Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Madrid

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1017 replies to this topic

#73
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006
Imi poate confirma cineva daca terminalul T4S ( Madrid Barajas International Airport ), este conectat la linia 8 de metrou din Madrid ?
Eu asa vad pe site-ul metroului din Madrid. Doar ca pe site-ul aeroportului nu prea este clar daca ajunge linia 8 pana la T4 - cel mai nou terminal.

http://prs.metromadr...ull.asp?lang=en

Vad ca primul metrou pleca dupa 6 a.m. si mi se recomanda o durata de aprox. 45 min ( de ex. din Plaza de Espana pana la T4 ).
Ma intereseaza daca pot prinde un avion care pleaca la 8:30 a.m.

#74
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 metalactual, on 16th November 2009, 22:15, said:

Imi poate confirma cineva daca terminalul T4S ( Madrid Barajas International Airport ), este conectat la linia 8 de metrou din Madrid ?
Eu asa vad pe site-ul metroului din Madrid. Doar ca pe site-ul aeroportului nu prea este clar daca ajunge linia 8 pana la T4 - cel mai nou terminal.

http://prs.metromadr...ull.asp?lang=en

Vad ca primul metrou pleca dupa 6 a.m. si mi se recomanda o durata de aprox. 45 min ( de ex. din Plaza de Espana pana la T4 ).
Ma intereseaza daca pot prinde un avion care pleaca la 8:30 a.m.
Pai cand aterizezi la Madrid, intreaba la metro, in mod sigur te vor lamuri cei de la informatii. Teoretic, da, poti prinde avionul, dar cel mai sigur sa-i intrebi pe cei de la info

#75
danita

danita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 29.01.2005

 Imperator, on 16th November 2009, 22:39, said:

Pai cand aterizezi la Madrid, intreaba la metro, in mod sigur te vor lamuri cei de la informatii. Teoretic, da, poti prinde avionul, dar cel mai sigur sa-i intrebi pe cei de la info


salut
eu nu am calatorit cu metroul de la barajas dar iti pot spune ca am venit de pe gran via la ora 5:00 cu taxiul pana la barajas ,  a costat vreo 25 euro . taxiuri gasesti pe strada....... nu e o problema !

D

#76
tudor_X

tudor_X

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.04.2007
am si eu o problema asemanatoare doar ca eu plec spre madrid devreme... din bucuresti, de pe otopeni. pe la 4:30-5:00 ar trebui sa fiu la aeroport. exista la ora aia alt mijloc de a ajunge la aeroport (de la autogara militari) in afara de taxi sau...picioare?

#77
nisipisi

nisipisi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.12.2007

 metalactual, on 16th November 2009, 22:15, said:

Imi poate confirma cineva daca terminalul T4S ( Madrid Barajas International Airport ), este conectat la linia 8 de metrou din Madrid ?
Eu asa vad pe site-ul metroului din Madrid. Doar ca pe site-ul aeroportului nu prea este clar daca ajunge linia 8 pana la T4 - cel mai nou terminal.

http://prs.metromadr...ull.asp?lang=en

Vad ca primul metrou pleca dupa 6 a.m. si mi se recomanda o durata de aprox. 45 min ( de ex. din Plaza de Espana pana la T4 ).
Ma intereseaza daca pot prinde un avion care pleaca la 8:30 a.m.
Buna!

Ne-am intors ieri din Madrid si am plecat de la terminalul cel nou (T4) unde am ajuns cu metroul (linia 8).
Din momentul in care cobori din metrou ajungi cam in 15 minute la poarta S (te iei dupa semnale; dupa ce faci check in-ul trebuie sa urci cateva scari rulante si sa iei un trenulet care te duce la poarta S).

Metroul circula des; noi am facut 40 min schimband 3 magistrale.

#78
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006

 nisipisi, on 18th November 2009, 01:20, said:

Ne-am intors ieri din Madrid si am plecat de la terminalul cel nou (T4)

Cu Tarom-ul ?

Thx pt. infos - tuturor !!

#79
nisipisi

nisipisi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.12.2007

 metalactual, on 18th November 2009, 07:50, said:

Cu Tarom-ul ?

Thx pt. infos - tuturor !!

Da, am zburat cu Tarom si totul a fost OK!

#80
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

 metalactual, on 16th November 2009, 22:15, said:

...

Vad ca primul metrou pleca dupa 6 a.m. si mi se recomanda o durata de aprox. 45 min ( de ex. din Plaza de Espana pana la T4 ).
Ma intereseaza daca pot prinde un avion care pleaca la 8:30 a.m.

Eu cred ca veti putea prinde acel avion. Va trimit si alte date care s-ar putea sa va fie de folos:

"You can check in for all flights on the second floor of Terminal 4. Aircraft boarding takes place either from the main Terminal 4 building, or from the adjacent T4S building. An automated shuttle train runs between the two. The gates of zones H, J and K can be found on Terminal 4's first floor, while the gates for zones M, R, S and U are to be found in T4S. Both of Terminal 4's buildings share the baggage claim carousels numbers 10 and 11 on the ground floor of the main Terminal 4 building."

"Madrid's Barajas Airport has Metro stations in Terminal T2 and the newer Terminal T4. Trains leave every 5 minutes from 6.00am to 2.00am. Line 8 goes straight to the newly reformed Nuevos Ministerios Metro station in the centre of Madrid, with a journey time of just 12 minutes. On your return it is even possible to check-in at this Metro station for some flights between the hours of 6.30am and 10.30pm. Please check with the airline first, because not all flights are available (e.g. there is no check-in for the Madrid-Barcelona shuttle flight, and many foreign airlines have no presence here yet). You can check in your luggage up to 24 hours (20 hours for some companies) maximum and 2 hours minimum before the flight but again, please check with the relevant airline because certain goods have to be checked in at the airport itself (live animals, dangerous goods, etc.)."

#81
bubulina2007

bubulina2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2008
Si noi am vrea sa mergem la Madrid in perioada 29.03-04.04.2010. Am vazut pe site-ul celor de la EasyJet (care zboara de pe Otopeni) ca biletul dus intors pentru doua persoane este 156 EUR.
Am gasit ca loc de cazare http://www.madridboo...kout=2010-04-04 . Este un hotel nou de 4* (nu in centru) care costa pentru 6 nopti 280 EUR.
Metroul de la hotel pana in centru face cam 30 de minute (trebuie schimbata de doua ori magistrala).
Acum, ca am citit si comentariile voastre, o sa vrem sa petrecem si noi o zi in Toledo, mai ales ca sunt fascinat de sabii, cavaleri, castele (inca nu am ajuns in Malta pana acum, dar este pe lista noastra).
O sa cumpar si eu ghidul de la DK referitor la Madrid si probabil o sa mai gasim si acolo ceva informatii utile. Vreau sa va intreb insa ceva, zborul de intoarcere decoleaza de pe Barajas la 7.05. Metroul circula de la 6 deci nu cred ca ajungem la timp. Exista autobuze care circula noaptea sau va trebui sa luam taxiul? Am vazut pe pagina hotelului ca se afla la 10 minute de aeroport, deci nu ar trebui sa fie foarte scump.

#82
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

 bubulina2007, on 19th November 2009, 11:18, said:

Si noi am vrea sa mergem la Madrid in perioada 29.03-04.04.2010. Am vazut pe site-ul celor de la EasyJet (care zboara de pe Otopeni) ca biletul dus intors pentru doua persoane este 156 EUR.
Am gasit ca loc de cazare http://www.madridboo...kout=2010-04-04 . Este un hotel nou de 4* (nu in centru) care costa pentru 6 nopti 280 EUR.
Metroul de la hotel pana in centru face cam 30 de minute (trebuie schimbata de doua ori magistrala).
Acum, ca am citit si comentariile voastre, o sa vrem sa petrecem si noi o zi in Toledo, mai ales ca sunt fascinat de sabii, cavaleri, castele (inca nu am ajuns in Malta pana acum, dar este pe lista noastra).
O sa cumpar si eu ghidul de la DK referitor la Madrid si probabil o sa mai gasim si acolo ceva informatii utile. Vreau sa va intreb insa ceva, zborul de intoarcere decoleaza de pe Barajas la 7.05. Metroul circula de la 6 deci nu cred ca ajungem la timp. Exista autobuze care circula noaptea sau va trebui sa luam taxiul? Am vazut pe pagina hotelului ca se afla la 10 minute de aeroport, deci nu ar trebui sa fie foarte scump.

O intrebare asemanatoare a fost pe Totul despre Spania in 11.10.2009. Nu stiu in ce masura a fost util raspunsul meu, dar cred ca este bine sa-l cititi si dumneavoastra:

http://forum.softped...t...t&p=7175400

#83
bubulina2007

bubulina2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2008
o_dor multumesc frumos pentru raspunsul promt! Ma uitasem si eu pe site-ul transportului in comun din capitala Spaniei si am vazut ca exista curse nocturne. Sper sa fie in apropierea hotelului in care o sa stam si o statie a unui autobuz care sa circule la acea ora. Daca nu, va trebui sa pastram ceva banuti si pentru taxi (asta sa fie cel mai mare necaz al excursiei la Madrid :) ).

Din toate orasele vizitate pana acum (nu multe din pacate) cel mai aproape de sufletul nostru este Viena, insa din ce am citit din comentariile de mai sus se pare ca si Madridul (inclusiv Toledo) va ocupa un loc de cinste!

Edited by bubulina2007, 19 November 2009 - 12:06.


#84
bubulina2007

bubulina2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2008
As vrea sa va mai intreb ceva: A fost cineva la corida? Am citit in ghidul Madrid ca se tin incepand cu mijlocul lui martie in fiecare duminica.
Noi am avea avion duminica dimineata dar daca merita am pleca luni dimineata.
Si stiti un club in care se poate urmari un spectacol de flamenco?

Multumesc frumos!

#85
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

 bubulina2007, on 20th November 2009, 09:35, said:

. . .
Si stiti un club in care se poate urmari un spectacol de flamenco?
. . .

Ei se lauda ca ar fi cea mai buna varianta pentru Madrid: http://www.gomadrid....la-moreria.html

#86
Tikkanu

Tikkanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.06.2007
Salutare tuturor.

M-am decis sa va impartasesc cate ceva din experienta mea madrilena de la sfarsitul lui Octombrie, anul acesta. Voi omite detaliile gen “ce frumos a fost acolo” sau “ce multa lume a fost aici”, informatii ce pot fi gasite in posturile anterioare, si ma voi limita la informatiile noi.

TRANSPORT MADRID


Astfel, am aterizat pe Barajas la 02:00AM. Avand in vedere ca metroul circula pana la 01:30 si EMT-ul (transportul urban de suprafata) pana la 02:00, a trebuit sa improvizam.
Barajas este de fapt o zona ce face parte din aglomeratia urbana Madrid, si este acoperita de transportul de suprafata. La ora aceea nu ne mai putea ajuta decat o linie nocturna. Prin Barajas trece N4 (Plaza de Cibeles – Barajas), iar o calatorie pana in Madrid a costat 1Euro/persoana. Atentie totusi: trebuie sa parcurgeti o bucata buna de la aeroport la statia de autobuz. Noi am avut noroc cu un grup de insotitori de bord ce ne-au “luat” cu autobuzul angajatilor (P5) de la terminalul 3. Drumul in sine nu e lung dar e foarte intortocheat, nemarcat si prost iluminat.
Transportul in Madrid este foarte bine pus la punct. Chiar daca sunt obisnuit sa ma folosesc de abonamente (de regula pentru turisti), am descoperit ca in Madrid te poti descurca bine si cu cartela de 10 calatorii. Va descriu mai jos tarifele:

Zona A (Madrid urban)
Abonamente nominale:
O zi=5.20
Doua zile=8.80
Trei zile=11.60
Cinci zile=17.60
Sapte zile=23.60

Cartela de 10 calatorii=7.40

Zona T (Madrid urban, suburban, aglomerare)
Abonamente nominale:
O zi=10.40
Doua zile=17.60
Trei zile=23.20
Cinci zile=35.20
Sapte zile=47.20

Preturile sunt in Euro (evident).
Si aici atentie: spre deosebire de sistemul din Barcelona unde daca validai cartela de calatorie, te puteai misca intre mijloace de transport timp de 1h sau 1h30m (nu mai tin minte exact) fara sa te taxeze din nou, in Madrid este acelasi sistem ca la noi. Te urci, validezi, cobori, te urci, validezi, etc. Sfatul meu este sa va planificati zilele de alergat si shopping si in functie de aspectul acesta.

Va mai puteti folosi de simpaticul Madrid Vision, autobuzul turistic. Acelasi sistem hop-on hop-off ca in alte orase mari din Europa. Opereaza pe doua linii: Madrid Istoric - partea de centru a orasului, si Madrid Modern - din centru (Plaza de la Cibelles, pana in nord la stadionul Santiago Bernabeu). Pretul pentru 2 zile este de 21 euro pentru adulti. Din pacate am observat ca nu este acelasi comentariu in toate autobuzele acestei linii. Va sugerez sa il faceti de 2-3 ori schimband autobuzele, ca sa prindeti tot.
Tot la capitolul transport, pentru cei care sunt mai norocosi si zboara ziua, puteti ajunge la aeroport in urmatoarele moduri:
- autobuzul 200 are capatul la statia Avenida de America (atentie, este in subteran) si opreste pe rand la terminalele T3, T2 si T1. Pentru T4 puteti lua autobuzul 201 de la aceeasi statie.
- Metroul #8 (Nuevos Ministerios – Aeropuerto T4) are a 4-a statie comuna pentru terminalele 1,2 si 3, iar a 5-a este T4.

Traficul este destul de aglomerat pentru o masina, asa ca nu sunt adeptul acestui sistem. Mai ales in perioada asta cand o mare parte din arterele principale sunt santier.

DE VAZUT IN MADRID

Deoarece nu am vazut sa fie mentionat in celelalte posturi, vreau sa adaug Templul lui Debod. Situat pe o colina in vecinatatea palatului regal, constructia nu impresioneaza foarte tare. Amplasarea este insa de zile mari. Intamplarea a facut sa prind un apus de soare superb de pe acea colina de pe care ai o vedere panoramica asupra unei parti intinse de Madrid. Voi adauga o poza pentru exemplificare.
Intre palatul regal si Puerta del Sol, pe o straduta laturalnica, se afla o draguta piata acoperita, contruita din metal si sticla, plina cu de toate. Va recomand sa o vizitati pentru cel putin pitorescul ei. Noi am prins exact perioada dinainte de sarbatoarea Todos los Santos si atmosfera era si mai calda.

SHOPPING


Pentru amatorii de shopping, exista bineinteles Gran Via, zona Puerta del Sol (pe stradutele adiacente gasiti cateva presupuse outlet-uri) si un mare centru comercial la periferia orasului pe numele sau Plenilunio. Ne-am chinuit destul de mult sa ajungem acolo. Ca sa evitati experienta noastra, luati autobuzul 77 ce opreste in spatele unui MediaMarkt imens, construit spate in spate cu Plenilunio.
Pentru a evita “scurgerea pe vitrina” sau “unghia in gat” (citat dintr-un post anterior), va recomand cu mare caldura un destul de mare outlet village din afara Madridului: Las Rozas. Merita!
Ca sa ajungeti acolo, mergeti la statia de metrou Moncloa (linia 3 sau 6) si luati autobuzul 625 (tot din subteran). Biletele se pot lua si de la sofer (ca la toate liniile de transport de suprafata) si costa 2.05euro/persoana. Drumul dureaza aprox 30 minute. Statia se afla exact la intrarea in orasel. Cu 500 metri inainte veti trece pe sub un pod cu un panou publicitar pe piciorul drept de sustinere, ce face reclama la acest orasel. Nu aveti cum sa il ratati, mai ales ca 2/3 din autobuz coboara acolo.
Statia de intoarcere este peste drum de unde ati coborat.

TOLEDO

Pentru Toledo aveti de luat trenul de mare viteza (AVE) de la Atocha (Metrou #1). Statia de metrou corecta se numeste Atocha Renfe. Mai exista o statie destul de apropiata numita simplu Atocha, dar aceea nu are nici o legatura cu gara.
Biletele le puteti lua de la casa de bilete pentru liniile AVE (Alta VElocidad) de langa gradina exotica. Este diferita fata de liniile AVA, asa ca sa nu le incurcati. Inainte de incaperea cu gradina, gasiti biroul de informatii pentru turisti (doar pentru Madrid). Programul nu imi este cunoscut deoarece nu am avut nevoie de serviciile lor.
Pretul pentru o cursa dus/intors este de 15.10 euro/persoana. Cereti la casa bilete pentru dus/intors (Ida Y Vuelta), si in cazul in care nu sunteti hotarati la ce ora va intoarceti, mentionati acest lucru d-rei de la casa si va va da bilete doar pentru dus (9.45euro/persoana), iar pe bilete va fi mentionat acest “Ida Y Vuelta” in stanga-jos. La intoarcere, prezentati la gara Toledo biletele acestea si va vor da biletele de intoarcere la pretul de 5.65euro/persoana. Daca nu le dati biletele “dus” cu specificatia amintita, va vor taxa tot 9.45euro/persoana.
O mentiune: atat la Atocha cat si la Toledo se face screening ca la aeroport. Va sugerez sa nu aveti nimic taios la plecarea din Atocha, iar la plecarea din Toledo sa va asigurati ca ati impachetat corespunzator securea…pentru a evita neplacerile.

TRANSPORT TOLEDO

De la gara puteti opta pentru un autobuz turistic cu comentariu doar in spaniola (!), o cursa cu liniile locale pana in oras, de la statia de autobuz de langa gara (cum iesi din gara, dreapta, 100m), sau poti sa o iei pe jos (cel mai bine). Nu pot sa nu spun si eu ca Toledo e genial. Merita sa-i aloci 2 zile lejer, dar poate fi facut si in o zi, daca ai o harta in fata, un plan in minte si picioare odihnite. Ca geografie este un fel de Sighisoara: urcusuri, coborasuri, stradute stramte si in panta. Nu am vazut nici o masina zgariata, dar am vazut un tip cum a parcat masina lunga intr-un garaj aflat in lateralul unei cladiri, intrand in viteza de pe o strada in panta foarte ingusta, fara sa clipeasca. La sabiile, martipanul si pieile de Toledo putem lejer sa adaugam soferii.
Din piata Zocodover puteti lua o harta format A3 de la oficiul de turism. Tot de acolo pleaca un trenulet numit Zocotren ce face turul orasului. Nu recomand. Pe langa faptul ca e un tractor ce trage vagonete descoperite, asemanator cu cel din Mamaia, se pierde mult din farmecul unui oras ce trebuie calcat in picioare si strabatut cu inima ca sa-i poti intelege sufletul.

DIVERSE

Daca va este folositor, puteti lasa bagajele de cala la aeroportul Barajas pentru 3.85euro/dulap/zi. Cladirea se afla vizavi de statia de autobuz 200 de la terminalul 1 (cum te uiti la parcare, cu aeroportul in spate, cladirea este peste drum in dreapta. Trebuie sa traversezi un colt de parcare pana acolo).
Harti de metrou se pot lua de la orice statie de metrou, harti pentru transportul de suprafata puteti lua ori de la punctul de informare turistica de la Atocha, ori de la intrarea pe peronul de metrou de la aceeasi statie. Incercati la ghereta de langa aparatele de taxat. Eu acolo am avut un noroc nesperat la o harta completa.
Am avut o experienta foarte neplacuta chiar cu site-ul EMT-ului (www.ctm-madrid.es) care ofera un generator de trasee destul de profi la prima vedere, dar care nu pare actualizat: lipsesc informatii despre statii intermediare, unele rute de autobuz sunt modificate si nici nu se specifica distantele de mers pe jos, care de cele mai multe ori sunt considerabile.

#87
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
pt tranport in toledo,sa mergi in centru istoric,mai bine faceti  miscare,este mai frumos asa.

#88
mothy

mothy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.01.2007
Nimic nu se compara cu viata de noapte din centrul Madrid-ului ... Este cel mai tare oras din punct de vedere al distractiei (indiferent de momentul zilei sau al saptamanii) , in Sol distractia este permanenta. :coolspeak:

Si inca ceva , in Madrid exista cea mai mare gradina zoologica vazuta de mine pana acum (am vazut un super show la delfinariul din incinta) , trebuie alocata o zi intreaga pentru vizitare. :thumbup:

Attached Files



#89
bubulina2007

bubulina2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2008
As vrea sa ii intreb pe cei care au mai fost la Madrid cam cat costa un mic dejun sau mancarea pentru un mic dejun (la Viena am luat camera fara md si mergeam la Billa si cumparam mancare).
La hotel ar trebui sa mai dam inca 130 EUR/6 zile/doua persoane, deci cam 10 eur de persoana. Camera fara mic dejun este 280,50 EUR, iar cu mic dejun 413 EUR.

Edited by bubulina2007, 04 December 2009 - 16:22.


#90
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006
Poti gasi, in orice mare oras european, preturi similare cu cele de la Billa din Viena - asa incat, daca nu va deranjeaza, cu 10 eur "serviti" amandoi MD.  Trebuie doar sa ochiesti un market, cat mai pe langa hotel.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate