Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 

Sicilia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
861 replies to this topic

#757
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postfloraur, on 15 decembrie 2021 - 17:45, said:

Ok, dar ce zici despre seara de Craciun, ar merita la restaurant?

La restaurant in sicilia merita oricand, la orice restaurant. Doar ca nu stiu care-i programul pe acolo, nu stiu daca italienii fiind mai credinciosi si familisti sunt amatori de restaurante asa incat sa fie suficient de multe deschise de craciun.
Doar cautand pe net cred ca vei gasi raspunsuri.

#758
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005

View Postgiuliani, on 15 decembrie 2021 - 09:54, said:

Nu cauta cazare in functie de caldura, majoritatea nu au asa ceva. Am prieteni in sudul italiei, niciunul nu are incalzire in casa, temperatura li se mentine intre 17-19 grade chiar daca e frig tare, ceea ce acolo e mai rar.

Sunt apartamente care au incalzire cu calorifere, dar daca voi spuneti ca nu e frig, nu stiu.
Am fost in Sicilia, am vazut Isole Eole, Messina si alte chestii din zona, insa nu am fost niciodata iarna.

La Pescara a fost frig nene, zicea omul sa dau drumul la AC sa ne incalzim,
dar nu prea tine, am dat drumul la centrala, indiferent ca i-a placut sau nu, cel putin noaptea.
Dar Pescara e mai sus... totusi nu e chiar o mare diferenta, cred.

Nu stiu ce sa fac, sa nu iau masina si sa fac doar cateva excursii cu trenul sau sa iau masina si sa iau mai multe cazari, in orase diferite.
Din aeroport exista tren sau am doar autobuz pana la gara?

View Postgiuliani, on 15 decembrie 2021 - 17:50, said:

La restaurant in sicilia merita oricand, la orice restaurant. Doar ca nu stiu care-i programul pe acolo, nu stiu daca italienii fiind mai credinciosi si familisti sunt amatori de restaurante asa incat sa fie suficient de multe deschise de craciun.
Doar cautand pe net cred ca vei gasi raspunsuri.

N-am niciun program, pe care sa nu-l pot modifica...

Trip report din Sicilia,
cu poze si de toate, de la nunta, dar si Isole Eole.
a fosrt foarte misto, data trecuta.

Am cerut ceva info pe un grup de romani din Palermo, am primit recomandari cu restaurante care fac petreceri romanesti. Nu sunt curios deloc :)

#759
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Eu as cauta intai programul de tren in 24-25.12 si 31.12. Vezi daca circula trenurile, macar sa stii. Daca iei cazare in Palermo in oras ai trenuri sau busuri spre toate locatiile importante. Agrigento sau Piazza Armerina, doua oblective de top 5 in Sicilia se pot ajunge in maxim 3h cu trenul sau busul, in schimb singura zona care e mai departe si nu prea se preteaza la excursii de o zi ar fi Val Di Noto: Noto, Scicli, Ragusa, Modica, etc.

Intra aici si cauta ce merita mai bine, bus, tren sau masina:
https://www.rome2rio...tania#r/Bus/s/0

Daca excluzi Val di Noto poti merge asa: Palermo 2-3 zile, Catania, Cefalu, Agrigento, Piazza Armerina, Marsala, Monreale, Trapani, Erice, Taormina cate una pe zi, si depasesti cele 8 zile :)

#760
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005
Uite aici ceva de buget. Cea mai buna varianta. Raman in Centru vechi si am acces la toate chestiile, dar parca as merge si prin alte parti...
O idee ar fi sa mergem si la Cefalu, daca ziceti voi ca merita de Craciun si sa pastram ultimile zile in Palermo.

#761
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postfloraur, on 15 decembrie 2021 - 17:56, said:

Am cerut ceva info pe un grup de romani din Palermo, am primit recomandari cu restaurante care fac petreceri romanesti. Nu sunt curios deloc Posted Image

Consider mancarea siciliana cea mai buna mancare posibila. Nu as merge acolo sa mananc la restaurante romanesti nici macar o data in cele 8 zile.

#762
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005
Catania e prea departe... cred ca singura optiune la care as putea sa ma gandesc ar fi Agrigento, mai departe de atat, n-as merge.

View Postgiuliani, on 15 decembrie 2021 - 18:04, said:

Consider mancarea siciliana cea mai buna mancare posibila. Nu as merge acolo sa mananc la restaurante romanesti nici macar o data in cele 8 zile.

Ce sa cer la restaurant, ce chestii locale sunt originale?

Uite, mi-ar placea o recomandare de genul: mergi in orasul asta, la restaurantul asta si vei avea o petrecere de Craciun originala, in stil sicilian.
Daca ar fi in zona asta, m-as duce, as pune inca un mic oras si as tepe vacanta in patru. Primele doua nopti intr-un oras, alte trei in Palermo si ultimile nopti pe unde s-ar mai putea.

#763
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 14.04.2008
Cea mai in masura sa iti spuna cam cum se desfasoara lucrurile in perioada aia e mdt.
Pt perioada de Pasti am scris eu.
Depinde mult si de ce va doriti. Noi in zilele de Pasti/Craciun am preferat sa stam “pe local” si sa facem plimbari. De aia am si cautat locatii pitoresti. Am gasit sa mancam la restaurant fara rezervari. Nu stiu cum e de Craciun in Italia, insa in Spania, in seara de 24 dec., extrem de putine restaurante sunt deschise. Tot e inchis, de pe la 18h. Prima oara nu m-am asteptat la asta. Stiam ca e cea mai importanta seara a lor, se ia cina in familie, etc. insa ma gandeam ca nu e chiar asa. In seara aia ne-a salvat un Supercor deschis pana la 22 si o cazare aleasa extrem de inspirat. A doua oara am fost in cunostinta de cauza si am ales cazarea intentionat, cu toate ca cel mai probabil as fi facut-o oricum fiind Craciunul.

#764
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,631
  • Înscris: 12.12.2006
@floraur ti-am citit trip report-ul, foarte misto! Eu am fost de Revelion in Sicilia, nu stiu cum e de Craciun. Nu poti sa intrebi rudele de acolo care sunt obiceiurile de Craciun in Sicilia?

Vazand ce nu ti-a placut in zona Catania - vezi ca in Palermo sunt si mai multi imigranti, mai multe gunoaie si cladirile mai ponosite. Cu toate astea e un oras frumos. 😍

Edited by mdt, 15 December 2021 - 20:25.


#765
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postfloraur, on 15 decembrie 2021 - 18:15, said:

Catania e prea departe... cred ca singura optiune la care as putea sa ma gandesc ar fi Agrigento, mai departe de atat, n-as merge.

Ce sa cer la restaurant, ce chestii locale sunt originale?

Uite, mi-ar placea o recomandare de genul: mergi in orasul asta, la restaurantul asta si vei avea o petrecere de Craciun originala, in stil sicilian.
Daca ar fi in zona asta, m-as duce, as pune inca un mic oras si as tepe vacanta in patru. Primele doua nopti intr-un oras, alte trei in Palermo si ultimile nopti pe unde s-ar mai putea.


Avand in vedere ca ai 8 zile in perioade in care probabil multe sunt inchise (24-25 e craciunul, 26 e duminica, si 27 e san stefano), apoi 31-1, cu duminica 2 ianuarie, ti-am zis ce as face, as cauta sa vad daca circula transportul in comun. Cefalu nu-ti recomanda nimeni pt ca ai petreceri de craciun, cel mai probabil la Cefalu o sa fie pustietate daca n-o sa fie vreme buna, in sa e ceva de facut daca ai norocul sa il prinzi insorit si gol. Eu as merge acolo, insa nu m-as astepta la restaurante deschise si alte chestii de genul.

M-as indoi sa gasesti in italia petreceri de craciun, mai ales in sud, dar poti avea norocul sa gasesti cate ceva deschis in 24 seara si 25-26 decembrie. Eu din ce am auzit de la prieteni, oamenii aia nu iasa la restaurante in 24-25 decembrie. Mancare traditionala o sa gasesti cautand pe google, sau ce-ti mai amintesti de cand ai fost acolo.....

Oricum, eu n-as imparti vacanta in patru, mai ales ca ultima noapte e cam obligatoriu sa o petreci in Palermo, nu stii daca gasesti transport in 1 ianuarie.

#766
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 14.04.2008
mdt, cum ti s-a parut Cefalu cand l-ati vizitat voi? S-ar putea ca giuliani sa aiba dreptate si sa fie cam pustiu in perioada aia.

floraur, cred ca in ziua de Craciun nu circula mai nimic. Si poate si in ajun programul sa fie redus.


#767
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,631
  • Înscris: 12.12.2006
Noi am prins o zi insorita la Cefalu, a fost frumos. Am urcat povarnisul din spatele bisericii (sus e un platou) si am avut parte de super priveliste de sus, apoi ne-am plimbat prin statiune si putin pe plaja si am stat la o cafea.

#768
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005
Ma gandesc sa impart in trei, acest voiaj.
Sa cobor din avion, iau o masina, mergem in Cefalu (sa zicem, dar iau in calcul si Agrigento sau altceva, inca nu m-am hotarat), ne plimbam doua zile, dupa care lasam masina in Palermo Centrale. Stam in Palermo cateva zile, dupa care luam iarasi masina din Palermo Centrale, pentru ultimile trei zile si mai vedem niste chestii, dupa care lasam masina ia aeroport si bafta!  

Inca nu am fixat nimic, nu am luat nicio cazare... In urma cu cativa ani, in ziua de revelion, mergeam spre Como, cu un autobus dinspre Elvetia si habar nu aveam unde o sa fac revelionul. Am nimerit incredibil de bine, viata iti ofera sprprize frumoase, daca o lasi.

Vremuri frumoase

aveti in link un trip report din Como.

#769
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postfloraur, on 15 decembrie 2021 - 23:02, said:

Ma gandesc sa impart in trei, acest voiaj.
Sa cobor din avion, iau o masina, mergem in Cefalu (sa zicem, dar iau in calcul si Agrigento sau altceva, inca nu m-am hotarat), ne plimbam doua zile, dupa care lasam masina in Palermo Centrale. Stam in Palermo cateva zile, dupa care luam iarasi masina din Palermo Centrale, pentru ultimile trei zile si mai vedem niste chestii, dupa care lasam masina ia aeroport si bafta!  

Inca nu am fixat nimic, nu am luat nicio cazare... In urma cu cativa ani, in ziua de revelion, mergeam spre Como, cu un autobus dinspre Elvetia si habar nu aveam unde o sa fac revelionul. Am nimerit incredibil de bine, viata iti ofera sprprize frumoase, daca o lasi.

Vremuri frumoase

aveti in link un trip report din Como.


Din Cefalu ce ai de gand sa vezi? Daca ramai in Cefalu n-ai nevoie de masina, din Palermo Centrale exista tren direct spre Cefalu, cred ca face vreo 45min, e super lejer.

Chiar azi am vazut undeva o poza din Gradinile Kolymbethra de la Valle dei Templi din Agrigento, e o gradina plina de citrice.....app, in sudul Italiei acum e perioada citricelor.

Edited by giuliani, 15 December 2021 - 23:23.


#770
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005
Hai ca am hotarat cateva lucruri.
Primele zile o sa stam in Palermo, una din zile o sa fie o excursie cu trenul (baiatului meu ii plac trenurile) in Cefalu, apoi pe 28 Dec. merg in aeroport de unde imi iau masina, ma intorc in Palermo, iau familia si plecam spre in Outlet Village, dupa care ne oprim in Argigento, unde o sa stam pana pe 30 Dec.

Pana aici am cam rezolvat, raman ultimile doua zile, ultima ar trebui sa fie langa aeroport, iar penultima ar trebui sa fie la Trappani.

Reducerea de pe booking de 10% pentru rezervare auto este pe bune. Daca as fi rezervat separat, aceeasi masina, m-ar fi costat mai mult, pe rentalcars. As fi preferat sa iau masina din gara, din Palermo, insa diferenta de pret este foarte mare, ma duc sa o ridic din aeroport, nu e o problema.

#771
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005

View Postgiuliani, on 15 decembrie 2021 - 23:21, said:

Din Cefalu ce ai de gand sa vezi? Daca ramai in Cefalu n-ai nevoie de masina, din Palermo Centrale exista tren direct spre Cefalu, cred ca face vreo 45min, e super lejer.

Chiar azi am vazut undeva o poza din Gradinile Kolymbethra de la Valle dei Templi din Agrigento, e o gradina plina de citrice.....app, in sudul Italiei acum e perioada citricelor.

Observi ca tin cont de recomandari, no?

#772
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postfloraur, on 16 decembrie 2021 - 13:06, said:

Hai ca am hotarat cateva lucruri.
Primele zile o sa stam in Palermo, una din zile o sa fie o excursie cu trenul (baiatului meu ii plac trenurile) in Cefalu, apoi pe 28 Dec. merg in aeroport de unde imi iau masina, ma intorc in Palermo, iau familia si plecam spre in Outlet Village, dupa care ne oprim in Argigento, unde o sa stam pana pe 30 Dec.

Pana aici am cam rezolvat, raman ultimile doua zile, ultima ar trebui sa fie langa aeroport, iar penultima ar trebui sa fie la Trappani.




bun, deci ai masina.

24-27.12 palermo.... e ok, mie Palermo mi-a placut super mult, dar stiu ca nu-s cea mai de incredere sursa pt ca  nu am gasit loc in italia sa nu-mi placa. Vezi ca in Palermo este o biserica chiar langra Quattro Canti, ceva cu San Giuseppe parca, e cea mai misto biserica vazuta de mine, intra in ea neaparat. Mai imi amintesc de fontana Pretoria, Catedrala.....

In sud langa Agrigento nu stiu ce sa iti recomand, in afara de Sciacca(superb, din poze, ca nu l-am vazut), putin mai departe e si templul de la Selinunte. Sau poate pe drum o abatere  spre unul dintre satele din Muntii Madonie, Polizzi Generosa pare cel mai aproape, dar nu stiu daca te pasioneaza. Sau Gangi, pt panorama asupra Etnei, desi asta e mai departe, https://www.google.c...q=gangi sicilia
Poti sa te uiti si la Licata, e la distanta mica de Agrigento.
La 1h30 de Agrigento e Piazza Armerina, si asta ar merita incadrata cumva pt Villa Romana del Casale.

Daca mergi la Trapani, nu rata Erice.

Edited by giuliani, 16 December 2021 - 14:11.


#773
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005
Da, le-am salvat... sa vedem ce apucam sa facem.
Cam dificil cu cazarea pe langa aeroport.

#774
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005
NIcio alta idee pentru seara de Craciun in Palermo?
Update
Raman ultimile doua nopti in suspensie, o sa decidem unde ramanem, cand vom fi deja in Palermo.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate