Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Evocasa Optima

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#73
claudiu_manda

claudiu_manda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 22.06.2008
Confirm, n-am avut probleme niciodata. Sunt mai mult oameni amarati, nu "bombardieri". Se mai aude cate o manea, as zice ca peste tot in Bucuresti, insa tolerabil.

Edited by claudiu_manda, 07 September 2020 - 13:39.


#74
andreis25

andreis25

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.12.2018

View PostBaltaci, on 07 septembrie 2020 - 13:19, said:

Sarac nu e sinonim cu talhar.

Intentia mea nu a fost sa denigrez. Doar am intrebat. Multumesc!

#75
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View PostBaltaci, on 07 septembrie 2020 - 13:19, said:

Sarac nu e sinonim cu talhar.

sigur toti de acolo sunt saraci si amarati, dar curati ca lacrima. m-am uitat si eu la optima, am fost pe jos de cateva ori, faci destul de multicel pana la metrou, pentru un complex care se prezinta cu acele preturi si cu trecerea pe langa cele 3 sau 4 blocuri de pe aleea perisoru. ai sanse mari sa iei tbc din aer acolo. In rest, blocurile si mai ales compartimentarile/suprafetele mi-au placut. Fix cand treceam eu pe acolo erau destui "baieti" cu ceafa groasa si bmw-ul parcat pe mijlocul drumului cu muzica la maxim. Dar era sambata, ii intelegem, zi de odihna, relaxare.

Nu zic ca ti-or sari in cap, dar imaginea de la metrou in drum spre casa e deprimanta.

Edited by AlleXyS1, 07 September 2020 - 14:21.


#76
claudiu_manda

claudiu_manda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 22.06.2008
Si totuși, pe langa blocurile alea gasesti Scoala 149, Gradinita 160, teren de fotbal, de tenis, Mega Image, Penny, putin mai departe cofetarie, farmacie, piata Ozana, alte scoli si grădinițe, etc. Fiecare cu ce il doare...

#77
Septimus

Septimus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.03.2008
Salutare, cineva care locuieste in Optima poate sa shareuiasca cateva pareri cu privire la zona, calitatea constructiei, comunitate etc. ?
Am rezervat un apartament in blocurile de 6 etaje care se construiesc acum langa si sunt curios sa aflu cateva insights de la cineva care locuieste in zona :-D

#78
mircea_popescu85

mircea_popescu85

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.11.2020

View PostSeptimus, on 05 octombrie 2020 - 09:30, said:

Salutare, cineva care locuieste in Optima poate sa shareuiasca cateva pareri cu privire la zona, calitatea constructiei, comunitate etc. ?
Am rezervat un apartament in blocurile de 6 etaje care se construiesc acum langa si sunt curios sa aflu cateva insights de la cineva care locuieste in zona :-D

Salutare! Zona este ok, cam aglomerata in ultima vreme, de altfel asa este tot Bucurestiul.
Referitor la calitatea constructiei am observat ca au turnat placile catorva etaje pe ploaie torentiala si au terminat destul de tarziu pentru ca la turnare nu au folosit elefantul. Zidaria o fac din caramida, am vazut si BCA in unele locuri.
Inteleg ca este o problema cu accesul in complex, proiectul initial avand doua accese, iar actualul dezvoltator nu a mai prevazut o cale suplimentara. Sper sa nu fie probleme in caz de cutremur/incendiu.
Iti recomand sa iti cumperi si parcare. Mare atentie la cea subterana sa nu ti-o vanda drept parcare tip klaus cum au facut la blocul 3, desi nu avea caracteristicile uneia.
Asigura-te ca rampa de acces in parcarea subterana are incalzire (la blocul 3 nu au pus), altfel iarna va trebui fie sa lasi masina in parcare, fie sa dai la lopata si nisip.

Bafta!

#79
claudiu_manda

claudiu_manda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 22.06.2008
Cealalta cale de acces va fi pe unde intra acum utilajele in santier, fiindca nu trec prin complex.

Cat despre celelalte, confirm. Nu stiu ce impedimente ai putea avea daca cumperi un loc Klaus care nu e Klaus (de obicei se intampla invers), insa m-am ferit. Probabil smecherie in acte ca sa scoată minimul legal al locurilor de parcare.

Edited by claudiu_manda, 16 November 2020 - 12:41.


#80
Septimus

Septimus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.03.2008
Nu cred ca fac pe sistem klaus, am schitele parcarilor subterana si supraterana, sunt atatea locuri cate apartamente exista in complex. Nu stiu daca va exista si o a doua cale de acces in complex, momentan e pentru utilaje, dar imi spunea seful de santier ca o sa fie inchisa cel mai probabil dupa.

#81
claudiu_manda

claudiu_manda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 22.06.2008
Nici in blocul 3 nu au facut Klaus, doar in CF erau cateva înregistrate astfel.

Despre calea de acces, nu stiu ce sa zic, proiectul Adama prevedea inca o intrare pe acolo.

Mie unul mi se par cam apropiate blocurile de 6 etaje. Nu? 🤔 Nu stiu de ce nu or fi continuat cu dispunerea asa cum era in proiectul Adama.

Edited by claudiu_manda, 16 November 2020 - 21:14.


#82
IPR

IPR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 22.12.2006

View Postmircea_popescu85, on 16 noiembrie 2020 - 00:07, said:

Asigura-te ca rampa de acces in parcarea subterana are incalzire (la blocul 3 nu au pus), altfel iarna va trebui fie sa lasi masina in parcare, fie sa dai la lopata si nisip.


Am intrebat eu la vizionare si rampa de acces nu are degivrare si nici nu au de ganda sa faca asta. Ii doare la patina de greselile de la ansamblurile din trecut.

Edited by IPR, 16 November 2020 - 22:00.


#83
Septimus

Septimus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.03.2008
Sunt destul de apropiate blocurile, da, 16 metri prevazuti intre ele. Not great, not terrible, cum zicea un coleg acum ceva timp. Evident am vazut si mai rau de atat, insa la fel de evident se putea si mai bine, fie dispuse altfel, fie facute doar 2 blocuri pe suprafata respectiva.

Legat de rampa de acces, faptul ca nu are degivrare... nasol :( am vazut ca celelalte blocuri au doua rampe de acces, presupun ca sunt construite similar, au fost multe situatii in care sa nu poata fi scoasa masina din parcare?

#84
claudiu_manda

claudiu_manda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 22.06.2008
In blocul 3 nu avem experienta decat cu o singura iarna si nu e prea relevant, o singura data a nins mai tare si s-a putut iesi. Sunt blocuri mai cu staif care nu au degivrare, imi povestea un prieten care sta in ISG ca se descurca si fara. Pe de alta parte, stiu ca o instalație de degivrare consuma foarte mult, poate ne ajuta alti vecini din Evocasa Optima cu feedback, din blocurile 1 si 2, unde am inteles ca Adama a prevazut o astfel de instalație.

#85
mircea_popescu85

mircea_popescu85

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.11.2020

View PostSeptimus, on 17 noiembrie 2020 - 08:05, said:



Da, au fost cateva zile in care nu s-a putut iesi cu masina din parcarea subterana din cauza lipsei degivrarii la blocul 3 Optima Residence Pallady. Depinde si cum se manifesta iarna, in cazul unei ierni cu multa zapada si ger, va fi imposibil de iesit chiar si daca ati degajat zapada de pe ea.
Noroc ca exista uber, dar e dificil cand ai copii/sotie insarcinata.

View Postclaudiu_manda, on 17 noiembrie 2020 - 17:08, said:



La ISG, exceptand locatia, preturile sunt ridicate si apartamentele mici.
Referitor la degivrarea de la Optima, te asigur ca nu a avut un impact financiar major in consumul energie electrica pt ca este gandita cu o automatizare ce ii permite sa functioneze atunci cand este nevoie.
Din pacate, din dorinta de a castiga si mai mult, dezvoltatorul Optima Residence a vandut boxe in adapostul ALA si parcari tip klaus, dar a uitat sa le asigure o degivrare viitorilor proprietari. Cel mai probabi asa vor face si la bocurile in constructie...tipic sudrezidential, low budget.

View PostIPR, on 16 noiembrie 2020 - 22:00, said:


Stai sa vezi cand vor termina proiectul si se vor muta locatarii in cele 3 noi blocuri Optima Residence Pallady, cand va incepe scoala si se va fi termiat pandemia. Vor fi claxoane de la blocul 2 la bariera si pana spre blocurile de nafamilisti.
Unii vecini spuneau ca autorizatia celor 3 blocuri este obtinuta ilegal pt ca 6 blocuri nu pot avea o singura cale de acces sub 6m.

Edited by Dany_Darke, 18 November 2020 - 23:09.


#86
Septimus

Septimus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.03.2008
Revin aici cu o intrebare pentru cei din blocul 3, au fost probleme cu accesul in/din parcarea subterana, in cele cateva zile de zapada mai abundenta din bucuresti?

#87
VerSus_88

VerSus_88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 16.05.2018
Am fost si eu o la o vizionare pentru 2 camere ( 75K  + 7,5k parcarea ) , constructia este ok , se aglomereaza rau zona pe intrarea din Perisor , ghetoul de pe strada respectiva da destul de rau acolo , era buna si o intrare pe strada cu restaurantul Luminita.

#88
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,172
  • Înscris: 03.12.2021
Ceva pareri ? Cum e cu zgomotul intre apartamente ?
Mersi

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate