Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Sicilia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
861 replies to this topic

#793
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
O calatorie superba, sa va fie de bine!

#794
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
In 2017 am vizitat Sicilia in 2 (eu si sotia). Am batut-o in lung si-n lat. Review-ul a fost pus aici: https://forum.softpe...8#entry21418566

Acum, dupa 5 ani, vrem sa ne intoarcem, insa de aceasta data cu copilul de 2 ani jumatate si cu niste prieteni care au 2 copii. Deci e clar ca va fi un altfel de concediu, mai relax dpdv al distantelor parcurse cu masina/pe jos si mai dificil din alte puncte de vedere.

Va fi un soi de escapada de 5 zile. Ca perioada am ales 2-7 mai. Aterizam in Palermo si vom sta cazati tot la acel B&B ca data trecuta in Castellammare del Golfo.

Desi atunci cand am fost in 2017 m-am documentat f bine, as mai dori cateva sfaturi:

1. De unde mai e ok de inchiriat masina? Data trecuta eu am luat prin autoeurope, dar vad ca s-a mai scumpit.
Rentalcars (vad ca apare si pe booking, wizz, ryan air, etc) sau discovercars.com ati folosit? Sau aveti alta sugestie?
Vad ca o masina cu 7 locuri e f scumpa si am iesi mai ok cu 2 masini mici.

2. Nu am apucat sa vad deloc nordul Siciliei. Din Palermo pana in Messina ce ar trebui sa bifez? (in afara de Cefalu, care e pe lista).

3. In Palermo aveti recomandari de parcare si de restaurante / obiective?

Cam atat imi vine in minte. Apropo, a fost cineva in luna mai in Sicilia? E destul de cald? merge chiar si de plaja? (apa banuiesc ca e destul de rece).

Edited by shadow_x3x, 01 February 2022 - 11:14.


#795
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postshadow_x3x, on 01 februarie 2022 - 11:13, said:

... a fost cineva in luna mai in Sicilia? E destul de cald? merge chiar si de plaja? (apa banuiesc ca e destul de rece).

Da, noi. Ai la pag. 9 - 11 întreaga poveste (mă rog, aproape întreagă, fiindcă am dat doar detaliile legate de turism).

Atunci, în ziua a doua, pe 26 mai am făcut baie în mare pe plaja din faţa vilei. Dar apa era ca gheaţa, mai mult de vreo 20 de secunde nu rezistai în apă. Plajă se poate face, dar parcă e naşpa să faci plajă fără să faci şi baie.
În fine, vedeţi şi voi, poate aveţi noroc, mai ales că noi eram pe coasta de est a insulei, în timp ce voi veţi fi pe partea de nord. Adică poate fi diferită temperatura apei.


Sănătate şi tcb !

#796
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postshadow_x3x, on 01 februarie 2022 - 11:13, said:

Cam atat imi vine in minte. Apropo, a fost cineva in luna mai in Sicilia? E destul de cald? merge chiar si de plaja? (apa banuiesc ca e destul de rece).


Statistica spune ca apa are o temperatura de 17-18 grade in perioada aia, asa ca depinde de tine. Cand am fost la Cannes acum cativa ani, de 1 mai o gramada de copii faceau baie, apa avea cam 14 grade temperatura.
https://seatemperatu...emperature.html

#797
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
In principiu daca mergi pe o plaja, copiii de obicei fac ce fac si intra in apa. Tentatia e prea mare 😁.

Cred ca ar fi mai bine sa luati doua masini mai mici decat una mai mare, atat ca pret cat si ca flexibilitate, poate vreti sa va mai si separati din cand in cand.

#798
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postshadow_x3x, on 01 februarie 2022 - 11:13, said:

1. De unde mai e ok de inchiriat masina? Data trecuta eu am luat prin autoeurope, dar vad ca s-a mai scumpit.
Rentalcars (vad ca apare si pe booking, wizz, ryan air, etc) sau discovercars.com ati folosit? Sau aveti alta sugestie?
Vad ca o masina cu 7 locuri e f scumpa si am iesi mai ok cu 2 masini mici.
Dintr-o postare mai veche, de prin 2018. Sper sa fie de ajutor.

Noi am aterizat la Palermo si am apelat la: http://www.noloinrentalcar.com.
e-mail: [email protected]
Tel ./Fax +39 091.6680257
Cell. +39 3295340348 - 3339740138 - 3203453572
Sede: Via Castellana, 155 90135 Palermo
MARCO PASQUA : amministratore
Am completat formularul de pe site. Mi-a trimis oferta pe email chiar administratorul Marco, iar apoi dupa inca o zi m-a sunat.
Vorbeste destul de putin engleza, dar ne-am inteles.
Mi-a luat 200 euro cash ca si garantie, pe care i-am primit inapoi la predarea masinii. Am negociat nu f mult, pentru ca discutia se petrecea cu 5 zile inainte de plecare, deci nu prea aveam timp de negociere.
In rezumat mi-a scazut de la 190 la 180 euro/5 zile, mi-a upgradat de la Fiat Idea la Fiat Punto si mi-a dat bonus clauza ca poate conduce al doilea sofer.
Mi-a cerut copie CI si apoi mi-a dat un voucher. Totul pe email.
M-a asteptat la preluare un angajat al lui(contact telefonic la aterizare in Palermo), chiar la iesirea din terminal. La fel, pe baza de telefon in ziua de intoarcere am stabilit ora de predare. Masina, chiar daca avea doar vreo 30 mii km, era zgariata in mai multe locuri si usoare lovituri. L-am pus sa bifeze pe formular loviturile si a bifat toata masina ca fiind cu zgarieturi. Deci relaxati si ok baietii.
Important e ca am avut full insurance, inclusiv furt, deci zero batai de cap.
Pentru Palermo mai aveam pe lista:
1. Rent Car COMO
www.sicilyhire.com
[email protected]
2. http://www.siciliarentacar.it/en
3. CarMotion Autonoleggio Ellegi SRL
mail: [email protected]
Web: www.carmotion.it

#799
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View Postshadow_x3x, on 01 februarie 2022 - 11:13, said:


De unde mai e ok de inchiriat masina? Data trecuta eu am luat prin autoeurope, dar vad ca s-a mai scumpit.


S-a scumpit chiar bine de tot. Am avut o masina inchiriata pentru 2020, 10 zile 220E, full insurance (din pacate pandemia m-a blocat), acum e de 3 ori mai scump.

#800
georgianabudur

georgianabudur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 05.05.2008
Buna!
As dori o recomandare pentru o firma de inchiriat masina din aeroportul Catania, care sa fie fara garantie , sau daca e sa nu fie foarte mare .Multumesc anticipat!

#801
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Daca nu platesti asigurare, depozitul e mare, peste tot...

Reducere 15% la Noleggiare cu cod GIPSYRENT22
Asta e buna daca puteti rezerva pana Duminica.
Eu am luat de la ei la Palermo si tot de la ei iau si pentru Milano. Apropo, ramaneti aproape pentru review, cinci zile in zona lacului Garda...

LE, eu am luat Ford Focus, 100€ pentru cinci zile, insa mai am de platit asigurare, vreo 30€/zi...

#802
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009
M-am intors din Sicilia. Ca si acum 5 ani, am mers pe ambele coaste, est si vest, cu vizite in Catania-Taormina-Siracusa-Noto si Palermo-Cefalu-Monreale.
Vremea ok, tocmai buna de plimbare, 18-22 grade, cu ceva vant in Catania. Am avut masina inchiriata toate cele 5 zile, la un pret decent: 220 euro, full casco, cu deposit cash de 200 euro care se returneaza pe card in cateva zile. Motorina 1,75-1,80 euro/l. Se circula haotic in continuare, cu clasicii scuteristi care se baga la centima, insa eram deja obisnuit, asa ca nici o problema la acest capitol.
Mancarea, conform asteptarilor, exceptionala. Am targetat si nimerit 2 restaurante nu departe de centru, dar cu clienti preponderent italieni. Preturi absolut decente.
La foarte putine obiective se cere masca FPP 2(ca si in avion), in rest merge si masca clasica.
Cazarile foarte bune la pret decent. Pentru cine intereseaza pot da amanunte in privat.
Nu insist pe obiective, dar daca sunt intrebari punctuale, va stau la dispozitie.

#803
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Luni plecam in Sicilia in partea de Vest (Castellammare del Golfo). Avem in plan Palermo, Cefalu, poate Selinunte. (astea le-am ratat data trecuta). Si eventual sa revedem Marsala, Trapani-Erice.
Vom avea masina inchiriata pe toata perioada.

Unde se poate parca ok in Palermo si Cefalu? Sunt zone ZTL in centru nu?

Si o recomandare de restaurante in Palermo si Cefalu.

Mersi.

#804
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

Vizualizare mesajshadow_x3x, pe 28 aprilie 2022 - 09:25, a scris:

Luni plecam in Sicilia in partea de Vest (Castellammare del Golfo). Avem in plan Palermo, Cefalu, poate Selinunte. (astea le-am ratat data trecuta). Si eventual sa revedem Marsala, Trapani-Erice.
Vom avea masina inchiriata pe toata perioada.

Unde se poate parca ok in Palermo si Cefalu? Sunt zone ZTL in centru nu?

Si o recomandare de restaurante in Palermo si Cefalu.

Mersi.

Zone ZTL sunt si in Palermo si in Cefalu.

In Cefalu sunt parcari aici , in zona asta. Nu stiu cat costa sau alte lucruri, nu am avut nevoie de asa ceva.

https://www.google.d...454!4d14.017222


La Cefalu se manca ieftin la Il Gabbiano din cate imi amintesc
https://www.google.d...75!4d14.0186167

Dar in general mancarea e excelenta peste tot.

#805
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Mersi. M-am documentat si eu cu parcarile zi ZTL-ul intre timp. Avand in vedere ca este extra sezon cred ca pot parca pe faleza (1 euro/h am vazut pe street view). Iar in Palermo cea mai ok parcare la limita ZTL ar fi Parcheggio ORLANDO unde e 10 euro toata ziua.

Edited by shadow_x3x, 29 April 2022 - 12:53.


#806
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postshadow_x3x, on 28 aprilie 2022 - 09:25, said:

Luni plecam in Sicilia in partea de Vest .......
Eh, cum a fost?

#807
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Dupa cateva incercari anulate de pandemie sau de pretul mare al masinilor de inchiriat, anul asta am sa ajung in Sicilia.
Mi-am structurat vacanta de 12 zile in 2 parti, 7 nopti partea de est si 5 nopti Palermo.
In Palermo am gasit cazare, problema este cea din est.
Avand in vedere obiectivele din program (Etna, Taormina, Siracuza, Noto - Lido di Noto, Fontane Bianche, Ragusa, Lido di Catania) ma gandeam sa aleg cazare in Catania
pentru o deplasare cat mai rapida. Acum, cautand cazare in Catania si mergand cu GoogleView, observ ca orasul pare destul de neatractiv, vechi, neingrijit si cam murdar (cel putin la prima vedere).
Ce parere aveti, merita sa aleg cazare 7 zile in Catania sau aveti vreo alta sugestie.
Multumesc.

#808
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Pai in ce perioada te vei duce? ca nu ai precizat/
Si vei inchiria masina? Daca da, atunci Palermo si Catania sunt ultimele optiuni de cazare pe care le-as lua in considerare, avand in vedere traficul si cat timp consumi sa iesi din oras + nervii aferenti. Sunt zone mult mai ok in jurul acestor orase.

Edited by shadow_x3x, 25 January 2023 - 09:08.


#809
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

Vizualizare mesajjudas, pe 25 ianuarie 2023 - 08:46, a scris:

Ce parere aveti, merita sa aleg cazare 7 zile in Catania sau aveti vreo alta sugestie.
Multumesc.
Eu acum 6 ani am luat cazare in Giardin Naxos, neatractiv dar avand masina inchiriata a fost o baza foarte buna pentru vizitat sudul. In nord am avut cazare in San Vito Lo Capo, foarte multumit de ambele locatii.
Mentionez ca am avut cazare 7 zile in fiecare locatie

Edited by cata, 25 January 2023 - 09:46.


#810
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Perioada 27.06 - 09.07, pentru zona de est a insulei perioada este 27.06 - 04.07. Masina inchiriata toata perioada, ridicare din aeroport Palermo, plecare in partea de est, cazare 7 zile, intoarcere Palermo, cazare 5 zile, predare masina aeroport Palermo. Cazarea din Palermo este in zona de coasta deci masina va fi parcata in zona aia (nervi mai putini la deplasare).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate