Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Sicilia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
861 replies to this topic

#847
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,961
  • Înscris: 26.07.2017
Telecabina pana unde duce, vezi vulcanul efectiv sau ...
Oare mai erupe anul asta?

De mancat cam ce recomandati?

Si mai ales unde? Eu am gasit cazare in Giardini N.

#848
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Vezi cratere, insa evident ca nu pe cele superioare. De la punctul de sus al telecabinei poti merge cu ghid cu 4*4 si trekking, in ideea de a ajunge la o altitudine cat mai mare.
De erupt, o face destul de des. A erupt si in vara. Nu prea e o bucurie daca iti afecteaza zborul!
Mancare? Greu sa dai gres! Sunt in Catania niste restaurante cu peste, din pacate deschise doar seara. In Sicilia restaurantele sunt destul de stricte cu intervalele orare intre care au deschis.


#849
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Mie caponata siciliana mi-a placut cel mai mult din ce e specific Siciliei, seamana cu ratatouille-ul frantuzesc dar alta combinatie de legume, se pune accent mai mare pe vinete si are si masline.

Si bineinteles pescarie. Ca sa nu mai amintim de casata si canoli 😋

Edited by mdt, 04 October 2023 - 22:25.


#850
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

 _Freya_, on 04 octombrie 2023 - 20:34, said:

De mancat cam ce recomandati?
Sarde a beccafico .....

 _Freya_, on 04 octombrie 2023 - 20:34, said:

Oare mai erupe anul asta?
Daca gasesti pe forum vreun clarvazator, el o sa-ti raspunda.

#851
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,961
  • Înscris: 26.07.2017
multumesc oameni buni pentru raspunsuri; am vazut ceva oferte tentante pentru luna Aprilie la Wizz; Bucuresti - Catania

#852
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 _Freya_, on 04 octombrie 2023 - 20:34, said:

De mancat cam ce recomandati?

Tot ce prinzi :) Peste, fructe de mare, pasta con le sarde, paste cu fructe de mare, paste cu zucchini si fistic, arancini umplute cu orice etc etc. Efectiv in Sicilia mancarea e la alt nivel, probabil extrem de greu de egalat la nivel mondial. Cele mai impresionante mi s-au parut legumele, bine, eu am fost in septembrie cand practic toate erau coapte.

#853
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Am vrea sa dam o fuga pe 1 martie pentru 4 nopti in Catania.
E ok vremea pentru vizitat orasul si Taormina si Siracuza?
prefer sa fie un pic racoare decat sa murim de cald.
Dar nici nu vreau sa ne ploua si sa ne bata vantul de mai bine stai in hotel.

#854
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023
Probabil ai observat ca in ultima perioada vremea a devenit tot mai imprevizibila, nu poti te mai iei dupa cum era acum x ani.  In perioada aia prin Sicilia ma astept la temperaturi in jurul a 15-20 de grade ziua si mai racoare noaptea. Nu cred ca ai de ce sa te temi ca o sa fie prea cald. Legat de ploaie, nimeni nu poate sti exact.

#855
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Noi am fost acum 2 ani la inceput de mai si am prins vreme racoroasa, de iti trebuia un pulover sau o geaca subtire seara. Ziua cand era soare mergea chiar si de plaja. Plus vant destul de tare in unele zile. S-a mai schimbat vremea in ultima perioada, asa ca nimeni nu poate prezice cu exactitate.

#856
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Salut,

O să ajung în iulie în Catania. Aveți ceva recomandări pentru închiriat o mașină?

#857
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Da. Grija mare pe unde parcati masina si ce lasati in ea. (Mai ales in Catania si Palermo). Asta in primul rand. Apoi daca gasiti un pret ok pt o asigurare full este indicat sa o faceti. Tocmai ce am citit despre o patanie cum unora le-au furat farurile masinii seara in Catania si paguba a fost de 2000 euro cica.

Noi am fost de 2 ori, prima oara am inchiriat din Catania masina prin autoeurope (doar cu asigurarea lor), iar a 2 a oara din Palermo de la o firma locala si am avut asig full dar si o masina vai mama ei.
Eu de obicei inchiriez prin discovercars mai nou sau rentalcars (booking) si iau asigurarea 3rd party a lor...dar iti trebuie card de credit si in caz de ceva esti bun de plata. Nu am avut probl pana acum. Dar terbuie si atentie la preluare / predare...sa te uiti, sa faci poze etc...asa cu asig full nu-ti mai bati capul...dar si costa dublu.

Edited by shadow_x3x, 25 March 2024 - 09:30.


#858
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Acum 2 sapt cand eram in Palermo, au spart geamul unei masini ptr un nimic care parea interesant de furat. Masina era parcata langa sediul general al carabinierilor, si hotelul nostru era langa.

#859
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

 shadow_x3x, pe 25 martie 2024 - 09:29, a scris:

Da. Grija mare pe unde parcati masina si ce lasati in ea. (Mai ales in Catania si Palermo). Asta in primul rand. Apoi daca gasiti un pret ok pt o asigurare full este indicat sa o faceti. Tocmai ce am citit despre o patanie cum unora le-au furat farurile masinii seara in Catania si paguba a fost de 2000 euro cica.

Noi am fost de 2 ori, prima oara am inchiriat din Catania masina prin autoeurope (doar cu asigurarea lor), iar a 2 a oara din Palermo de la o firma locala si am avut asig full dar si o masina vai mama ei.
Eu de obicei inchiriez prin discovercars mai nou sau rentalcars (booking) si iau asigurarea 3rd party a lor...dar iti trebuie card de credit si in caz de ceva esti bun de plata. Nu am avut probl pana acum. Dar terbuie si atentie la preluare / predare...sa te uiti, sa faci poze etc...asa cu asig full nu-ti mai bati capul...dar si costa dublu.

Normal ca o sa iau cu asigurare full și card de credit, până la urmă din ce ai scris nu înțeles ce recomanzi, mă gândeam să iau direct din aeroport.



#860
Nefertiti_02

Nefertiti_02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.04.2008
... si eu recomand full casco. Am inchiriat masina din Palermo airport, am luat asigurarea de la firma de inchirieri - JoyRent, iar la sfarsit, cand am predat-o, cel de la preluare nu a mai inspectat masina cand a vazut ca are asigurare full !  Posted Image

#861
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postbadsica, on 26 martie 2024 - 19:47, said:

Normal ca o sa iau cu asigurare full și card de credit, până la urmă din ce ai scris nu înțeles ce recomanzi, mă gândeam să iau direct din aeroport.
In sept 2023 in Catania, am inchiriat cu preluare din aeroport de la Goldcar, pachetul Key&Go, full casco(super relax cover ii spune). Ai nevoie de card de credit doar pt cei 100 euro blocati ca garantie pt combustibil. Pret 48 euro/zi. https://www.goldcar.es
Eram pentru a 3 oara in Sicilia si am cautat ceva autonollegio locale, insa aveau preturi mai mari(cu full casco).

P.S. Acum 3 zile m-am intors din Bari, din nou am inchiriat cu Goldcar, acelasi pachet, dar cu 20% mai ieftin(am avut un voucher de discount)

#862
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

 nniki, pe 29 martie 2024 - 23:54, a scris:


In sept 2023 in Catania, am inchiriat cu preluare din aeroport de la Goldcar, pachetul Key&Go, full casco(super relax cover ii spune). Ai nevoie de card de credit doar pt cei 100 euro blocati ca garantie pt combustibil. Pret 48 euro/zi. https://www.goldcar.es

Mulțumesc de info, vad ca acum cea mai ieftină mașină cu asigurare full costă 70€/zi, în iulie total 6 zile.
Mai mă uit și pe la alții dar asta pare să fie prețul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate