Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

BCR Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
7193 replies to this topic

#6733
ax3ll

ax3ll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.03.2009
Am o intrebare putin off topic, pot accesa creditul pentru prima casa daca sunt persoana juridica si angajat?

#6734
pistay

pistay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 09.02.2014
Daca vrei sa accesezi credit ca si angajat la propria firma, poti dar (depinde de banca) banca nu v-a lua in considerare 100% din salariu. Concret ex;daca ai net de 500 ron banca iti ia in considerare 400 ron. Experienta proprie. Trebuie sa te duci la banca la care vrei sa accesezi creditul si sa intrebi cat la suta din venitul tau se calculeaza la ei daca esti angajat pe firma proprie.

#6735
ax3ll

ax3ll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.03.2009

 pistay, on 05 ianuarie 2017 - 13:33, said:

Daca vrei sa accesezi credit ca si angajat la propria firma, poti dar (depinde de banca) banca nu v-a lua in considerare 100% din salariu. Concret ex;daca ai net de 500 ron banca iti ia in considerare 400 ron. Experienta proprie. Trebuie sa te duci la banca la care vrei sa accesezi creditul si sa intrebi cat la suta din venitul tau se calculeaza la ei daca esti angajat pe firma proprie.

Nu este vorba de aceeasi firma. Vreau sa fac creditul la firma unde sunt angajat, nu la firma unde sunt proprietar.

#6736
vladvin87

vladvin87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.02.2015

 ax3ll, on 05 ianuarie 2017 - 15:29, said:


Nu este vorba de aceeasi firma. Vreau sa fac creditul la firma unde sunt angajat, nu la firma unde sunt proprietar.
Creditul se face pe persoana fizica. Prin urmare, se iau in considerate veniturile tale. Si din ce inteleg, ai doar de la firma la care lucrezi. La cea care esti proprietar doar dividentele daca e cazul. Sau ceva de genul. Faptul ca esti proprietar nu cred ca ajuta. Sa ma corecteze careva daca gresesc.

#6737
LunguRaluca

LunguRaluca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 23.04.2015
O intrebare va rog: daca extrasul de carte funciara era valabil cand a intrat in analiza poate respinge pt ca e expirat in momentul analizei??

O intrebare va rog: daca extrasul de carte funciara era valabil cand a intrat in analiza poate respinge pt ca e expirat in momentul analizei??

#6738
Mady20059

Mady20059

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 24.10.2016

 LunguRaluca, on 05 ianuarie 2017 - 17:32, said:

O intrebare va rog: daca extrasul de carte funciara era valabil cand a intrat in analiza poate respinge pt ca e expirat in momentul analizei??

O intrebare va rog: daca extrasul de carte funciara era valabil cand a intrat in analiza poate respinge pt ca e expirat in momentul analizei??

Cica nu

#6739
pistay

pistay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 09.02.2014

 ax3ll, on 05 ianuarie 2017 - 15:29, said:

Nu este vorba de aceeasi firma. Vreau sa fac creditul la firma unde sunt angajat, nu la firma unde sunt proprietar.
Atunci nu are nici o influenta asupra creditului,doar venitul net de la firma la care esti angajat.In cazul in care nu te incadrezi cu venitul net de pe cartea de munca,atunci te poate ajuta faptul ca ai dividende.In cazul in care ai datorii pe acea firma (la stat sau banci) cred ca poate sa te incurce.

Edited by pistay, 06 January 2017 - 09:45.


#6740
biluta28

biluta28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 31.05.2016

 Mady20059, on 05 ianuarie 2017 - 19:13, said:

Cica nu

daca e in analiza la fond --nu .......insa daca nu mai sunt fonduri -- da
daca e in analiza la banca --  da

#6741
gykanes

gykanes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 06.06.2010
As vrea sa accesez și eu acest credit pt. un apartament. Ideea e ca eu am că venituri în jur de 1800-2000 lei (+încă 1500 dar care nu sunt declarați la ANAF), iar apartamentele costa în jur de 50 de mii de euro din ce am văzut.
Se poate sa îmi garanteze/sa fie codebitor tatăl meu sau ceva de gen? Ma poate ajuta cineva  în aceasta privința, are peste 50 de ani și casa.
Nu cred ca îmi acorda banca acești bani doar cu 2000 lei salariu.

Edited by gykanes, 24 January 2017 - 10:26.


#6742
Refresh0

Refresh0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.03.2010
Vin si eu cu o intrebare :  Stie cineva daca mai sunt fonduri pentru Prima Casa la BCR sau la vreo banca?
Va multumesc !

#6743
p0pa_24

p0pa_24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 14.01.2008

 gykanes, on 24 ianuarie 2017 - 10:06, said:

As vrea sa accesez și eu acest credit pt. un apartament. Ideea e ca eu am că venituri în jur de 1800-2000 lei (+încă 1500 dar care nu sunt declarați la ANAF), iar apartamentele costa în jur de 50 de mii de euro din ce am văzut.
Se poate sa îmi garanteze/sa fie codebitor tatăl meu sau ceva de gen? Ma poate ajuta cineva  în aceasta privința, are peste 50 de ani și casa.
Nu cred ca îmi acorda banca acești bani doar cu 2000 lei salariu.


Cam 33-35 mii euro primesti pe banii astia de la banca

Edited by p0pa_24, 26 January 2017 - 14:10.


#6744
kamataru66

kamataru66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.05.2006
Vanzatorii au luat-o razna... Preturile au crescut din decembrie pana acum la apartamente noi cu aproximativ 20%. Stiu ce vorbesc, am avut mai mult de 10 imobile la care ma tot uit de aproximativ 2 luni.
Am inteles ca si avansul va fii 10% in loc de 5%... asa mi-au zis ieri la ING. Parerea mea este sa asteptati pana se mai ieftinesc imobilele, acum toate sunt crescute artificial din cauza zvonurilor din mass-media.
Am si eu o intrebare... pentru un imobil de aproximativ 65 000 Euro care este suma de banuti care trebuie sa o ai pentru a accesa acest minunat program???

#6745
calinutz96

calinutz96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.12.2010
  • avans minim
  • ultimele 3 rate
  • taxele la notar(antecontract + declaratie pe proprie raspundere = 250 RON minim, contract final -> cauta un calculator online)
  • contravaloare evaluare in momentul in care apartamentul are CF(unele apartamente sunt noi si se pot rezerva fonduri pana cand ajunge CF)
  • contravaloare asigurari(PAD si facultativa)
  • impozit
... posibil sa mai fie, dar cam astea sunt.

Edited by calinutz96, 27 January 2017 - 16:30.


#6746
andreitmt

andreitmt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.10.2014
Salut. Am citit câte puțin din toate, și am o nelamurire.
Am găsit apartamentul mult visat în zona metalurgiei.
Când merg la banca pentru aprobarea creditului, trebuie sa am deja un precontract cu proprietarul apartamentului? Dacă da, problema este ca proprietarul (dezvoltatorul) îmi cere avansul (3000 €) sa putem face actul inițial. Dacă între timp banca nu îmi aproba împrumutul din orice motiv, eu cum îmi recuperez banii de avans?

#6747
pistay

pistay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 09.02.2014
Te duci la banca inainte de a platii ceva. Trebuie sa vezi daca te incadrezi ptr credit si daca banca este de acord sa-ti dea acel credit. Pe urma daca e ok, trebuie sa faci antecontractul cu precizarea ca se v-a restituii avansul daca nu se realizeaza tranzactia din cauza bancii sau al vanzatorului. Asta daca este de acord vanzatorul. Dezvoltatorii de multe ori nu sunt de acord cu acest lucru. Au si ei dreptate,ptr ca ei blocheaza acel ap ptr tine si dupa doua luni afla ca tu nu poti sa cumperi.

#6748
omulbunlatoate

omulbunlatoate

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.10.2016
Nu stiu cum se explica aici ca la noi 97% suntem detinatori de locuinte pe cand jumatate dintre germani prefera sa stea in chirie.. Fratilor nu inteleg.. N-am fost prin Europa.. Dar mi se pare ca noi ne complicam teribil de mult cu programele acestea de prima casa, iar alti europeni nici macar n-au o casa a lor.. stabila..

#6749
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

 omulbunlatoate, on 02 februarie 2017 - 14:48, said:

Nu stiu cum se explica aici ca la noi 97% suntem detinatori de locuinte pe cand jumatate dintre germani prefera sa stea in chirie.. Fratilor nu inteleg.. N-am fost prin Europa.. Dar mi se pare ca noi ne complicam teribil de mult cu programele acestea de prima casa, iar alti europeni nici macar n-au o casa a lor.. stabila..
Pentru ca multi prefera sa dea 165 euro pe rata, decat 250 pe chirie, pe acelasi apartament cu 3 camere.

#6750
Shpitz

Shpitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.07.2008
http://www.dezvoltatorimobiliar.ro/blog/prima-casa/bcr-da-startul-la-cereri-de-tip-prima-casa-pentru-2017

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate