Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Bucurestii de altadata

* * * * - 11 votes
  • Please log in to reply
8286 replies to this topic

#7435
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Mie îmi plăcea în Bucureştii vechi (şi anul 2001 e deja vechi) multitudinea de magazine. Chiar şi în comunism exista ceva diversitate. Azi, dacă cauţi ceva deosebit, e poate chiar mai greu decât în comunism, deşi în anumite perioade ale comunismului a existat penurie sau proastă aprovizionare. Bucureştii au nevoie de o primenire a comerţului.

#7436
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Ce ai cautat in magazine din Bucuresti si nu ai gasit?

#7437
anelka

anelka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 17.02.2006

View Postvalirex, on 26 iunie 2022 - 00:20, said:

Ce ai cautat in magazine din Bucuresti si nu ai gasit?
Blacheuri, galosi, sosoni.... astea se gasesc greu

#7438
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Nu credeam că şi tu vei face parte din grupul celor care fac mişto aiurea. Dar ca să-ţi răspund, în principal produse alimentare şi de igenă corporală. Iar pentru mine, încălţări (dacă tot ai făcut miştoul cu galoşii şi şoşonii); am o formă tare ciudată a piciorului şi cu greu găsesc ceva care să mi se potrivească
A cui a fost ideea să nu mai fie anticarii de la Universitate? A lui Sorin Oprescu?
Păcat de Str. Buzeşti. Demolare a multe clădiri pe acolo, dar nu s-a făcut nici o revitalizare, deşi pe vremuri cred că era o arteră destul de animată. La fosta "Cehoslovaca" ce mai e?
Un capac de canal produs la "Lemaître". Nu ştiu dacă am mai văzut vreunul (iar pe ăsta l-am văzut abia recent): https://www.google.r...!7i16384!8i8192
Şcoala mea bazin nu mai are.

#7439
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 28 iunie 2022 - 16:34, said:

Un capac de canal produs la "Lemaître". Nu știu dacă am mai văzut vreunul (iar pe ăsta l-am văzut abia recent): https://www.google.r...!7i16384!8i8192

Dar capac facut la ElectroPutere Craiova ai mai vazut? Chiar langa tine pe strada Magura Vulturului:

Attached Files



#7440
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Cartierul Elefterie - Zona Cotroceni 1967

Attached Files



#7441
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
1) Nu se vede doar cartierul Cotroceni, se vede şi Ştirbei Vodă şi clădirile ce erau pe acolo. Plus Stadionul Venus. Stadionul Venus şi parte din clădirile de pe Ştirbei Vodă nu mai sunt azi.   :( Biserica Sf. Ştefan "Cuiubul cu barză" (nu apare în poză) a fost ascunsă după blocuri. De asemenea se vede şi un tramvai cu remorcă pe cheiul Dâmboviţei, mergând în direcţia Ştirbei Vodă. Tramvai produs probabil la "ElectroPutere" Craiova (dacă nu o fi vreun Atelierele Centrale I.TB., adică vreun V-951 'Festival'). Linia 13 sau 14. Şi bag de seamă că zonele verzi par îngrijite.
2) Ah, din anul 1967 am Lista abonaţilor telefonici - supliment, adică ce abonaţi erau în plus faţă de anul 1966, schimbările de numere survenite faţă de anul 1966. Doar astea se dau, nu sunt trecuţi toţi abonaţii. Cartea de telefoane din 1965 e cea mai mişto cu reclame privind Bucureştii, 1966 pe locul 2, 1970 pe locul 3... 1973 deja nu prea mai avea.
3) Am trecut ieri cu otobelu pe Cal. Griviţei, traversând Buzeştiul. M-am uitat şi peretele "Cehoslovaca" a fost acoperit cu nişte desene noi, moderne. Asta e bine, că înseamnă că e actvitate în ea, dar e prost că s-a dus acea reclamă ce făcea referire la trecut...   :(   De fapt din 2019 e ceva şi se pare să văpsesc doar reclame, deci trebuie să trec pe acolo să văd în ce stare e clădirea: https://bucuresticit...ci-cehoslovaca/
Ce n-a distrus comunismul, a distrus capitalismul de carton...
Amintiri, informaţii despre ea: https://armyuser.blo...ehoslovaca.html
4) valirex, am văzut în mai multe locuri capace produse la "ElectroPutere" Craiova. Pe cel pozat de tine, nu ştiu dacă-l ştiu. Alea cu grătar de la canalizarea pentru ape pluviale, instalate în anii '20 am văzut că în general sunt făcute de "Rieger" Sibiu... abia acum vreo 2 săptămâni am văzut că denumirea producătorului e pusă, că eu mă aşteptam să fie "scrisă" pe latura lungă, dar e pusă perpendicular pe ea. Văd că după "bordura făcătoare de minuni" a lui Vid-e-anu, acuma s-a apucat să schimbe capacele de canal. Rămânând la capacele de canal, probabil din cauză de "Lemaître" am avut ieri un vis care implica şi zona "Timpuri Noi" şi mi-am amintit că la începutul Bd. Gh. Şincai a rămas printr-o minune o casă cu parter, care văd că a fost transformată în restaurant: https://www.google.r...!7i16384!8i8192
Cum arăta în 2008, când avea şi marchiză improvizată: https://www.google.r...!7i13312!8i6656
De fapt e un triunghi de case: https://www.google.r...!7i13312!8i6656
5) Bucureştii de altădată ar fi mai Bucureştii de altădată dacă ar reapărea tramvaiele în unele zone.

#7442
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 29 iunie 2022 - 11:36, said:

la începutul Bd. Gh. Şincai a rămas printr-o minune o casă cu parter, care văd că a fost transformată în restaurant: https://www.google.r...!7i16384!8i8192
Cum arăta în 2008, când avea şi marchiză improvizată: https://www.google.r...!7i13312!8i6656
De fapt e un triunghi de case: https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Sub casele alea e statia de metrou, de aia nu cred ca s-a construit nimic.

#7443
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Bd. Muncii martie 1989, totul era in santier:

Attached Files



#7444
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006

View Postvalirex, on 30 iunie 2022 - 19:22, said:

Sub casele alea e statia de metrou, de aia nu cred ca s-a construit nimic.
Nu e acolo, stația de metrou e sub asfaltul de pe splai, înspre benzinărie. Între cele 2 accese, spre nord-est de ele.
https://wikimapia.or...Timpuri-Noi-(M1)-(M3)(1979)

#7445
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005

View Postdjl, on 29 iunie 2022 - 11:36, said:

1) Nu se vede doar cartierul Cotroceni, se vede și Știrbei Vodă și clădirile ce erau pe acolo. Plus Stadionul Venus. Stadionul Venus și parte din clădirile de pe Știrbei Vodă nu mai sunt azi.   Posted Image

View Postvalirex, on 29 iunie 2022 - 03:24, said:

Cartierul Elefterie - Zona Cotroceni 1967

Ce se vede in poza nu e stadionul Venus. Stadionul Venus era demolat la vremea respectiva (wikipedia zice ca din 1953). Pe locul lui erau ceva terenuri de tenis daca imi aduc aminte bine si Opera. ( Cred ca Opera a fost motivul pentru demolarea stadionului Venus). Terenurile de tenis se pot ghici intre copacii dintre Stirbey Voda si Opera.
Ce se vede intre Stirbey Voda si Malmaison este un hipodrom pe care l-au demolat inainte sa incepa sa construiasca ruina de azi , care voia sa fie "Casa Radio".
Prin '72-73 am mai sarit gardul la hipodromul respectiv si era in stare cam jalnica.

#7446
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,540
  • Înscris: 02.09.2006

View Postdjl, on 29 iunie 2022 - 11:36, said:

1) Nu se vede doar cartierul Cotroceni, se vede şi Ştirbei Vodă şi clădirile ce erau pe acolo. Plus Stadionul Venus. Stadionul Venus şi parte din clădirile de pe Ştirbei Vodă nu mai sunt azi.   Posted Image Biserica Sf. Ştefan "Cuiubul cu barză" (nu apare în poză) a fost ascunsă după blocuri. De asemenea se vede şi un tramvai cu remorcă pe cheiul Dâmboviţei, mergând în direcţia Ştirbei Vodă. Tramvai produs probabil la "ElectroPutere" Craiova (dacă nu o fi vreun Atelierele Centrale I.TB., adică vreun V-951 'Festival'). Linia 13 sau 14. Şi bag de seamă că zonele verzi par îngrijite.
........................................
Pentru corecta ta informare, Electroputere nu s-a scris niciodata cu ''P''! iti spun asta pentru ca te stiu pasionat de trecut, stii o gramada de chestii, dar aproape niciodata nu ai scris corect denumirile fostelor fabrici si inteprinderi de stat! Oare o faci din nestiinta sau faci misto de cei care citesc?

#7447
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Blocuri translatate pe soseaua Stefan cel Mare, septembrie 1983.

Attached Files



#7448
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Ultima defilare de 23 august 1989 prin fata Casei Radio.

Attached Files



#7449
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Pusesera si ferestre ...  Au trecut 30 de ani si nici macar alea nu mai sunt .....

#7450
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Alea s-au furat primele.

#7451
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 05.01.2020

View PostBogotta, on 04 iulie 2022 - 14:24, said:

Pusesera si ferestre ...  Au trecut 30 de ani si nici macar alea nu mai sunt .....

Cred că era, practic, gata deja.

#7452
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Nu, nu cred ca era terminat nimic inauntru insa de afara dadea impresia ca e finalizata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate