Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Confiscarea masinii la depasirea vitezei legale

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#37
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

 closchkutza, on 7th October 2009, 10:13, said:

Voi astia care va bucurati la gandul ca "nenorocitii" care incalca cu mai mult de 50km/h limita de viteza ar putea ramane fara masina si sunteti de acord cu asta nu va dati seama ca este o MAREEE incalcare a dreptului de proprietate???Si odata aprobata aberatia asta, pot veni si altele??? In plus, ca un exemplu, noaptea, pe DN1, sosea pustie, credeti ca 125km/h reprezinta o viteza la care sigur te faci praf sau faci praf pe cineva??
Cat am fost in germania si pe soselele lor(ma rog, autostrazi) fara limita de viteza, m-am simtit mult mai safe decat pe un drum pustiu din romania. Si cine a fost pe acolo stiu cum merg nemtii, noi cu 150km/h pe GPS mergeam incetisor. Lasati fratilor, sa bage legea asta, sa scada si limita pe DN in localitati la 40-50km/h(ca sa poata traversa in liniste toate mamaile fara pic de creier in cap si sa poata intoarce toti ciobanii prosti fara nici o graba, pe 3 benzi) si sa vedeti cum faceti voi vreo 5 ore pana sinaia, distanta de 150km. Asta este rezolvarea situatiei din trafic, nu construim drumuri, scadem limitele de viteza si confiscam bunurile fraierilor, ca pe vremea lu` ceasca.
1) Stai linistit ca nu-ti incalca nimeni proprietatea daca respecti legea.
2) Da, este o viteza foarte mare. Si 60 e suficient ca sa ucizi sau sa ranesti grav pe cineva.
Ce daca e pustiu? Asta crezi ca iti da dreptul sa rulezi cu cat vrei tu sau poate masina? Te pomeni ca esti vreun Schumacher II... sau smecher, pentru care legile sunt facute doar pentru fraieri.
Nu poti sti niciodata cine iti apare in fata. Iar mult trambitatul DN1, noaptea, nu este chiar intr-atat de bine luminat.

Greseala ta in primul rand este ca vrei sa compari mere cu pere (chiar daca ambele sunt fructe). Ce grad de civilizatie, disciplina, mentalitate si educatie au nemtii (si vesticii in genral) si ce este la noi?

Normal ca te simti safe, atata vreme ca acolo nu sunt carute si nu vine nimeni pe autostrada sa-ti fure balizele, parapetii etc ca sa-ti patrunda toate animele mai mult sau mai putin domestice. Si cu toate astea si acolo ai, undeori restrictii sau atentionari (de animale).

De acord ca noi nu avem drumuri ca lumea, dar, in schimb, legi aiurea.

As mai avea destul de comentat, dar, deocamdata, timpul nu prea imi permite acum.

#38
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

 closchkutza, on 7th October 2009, 10:39, said:

Din ce vad pe aici, nici nu e nevoie de autostrazi in tara asta. La ce bun? Vad ca are priza la public sa faci 10 ore pe 500km, pe nimeni nu manaca talpa...toata lumea e corecta, etc.

Tocmai ca e nevoie dar lipsa lor nu ne da dreptul sa rupem podeaua cu acceleratia... se intampla atatea dezastre incat chiar trebuie facut ceva... dupa cum am spus legi avem dar nu le respecta nimeni... si intreb inca o data, daca limita de viteza in localitate e 50 si tu te grabesti, oare nu e deajuns sa mergi cu 80-90?

#39
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Vor sa mai nasca inca o agentie care sa faca acelasi lucru ca si politia si finantele? Tipic!
Mai bine si-ar rezolva problemele de comunicare intre institutii si ar scoate politistii rutieri mai des in trafic. Ah da, si montarea de radare fixe, automate, in portiunile cu limitare de viteza - tzac-pac, face poza, primesti amenda acasa.

Ah, da - si sa accelereze ritmul construirii de autostrazi.

Edited by shiva, 07 October 2009 - 09:59.


#40
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007

 shiva, on 7th October 2009, 10:58, said:

si ar scoate politistii rutieri mai des in trafic.

...si acei politisti sa cunoasca legea....mai nou umblu cu legea listata prin torpedou. de ma ia unu la rost sa vad si eu despre ce articol e vorba ....

#41
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006

 ady_77, on 7th October 2009, 09:25, said:

La tara de handicapati legi de handicapati!!!! oricum asa ceva nu se poate incalca orice lege si constitutie dar ma rog de la mitici te poti astepta la orice.
  In orice caz sper din tot sufletul ca restul regiunilor romaniei sa se destepte si sa urmeze exemplul tinutului secuiesc in asa fel incat miticii sa ramana in rezervatia lor !!!

Lege e de kkt intr-adevar....dar cati "mitici" exista in guvern si in parlament....?si cati din alte zone?

#42
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,259
  • Înscris: 05.06.2002
eu vin cu intrebarea: unde se duce masina dupa confiscare? la autoritatile locale si dupa aia se valorifica in favoarea bugetului local? ca asa cred ca o sa se intample ca in cazul radarelor fixe. autoritatile locale din satele insirate pe europene sau pe drumuri nationale o sa puna indicatoare de limitare de viteza la 20-30km/h si atunci sa vezi cum se umfla bugetul local, si primarul e reales tura viitoare iar el are bani sa faca toate smenuielile posibile...

#43
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 iulia_400, on 7th October 2009, 11:06, said:

....mai nou umblu cu legea listata prin torpedou
:lol:  supertare

#44
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
da , drumuri mai facem in romania ? Ca in rest ne inghesuim pe aia 1800 de km de autostrada si centura Ploiestului ...pe hartie evident :)

#45
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 colombo2003, on 7th October 2009, 10:53, said:

1) Stai linistit ca nu-ti incalca nimeni proprietatea daca respecti legea.

2) Nu poti sti niciodata cine iti apare in fata. Iar mult trambitatul DN1, noaptea, nu este chiar intr-atat de bine luminat.
1. ba da, ptca e o lege aberanta. Daca mergi cu 180 pe autostrada gata, ai omorat pe cineva? E prea "din scurt"... daca depasesti cu 100 da, devine un fapt mai grav, dar asa? cu 50? e prea mica marja...

2.mers pe dn1 (brr...A1 am vrut sa zic...) noaptea cu cca 110...aparut caine in fata masinii traversand in fuga, observat din timp, franat si evitat la milimetru... a scapat desi era si in stanga si dreapta cate o masina (eu eram pe mijloc)... orice e posibil, mai ales in ro...

Edited by xtremdriving, 07 October 2009 - 10:30.


#46
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,434
  • Înscris: 08.12.2006

 colombo2003, on 7th October 2009, 10:53, said:

1) Stai linistit ca nu-ti incalca nimeni proprietatea daca respecti legea.
2) Da, este o viteza foarte mare. Si 60 e suficient ca sa ucizi sau sa ranesti grav pe cineva.
Ce daca e pustiu? Asta crezi ca iti da dreptul sa rulezi cu cat vrei tu sau poate masina? Te pomeni ca esti vreun Schumacher II... sau smecher, pentru care legile sunt facute doar pentru fraieri.
Nu poti sti niciodata cine iti apare in fata. Iar mult trambitatul DN1, noaptea, nu este chiar intr-atat de bine luminat.

Greseala ta in primul rand este ca vrei sa compari mere cu pere (chiar daca ambele sunt fructe). Ce grad de civilizatie, disciplina, mentalitate si educatie au nemtii (si vesticii in genral) si ce este la noi?

Normal ca te simti safe, atata vreme ca acolo nu sunt carute si nu vine nimeni pe autostrada sa-ti fure balizele, parapetii etc ca sa-ti patrunda toate animele mai mult sau mai putin domestice. Si cu toate astea si acolo ai, undeori restrictii sau atentionari (de animale).

De acord ca noi nu avem drumuri ca lumea, dar, in schimb, legi aiurea.

As mai avea destul de comentat, dar, deocamdata, timpul nu prea imi permite acum.
1. Nu are nimeni voie sa-ti incalce proprietatea(recte sa iti confiste ceva)! Cat despre carutasii aia de care va legati, exista cumva un act ce atesta proprietatea lor asupra carutei respective? Sunt de acord cu amenzi mari, cu tribunale, etc, insa nu sa-ti confiste cineva un bun ce-ti apartine, dobandit prin cai legale. Chestia asta este o dobitocenie si numai cine nu realizeaza unde poate duce un asemenea precedent poate fi de acord cu asa ceva.
2. Poti omora pe cineva si la 10km/h. Eu zic sa mergem toti cu 1km/h, asa lumea ar fi mai safe!
Nu viteza omoara oameni ci oamenii omoara oameni. Cea mai sigura autostrada din europa este una fara limita de viteza. Curios nu? Tu crezi ca nemtii respecta vreo restrictie de viteza? Ha! Unde era restrictie la 80 sau 100, daca era loc, neamtul o ardea cu 150 si franau la camere cum se franeaza pe DN1. Insa aia STIU SA CONDUCA!!! Scoala de soferi la ei nu este doar de forma cum este la noi! Am mers in masina cu 2 femei, una dintre ele avand permisul de 1 an jumate. Eram pe autostrada. Cu 180km/h. Nu mi-a fost nici un moment teama. A intors cum Ford galaxy de mi-au picat falcile, nu-mi venea sa cred. La fel si cealalta, conducea extraordinar de bine. Nu cu restrictii de viteza la 50km/h din 3 in 3 km pe un drum national faci ceva ci incepant cu un proces de "triere" a celor care vor deveni soferi. In momentul de fata, proaspetii soferi nu au nici un habar despre cum se conduce o masina.
Da, nu e luminat deloc bine DN-ul, nici macar in localitati. Sa faci 2 ore ci ceva pe 100km (cat as face daca as merge legal) mi se pare o aberatie. Inca mai cred ca un sofer obosit si/sau enervat este mai periculos ca unul care merge ceva mai tare insa ajunge intr-un timp normal la destinatie, fara sa-i fi crescut barba.

 akajohn, on 7th October 2009, 10:55, said:

Tocmai ca e nevoie dar lipsa lor nu ne da dreptul sa rupem podeaua cu acceleratia... se intampla atatea dezastre incat chiar trebuie facut ceva... dupa cum am spus legi avem dar nu le respecta nimeni... si intreb inca o data, daca limita de viteza in localitate e 50 si tu te grabesti, oare nu e deajuns sa mergi cu 80-90?
Daca am drum liber in fata voi merge cu cat ma simt eu in siguranta. Daca nu, voi merge cu cat se poate. Insa nu, nu mi se intampla sa vin noaptea pe DN 1, sa am liber in fata (nu ma refer la 200-300m pana la urmatoarea masina) si sa merg mai jos de 110. Am ochi pentru a vedea cu ei, nu pentru arata fata mai frumos. In momentul in care o sa-mi scape chestii o sa ard permisul.

Edited by closchkutza, 07 October 2009 - 10:26.


#47
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,037
  • Înscris: 12.06.2004
OK, de frica nimeni (exceptand smecherii cu pile, smecherii fara pile si fotbalistii+alte somitati ce merg la masa de pranz in "coloana oficiala") n-o sa mai depaseasca cu 50km/h viteza legala. Ce ne facem insa cu abuzurile? Parca vad ca se va impanzi tara de zone cu limita de viteza ;) Asa, chiar inainte de boscheti, ca sa aiba baietii unde sa se ascunda.
Apoi, dupa cum a mai spus cineva (scuze, o sa fiu lenes si n-o sa recitesc sa vad numele) confiscarile, ca si ridicarile de autoturisme parcate mai mult sau mai putin aiurea vor fi facute de firme private. M-ar durea sufletul ca masina mea sa incapa pe mainile cine stie cui, pentru ca n-am vazut indicatorul uitat printr-un pom...
Tineti cont ca n-am zis nimic de circulat intentionat peste viteza legala. Cat despre cat de corect ar fi confiscarea unui bun atat de valoros, la prima incalcare cu peste 50km/h si-n conditiile in care platesti si amenda si-ti ia si permisul... pai nu mi se pare deloc corect. Nu, nene; inasprirea amenzilor, sa te oblige sa le platesti si daca esti unul din cei cu talpa mult prea grea si fara leac... o sa ramai oricum fara masina, o dai ca sa-ti platesti amenzile restante.

#48
petru_

petru_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.02.2006
50km/h in plus inseamna

oras - 100km/h - viteza la care timpul de franare este oricum prea mare pentru un oras plin de caini vagabonzi. Ca sa nu mai pomenesc si de babutele si batraneii care trec strada pe unde-i apuca si ridica mana spre tine sa opresti, de copii mai putin atenti ce pot iesi dintre masini etc.
dn - 140km/h - la cati tampiti depasesc ca greucenii pe dn-urile noastre cu o banda pe sens, daca ai mai mult de 140 mai opresti doar in ei, intr-un copac sau pe camp in cel mai fericit caz.
autostrada 180km/h - exceptandu-i pe smecherii ce se sparg in figuri vinerea pe A2 cand se duc la mare, viteza asta este suficienta pentru majoritatea soferilor. Eu merg pe autostrada cu 160km/h si nu sunt prea multi cei care trec fulgerator pe langa mine.

Confiscarea masinii este o masura aberanta, dar daca ma gandesc mai bine, intr-o tara ca romania oamenii pot fi educati doar prin masuri drastice. Masuri care oricum sunt departe inca de cele din vestul europei.
De exemplu, in Anglia iei amenda daca scrumezi pe geam. Poti sa si inghiti tigara daca vrei.
In Germania iei amenda pentru flashuri. Tare as vrea sa vad si la noi legea asta, data si aplicata.

Nu sunt nici eu usa de biserica, nici pe departe, dar unii depasesc orice limite. A se vedea filmuletele de pe youtube cu mers pe contrasens pe dn1, cu ala de danseaza in cabina tirului si altele. Nu s-au luat niciun fel de masuri si va spun ca eu nu-mi doresc ca acesti zmei sa mai conduca vreodata in viata lor pe aceleasi strazi pe care merg si eu.

#49
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,338
  • Înscris: 15.10.2007
Legea e buna in principiu. Momentul in care se aplica sau se va aplica nu e bun. Inainte de toate ar trebui sa avem o infrastructura adecvata parcului auto, in al doilea rand ar trebui ca cei care nu stiu sa citeasca si har domnului sunt multi dintre acestia care au permis sa circule doar pe scaunul din dreapta.
Eu in situatia in care cele de mai sus sunt indeplinite as ridica amenda pentru depasirea vitezei maxime si cu 1km la niste sume de genul 500lei in sus, iar daca ajungi sa depasesti cu 50km cum se specifica as ridica masina pe loc plus o amenda usturatoare, plus suspendarea carnetului si examen drastic. Nu sunt de acord cu arestul pentru ca implica cheltuieli inutile care sunt suportate tot de noi.
In sfarsit cum toate acestea sunt utopii intr-o tara ca a mea conduc in continuare in spiritul legii si ma gandesc cum sa impusca toti dobitocii, inconstienti meseriasii care trec pe langa mine ca ozn-ul.

#50
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007

 xtremdriving, on 7th October 2009, 11:15, said:

:lol:  supertare


radem glumim, da asa m-am certat cu un nene politist legat de trusa de prim ajutor. cand i-am pusa hartiuta in fata ca s-a mai schimbat una alta din 2007....nu vreau sa deviez de la subiectul topicului, dar asta e adevarul. sa ne uitam si la ce zice legea despre rovigneta. cu legea in brate, pe astia nu-i intereseaza . tac pac amenda min 500 ron. in intersectie nedirijata, pe timpul noptii, dau flash scurt sa atentionez pe vreun habauc care nu imi vede faza scurta. politaiu de dupa copac. tzac pac amenda pt folosirea necorespunzatoare a fazei lungi.
ia mai mearga undeva....sa puna mana sa citeasca si sa bage la bibilica.

iar astia de la conducerea tarii sa citeasca macar niste carti si sa consulte niste juristi care le au cu legislatia europeana. dar cum sus se ajunge prin "munca asidua si forte proprii", toti se pricep la toate....

#51
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
eu sunt de acord cu confiscarea masinii. si altii o fac: http://www.infowars....-ten-in-prison/ , http://www.arriveali...ges.aspx?i=1503
conceptul din spatele acestor legi e ca utilizarea incorecta a unui autoturism il poate transforma in arma cu care poti ucide alte persoane. deci fie folosesti autoturismul cum trebuie (respectand limitele legale), fie tiu se confisca.

#52
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,037
  • Înscris: 12.06.2004
petru, nu uita de zonele cu limitare, indicatoare de intrare in localitate ascunse-n pomi samd.

#53
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,338
  • Înscris: 15.10.2007
pentru mine toti sunt o apa si un pamand, dar eu stau si ma intreb cati dintre noi facem ceva sa amestecam apa cu pamant poate  iasa ceva bun, cati am mers la domu primar, politai sau cine se ocupa de acele semna sa-i spunem ca nu se vede, ca e pus doar de forma pentru "agatat"? Nu am facut nici unul nimic, dar la datul cu idei suntem asi.

#54
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007

 _Smiley_, on 7th October 2009, 11:35, said:


ha ha ha tu ai locuit in state sa vezi ce infrastructura au aia? ha ha ha. iar nu ne vedem lungul nasului

o alta chestiune. in romania circula foarte multe masini vechi si/sau cu defectiuni majore la sistemul de franare, lumini, etc, etc...cum trec acele masini de itp, cum functioneaza service-urile auto in garaje, unde nu exista nici o aparatura sa verifice diversi parametri la masina. mi se pare mai periculoasa o dacie din 1970 din care pica toate, si care merge cu 50 km/h decat o masina relativ noua care merge cu viteza mai mare. verifica politia cauciucurile de pe masini? cat de periculos e unu care merge iarna pe gheata cu cauciucuri de vara si alea super uzate, cu viteza de 70 hm /h si cat de periculos e unu cu cauciucuri de iarna de calitate, la 90 km/h?!!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate