Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Sicilia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
859 replies to this topic

#811
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008

Vizualizare mesajcata, pe 25 ianuarie 2023 - 09:45, a scris:

Eu acum 6 ani am luat cazare in Giardin Naxos, neatractiv dar avand masina inchiriata a fost o baza foarte buna pentru vizitat sudul. In nord am avut cazare in San Vito Lo Capo, foarte multumit de ambele locatii.
Mentionez ca am avut cazare 7 zile in fiecare locatie
Cazarea in Palermo este "batuta in cuie", partea a 2-a a vacantei o sa fie de plaja si relaxare (3 zile plaja Cefalu, Mondelo, San Vito Lo Capo,  1 zi Palermo, 1 zi ???).

#812
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Casele din centrul Cataniei sunt gri pt ca sunt facute din roca vulcanica. Poate de-asta ti se pare urat si deprimant. In orice caz, avand masina as sta mai “la tara” , nu intr-un oras mare.

#813
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,196
  • Înscris: 09.02.2007
Asta ziceam si eu. Cu masina inchiriata nu mi-as lua cazare in marile orase. Eu am stat in vest in Castellammare del Golfo. Foarte ok ca baza de plecare pt vizitat. Iar in est tot in Giardini Naxos (cum a zis si cata)
In partea de est este ok si cu mijlocul de transport in comun. Sunt multe autobuze ce leaga Giardini Naxos de Taormina + Castelmola, Catania, etc...Dar evident daca ai masina in toata perioada e si mai simplu.
Eu mi-am consumat multi nervi in Palermo cu masina fiindca se conduce haotic...Am condus in multe tari dar ca acolo mai rar. E ca in unele tari din Asia / Africa. Ia-ti asigurare full macar sa fii linistit din pct asta de vedere.

#814
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008

Vizualizare mesajmdt, pe 25 ianuarie 2023 - 10:35, a scris:

Casele din centrul Cataniei sunt gri pt ca sunt facute din roca vulcanica. Poate de-asta ti se pare urat si deprimant. In orice caz, avand masina as sta mai “la tara” , nu intr-un oras mare.
M-am uitat si mai "la tara", In nordul Cataniei, Taormina e o varianta dar e cam scumpa, Giardini Naxos si Letojani dupa 2-3 seri cred ca devin plictisitoare. In plus am multe obiective care sunt la sud de Catania.

#815
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Taormina pe langa ca e mai scumpa e “in varful dealului” si nu prea ai unde sa-ti lasi masina. Vezi si la sud de Catania.

#816
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,196
  • Înscris: 09.02.2007
Eu am stat o noapte si la Ragusa...Intr-o zona pitoreasca ferita de agitatie. De acolo poti vizita Ragusa Ibla, Noto, Siracusa, etc

#817
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008
Nu sunt adeptul cazarilor multiple din cauza timpilor pierduti cu facut/desfacut bagaje, ore check-in/check-out. As vrea ca pentru cele 7 nopti planificate in zona de est sa am 1 maxim 2 cazari.

Edited by judas, 25 January 2023 - 11:06.


#818
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,196
  • Înscris: 09.02.2007
Nici noua nu prea ne plac cazarile multiple, insa pt a reusi sa vizitati cat mai mult din insula ar merge impartita prima parte a sejurului in 2 cazari: una in zona Ragusa pt a vizita sud-ul (Valle dei Templi langa Agrigento, Scala dei Turchi) si sud-estul (Noto, Siracusa) si cealalta in zona din Est pt Taormina, Catania, poate Etna daca va atrage. Aici as merge pe Giradini Naxos ca e la nivelul marii (cu plaja), sunt restaurante etc. Dar cum considerati ca e mai optim. Depinde si cati mergeti, cu copii/fara etc

Edited by shadow_x3x, 25 January 2023 - 11:25.


#819
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008

Vizualizare mesajshadow_x3x, pe 25 ianuarie 2023 - 11:24, a scris:

Depinde si cati mergeti, cu copii/fara etc
2 adulti, fara copii.

#820
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008
Parca m-ar bate gandul sa impart in 2:
Cazare 1 - 4 nopti Catania sau Giardini Naxos
- 1 zi Catania
- 1 zi  plaja Catania
- 1 zi Taormina + Letojani
- 1 zi Etna + Giardini Naxos
Cazare 2 - 3 nopti Siracuza
- 1 zi Siracuza
- 1 zi plaja Fontane Bianche
- 1 zi Ragusa + Noto

#821
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
Eu as imparti si coasta de E in  doua (am mai sustinut asta). 4 nopti zona Siracusa, 3 Taormina. Intre, vizitati Catania. Inteleg ca voi vreti si plaja, iar timpul e destul de limitat pt cate ati avea de vizitat. Fie restrangeti ariile de vizitare si aprofundati zonele respective, fie faceti o selectie riguroasa ca sa aveti timp sa va bucurati pe deplin de ce alegeti.

#822
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008

Vizualizare mesajdariuscha, pe 25 ianuarie 2023 - 12:52, a scris:

fie faceti o selectie riguroasa ca sa aveti timp sa va bucurati pe deplin de ce alegeti.
Da, trebuie gandit bine programul. Oricum de obicei ne trezim inaintea cocosului, deci ziua turistica este destul de lunga.
Intrebare: Taormina "consuma" o zi intreaga?

Edited by judas, 25 January 2023 - 15:05.


#823
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,196
  • Înscris: 09.02.2007
Eu as zice ca da. Sau cel putin jumatate de zi. Depinde de la pers la pers. Castelmola e mai sus de Taormina si merita vazuta ziua, iar Taormina e spectaculoasa seara. Adica de ramas pana mai tarziu in noapte pe acolo.

#824
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008
#cata si #shadow_x3x

Giardini Naxos
Cum este plaja, nisip, pietris?
Intrarea in apa, lina sau abrupta, nisip sau pietre?
Multumesc.

#825
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

Vizualizare mesajjudas, pe 26 ianuarie 2023 - 13:06, a scris:

#cata si #shadow_x3x

Giardini Naxos
Cum este plaja, nisip, pietris?
Intrarea in apa, lina sau abrupta, nisip sau pietre?
Multumesc.
Eu nu am fost pentru plaja, asa ca nu am aceste informatii.

#826
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Eu cred ca mergand in toiul verii in Sicilia va fi foarte cald iar la orele pranzului va va fi foarte greu sa vizitati ceva. Cred ca mi-as structura vacanta asa: in unele zile plaja dimineata, pranz, odihna, plimbare dupa 16-17. In alte zile vizitat ceva + pranz de dimineata si apoi plaja dupa amiaza pana tarziu.

#827
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,196
  • Înscris: 09.02.2007

Vizualizare mesajjudas, pe 26 ianuarie 2023 - 13:06, a scris:

#cata si #shadow_x3x

Giardini Naxos
Cum este plaja, nisip, pietris?
Intrarea in apa, lina sau abrupta, nisip sau pietre?
Multumesc.

Plaja din sud dinspre port este predominanta cu nisip. Mai sunt si ceva pietricele in apa dar nu de speriat. Intrarea este lina pana la un anumit punct. Fata de plajele din NV (San vito lo capo, Zingaro) mi s-a parut apa ceva mai rece si cu ceva valuri...dar poate asa am prins noi in acea zi. Oricum recomand plajele din NV insulei. Aici in E nu sunt cine stie ce.

#828
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009

Vizualizare mesajjudas, pe 25 ianuarie 2023 - 11:47, a scris:

Parca m-ar bate gandul sa impart in 2:
Cazare 1 - 4 nopti Catania sau Giardini Naxos
- 1 zi Catania
- 1 zi  plaja Catania
- 1 zi Taormina + Letojani
- 1 zi Etna + Giardini Naxos
Cazare 2 - 3 nopti Siracuza
- 1 zi Siracuza
- 1 zi plaja Fontane Bianche
- 1 zi Ragusa + Noto
Daca te cazezi altundeva decat in orasele mari, serile nu prea ai ce sa faci.
Prin urmare, asa cum ai gandit-o, e o varianta buna cu 4 nopti Catania si 3 Siracusa.
Eu am fost de 2 ori cate 5 zile, cazari in Palermo si Catania si nu m-a speriat din cale afara traficul. E adevarat, ambele dati in aprilie, cand poate sunt mai putini turisti. Desi, probabil un procent mic dintre turisti folosesc masini inchiriate.
In Catania iti recomand B&B Catania Centro, la 10 min per pedes de centru, Gazda are cateva camere intr-un etaj dintr-un complex rezidential, la bulevard, zona decenta. Camere curate, renovate recent, raport pret calitate excelent. Trebuie sa intrebi cum te descurci cu parcarea in zona.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate