o ia razna :(
carne pt caini daca vrei sa`i dai ceva bun iti recomand belcando. este cat se poate de buna, are cat mai putine E`uri si lucruri nocive. o cutie de belcando de 400 de grame e in jur de 6.5 lei comparativ cu pedigree/chappy care e 6 lei.
sa eviti sa ii dai carnati, salam, mezeluri in general, pate de ficat, sub nici o forma produse de porc sau derivate de porc, conserve.
pt cainii de talie mare sunt exceptionale supele, orezul, fructele si legumele.

in privinta blanii nu te speria, trebuie sa cumperi un trimer sau o perie speciala pt blana ei. daca o inveti de mica sa stea la periat o sa fie o placere atat pt ea cat si pt tine.

oricum sa`ti traiasca, e un exemplar superb si sa va bucurati impreuna de viata.
daca te pot ajuta cu un raspuns sau o indrumare sa apelezi cu incredere.

#5
bogdan-berariu

bogdan-berariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 11.04.2008

 Psych0Bitch, on 22nd November 2009, 00:02, said:

eu as opta clar pt cusca din lemn izolata pe interior si sa ii cumperi daca poti o saltea pt catei si sa`i pui sa stea pe ea direct.
eu pt dogul meu cea mai mare saltea pe care am gasit`o a fost ceva de 1.20 m pe 90cm. cand se murdareste o bag la masina de spalat rapid si e ca noua.
vitamine cel mai bine ii cumperi in perioada asta, ca doar e in crestere, vitamine speciale pt juniori cu mult calciu si complex de B`uri.
daca ii cumperi hrana uscata e de preferat sa nu alegi chappy, pedigree sau friskies, cel mai bine ii iei semi premium sau premium. e bine ca hrana uscata sa fie intr`o proportie mai mica decat hrana gatita. din pacate cainele meu nu mananca nici un fel de granule decat pedigree. i`am cumparat pana si hrana pt caini mofturosi, hrana pt caini sensibili, hrana speciala, nici nu s`a uitat la ea, in schimb cand simte pedigree`ul parca o ia razna :(
carne pt caini daca vrei sa`i dai ceva bun iti recomand belcando. este cat se poate de buna, are cat mai putine E`uri si lucruri nocive. o cutie de belcando de 400 de grame e in jur de 6.5 lei comparativ cu pedigree/chappy care e 6 lei.
sa eviti sa ii dai carnati, salam, mezeluri in general, pate de ficat, sub nici o forma produse de porc sau derivate de porc, conserve.
pt cainii de talie mare sunt exceptionale supele, orezul, fructele si legumele.

in privinta blanii nu te speria, trebuie sa cumperi un trimer sau o perie speciala pt blana ei. daca o inveti de mica sa stea la periat o sa fie o placere atat pt ea cat si pt tine.

oricum sa`ti traiasca, e un exemplar superb si sa va bucurati impreuna de viata.
daca te pot ajuta cu un raspuns sau o indrumare sa apelezi cu incredere.

eu am cuparat pentru ea mancare pt juniori premium. professional nu-stiu-cum. vad ca inca papa tot.....desi au trecut deja 4 zile

cat despre papica la cutie, nici macar nu se aproprie. mai noi ii fac lapte cu orez. iar tot ce are lapte, papa tot. am sa inerc sa o invat sa pape si orez cu legume.

la perat..sta cuminte, si cand vede manusile alea speciale si pieptanul..e foarte vesela. defapt e unul dintre momentele noastre.

ma gandesc de acum la dresaj..dar inca mai caut o tehnica si recompense, etc.....sfaturile sunt binevenite, linkuri, etc

#6
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
eu am avut caini dati la dresaj si s`a ales praful de dresajul lor si am avut caini dresati numai de mine. vreau sa`ti spun ca cea mai buna si eficienta metoda este sa il dresezi in joaca si cu recompense usoare. trebuie doar sa vb mult cu animalutul, comunicarea e extrem de importanta. vorbeste`i ca unui om, arata`i ca`l respecti dar ca stii sa te si impui. ultimii mei doi caini stiau sa faca diferente clare intre produse alimentare, intre jucarii, intre culori si locuri. chiar de cateva ori i`am mintit ca le dau sa manance branza de vaca si n`am avut, le`am oferit altceva in schimb si n`au vrut, drept revolta imi plangeau in cap jumatate de ora pana intelegeau ca n`am branza de vaci sa le dau.
momentan pt ea incearca in curte mai ales ca ai spatiu sa te joci, primul lucru pe care o inveti e sa stea in sezut, e cel mai usor. alta chestie minunata e sa o inveti sa dea noroc, daca va invata lucrul asta va fi mai usor pe urma cu restul. la mine asa a functionat cu toti cainii.
in general cu sezutul e bine sa ai o recompensa sub forma de hrana, ii tii hrana in mana fara sa o vada, ii repeti de cateva ori "sezi" ii duci mana usor pana la nas, ea va mirosi, ii tot repeti cuvantul sezi dupa care ridici mana deasupra nasului. ea va avea tendinta de a se aseza in fund, moment in care ii spui sezi, ii dai recompensa si apoi o feliciti. repeti lucrul asta de cateva ori si deja va deveni reflex. iar cu norocul e cat sta ea in sezut intinzi mana ta dreapta la nivelul pieptului ei si o atingi f f usor cu degetele peste picior, la nivelul pieptului. va avea tendinta sa ridice piciorul, dupa care ii prinzi piciorul, ii spui "noroc" si pe urma o feliciti.
sunt lucruri simple dar care necesita rabdare.
daca va invata ca totul e placere si distractie atunci va fi f f usor.
eu tind sa cred ca e mica pt a incepe dresajul cu ea. insa poti momentan in joaca.

#7
bogdan-berariu

bogdan-berariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 11.04.2008

 Psych0Bitch, on 22nd November 2009, 16:06, said:

eu am avut caini dati la dresaj si s`a ales praful de dresajul lor si am avut caini dresati numai de mine. vreau sa`ti spun ca cea mai buna si eficienta metoda este sa il dresezi in joaca si cu recompense usoare. trebuie doar sa vb mult cu animalutul, comunicarea e extrem de importanta. vorbeste`i ca unui om, arata`i ca`l respecti dar ca stii sa te si impui. ultimii mei doi caini stiau sa faca diferente clare intre produse alimentare, intre jucarii, intre culori si locuri. chiar de cateva ori i`am mintit ca le dau sa manance branza de vaca si n`am avut, le`am oferit altceva in schimb si n`au vrut, drept revolta imi plangeau in cap jumatate de ora pana intelegeau ca n`am branza de vaci sa le dau.
momentan pt ea incearca in curte mai ales ca ai spatiu sa te joci, primul lucru pe care o inveti e sa stea in sezut, e cel mai usor. alta chestie minunata e sa o inveti sa dea noroc, daca va invata lucrul asta va fi mai usor pe urma cu restul. la mine asa a functionat cu toti cainii.
in general cu sezutul e bine sa ai o recompensa sub forma de hrana, ii tii hrana in mana fara sa o vada, ii repeti de cateva ori "sezi" ii duci mana usor pana la nas, ea va mirosi, ii tot repeti cuvantul sezi dupa care ridici mana deasupra nasului. ea va avea tendinta de a se aseza in fund, moment in care ii spui sezi, ii dai recompensa si apoi o feliciti. repeti lucrul asta de cateva ori si deja va deveni reflex. iar cu norocul e cat sta ea in sezut intinzi mana ta dreapta la nivelul pieptului ei si o atingi f f usor cu degetele peste picior, la nivelul pieptului. va avea tendinta sa ridice piciorul, dupa care ii prinzi piciorul, ii spui "noroc" si pe urma o feliciti.
sunt lucruri simple dar care necesita rabdare.
daca va invata ca totul e placere si distractie atunci va fi f f usor.
eu tind sa cred ca e mica pt a incepe dresajul cu ea. insa poti momentan in joaca.

cam la cate luni sa incep dresajul cu ea?

#8
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
eu cu majoritatea incepeam de la 4 luni si jumatate chiar 5. e varsta perfecta. insa daca va invata din joaca lucrurile astea, cu atat mai bine.

#9
masserati

masserati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.05.2009
Ce pot sa spun, este un subiect care ma intristeaza rau......am avut saint bernard este un caine exceptional si daca ar fi sa o iau de la capat, as opta tot pentru ei. Era femela si niciodata nu o voi uita. Nu pot descrie in cuvinte ce caine bun si devotat. La virsta de un an facea paza la caruciorul copilului, nimeni nu se apropia de el, nu stiam ce e aia lesa, mergea la picior si executa comenzile fara nici un fel de retinere.Noi locuiam la parter si ii dadeam drumul singura sa se plimbe pe afara fiindca o stiau toti vecinii si nimeni nu ar fi indraznit sa o fure,  daca incerca careva sa plece cu ea se repezea, altfel nu avea treaba cu lumea. Un lucru este foarte important:in afara de familie nimeni sa nu se apropie prea mult de ea, nu mai discutam de mingaiieri si rasfaturi, asta trebuie sa vina numai de la stapin, in caz contrar,devine un caine neascultator si numai poti scoate mare lucru din ea-ca si dresaj. Dupa cum stii ei acum sunt extrem de dragalasi si toata lumea se inghesuie s-o mingaie sau sa se joace cu ea, dar nu este bine si nu trebuie sa permiti sub nici o forma.Pana la virsta de un an, cind ne veneau prieteni in vizita, KARA statea separat si nu le permiteam sa o bage in seama, cu atit mai mult cind ieseam afara, nu lasam pe nimeni.Nu evitam locurile special amenajate pentru ei, din contra, o lasam cu ceilalti caini dar niciodata cu unul care era violent si s-ar fi putut repezi la ea, fiind pui prinde frica.La dimensiunile lor, cel mai bine merge calciu intravenos, s-ar putea altfel sa te trezesti cu caderi de calciu, fiindca nu asimileaza prea bine cel luat pe gura, ei avind o crestere rapida. Am hranit-o in perioada de crestere cu foarte multa carne de vita si cartilagii, am vrut s-o vad strong cu musculatura picioarelor foarte bine dezvoltata. Am intilnit de-a lungul timpului saint bernardzi, dar imi era si mila de stapinii lor sa-i vad prin parcuri alergand dupa ei cind le dadeau drumul din lesa. Intr-adevar incepuse si KARA dupa virsta de 7 ani sa mai ia cite un os dupa jos daca ii iesea in cale, dar niciodata nu a trebuit sa ma duc sa il scot din gura, era de ajuns sa ii spun lasa jos -si singura daca era afara si o vedeam pe geam ca a luat ceva, doar o strigam si instananeu scuipa. Ai facut o alegere buna, femelele sunt mult mai docile si ascultatoare decit masculii. Iti doresc sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea -SI NU UITA :ti-ai luat ciine pentru tine si familia ta, nu pentru vecini si prieteni, ei vin, pleaca si tu ramai cu un caine de talie mare pe care nu-l poti stapini.

#10
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 bogdan-berariu, on 21st November 2009, 14:36, said:

salutare

de o luna am un pui de saint bernard. e o ea, pe nume Bijou, implineste 3 luni pe 28. si are cam 9Kg
as dori sa ne adunam mai multi stapani de saint bernard si sa discutam, sa ne dam sfaturi, etc


ca prime probleme de la mine :

1. sfaturi despre alimentatie - fetita mea papa 2-3 zile aceeasi mancare uscata pentru juniori apoi se plictiseste de ea, nu o mai mananca cu aceeasi pofta. daca in primele zile linge bolul, la cateva zile, nu mananca nici jumatate. momentan alimentatia ei consta in 1/3 hrana uscata, 1/3 carne, 1/3 orez cu legume. si bineinteles gustarile...total ..undeva la 450-500g/zi

o a doua problema ar fi ingrijirea blanei...are sub 3 luni si deja naparleste..si mult

cateva poze facute acum o saptamana:
IMG_0176_1_.JPG
IMG_0197_1_.JPG
IMG_0208_1_.JPG
IMG_0228_1_.JPG
IMG_0211_1_.JPG
hmmmm,ai vazut cumva parintii lui?
mie imi pare cam ascutit la cap si bot
uite o idee cam cu ar fi trebuit sa arate la cap si bot [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AiXxvrP8MUU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
ps:am uitat sa precizez,sa iti traiasca si sa se faca mare si frumos

Edited by bilibistrocizel, 01 December 2009 - 17:04.


#11
vagnetty

vagnetty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.01.2010
pui la 5 saptamani

nu cred ca trebuie sa iti faci probleme ptr mancare asa sunt ei figuristi la mancare,pe perioada rece manaca si pietre ,pe perioada calduroasa si friptura nu-i buna,iIar de porc am auzit si eu ca nu-i buna dar nimeni nu stie de ce,cand nu am gasit organe de vita eu le-am dat si inima si ficat de porc

Attached Files



#12
Hidrogen

Hidrogen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.01.2010
al meu are 4 luni si 24 de zile.
sa nascut pe 1 septembrie 2009.
eu ii dau pedigree junior,ii dau calciu Pro-cal si supliment pentru caini ''Vet balacane'' sunt foarte bune..contin 49% proteine.
sa il periezi in fiecare zii .
daca continui tot asa cu el vei avea un  caine de invidiat.
si nicidecum nu`i da carne.
daca vreti poze cu el intratsi pe id eoh_deyu .

#13
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 Hidrogen, on 24th January 2010, 22:14, said:

al meu are 4 luni si 24 de zile.
sa nascut pe 1 septembrie 2009.
eu ii dau pedigree junior,ii dau calciu Pro-cal si supliment pentru caini ''Vet balacane'' sunt foarte bune..contin 49% proteine.
sa il periezi in fiecare zii .
daca continui tot asa cu el vei avea un  caine de invidiat.
si nicidecum nu`i da carne.
daca vreti poze cu el intratsi pe id eoh_deyu .
am tot citit pe net ca hrana pedigree este mizerabila.....

#14
vagnetty

vagnetty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.01.2010
Eu nu i-am dat inca crochete la pui ,vreau sa aiba o baza buna si le dau orez cu piept de pui,cu ficat de pui cu smantana si branza dulce ,o sa aiba timp sa manance crochete.Iar daca este sa fie mare va fi si cu mancare de lux si cu cea mai ieftina .de el si natura lui depinde.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate