Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Madrid

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1017 replies to this topic

#1009
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Daca aveti 4 zile pline, recomand o zi la Toledo, noi pe la 17.00 am fost inapoi la Madrid, cu timp destul petrecut in catedrala si prin oras, deci va ramane seara la Madrid. Merita si se ajunge usor.
Intrati si la muzeul Ceralbo, pe langa Plaza de Espana.

#1010
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 21.01.2013
Pentru Toledo ce varianta de transport recomandati din Madrid? Am vazut tren...35 minute,11 euro pe sens. Este altceva mai ok?

#1011
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Ai doua variante publice: tren (mai rapid) sau bus (mai lent).
Vezi care te coafeaza mai bine, fct de orar, pret si de zona unde stai in Madrid (gara vs autogara).
Noi am folosit bus-ul.

https://www.tripsavv...-madrid-1644542

Edited by metalactual, 07 February 2024 - 18:15.


#1012
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Iar noi, trenul, stateam aproape de gara Atocha. Avantaj: e mai rapid. Dezavantaj: mai scump. Biletele le-am luat online, am facut jumatate de ora in conditii civilizate.

#1013
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 21.01.2013

 blackiesasha, pe 07 februarie 2024 - 17:37, a scris:

Pentru Toledo ce varianta de transport recomandati din Madrid? Am vazut tren...35 minute,11 euro pe sens. Este altceva mai ok?

M-am intors de cateva zile de la Madrid...pana la urma am testat ambele variante de mers la Toledo...dus cu trenul si intors cu bus-ul. Parca as recomanda bus-ul...pret la jumatate fata de tren pentru 10-15 minute in plus.Statia de autobuz este conectata cu o statie de metrou deci are acces superusor din orice directie vii. Cine vrea alte detalii proaspete ii stau la dispozitie.

#1014
xeni

xeni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 29.01.2006
Cat costa biletul cu autobuzul? Ce obiective v-au placut cel mai mult?

#1015
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 21.01.2013
6 euro.

Orasul in sine mi-a placut. Catedrala?...nu stiu ce sa zic fiindca n-am vazut mai nimic din cauza ca turistii erau lasati doar intr-un perimetru inchis cu garduri metalice de 10x10m aprox, imediat dupa intrare. N-am inteles de ce. Mi s-a parut un pic de batjocura asa fata de turisti, mai bine puneau o taxa.

Edited by blackiesasha, 06 March 2024 - 19:00.


#1016
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
La catedrala se plateste o taxa daca intri la muzeu si sus, pe terasa. Initial nu am vrut sa intru, apoi insa nu am regretat, muzeul mi s-a parut interesant.
Recomand si casa muzeu Ceralbo, noua ne-a placut mult prin bogatia decoratiunilor, este in zona Plaza Espana. Merita vizitate si Palatul Regal si Muzeul Prado, intrarea este libera la ambele dupa-amiaza, dupa anumite ore.
Blackiesasha, probabil ati prins voi vreun eveniment, ceva, nu-mi amintesc sa fi stat asa ingraditi.

Edited by kerkyra, 07 March 2024 - 09:12.


#1017
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 21.01.2013
Eu ma refeream la catedrala din Toledo. Tu cred ca zici de Almudena. Scuze ca nu am specificat, dar mi s-a parut ca despre Toledo cere pareri colegul de mai sus.

Edited by blackiesasha, 07 March 2024 - 10:27.


#1018
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Da, asa este, vorbeam de catedrale diferite, topicul fiind Madrid, am presupus ca despre oras intreaba. Totusi, noi am stat cam 2 ore in catedrala din Toledo, nu ne-a ingradit nimeni cu nimic, am si platit taxa de intrare si am primit si audioghid. Deci, ramane valabila concluzia ca poate ati prins vreun eveniment si nu se vizita, de aceea nici nu ati platit. Oricum, este o catedrala impozanta si impresionanta, merita din plin vizitata, este chiar obiectivul principal din Toledo.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate