Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#2935
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012
Parinte.....in comuna-i o singura moara si uruiala-i de rahat(toate uiumurile amestecate cum le vine)....inclusiv ceea ce vine duminica la piata din comuna....multi concetateni...doamne cum suna!, au in schimb in hambare cotele de arenda....si gasesc unde sa uruiasca grau,porumb, srotul de floare este la putere...se gaseste asa si srotul de soia....decat sa le recomand sa cumpere uruiala prefer sa le recomand sa isi uruiasca din hambare...si asa ma lupt cu mentalitatea ca de ce nu cresc...doar le dau grau la greu.Deci te rog....recomanda-mi niste proportii....Calciu vitaminizat le vand eu...asa imi mai scot benzina care o consum cand merg la oras....dar nu pot sa le dau CPMV.Mercic

#2936
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Daca tu zici ca se gaseste srot...un 10% de floare si 20-25% de soia e un bun inceput...functie de varsta, tip de pui si posibilitati.


#2937
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012
deci.......25% srot soia,10% srot floare,50% uruiala porumb,2% Ca vitaminizat si restul uruiala de grau.....este bine?....discutam despre pui la peste o luna mixti carne/oua....parte cumparati din furnizori parte incubati la closti si incubatoare.

#2938
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Voi cu cat găsiți șrot de soia?

#2939
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
anul trecut am luat cu 1.80 parca, anul asta vad ca e mai scumpicel. 2.40 daca tin bine minte.

#2940
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
De unde...de buna calitate?

#2941
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
codlea undeva dupa calea ferata pe dreapta, intr-o curte.
eu zic ca da, dar nu sunt expert :)

#2942
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Asta trebuie pastrata la temperatura scăzută?

#2943
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012
Am amestecat curcii cu broilerii pana maine....sper sa nu fie probleme....furaj amestecat...curca /pui.....brizurat.......pareri?

#2944
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
O sa dea in balbaiala.
N-au nici pe dracu daca sunt mici.


#2945
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Brizurat?

#2946
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 parintele, on 29 mai 2015 - 09:28, said:

Daca tu zici ca se gaseste srot...un 10% de floare si 20-25% de soia e un bun inceput...functie de varsta, tip de pui si posibilitati.

De ce se baga numai 10% srot de floare? Doar e srot,nu seminte. Am mai citit asta da' nu mi-e clar ...

#2947
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
E prea multa celuloza si nu ajuta puii.

#2948
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Ajutor....mai ale sde la cei care se pricep,
AM urmatoarea problema..... Pui 70% din iei ...mai mult stau decat sa se plimble....
Am Kabir, Gat golas, Brahma Barat si cativa de Carne toti luati de la agroland.
I-am laut pe 6 Mai, si pana acum I-am tinut cu starter Vivabio.
Au crescut frumos..toti etc...
Insa 70% fin iei stau si merg mai mult "pe coate".
E adevarat ca pana lunea trecuta, I-am tinut intr-un spatiu cam prost...din cauaza ca am avut problem cu adapostul unde trebuiau sa sttea.....
Au fost tinuti intr=un tarc intr-un beci, dar aerisit, cu caldura la greu, lumina etc...
Singurul lucru ca au avut un spatiu un pic cammic....adica aproximativ 2/2-2,5m pt 150 de pui de o zi....
Cnad I-am laut erau toti zglobii se simteau bine...insa Duminca trecuta parea cam chinuiti...si I-am scos intr-un tarc afara....
Incepuseara sa stea mai mult pe coate si in beci....si am zis ca fie ce o fi..pana e gat adapostul...ii scot afara.....
Si ii tin intr-un spatiu protejat, dar afara, de 3m/5 m....
Se misca se scoala...merg..sa manace si sa bea...dar dupa care...se aseaza din nou ...majoritatea....cam 60%......
Cred ca e semn de ologeala nu?
Ce le pot face...
E posibil unii sa fi ciugulit si polistiren...extrudat...cat au stat in beci..dar astia cred ca sunt cei care au murit...vreo 4-5....
Si 2...sunt in stadiu ca stau si dorm pe ei...si nu mananca..Pe acestia I-am separat....si le voi face biopsie ....probaibl sa vad daca au polistiren in ei....
Cele maimari probleme le am cu gat golas...acestia au fost si atacti cei mai multi dintre ei de ceilalti pui si de asemenea acesti sunt cei mai mari au ajuns cam pe la 600 grame....si cam stau pe jos...
Va rog cat mai multe sfaturi ...ce le mai pot face...?
Va multumesc in avnas...
Danny

#2949
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Spatiul mult prea mic pt ei, posibil si boli, probabil si coccidii, mancarea nu stiu cat de ok, teoretic buna dar....
Da-le spatiu afara, noaptea cald, mancare de crestere, adica mai slaba...vitamine in apa, ad3e. Poaibil sa necesite si un tratament cu coccistop si/sau antibiotice.
Poti da si calciu, nu cred ca ajuta prea mult dar nu strica.
Nu asa se tin puii si nu iei 150cand nu esti sigur ca ai cum sa-i tii corespunzator ca sunt greu de gestionat si, daca ii scapi, greu ii mai dregi.


#2950
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salut...mea culpa...adăpostul unde trebuiau sa stea... A foat viciat.... Socrul meu a făcut curățenie siba zis ca e totul ok... Eu stau în oraș...și mwrg în general în weekend...  Când am adus prima transa m-am trezit ca nu am umde sa ii țin. Asa ca... Am încercat sa salvez situația... Acum nu saritibla gatul meu... Deci furajul e de la agroland și contine coccistop.... Am dat exclusiv mancare de la ei...fără sa amestec cu altceva.. Am dat și antistres de la ei... Cam 3 zule cu pauza 3-4 și iar.... Acum bag în apa și selevit de la farmavet..... Problema e ca mănâncă, sunt vioi... Dar cam stau mult jos....totuși poate un sfat... Nu strica... Mulțumesc

#2951
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012
roddany......nu vreau sa ma gandesc......am 300 .....

#2952
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Danny, da-le coccistop in apa, lasa-l pe cel din mancare. Cumpara-le neaparat:
http://www.icbmv.ro/...op s-110343.pdf

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate