Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#2953
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Spatiu si aer, lumina naturala, etc. Apoi ad3e. Posibil sa ajute si putin calciu in plus dar nu obligatoriu.
Posibil sa aiba si coccidioza n diverse stadii de evolutie. Posibil sa aiba si alte cele in diverse stadii.asadar posibil sa fir util un coccistop si un antibiotic, la fel cum posibilsa nu fie cazul.

Lipsa spatiului si conditiile deci plus ceva adjuvante usoare, in rest trebuie vazut.

#2954
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Ok..ideea e ca doar cei cu gat golaș au probleme... Sunt alb cu gat golaș... Acum dim i-am separat... Ca mi-i casapesc kabirul și câțiva negri de la playmonth...  Deși sunt cei mai mari.... Am cele mai multe probleme cu ei.... Ei sunt cei care sta cel mai mult pe jos... Acum stau numai afata...au o zona cu umbra și o zona cu grâu de 40 cm.... Culcat ;-) ...  de săptămâna viitoare shimb și iau cpvm de la Balotesti....  Sare e bine de pus în apa? Eu le pun dezimfectaNT de la agroland și calmant deocamdată.... Și selevit....

Edited by rodanny, 31 May 2015 - 08:42.


#2955
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Salut,

Puii de plymouth barat pot avea si noante de brun inchis sau trebuie sa fie doar negrii cu insertii de alb?

Edited by un_dac, 31 May 2015 - 09:07.


#2956
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Curat,fara baltaturi.

#2957
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
E adevărat ca nr maxim de pui la peste 2 săptămâni intrun țarc nu e recomandat sa fie peste 80? Nu ma refer la cei crescuți în hale.....

#2958
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Am luat 60 de pui negrii cu alb pe cap de la un comerciant care mi-a zis ca sunt plymouth barat. Au picioarele fumurii, ciocurile negre si acum au deja 11 zile si le-a dat pene cu varf alb pe la aripi. Faza e ca 4 din ei au si un pic de brun.
In fine, nu-i bai... sunt toti foarte vioi si cam hiperactivi, mananca toata ziua :)


Becul cu infrarosu la ce inaltime trebuie sa stea? Am 2 becuri de 100 si unul de 175. Prima zi le-am pus becul seara la o inaltime de 40cm dar l-am oprit dupa o jumatate de h ca imi era frica sa nu-i scot direct friptura. Acum nu le mai pun becul, ii tin in casa noaptea si oricum e cald.

Alta intrebare: le-am amestecat malai cu cpvm dar aleg numai malaiul. sa le dau numai cpvm fara malai?

Edited by un_dac, 01 June 2015 - 12:39.


#2959
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Ar trebui sa NU le dai malai, ci numi hrana starter potrivita pe grupe de varste pana pe la 2 luni.

#2960
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012
starter pana la minim o luna...apoi iti fabrici furaj...sunt retete pe aici....becul il pui la ce inaltime este eficient....adica pune sub el termomentru cu alcool.....la intensitate maxima sa ai 36/38 grade......pe masura ce cresc pui reduci temperatura.....de ce max 80/tarc...eu cred ca depinde de suprafata tarcului....in plus ...sa aiba adapatori si hranitori suficiente

#2961
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Toti samsarii vand plymouth. De fapt sunt mixte porumbace.
Toti vand kabbir, kabbir de fapt e o companie, infiintata in israel, cumparata de italieni si recent intrata in portofoliul alora cu ross...mixtele devenite cunoscute la noi, produse de kabbir, sunt facute de compania cu pricina.
Si altii fac mixte, bune si alea, dar nu kabbir...kabbir luati oficial de la agroland, in principiu vin sexati, ey am si golasi facui tot de kabbir, nu stiu daca mai aduc si alte tipuri.

Cam asta e treaba cu numele astea, unii au devenit cunoscuti pt calitatea unui tip de pui si acum toti prostii vand in piete sau la dughene altceva folosindu-se de numele astea...nu va lasati prostiti.
Repet, puii pot fi buni insa...

#2962
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Eu de la agroland am luat

#2963
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014

View Postun_dac, on 01 iunie 2015 - 12:09, said:

Becul cu infrarosu la ce inaltime trebuie sa stea? Am 2 becuri de 100 si unul de 175. Prima zi le-am pus becul seara la o inaltime de 40cm dar l-am oprit dupa o jumatate de h ca imi era frica sa nu-i scot direct friptura. Acum nu le mai pun becul, ii tin in casa noaptea si oricum e cald.
Becul il pui la o inaltime care sa le asigure puilor temperatura optima. Masori temperatura la sol sub bec si faci incercari. In prima saptamana 32 grade si scazi cu doua saptamanal.

#2964
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Gata am scos malaiul pana la o luna.

Plymouth, neplymouth, samsar, nesamsar parca nu ma mai intereseaza asa mult acum. Au crescut destul de bine, i-au intrecut pe cei de curte de seama cu ei scosi la closca.

Pui mai agitati ca astia pana acum n-am vz. Sunt vioi, se urca toata ziua pe scandura de la tarc, sar d-acolo... si cand nu alearga, mananca.

Eu i-am luat de la agromar balotesti.

Dani ai tai si-au revenit?

#2965
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Parțial..... Deci... Pana la urma i-am separat în 3 categorii....
1. Gat golaș + carne => pt cau cam aceleași dimensiuni...și la fel de puturoși... Mănâncă și se așează repede.... E drept ca după 2 zile de tratament...vit ade3-c și coccistop +vit K, au incept sa se ridice mai mult... Au incept sa facă avioane.....
2. Pui vânduți de agroland ca fiind Kabir,  de fapt toți sunt de la agro
3. Playmonth împreună cu ai mei vreo 35 scoși la clocitoare....
Pana nu i-am separat... Se omorau intre ei.... Mai ales ii atacau pe cei gat golaș... Acum sa vedem ce se mai întâmplă.... Sunt separat de 24 ore...
Atenție.... Cei de la agroland sunt magari..... Vând substanță pt dezimfectie apa,  dar de fapt eolul principal e sa mănânce f mult...e stimulent pt mâncat... Atenție, cel mai ok dezimfectaNT e albastru de metil.. 100 ml la 10 l de apa.... Oricum mâncarea de la agro am senzația ca e varza calitativ... E faina ca e granule... Dar în rest... E mai jalnica decât cea de la Balotesti.....părerea mea....
Agitați sunt și ai mei.... Dar de la Subst băgată în apa cred... Eu am rev la albastru de metil.... Ravin....

#2966
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Fiecare solutie are rolul ei, una e pentru caile aeriene, iar cealalta pentru cele digestive. Probabil ca ii stimuleaza sa manance mai mult, dar nu asta vrem. Mananca = cresc.
Eu i-am cumparat pe 13 martie si deja mananc din ei de 2 saptamani. Tranșati fara cap si ghiare au in jur de 3 kg. Mancare de la Agroland le-am dat cam 3 saptamani, cat mi-a ajuns un sac de 30 kg, apoi am aplicat reteta recomandata de parintele si a fost ok. Daca ii termin pana prin august cred ca mai bag o serie.

Edited by tatuc, 02 June 2015 - 14:24.


#2967
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Ce e pt cai aeiene?

Chestia cu stimulatul mancatului e ok... Dar sa pună și supra calciu...și ce mai trebuie

#2968
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Albastrul de metilen.
Nu ma pricep la chimie dar daca au crescut cum trebuie cred ca hrana a avut ce trebuie, daca tu te pricepi cearta-i.

Edited by tatuc, 02 June 2015 - 14:26.


#2969
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Au avut minus la vitamine... Și mai ales minerale.....

#2970
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
@rodanny  
ce ai vrut sa spui cu puii kabir de la agroland ca sunt de la angro?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate