Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

ajutor....va rog .... primul ciclu

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Cu ce vrei fetita sa te ajutam, crezi ca avem viziuni asupra datei la care trebuie sa iti vina, sau stim o reteta care va face ca ciclul sa iti vina mai repede? Ai pus o intrebare la care numai timpul poate raspunde.

Edited by bubu30, 04 August 2009 - 15:32.


#20
neuchatel

neuchatel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.08.2009
nu te bucura asa de tare daca vine ptr ca nu este atat de minunat si in nici un caz nu are legatura cu maturitatea (asa cum a subliniat toata lumea) si nu il grabi - nu te apuca sa faci nu stiu ce miscari sau cine stie ce idei mai au colegele tale "care au"...
schimbatul tampoanelor + starea de discomfort in fiecare luna nu sunt de asteptat, mai bine bucura-te de copilarie!

#21
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Subiect fierbinte! Se posteaza la fiecare 30 secunde care un post, transformam forumul in chat erotic imediat.

#22
anamaria0697

anamaria0697

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.07.2009

 adrianatoma, on 4th August 2009, 16:18, said:

pai si cu ce sa te ajutam? sa ghicim in bobi cand iti vine tie ciclul? :huh:

nu draga adriana , dar ma gandeam ca voi santeti mai mari si stiti simptomele ptr ca ati trecut prin asta , daca nu te gandeai , voi stiti mai bine

#23
pitickenzi

pitickenzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.06.2009

 anamaria0697, on 4th August 2009, 16:18, said:

da , sa sti ca chiar imi schimba perspectiva asupra vietii

cei care  nu puteti sau nu vreti sa ma ajutati , fara suparare dar mai bine nu postati


@bub30 nu mai posta .... te rog

Ti-a dat cele mai competente si prietenesti sfaturi :angry:  :angry:
Vrem sa te ajutam, de aceea postam corect
PS: Ai stat in soare pana acum sau te plictisesti groaznic?

Edited by pitickenzi, 04 August 2009 - 15:35.


#24
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007

 anamaria0697, on 4th August 2009, 16:26, said:

nu draga adriana , dar ma gandeam ca voi santeti mai mari si stiti simptomele ptr ca ati trecut prin asta , daca nu te gandeai , voi stiti mai bine

Pai simptomele variaza de la femeie la femeie si poti sa beneficiezi, dupa noroc, de oricare combinatie din urmatoarele:

    * oboseala, lipsa de energie;
    * sensibilitatea si umflarea sanilor;
    * balnoare, crampe, greata, voma, diaree, constipatie;
    * migrene, dureri de spate si in tot corpul;
    * modificari de apetit;
    * umflarea mainilor, a picioarelor sau a gleznelor (din cauza retentiei de apa);
    * ameteli si stari de lesin;
    * scaderea libidoului;
    * dureri articulare sau musculare;
    * agravarea acneei, a herpesului genital, a infectiilor fungice.
    * iritabilitate, furie;
    * schimbari de dispozitie;
    * depresie;
    * dificultate in concentrare;
    * anxietate.

Acum mai vrei atat de tare? :D

#25
pitickenzi

pitickenzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.06.2009
sa nu mai mentionam si de micile incidente....ai sa ajungi vedeta daca astepti menstruatia fara tampoane
:lol:

#26
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 01.09.2005

 anamaria0697, on 4th August 2009, 15:26, said:

buna , va rog sa raspundeti , am 12 ani si 2 luni , am par subrat , par pubian , sunii nu sunt dezvoltati dar am acea secretie albicioasa , putin abundenta , nemirositoare dinainte primei menstruatii si muuulte cosuri pe fata . am  52 kg . mias dorii fff mult sami vina ciclul , uneori ma doare putin burtica mai jos de buric ... credeti ca imi vine pana la Craciun ?

 anamaria0697, on 4th August 2009, 15:46, said:

imi doresc sa imi vina deoarece toate colegele mele au si te maturizezi , treci la pubertate , te dezvolti , incepi sa fii femeie

 anamaria0697, on 4th August 2009, 15:57, said:

multumesc ptr avertisment , dar nu , nu vreau sa raman insarcinata , am mai spus , atunci , te maturizezi treci la pubertate , in plus , toate colegele au

 anamaria0697, on 4th August 2009, 16:18, said:

da , sa sti ca chiar imi schimba perspectiva asupra vietii

Auzi, dar tu n-ai mamă? Că eu cred că ea e cea mai în măsură să-ți dea sfaturi în cazuri din astea.
Observ în modul tău de judecată un început de criză adolescentină. Nu-i nimic, poate trece și aia.

#27
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Vai doamne si eu eram la fel. Pe la 13 ani m-o apucat groaza ca io n-am si multe colege au (defapt multe minteau sa para mai importante, dar mnoah ce sa-i faci) si cum unchiu-mio e medic avea o groaza de carti acasa.Avea vreo 2-3 carti despre ginecologie,sexologie si pubertate si de astea si io m-am apucat sa le citesc sa vad ce scrie despre prima menstra, cum trebuie sa te dezvolti in mod normal si alea alea.si  am inceput sa incerc sa ma incadrez in standarde de carti si sa citesc desprre boli, dereglari hormonale care intarzie eventual grabesc venirea menstrei si am inceput sa ma regasesc in nenumarate simptome si sa ma apuce dracii si paranoia si nu mai lasam cartile alea jos, plangeam ca o isterica si toate porcariile.
Doamne feri ce nebuna eram.Defapt n-aveam nici pe dracu si peste cateva luni oricum mi-a venit. De atunci in fiecare prima zi blestem faptu ca-s femeie, ca in restul zilelor ador asta.
Sa nu-ti fie frica are timp sa-ti vina chiar cativa ani de acum in colo, o sa-l ai dereglat, poate o sa te doara, poate n-o sa ai nimic, o sa fie oribil, tatele ti se umfla, te doare spatele, picioarele, esti iritata, manci ca o scroafa in calduri inainte cu cateva zile, ba esti fericita ba esti trista si chestii de astea naspa rau. Bucura-te cat nu ai, ca dupaia nu mai scapi de ea cateva decenii.
Nu-i nimic in neregula cu tine, mnu te mai lua dupa colege de clasa, sa vezi de cateva nu mint ca au ciclu sa se dea importante, si nici nu te mai gandi la el. Bafta

#28
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Ce ma amuza topicul asta (imi aduce aminte de cartea "Orasul cu salcami")  :lol: Eu nu aveam niciun fel de documentatie la varsta respectiva.Cand a venit,a venit. Ai da o dovada de mai multa maturitate daca ai realiza ca, in ciuda faptului ca restul colegelor tale au menstruatie, nu sunt mai superioare cu nimic.

#29
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009
Ce cauti pe forum ? Mama nu ai?
Uite iti raspund eu fff serios. Chiar daca ai deja o gramada de siptome de care ai auzit si alte prietene au ciclu, nu neaparat iti vine si tie in citeva luni. Uneori dureaza destul de mult de la primele simptome pina cind organismul isi intra in drepturi, poate fi si 6 luni poate sa te mai "chinuie" si un an. Nu-i nici o tragedie si nici asa bine nu ar fi sa ai ciclu de la 12 ani. Vorbeste cu mama ta, la virsta asta asa ar trebuie si mai tirziu la fel. Sa stii ca si ea are ciclu si a avut si 12 ani , asa ca ar avea multe sa iti spuna. In plus nu ar face misto de tine ci te-ar sfatui cu drag.

Succes!
Daca ai dureri de burta, vezi sa nu ai alte probleme, de ex. sa fi racit. Vrei ciclu si te legi cu vreo anexita.

 crank_, on 5th August 2009, 22:51, said:

Ce ma amuza topicul asta (imi aduce aminte de cartea "Orasul cu salcami")  :lol: Eu nu aveam niciun fel de documentatie la varsta respectiva.Cand a venit,a venit. Ai da o dovada de mai multa maturitate daca ai realiza ca, in ciuda faptului ca restul colegelor tale au menstruatie, nu sunt mai superioare cu nimic.


Vai, uitasem de cartea aia. Si mie mi-a dat o prietena sa citesc un pasaj din ea, cind descrie aia toate senzatiile care le avea, la sfirsit am avut un singur cuvint de spus: Bleah!!
Normal ca numai un barbat putea face asa o descriere romantioasa a menstruatiei, incercind probabil sa gindeasca ca o femeie. Aiurea. :lol:

Ca sa nu te simti prost, uite iti zic, toate eram curioase si atunci si ne uitam admirativ la cele trecute "dincolo". Nah, era ceva deosebit. Toate ne doream. Dar cind mi-a venit , am tremurat de spaima, am stat citeva minute pe WC , m-a apucat plinsu' , am crezut ca cine stie ce boala incurabila am si deodata...Bingo...mi-a picat fisa. Ahaaa, deci asta era, ....am si eu...si am iesit din baie foarte happy si mindra de mine, spunindu-i mamei rezultatul confruntarii cu mine insami.

#30
Ayra

Ayra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 09.08.2006
La mine a fost foarte ciudat prima oara cand mi-a venit. Tin si acum minte, aveam 10 ani fara cateva luni, si ma trezesc intr-o dimineata cu ceva rosu pe chiloti si ma duc la mama mea foarte bucuroasa ca 'yey, uite ce am eu' :)) :))

Si culmea e ca de atunci imi vine regulat, in fiecare luna (nu a sarit nici macar una) si nu am avut dureri decat in clasa 8-a, in semestrul al II-lea si in clasa a 12-a, acelasi semestru, din cauza stresului. Altgfel, se pare ca sunt norocoasa.

Doar ca ... ce vroiam sa intreb: daca mi-a venit la o varsta atat de frageda, am sanse mult mai mari sa intru la menopauza mult mai devreme, nu? Comparativ cu generatia anterioara mie, careia ii venea menstruatia pe la 14-16 ani si intra la menopauza undeva 45-50 de ani :-s

#31
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009

 anamaria0697, on 4th August 2009, 13:46, said:

bine , o sa scriu  :coolspeak:
nu am fost atenta la scris
imi doresc sa imi vina deoarece toate colegele mele au si te maturizezi , treci la pubertate , te dezvolti , incepi sa fii femeie
Dar copil nu-ti mai place?
Sa nu crezi ca daca colegele tale, tot de 12 ani, au ciclu, sunt mai femei decat tine, si nu mai zice ca "toate colegele au"...e cel mai tampit gand care iti trece prin cap la 12 ani, cand ai aflat ca vreo colega-doua au ciclu. Stai linistita, mai bine la 14 ani decat la 12.
Stai sa vezi cand "incepi sa fii femeie" ce o sa te enerveze sa-ti schimbi tamponul regulat, sa-ti vina cand nu te astepti, sa mergi la mare si sa iti dai seama ca..."oops", sa te doara burta si capul, si sa iti apara si cosuri oribile in partea aceea a lunii.

#32
AngelicaI

AngelicaI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 09.01.2009
Stai linistita, o sa iti vina cu siguranta si mai ales cand nu o sa te astepti ! Asa mi s-a intamplat si mie. Faceam o mare tragedie si eram oarcum nerabdatoare.
Sa-ti spun un lucru: nu m-a schimbat cu nimic , nu m-a maturizat. Daca vrei sa pari mai mare (desi nu iti recomand ) poti sa incepi sa fii cocheta si anume :
-ai zis de parul care ti-a crescut : epileaza-l (daca nu l-ai epilat deja)
-mergi la cosmetica - o data pe luna ca sa iti faci un tratament pentru acnee
                             - sa te penseze o cosmeticiana ( nu tu singura !)
Cu o fata ingrijita,fara par pe ici-colo si cu niste sprancene frumoase o sa pari ceva mai maricica si bineinteles vei fii mai frumoasa.

Ce zici despre asta?  :P

Mai am sa-ti zic cate ceva. O sa revin daca te intereseaza.

Revin la recomandare : stai linistita , totul in viata vine de la sine! Nu te grabi , nu ai de ce. La varsta asta risti sa faci multe tampenii....

Edited by AngelicaI, 12 August 2009 - 20:24.


#33
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

 Ayra, on 10th August 2009, 16:33, said:

Doar ca ... ce vroiam sa intreb: daca mi-a venit la o varsta atat de frageda, am sanse mult mai mari sa intru la menopauza mult mai devreme, nu? Comparativ cu generatia anterioara mie, careia ii venea menstruatia pe la 14-16 ani si intra la menopauza undeva 45-50 de ani :-s
Depinde si la ce varsta a intrat mama ta la menopauza.

#34
Solarius

Solarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 22.07.2006

 anamaria0697, on 4th August 2009, 14:57, said:

multumesc ptr avertisment , dar nu , nu vreau sa raman insarcinata , am mai spus , atunci , te maturizezi treci la pubertate , in plus , toate colegele au
eh , tu mergi cu turma ,  



maturizarea de mica , inseamna cresterea sanilor ,  idiotenia ,  mergerea in discoteci/cluburi/  , viol eventual . (nici un tip nu se uita la una mica fara sani )

eventual cand ajungi pe la 18-22 de ani o sa tzatzele pe la buric ,  no sa mai fii deloc atragatoare , o sa iti sperii potentialii parteneri cand o sa iti dai sutienul jos ....




recomand sa te calmezi , o sa iti vina cand o sa iti vina , .... noi , de pe forum nu putem face nimic in privinta asta ....




ah da,  ar fi ceva ,  tratamentul hormonal ....  :lol:  pentru a deveni femeie .....

vezi sa nu il incurci sa devii barbat  :lol:

#35
pretty_woman

pretty_woman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 16.06.2007
funny :lol:

ce probleme existentiale au cei de 12 ani ....

ce atata graba? asteapta si vei rezolva problema la timpul ei.

#36
lyanne

lyanne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.08.2009

 anamaria0697, on 4th August 2009, 12:26, said:

buna , va rog sa raspundeti , am 12 ani si 2 luni , am par subrat , par pubian , sunii nu sunt dezvoltati dar am acea secretie albicioasa , putin abundenta , nemirositoare dinainte primei menstruatii si muuulte cosuri pe fata . am  52 kg . mias dorii fff mult sami vina ciclul , uneori ma doare putin burtica mai jos de buric ... credeti ca imi vine pana la Craciun ?


cred ca glumesti ! ai deschis topicul ca sa ne distram :P ..nice !

Mos Craciun...ne dati ori nu ne dati ........ :lol:  :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate