Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Viteza de download la DIGI.NET. Probleme/întrebări/etc.

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
18898 replies to this topic

#4987
maverick1976

maverick1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 15.02.2007

 InTech, on 7th December 2009, 10:48, said:

Galați, ora 10:40

Pierderi de pachete chiar și în țară.
Se întrerupe streamingul Radio21 iar un download cu suficienți peerși din țară fluctuează între 300 - 800 kB/s.

Poate se lucrează la problema cu uploadul.  :naughty:

nu prea cred ca se lucreza chiar in sensul asta ... poate cine stie chiar sunt probleme ... sau cine stie se fac teste pt iptv  :lol: ... fiindca vad ca romtelecomul azi a lansat acest serviciu.

#4988
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

 cretacic, on 28th November 2009, 00:59, said:

cred ca e o problema cu instalarile net in Braila, din moment ce toti cei care se plang de intarzieri sunt din acest oras...eu deja m-am consolat, ca astept din 18 septembrie si nimic! ghiciti ce mi-a zis o domnisoara la relatii cu publicul cand am intrebat-o ce voi face pe 18 decembrie cand se implinesc cele 90 celebre zile in care ar trebui sa mi se instaleze netul: ca voi putea rezilia sau sa mai astept, ca in contract scrie ca in nu stiu ce conditii pot intarzia si peste 90 de zile
Vineri au sosit 50 echipamente la Braila, pune-ti-va in functiune relatiile si stati pe capul lor la sediu (Calea Galati) in paralel cu apelurile zilnice la call-centre.

#4989
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 19.04.2007
imi poate spune cineva din experienta ... cat dureaza pana se cableaza un bloc... din momentul din care acordul a fost dus la rds?

#4990
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

 maxiulian, on 25th November 2009, 22:52, said:

contract semnat pe 10.11.2009 si tot astept. dupa o saptamana au venit si mi-au legat cablu-atit. cred ca anulez contractul.asta e la noi la braila la........
Vineri au sosit 50 echipamente la Braila, pune-ti-va in functiune relatiile si stati pe capul lor la sediu (Calea Galati) in paralel cu apeluri zilnice la call-centre.

#4991
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009
Telefonia mobilă 4G în România, mai repede decât ne așteptăm
de Andrei Ionescu in Tehnologie & IT pe 6 Decembrie 2009, 17:45

Primul proiect LTE s-ar putea concretiza în 2010

Foto Tehnologia de telefonie mobilă și Internet în bandă largă de generația a patra (LTE - long term evolution) ar putea ajunge în România mai rapid decât ne așteptăm, chiar din 2010, spun jucătorii din industrie, care avertizează însă că deocamdată lipsesc terminalele (modem sau telefon). La nivel internațional, Vodafone, Orange și Cosmote au ales deja LTE ca tehnologie de generația a patra.
Noua tehnologie este justificată de creș­terea numărului de utilizatori de date mo­bile și de creșterea volu­mu­lui de trafic realizat de aceștia. Telefonia mobilă 4G va oferi, pe lângă serviciile de voce și date, devenite deja obișnuite, viteze de acces la Internet foarte mari, pentru a putea livra servicii precum televiziune pe celular sau tran­sfer rapid de fișiere de mari dimensiuni.

„Principala problemă la ora actuală este lipsa terminalelor 4G. Înainte să avem rețele de generația urmă­toa­re în România avem nevoie și de licențe”, a declarat pentru SFin Dragoș Chivu, country ma­nager pentru No­kia Sie­mens Networks. Com­pania estimează o creștere cu 300% a traficului până în 2015. Con­form datelor ANCOM, arbitrul industriei telecom din Ro­mânia, serviciile de Inter­net mobil au cunoscut o creș­tere de 58% în primele șase luni ale acestui an. Numărul de utilizatori a urcat de la 1,5 milioane la finalul anului trecut la circa 2,5 milioane, asta în con­dițiile în care numărul total de utilizatori de telefonie mobilă s-a redus anul acesta.

Operatorii au amânat deocamdată planurile concrete legate de LTE, dar spun că sunt deschiși la toate noile tehnologii. Vodafone și Zapp (Cosmote) au lansat serviciile broadband HSPA+, iar divizia mobilă a grupului OTE/ Deut­sche Telekom are ca prim obiectiv lansarea servi­ciilor 3G sub brandul propriu la începutul anului viitor. Orange a precizat că sare pes­te etapa HSPA+, dar urmează lansarea HSPA de 14,4 Mbps, un upgrade firesc la tehnologia deja existentă. La nivel in­ternațional, și Vodafone, și Orange și Cosmote au ales deja LTE ca tehnologie de ge­ne­rația a patra.

Frecvențe noi

Pentru că utilizează în spe­cial frecvențele 2,6 GHz, echipamentele LTE acoperă zone mai mici în comparație cu tehnologia 3G sau HSPA, deci este nevoie de mai mul­te stații radio pentru a aco­peri o zonă. Pe de altă parte, pentru că traficul și numă­rul de utilizatori crește constant, operatorii trebuie să investească în capacitate, iar echipamentele LTE sunt mai ieftine decât costurile pentru un upgrade similar pe teh­nologiile mai vechi.
ANCOM are în proiect re­lansarea licitației pentru li­cen­țele BWA (Broadband Wi­re­less Access) în 2010. Licita­ția a eșuat anul acesta pe fondul crizei economice, dar și din cauza prețului mare soli­citat și a caietului de sarcini extrem de complex, care ar fi impus investiții de sute de mi­lioane de euro pentru operatori.

„Pentru a încuraja utili­za­rea Internetului de bandă lar­gă în România, Autorita­tea in­tenționează ca în 2010 să elaboreze și să implemen­teze o strategie privind introducerea sistemelor BWA în benzile de frecvențe de 3,5 GHz, 2,5­ GHz și 800 MHz”, a de­cla­rat pentru SFin Cătă-lin Ma­ri­nescu, președintele ANCOM. Banda de 3,5 GHz va fi folosită pentru WiMax, cea de 2,5 GHz pentru LTE și WiMax, iar dividendul digital, banda eli­berată prin re­nun­țarea la tele­viziunea analog și trecerea la emisia digitală terestră, res­pec­­tiv 800 MHz, se va folosi doar la ser­vi­cii de date mobile LTE, sus­ți­ne oficialul ANCOM.

LTE, în stand-by

Nokia Siemens Networks spune că toți operatorii de te­lefonie mobilă GSM - Orange, Vodafone, Cosmote și RCS & RDS - sunt interesați de tehno­logia LTE și au participat la demonstrațiile făcute de companie. „Nu este exclus să ve­dem primul proiect LTE în Ro­mânia, în 2010”, ne-a de­cla­rat reprezentantul compa­niei. Liderul industriei de echi­pamente pentru telefonie mobilă, Ericsson, susține că până și echipamentele actua­le furnizate operatorilor pot ope­ra în spectrul LTE, de în­dată ce acest spectru va putea fi utilizat. „Până în acest mo­ment însă, niciun operator din România nu ne-a solicitat să colaborăm într-un proiect-pilot pentru LTE. Totuși, ma­jo­ritatea operatorilor globali, prezenți prin subsidiare și în România, și-au exprimat deja intenția de a implementa LTE în viitor și au anunțat că tes­tează tehnologia în diferite țări”, a declarat pentru SFin Răz­van Pîrvu, marketing & stra­tegy manager Ericsson North Balkans.
Problema cea mai mare ar fi lipsa terminalelor, atât mo­dem-uri, cât și telefoane, dar a­cest lucru se va rezolva în 2010, consideră Nokia Siemens.

(www.sfin.ro)

Edited by Popybo, 07 December 2009 - 18:59.


#4992
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

 maverick1976, on 7th December 2009, 15:10, said:

nu prea cred ca se lucreza chiar in sensul asta ... poate cine stie chiar sunt probleme ... sau cine stie se fac teste pt iptv  :lol: ... fiindca vad ca romtelecomul azi a lansat acest serviciu.
Sau a crapat ceva, tot aia..  ;)

#4993
albertooos

albertooos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 01.06.2009

 Florin64x, on 7th December 2009, 18:18, said:

imi poate spune cineva din experienta ... cat dureaza pana se cableaza un bloc... din momentul din care acordul a fost dus la rds?

florine..doar nu vrei rds? tu mare fan upc? :)

on: dureaza cam 2-3 luni..depinde si de distanta de cablare

#4994
cretacic

cretacic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 04.02.2006
e penibil saa te gandesti la 4g sau 5g sau un milion G cand nu esti in stare sa asiguri servicii stabile si constante de internet si sa faci fata intr-un timp rezonabil solicitarilor de servicii net

#4995
hyperized

hyperized

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.04.2008
Ping 100 in Amsterdam...foarte tare. In ultima perioada au fost existat o gramada de probleme constand in ping exgerat de mare si pierderi de pachete in extern, stiu ca pe torentari nu-i afecteaza foarte tare treaba asta dar pe cei care mai si joaca online sa zicem, ii afecteaza destul de mult.

Attached Files

  • Attached File  tare.jpg   85.56K   68 downloads


#4996
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,524
  • Înscris: 16.12.2006

 albertooos, on 7th December 2009, 20:31, said:

florine..doar nu vrei rds? tu mare fan upc? :)

on: dureaza cam 2-3 luni..depinde si de distanta de cablare
are si digi tv satelit, daca vor oferi un serviciu de calitate pe iptv de ce sa nu renunte la upc digital :P
sau poate ca il intereseaza doar netul de la rds !

#4997
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,663
  • Înscris: 07.02.2003

 hyperized, on 7th December 2009, 20:45, said:

Ping 100 in Amsterdam...foarte tare. In ultima perioada au fost existat o gramada de probleme constand in ping exgerat de mare si pierderi de pachete in extern
Asta in general arata ruta supraincarcata pana la locatie. Ping corect in Amsterdam e in jur de 50.

Edited by andreic, 07 December 2009 - 23:09.


#4998
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006
voua va merge testul de viteza de la RDS?
http://www.rdslink.r...test/speed.html

mie-mi apare ca si cum as accesa din afara retelei, un semn de exclamare negru pe galben + mesajul
"testul este disponibil doar pentru abonatii din reteaua RCS&RDS"
am IP 188.26....

Edited by zeroice, 07 December 2009 - 23:09.


#4999
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Nu merge. Oricum e o panarama de test, poate lucreaza la el.

#5000
garei28

garei28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 26.09.2006
[ http://www.speedtest.net/result/645930396.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/645930115.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/645932269.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/645933006.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by garei28, 08 December 2009 - 09:16.


#5001
zoli1966

zoli1966

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 07.07.2006
Astazi a inceput sa mearga. Ce nu inteleg la mine, de 4 zile am fiberlink, facut cu vai(cablurile erau defecte in totalitate-made in china) impartit cu un router D-Link 524.Merge o zi, a doua zi trebuie sa resetez totul, nici direct nu vrea sa functioneze. Cu cablelink n-am avut aceasta problema. Ar trebui sa setez ceva in router ?


Am uitat sa zic, ca viteza maxima e 2Mb, deci nu la asta ma asteptam de la fiberlink.

#5002
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 19.04.2007

 catalinman, on 7th December 2009, 22:16, said:

are si digi tv satelit, daca vor oferi un serviciu de calitate pe iptv de ce sa nu renunte la upc digital :P
sau poate ca il intereseaza doar netul de la rds !
deocamdata ma intereseaza netul ... astept si iptv sa vad cum este... si daca e de calitate ... cum e iptv de la dolce... ma abonez si la iptv... stie cineva cand apare oferta de iptv de la rcs-rds?

#5003
mar71a

mar71a

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 156
  • Înscris: 14.04.2008

 garei28, on 8th December 2009, 09:12, said:

[ http://www.speedtest.net/result/645930396.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/645930115.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/645932269.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/645933006.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Nu vreau sa fiu rau. dar ai 90 cum am eu 50 pe Orange :lol:
[ http://www.speedtest.net/result/639423039.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5004
tonee

tonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 30.06.2006

 mar71a, on 8th December 2009, 18:50, said:

Nu vreau sa fiu rau. dar ai 90 cum am eu 50 pe Orange :lol:
[ http://www.speedtest.net/result/639423039.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Conform ofertei curente RDS e foarte posibil sa aiba vitezele acelea cu adevarat!

Fiberlink 1 = 50   Mbps
Fiberlink 2 = 100 Mbps

http://www.rdslink.r..._abonamente.htm

Pe cand orange nu are nicaieri oferta cu viteza care o ai tu...nici nu mai vorbesc de faptul ca nu au posibilitate tehnica sa iti ofere asa ceva in momentul de fata.

Edited by tonee, 08 December 2009 - 18:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate