Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Madrid

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1017 replies to this topic

#37
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009

 adrianatoma, on 1st November 2009, 20:07, said:

n-am prins Paste la madrid, dar am prins in Barcelona si Alicante. si ca fapt divers, si in Lisabona :P
ce anume te-ar interesa?
  A L I C A N T E   vreme ,  preturi  orice  sfat  eventual  cu  pm  daca  e  prea  off  iti  multumesc  enorm.

#38
mr-bek

mr-bek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 03.10.2008

 roth, on 1st November 2009, 12:27, said:

paste  la  madrid???  a  fost  cineva?  daca  da  povesteste  putin.

am prins eu anul acesta Pastele la Madrid, ma refer aici la Pastele Catolic.
E foarte interesant exact pana in seara Invierii: sunt foarte multe procesiuni prin oras, preotii sunt imbracati foarte ciudat, sunt scoase tot felul de baldachine si cruci grele, pe care le cara in spate cei care vor probabil sa se caiasca pentru pacatele savarsite, au loc defilari in costume vechi traditionale si tot asa...
Noaptea Invierii este insa dezamagitoare: biserici aproape goale, in schimb o multime de oameni prin centrul orasului si pub-uri pline ochi.

#39
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
cam asa ceva si in Barcelona. in seara Invierii eram o mana de rataciti in biserica...
In Alicante, fiind mai mic lumea chiar merge la biserica, iar procesiunile sunt superbe, merita vazute.

Spania e o tara foarte religioasa, au o gramada de traditii si de obiceiuri religioase care de care mai ciudatele :P dar nu-s fani biserica. de-asta nici nu ma mira ca nici in madrid nici in barcelona nu se intampla mare lucru in seara Invierii.
oricum, e interesant fenomenul, macar ca fapt divers

offtopic: In lisabona era meci in seara de Inviere. nici nu stiau ca e Pastele, se uitau crucis cand la 10 noaptea cautam o biserica :lol:

#40
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 adrianatoma, on 2nd November 2009, 20:41, said:

cam asa ceva si in Barcelona. in seara Invierii eram o mana de rataciti in biserica...
In Alicante, fiind mai mic lumea chiar merge la biserica, iar procesiunile sunt superbe, merita vazute.

Spania e o tara foarte religioasa, au o gramada de traditii si de obiceiuri religioase care de care mai ciudatele :P dar nu-s fani biserica. de-asta nici nu ma mira ca nici in madrid nici in barcelona nu se intampla mare lucru in seara Invierii.
oricum, e interesant fenomenul, macar ca fapt divers

offtopic: In lisabona era meci in seara de Inviere. nici nu stiau ca e Pastele, se uitau crucis cand la 10 noaptea cautam o biserica :lol:
Probabil exista si biserici romanesti care vor fi pline... Acum multi ani cand erau inca putini romani, am prins un Paste Ortodox la Roma la o biserica romaneasca. Acum inteleg ca de Paste, mii de oameni iau lumina in piata centrala din Alcala de Henares.
Oricum ultimul paste l-am facut in Catedrala Armeana din Teheran :) Si Craciunul in biserica ortodoxa din Thekkady, statul Kerala, India :)

#41
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 Imperator, on 2nd November 2009, 22:08, said:

Probabil exista si biserici romanesti care vor fi pline... Acum multi ani cand erau inca putini romani, am prins un Paste Ortodox la Roma la o biserica romaneasca. Acum inteleg ca de Paste, mii de oameni iau lumina in piata centrala din Alcala de Henares.
Oricum ultimul paste l-am facut in Catedrala Armeana din Teheran :) Si Craciunul in biserica ortodoxa din Thekkady, statul Kerala, India :)

da, de Pastele ortodox e alta poveste....
am facut si Paste ortodox, tot in Alicante. emotii si fiorii ca in seara aceea n-am avut nicicand, desi an de an merg la Inviere. e unic momentul cand esti departe de casa, inconjurat de straini si recunosti obiceiurile cu care ai crescut. si au pastrat intreaga slujba, doar ca am luat Lumina la 10, pentru ortodoxii rusii. acasa la ei era deja miezul noptii. si slujba a fost in rusa, greaca, romana.
si totusi, acum ma facusi sa am dubii :P : oare persoana de mai sus intreaba de cum e la madrid de Pastele ortodox sau catolic? ca eu povesteam de slujbele catolice si de intamplari din timpul Pastelui catolic...

offtopic: vreau si eu sa fac Craciun in india :(

#42
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 adrianatoma, on 2nd November 2009, 22:16, said:

da, de Pastele ortodox e alta poveste....
am facut si Paste ortodox, tot in Alicante. emotii si fiorii ca in seara aceea n-am avut nicicand, desi an de an merg la Inviere. e unic momentul cand esti departe de casa, inconjurat de straini si recunosti obiceiurile cu care ai crescut. si au pastrat intreaga slujba, doar ca am luat Lumina la 10, pentru ortodoxii rusii. acasa la ei era deja miezul noptii. si slujba a fost in rusa, greaca, romana.
si totusi, acum ma facusi sa am dubii :P : oare persoana de mai sus intreaba de cum e la madrid de Pastele ortodox sau catolic? ca eu povesteam de slujbele catolice si de intamplari din timpul Pastelui catolic...

offtopic: vreau si eu sa fac Craciun in india :(
Offtopic - cumpara bilete de avion (cam vreo 300 si ceva de Euro din Istanbul), ia viza de India (ti-o da in aceeasi zi) si GO !

#43
bran67

bran67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.10.2007
MADRID, acum 2 ani

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   377.38K   132 downloads
  • Attached File  2.jpg   472.69K   81 downloads
  • Attached File  3.jpg   339.49K   113 downloads
  • Attached File  4.jpg   309.68K   89 downloads
  • Attached File  5.jpg   367.77K   76 downloads
  • Attached File  6.jpg   394.22K   74 downloads
  • Attached File  7.jpg   456.42K   69 downloads
  • Attached File  8.jpg   333.7K   69 downloads
  • Attached File  9.jpg   367.91K   97 downloads
  • Attached File  10.jpg   427.4K   93 downloads
  • Attached File  11.jpg   455.35K   91 downloads
  • Attached File  12.jpg   334.28K   94 downloads
  • Attached File  13.jpg   355.23K   67 downloads
  • Attached File  14.jpg   397.34K   79 downloads
  • Attached File  15.jpg   454.7K   67 downloads
  • Attached File  16.jpg   330.55K   79 downloads
  • Attached File  17.jpg   285.79K   65 downloads
  • Attached File  18.jpg   335.58K   82 downloads

Edited by bran67, 05 November 2009 - 13:37.


#44
bran67

bran67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.10.2007
A L I C A N T E

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   315.34K   75 downloads
  • Attached File  2.jpg   401.27K   81 downloads
  • Attached File  3.jpg   376.86K   77 downloads
  • Attached File  4.jpg   399.55K   63 downloads
  • Attached File  5.jpg   317.81K   54 downloads
  • Attached File  6.jpg   297.1K   49 downloads


#45
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Bran,la ce hotel ai stat,cu ce v-ati dus,preturi,etc?
Multumesc

#46
bran67

bran67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.10.2007
Am fost intr-un circuit de 16 zile, prin Franta, Italia, Elvetia si punct final _ SPANIA.
Circuitul a fost achizitionat printr-o agentie de turism, deoarece eu merg singura.

Si cateva poze din ARANJUEZ.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   502.52K   55 downloads
  • Attached File  2.jpg   332.28K   46 downloads
  • Attached File  3.jpg   511.72K   43 downloads
  • Attached File  4.jpg   448.18K   46 downloads
  • Attached File  5.jpg   486.39K   34 downloads
  • Attached File  6.jpg   282.97K   42 downloads
  • Attached File  7.jpg   663.24K   44 downloads
  • Attached File  8.jpg   433.31K   41 downloads
  • Attached File  9.jpg   442.73K   37 downloads


#47
carolin

carolin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 07.11.2007
si pentru mine Madridul ramane orasul de suflet in care m-as intoarce oricand, daca as avea timp.
Metroul este foarte bine dezvoltat si chiar nu ai nevoie sa inchiriezi masina.apoi desigur ramane mersul pe jos, care e mai mult decat placut.
Neaparat sa mergeti si la un meci pe santiago b..este impresionant , sau macar sa vizitati muzeul din interior..

#48
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006
Taman ce ne-am intors si noi. Incep cu concluzia si am sa revin maine cu impresii. Deci, un oras complet si viu, cu o atmosfera exceptionala!

#49
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Bine ati revenit, altfel merge o zugraveala de-acum incolo  :D

Daca Venetia ramane orasul pe care l-as vizita de mai multe ori, Madridul ramane orasul in care mi-ar placea sa-mi duc viata.

#50
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

 jumborom, on 8th November 2009, 20:13, said:

Daca Venetia ramane orasul pe care l-as vizita de mai multe ori, Madridul ramane orasul in care mi-ar placea sa-mi duc viata.

Nu e o idee rea, e un oras foarte nemaipomenit. "Not a tourist piece of cake" ca Barcelona, Madrid e un oras mult mai respirabil. Si mie mi-ar placea sa traiesc acolo mai mult timp.

#51
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006

 jumborom, on 8th November 2009, 20:13, said:

Bine ati revenit, altfel merge o zugraveala de-acum incolo  :D
Multam! Pe datorie, poate. :D





Pasul 1 : Hop si noi!



Am "descalecat" pe Barajas pe la 17.30, unde am debutat ratand gura de metrou din incinta aeroportului, cautand-o in alta parte decat se afla, adica afara.
E drept ca mie mi-a mai dat si altceva branci in strada, 'nafara de lipsa de orientare de care sufar cronic (noroc ca-s in grija cui trebuie!), o forta mai mare decat propria-mi vointa, respectiv sevraju'. Sase ore fara tigare ma fac... usor neprietenoasa.

Autobuzul cu numarul 200 ne-a dus, pentru un euro de calatorie, pret de vreo cinci statii, pana in Avenida de America, de unde am luat metroul.
Ah, metroul! Pare sapat mai adanc, distantele dintre statii par mai mici, peroanele cat si vagoanele trenurilor par mai inguste, ceva fiind totusi cat se poate de sigur : circula invers! Nu asteptati sa apara din stanga, vine invariabil din dreapta, cu o singura exceptie observata, cand in statia Nuevos Ministerios, cea din care il iei spre aeroport, a aparut de acolo de unde fusesem invatati ca ar trebui sa o faca.
Acopera tot orasul, liniile se intersecteaza in mai multe puncte, asa ca exista intotdeauna mai multe variante de traseu pe care ti le personalizezi in functie de nevoi. Trebuie sa ai o forma avansata de retard ca sa te ratacesti. N-a fost cazul. :P
Ce mi-a atras atentia a fost existenta in unele statii a ceea ce se numeste BiblioMetro, locul de unde poti sa imprumuti carti. Asta si automatele de prezervative. :D


Hotelul, pe o straduta a librarilor (Los Libreros, ca sa nu existe confuzii), la doi pasi de Gran Via, cum s-ar zice in buricul targului.
Camera mica dar extrem de curata, pat adevarat din ala de te poti ascunde sub el in caz ca te plictisesti si-ti vine vreo idee, mare, confortabil. Mai greu a fost diminetile, cand ne dadeam jos din el in patru labe, pe ritmuri de "Au, au, au, picioarele mele!", da' asta e poveste separata.
Un pat bun intr-o camera curata dintr-o cladire amplasata pe o straduta extrem de linistita, chiar in centru, face toti banii, nu?
Ne-am pupat pentru alegerea inspirata.


Am lasat bagajele si-am iesit sa tragem pe nas aer madrilen, la liber. Prima impresie : astia n-au casa, frate, sunt toti homeless!
Grupuri mari in fata teatrelor si cinematografelor, asteptand sa intre, roiuri-roiuri prin magazinele deschise pana tarziu, baruri, restaurante, carciumi si carciumioare "idem si la fel".

A doua impresie : urasti ideea de shopping? Revizuieste-ti atitudinea, o vei face oricum, e vital! Potop de brand-uri, marfa de calitate, preturi pentru toate buzunarele.
Din pacate, conversia zugraveala - excursie la Madrid, dadea erori cand incercam sa-i bag notiuni suplimentare. Asta e! Pârșu' de padure se lupta pentru supravietuire, ecosistemul are si el belele, incalzirea globala are si ea sigur ceva... "Tara" arde si eu ma pieptan?
Totusi, pe vitrine pot sa ma scurg? Incet si dureros?




Time out, dupa care incerc Pasul doi : arta, cultura, istorie, arhitectura...

Edited by me_and_myself, 09 November 2009 - 08:13.


#52
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Astept si pasul 2, 3, etc.
Ceva Toledo, etc., pe langa Madrid ? Am citit despre aceste locuri si ma gandesc sa le vad neaparat.

#53
danita

danita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 29.01.2005
super madridul , mi-a placut ........

#54
Basti

Basti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 26.06.2008

 metalactual, on 9th November 2009, 08:50, said:

Ceva Toledo, etc., pe langa Madrid ? Am citit despre aceste locuri si ma gandesc sa le vad neaparat.

Toledo e fabulos!
Cateva cuvinte cheie: Inchizitia, vizigoti, turniruri cavaleresti, sabii si armuri, Don Quijote de la Mancha, patrimoniu Unesco, mori de vant, Puente de San Martin, El Greco, influentele crestine, arabice, iudaice si..martipan! :)

Cred ca e cel mai frumos oras pe care l-am vazut pana in momentul de fata..don't miss it!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate