Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Evocasa Optima

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#37
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Care mai este situatia prin Evocasa Optima? Am gasit si eu doua ap cu 3 camere la et 10, printre ultimele din bloc. Merita cumparat vreo unul? Pretul e bunicel iar suprafata unuia e de 76mp iar celalat 106mp(spun cei care le vand).

Mersi pentru raspuns!

#38
andrei_40

andrei_40

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.03.2013
Salut,

Si eu la fel stiu, ca ar mai fi cateva in primul bloc, dar vezi ca mai construiau inca o cladire exact langa si erau avansate lucrarile.
Bafta sa ai!

#39
breadband

breadband

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2008
E gata blocul nou.

#40
baddude

baddude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.12.2010
Salut,

Ma intereseaza un apart cu 2 camere in blocul nou din acest complex.
In  blocul vechi au fost probleme, ceva ?
Poate vreun locatar sa ne dea cateva informatii despre zona, despre bloc?

din cate am vazut, chiar in fata complexului  sunt 2 blocuri de nefamilisti

Multumesc




#41
Daniela_Miro

Daniela_Miro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.03.2014

 baddude, on 29 mai 2014 - 16:25, said:

Salut,

Ma intereseaza un apart cu 2 camere in blocul nou din acest complex.
In  blocul vechi au fost probleme, ceva ?
Poate vreun locatar sa ne dea cateva informatii despre zona, despre bloc?

din cate am vazut, chiar in fata complexului  sunt 2 blocuri de nefamilisti

Multumesc


Buna,

Sora mea locuieste in primul bloc de acolo de aproape 2 ani si chiar este multumita de alegere; stii cum tot apar comentarii in general la diverse blocuri noi, dar ea nu a intampinat niciun fel de probleme, iar zona este una linistita.
Cat despre blocurile de care spui din zona, nu am auzit-o vreodata sa se planga si are si copil, deci nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi.

#42
baddude

baddude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.12.2010
da la lucrul asta m am gandit si eu, daca ar fi fost probleme mai grave se gasea cineva sa le impartaseasca cu noi

Multumesc !!

Edited by baddude, 12 June 2014 - 08:40.


#43
mihai_rem

mihai_rem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.01.2010
Buna ziua.
Se vinde apartamntul nr 27 de la etajul 3 in suprafata de 54mp. este tipul cel mai spatios de apartament de 2 camere din imobil beneficiaza si de tipul cel mare de balcon.
Apartamentul este complet mobilat si utilat  bucataria mobila plus hota aragaz, coptor si hota inox incastrate in mobila. Aer conditionat.
Finisajele nu sunt cele standard, ci executate ulterior cu material de calitate superioara (ex parchet 15mm, dressing incastrat ,baia faiantata integral etc)
Vederea este spre curtea interioara
Loc de parcare
Pret 57.500 euro pretul este mai mic decat cel solicitat de dezvoltator in acest moment si include mobila, aparatura casnica, AC si toate imbunatatirile suplimentare
Petre Cosmin
0743200110

#44
gheorghesteluta84

gheorghesteluta84

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.01.2015
Vreau sa achizitionez un apartament cu 3 camere in complexul Optima. Stie cineva vreunul disponibil? Astept mesaj si cu un pret. Multumesc

#45
MirelaPreda

MirelaPreda

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.09.2015
Buna ziua,
Ma puteti ajuta cu cateva informatii ref la o valoare medie a cheltuielilor cu intretinerea la Evocasa Optima (iarna/vara)? Eventual a costurilor comune.
Sunt interesata sa achizionez un apt cu 3 camere in acest complex.
Multumesc!!

#46
andrei_40

andrei_40

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.03.2013

 MirelaPreda, on 28 septembrie 2015 - 23:00, said:

Buna ziua,
Ma puteti ajuta cu cateva informatii ref la o valoare medie a cheltuielilor cu intretinerea la Evocasa Optima (iarna/vara)? Eventual a costurilor comune.
Sunt interesata sa achizionez un apt cu 3 camere in acest complex.
Multumesc!!
Salut,

M-am mutat in Evocasa Optima cam acum un an si iti pot spune ca depinde si de consumul fiecaruia pentru ca fiecare apartament are contoarele lui, deci cat consumi, atat platesti. In orice caz, intretinerea este rezonabila, nu ai surprizele neplacute de la alte ansambluri la care te trezesti ca iarna dai jumatate de salariu pe intretinere.
Nu spun ca este ca la blocurile vechi, dar nici nu este discrepanta mare.

Sper ca ti-am fost de folos.

#47
EsH_148

EsH_148

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.03.2007
Salutare,
Sunt unul dintre proprietarii din Evocasa Optima si va atrag atentia asupra faptului ca lucrurile nu stau tocmai asa cum le prezinta Adama. Va voi prezenta situatia pe larg in zilele ce urmeaza, legata de niste infiltratii de apa care isi asteapta rezolvarea de mai bine de 8 luni. Voi detalia...

#48
soryn185

soryn185

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.02.2015

 EsH_148, on 15 octombrie 2015 - 13:23, said:

Salutare,
Sunt unul dintre proprietarii din Evocasa Optima si va atrag atentia asupra faptului ca lucrurile nu stau tocmai asa cum le prezinta Adama. Va voi prezenta situatia pe larg in zilele ce urmeaza, legata de niste infiltratii de apa care isi asteapta rezolvarea de mai bine de 8 luni. Voi detalia...

Salut,

Poti detalia te rog? Deoarece doresc sa achizitionez un apartament  in bloc 2.
Este vorba de primul bloc sau al 2-lea bloc?
Alte probleme ar mai fi? (izolare fonica, probleme cu apa, caldura, costuri nejustificate etc).
De asemenea, daca imi puteti spune cate ceva de zona (calitatea oamenilor din zona, gradinite, scoli etc)

Va multumesc si astept un raspuns din partea oricarei persoane care ma poate ajuta cu detalii.
Wee placut

#49
90CP

90CP

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.12.2015
O intrebare: cei de la parter au gradina din fata apartamentului in proprietate cu acte in regula, corect? Deci asta inseamna ca eu, daca as sta la etajele superioare, sunt obligat sa le suport fumul de gratar, zbiaratele copiilor si muzica fara sa le pot face nimic, nu? Pentru ca fiind proprietatea lor ei au dreptul sa faca gratar, sa-si lase copiii sa zburde pe iarba, sa-si invite prieteni etc.

#50
EsH_148

EsH_148

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.03.2007
Am promis ca revin cu detalii, imi pare rau ca o fac destul de tarziu, am fost prins cu alte probleme, inclusiv cele generate de achizitia apartamentului.
Apartamentul este in primul bloc, dar asta este o scuza generica pe care o scoate Adama la inaintare. Ca primului bloc i-a expirat garantia, ca a fost construit de altcineva, ca incepand cu al doilea bloc toate sunt bune si frumoase... Ganditi-va doar ca daca vor aparea probleme de orice fel, garantia este doar pe hartie, iar deschiderea de a rezolva ceva este doar formala. Vom vedea ce vor avea de zis in instanta.
Acum haideti sa detaliez un pic, ca sa va faceti o idee:

De la inceputul lui 2015, am semnalat ca sunt infiltratii in 2 praguri interioare, de pe terasa. Mi s-a spus ca asteapta vreme mai buna/calda si se rezolva. S-au desfacut pragurile pe interior, s-a "facut" o izolatie cu o substanta care ar trebui sa opreasca apa si care "cristalizeaza" in contact cu apa... In mai 2015 s-au desfacut si pragurile exterioare, unde s-a constatat ca folia hidroizolanta de pe terasa nu urca si pe praguri. Au incercat sa carpeasca, si au lasat-o balta cand le-am spus ca apa intra in continuare... Pragurile exterioare au ramas neterminate, voi atasa niste imagini ca sa vedeti exact cum inteleg cei de la Adama sa rezolve problemele.
In urma apelurilor repetate am primit urmatorul raspuns:
"In urma discutiei avute cu colegii de la ingineri, va aduc la cunostinta ca nu avem cum interveni. Mi s-a explicat ca reactia care apare pe tencuiala este de la substanta chimica care este este pusa special pentru a impiedica apa sa se infiltreze in casa, drept urmare este un proces normal." Aveti atasat si un screenshot cu acest raspuns penibil si stupefiant...

Asta este si situatia actuala, chiar daca in Contractul de vanzare cumparare este specificata garantia de vicii ascunse de 2 ani. Apartamentul a fost achizitionat in februarie 2015!

Acum si un link: Garanţiile locuinţelor – mituri şi realităţi.
Mit sau realitate? Uite ca este o realitate, diferita de cea prezentata de Adama. Sau un mit in ceea ce priveste garantia... Depinde de care parte a problemei esti..

Attached Files


Edited by EsH_148, 03 January 2016 - 14:18.


#51
rellutzu

rellutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.05.2007
"...colegii de la ingineri..."
Cu ce oligofreni ai avut de a face oare?

#52
jonSnow

jonSnow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 18.04.2012
Salut, mai e cineva pe aici care a plătit avansul pt blocul 3?

#53
ineffablelily

ineffablelily

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.05.2018

 jonSnow, on 21 februarie 2018 - 09:57, said:

Salut, mai e cineva pe aici care a plătit avansul pt blocul 3?
JonSnow, sunt pe cale sa fac o rezervare acolo, dar am o poza facuta saptamana asta, cand am mers pe santier, care ma pune pe ganduri... nu stiu cum s-o atasez aici...

#54
claudiu_manda

claudiu_manda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 22.06.2008
Pana la urma m-am hotarat la un apartament in blocul 3 al Optima, dezvoltator fiind acum KXM Expansion (au cumparat proiectele Optima si Armonia de la Adama/ Immofinanz). Gasesc vreun viitor vecin sa imi zica cum e viata in complex?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate