Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Solutii pentru backup date person...

Difuzor bas Q Acoustic 3050

Bolojan la presedintie?

Huawei band 8
 Statii de benzina DHR

AT Duster 80 asfalt 20 forestier

fisura/crapatura perete exterior ...

Windows XP Volume License
 Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...
 Lamurire bec led h7

Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse
 

la ce facultate ar trebui sa dau?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
31 răspunsuri în acest subiect

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.119
  • Înscris: 25.06.2007

 0ana, on 3rd September 2009, 20:23, said:

nici in strainatate nu as vrea sa ma duc sa studiez :|


Pai de ce? Ai impresia ca acolo facultatile sunt prea slabe?

#20
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 815
  • Înscris: 27.03.2006

 0ana, on 3rd September 2009, 22:55, said:

mersi frumos de ajutor... dar care din facultatile existente in cadrul ASE este cea mai buna?
1) Administrarea afacerilor
2)Cibernetica, statistica si informatica economica
3)Contabilitate si informaticade gestiune
4)Comert
5)Economie
6)Economia agroalimentara si a mediului
7)Finante, Asigurari, Banci si Burse de valori
8)Management
9)Marketing
10)Relatii economice internationale

si daca sunt studenti de la ASE... cum sunt profesorii? va sustin/va ajuta sa va afirmati? sau totul depinde numai de student?
nu cred ca exista facultati "bune" si/sau "rele" depinde de perceptia fiecaruia...daca vrei sa stii care este cea mai cautata facultate poate din cadrul ase-ului te poti uita la ce facultate s-a intrat cu mediile cele mai mari...s-ar putea sa fie FABBV (finante :)) pana acum ceva timp acolo erau mediile cele mai mari...dar dupa cum ti-am mai spus nu facultatea este importanta ci masterul...
cat despre profesori...sunt ca in liceu :) unii trag ei de tine de altii trebuie sa tragi tu :) dar la urma urmei sunt si ei oameni si pot fi chiar de treaba :)

#21
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.572
  • Înscris: 05.09.2008

 0ana, on 3rd September 2009, 17:52, said:

Deschid acest subiect pentru ca am mare nevoie de ajutor din partea voastra [si mai ales din partea celor care au trecut printr-o situatie asemanatoare si care au experienta.]
Sunt eleva in clasa a 12-a [profil mate-info, intensiv info] si inca nu am gasit facultatea potrivita pentru mine. Pana acum cateva zile voiam sa urmez REI insa dupa ce m-am informat mai bine am aflat ca tot ce o sa invat acolo vor fi informatii generale din domeniu economic si nicidecum n-o sa am cunostinte exacte si care sa imi foloseasca in practicarea unui job.
Ma pasioneaza economia si ce tine de domeniul ei. Mi-ar placea sa lucrez la o banca sau un cadrul unei firme, care sa-mi permita dezvoltarea pe plan profesional... dar pana acolo trebuie sa-mi completez studiile.
As vrea sa stiu care ar fi cea mai buna facultate, din Bucuresti preferabil, care m-ar ajuta sa-mi ating scopurile.


Menegementul afacerilor,,Proprii''

#22
0ana

0ana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 03.09.2009

 Bogdan R, on 4th September 2009, 17:53, said:

Pai de ce? Ai impresia ca acolo facultatile sunt prea slabe?
nu... din contra... plus ca ai nevoie de ceva bani pentru a-ti plati studiile si celelalte cheltuieli

 arkhangel, on 4th September 2009, 19:13, said:

nu cred ca exista facultati "bune" si/sau "rele" depinde de perceptia fiecaruia...daca vrei sa stii care este cea mai cautata facultate poate din cadrul ase-ului te poti uita la ce facultate s-a intrat cu mediile cele mai mari...s-ar putea sa fie FABBV (finante :)) pana acum ceva timp acolo erau mediile cele mai mari...dar dupa cum ti-am mai spus nu facultatea este importanta ci masterul...
cat despre profesori...sunt ca in liceu :) unii trag ei de tine de altii trebuie sa tragi tu :) dar la urma urmei sunt si ei oameni si pot fi chiar de treaba :)

mersi pentru detalii... desi mai e un an pana voi fi studenta exista o oarecare teama de ce va urma... iar partea cu profesorii o consider un fel de incurajare :)

#23
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.535
  • Înscris: 23.03.2008
Buna Oana....ia un caiet si un pix....imparte o foaie pe jumate,scri pe o parte Avantaje si pe cealalta Defecte....puneti toate calitatile si defectele (atat sociale,fizice cat si psihice si educative)...Gandeste-te intens la acest exercitiu si apoi sa-l transcri pe forum.


Pa

Editat de Securistu, 04 septembrie 2009 - 19:54.


#24
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 815
  • Înscris: 27.03.2006

 0ana, on 4th September 2009, 20:28, said:

mersi pentru detalii... desi mai e un an pana voi fi studenta exista o oarecare teama de ce va urma... iar partea cu profesorii o consider un fel de incurajare :)
cu placere :) incurajare era :) eu zic sa te bucuri de ultimul an de liceu pana una alta...o sa ai destul timp sa iti faci probleme ;)) nu iti mai face atatea planuri...orice alegere faci e cea buna

#25
0ana

0ana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 03.09.2009

 Securistu, on 4th September 2009, 20:53, said:

Buna Oana....ia un caiet si un pix....imparte o foaie pe jumate,scri pe o parte Avantaje si pe cealalta Defecte....puneti toate calitatile si defectele (atat sociale,fizice cat si psihice si educative)...Gandeste-te intens la acest exercitiu si apoi sa-l transcri pe forum.


Pa

am facut multe teste psihologice in acest sens care mi-au confirmat ca mi s-ar potrivi un job in domeniu economic... nu mi-e teama de un esec cauzat de calitatile/defectele mele ci de un esec cauzat de alegerea gresita a facultatii  :mellow:

#26
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 353
  • Înscris: 11.02.2007

 car-man, on 4th September 2009, 09:52, said:

eu iti recomand Botanica...

urmata de un master in Turism

Editat de ady.preda, 05 septembrie 2009 - 01:33.


#27
maniac_rotaru

maniac_rotaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 111
  • Înscris: 23.09.2007
Daca iti place ceva economic sau financiar mult de tot incearca la ASE la Cibernetica, cred ca asa se numeste. Am colegi care s-au dus acolo pentru a face cariere in domeniul bancar sau economic. Daca e dupa ce incepe facultatea ii intreb cum e, ce se preda, ce profi au, chestii din-astea. Se da admitere la mate si info parca, tip grila.

#28
0ana

0ana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 03.09.2009

 maniac_rotaru, on 6th September 2009, 00:35, said:

Daca iti place ceva economic sau financiar mult de tot incearca la ASE la Cibernetica, cred ca asa se numeste. Am colegi care s-au dus acolo pentru a face cariere in domeniul bancar sau economic. Daca e dupa ce incepe facultatea ii intreb cum e, ce se preda, ce profi au, chestii din-astea. Se da admitere la mate si info parca, tip grila.

da.... am auzit si eu ca e un profil bun, dar banuiesc ca se face multa informatica [si aici ma refer la programare]... imi place informatica [ca doar sunt la intensiv] dar sa creez eu un program nu prea imi face placere...
oricum astept vesti de la tine... sa-mi spui cum e :)

#29
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.034
  • Înscris: 03.05.2006

 0ana, on 6th September 2009, 13:13, said:

da.... am auzit si eu ca e un profil bun, dar banuiesc ca se face multa informatica [si aici ma refer la programare]... imi place informatica [ca doar sunt la intensiv] dar sa creez eu un program nu prea imi face placere...
oricum astept vesti de la tine... sa-mi spui cum e :)
Nu mai stiu cum este acum pe 3 ani, insa din cate stiu eu, specializarea ti-o alegi tu dintre: Cibernetica, Statistica, Informatica Economica si Matematica (dc se face).

Eu unul am ales Informatica economica fiindca mi-a placut programare (inclusiv sa fac programe).

Insa am amici care au ales cibernetica, tocmai fiindca le placea mai mult matematica aplicata in economie.
Asta presupune cibernetica, si crede-ma este f departe de ceea ce ai invatat in liceu la economie!

Iar statistica o alegi dc chiar ai pasiunea pt ea, ori daca vrei viata usoara :)

Bafta.

#30
0ana

0ana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 03.09.2009

 vladdy99, on 7th September 2009, 14:00, said:

Iar statistica o alegi dc chiar ai pasiunea pt ea, ori daca vrei viata usoara :)

nu prea stiu cu ce se mananca statistica... dar stiu sigur ca nu urmaresc sa aleg ceva simplu daca nu imi ofera perspective de viitor :)

#31
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.034
  • Înscris: 03.05.2006

 0ana, on 8th September 2009, 16:14, said:

nu prea stiu cu ce se mananca statistica... dar stiu sigur ca nu urmaresc sa aleg ceva simplu daca nu imi ofera perspective de viitor :)

Ok, perspective. Dar tie ce iti place ?

#32
0ana

0ana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 03.09.2009

 vladdy99, on 9th September 2009, 13:48, said:

Ok, perspective. Dar tie ce iti place ?

economia [foarte mult]
matematica [nu la nebunie... dar imi place]
sa lucrez la pc
chimia [desi va trebui sa renunt la ea :|]
...si in general cam orice materie care are logica [nu-mi plac cele umane la care trebuie sa tocesc sa retin ceva  :cursing: ]
si desi mi-ar placea sa fac munca de birou... sunt si dinamica.. asa ca  :huh:  e dificil

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate