Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Bucurestii de altadata

* * * * - 11 votes
  • Please log in to reply
8248 replies to this topic

#1
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Eu :), cu bunavointa AdVenture pentru scanner, doamnei Marioara Palanceanu pentru carte (proprietara casei in care locuiesc - are 90+ de ani) si bineinteles editurii Ziarului "Universul" SA am placerea sa va prezint cartea "Bucurestii de altadata" de Constantin Bacalbasa
Nu stiu daca incalc vreun drept de autor al cuiva, dar cum cartea a fost editata in 1936 banuiesc ca nu...

Am decis sa postez cate o pagina pe zi (sunt 300 de pagini) si impreuna sa descoperim Bucurestii anilor 1901 - 1910 prin prisma unui autor care a scris cartea in 1936.

Astazi postez doar copertile.
(daca se considera ca se incalca vreun drept de autor, rog administratorii sa stearga topicul)

Attached Files


Edited by ciureanuc, 14 July 2009 - 09:19.


#2
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

View Postciureanuc, on 14th July 2009, 10:10, said:

Eu :) , cu bunavointa AdVenture pentru scanner, doamnei Marioara Palanceanu pentru carte (proprietara casei in care locuiesc - are 90+ de ani) si bineinteles editurii Ziarului "Universul" SA am placerea sa va prezint cartea "Bucurestii de altadata" de Constantin Bacalbasa
Nu stiu daca incalc vreun drept de autor al cuiva, dar cum cartea a fost editata in 1936 banuiesc ca nu...

Am decis sa postez cate o pagina pe zi (sunt 300 de pagini) si impreuna sa descoperim Bucurestii anilor 1901 - 1910 prin prisma unui autor care a scris cartea in 1936.

Astazi postez doar copertile.
(daca se considera ca se incalca vreun drept de autor, rog administratorii sa stearga topicul)

Mai bine o pui pe scribd și ne dai linkul. Am și eu o carte de genul ăsta, scrisă de George Potra:


Attached File  scan0011.jpg   128.4K   511 downloads

Cărțile astea sunt interesante și ar merita citite. Ca să putem concepe un viitor pentru orașul ăsta - Bucureștiul - e bine să-i cunoaștem istoria, etapele dezvoltării lui economice, politice, arhitectonice. Că prezentul e oricum un dezastru.

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postfloryyn, on 14th July 2009, 10:47, said:

Mai bine o pui pe scribd și ne dai linkul. Am și eu o carte de genul ăsta, scrisă de George Potra:


Attachment scan0011.jpg

Cărțile astea sunt interesante și ar merita citite. Ca să putem concepe un viitor pentru orașul ăsta - Bucureștiul - e bine să-i cunoaștem istoria, etapele dezvoltării lui economice, politice, arhitectonice. Că prezentul e oricum un dezastru.

+1. Pune-o pe scribd, te rog. :)

#4
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
ciureanuc, n-ar fi mai bine sa o faci pdf si sa postezi pdf-ul?

#5
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

View Postciureanuc, on 14th July 2009, 10:10, said:

am placerea sa va prezint cartea "Bucurestii de altadata" de Constantin Bacalbasa
Nu stiu daca incalc vreun drept de autor al cuiva, dar cum cartea a fost editata in 1936 banuiesc ca nu...
nu conteaza cand a fost editata cartea, ci cand a murit autorul. drepturile de autor se pastreaza 70 de ani de la moartea acestuia in cazul scrierilor. La imagini - tablouri, fotografii, filme am impresia ca durata este mai mica.

#6
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Am hotarat sa pun cate doua pagini/zi.
E o carte fara poze, daca as pune-o toata v-ati plictisi dupa 4-5 pagini (cred).
Asa, o citim aici pe forum, mai discutam pe subiecte (observati si cum se scria pe atunci)... socializare.
Pentru ca sunt DTP, deformatia profesionala ma face sa pun si pdf si jpg. (daca iti place cartea, aduni PDF_urile intr-un volum; altfel, dai click pe poze si citesti).

Enjoy! :)
Attached File  Pages_from_Bucurestii_de_altadata001_Page_1.jpg   486.29K   544 downloadsAttached File  Pages_from_Bucurestii_de_altadata001_Page_2.jpg   452.68K   421 downloads2.jpg]Attached File  Pages_from_Bucurestii_de_altadata001.pdf   563.95K   181 downloads

P.S.: paginile 3-4 lipsesc, foaia era rupta.
P.S.2: trebuie sa stiti ca aceasta carte este o colectie de articole din ziare. Daca ma gandesc ca e editata de "Universul", poate e chiar colectie din ziarele lor.
Articolele sunt separate prin liniuta de dialog, asa ca nu va speriati daca urmatorul paragraf nu va avea legatura cu anteriorul: e alt articol. ;)

Edited by ciureanuc, 15 July 2009 - 08:54.


#7
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Bravo mestere!
Mai vad si eu un lucru bun pe forumul asta. Nu ca n-ar fi mai multi/multe dar parca ar fi loc si de mai bine.

#8
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Attached File  Pages_from_Bucurestii_de_altadata002_Page_1.jpg   442.75K   213 downloadsAttached File  Pages_from_Bucurestii_de_altadata002_Page_2.jpg   415.92K   197 downloads2.jpg]Attached File  Pages_from_Bucurestii_de_altadata002.pdf   518.22K   66 downloads

Ca un facut, observati cine a facut crima... La peste 100 de ani diferenta, acesta ar putea fi "nepotul cazului Negruzzi":
"Atât sange rece în povestire, din partea unui elev de liceu, în fata cadavrului femeei pe care o omorîse arăta destul e lămurit că asasinul era un degenerat neresponsabil."

Edited by ciureanuc, 16 July 2009 - 08:47.


#9
nmg

nmg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 07.09.2005
O lectura interesanta, intr-adevar. Super idea, e ca un foileton :)

#10
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Attached File  Pages_from_Bucurestii_de_altadata003_Page_1.jpg   269.5K   128 downloadsAttached File  Pages_from_Bucurestii_de_altadata003_Page_2.jpg   273.59K   115 downloads2.jpg]Attached File  Pages_from_Bucurestii_de_altadata003.pdf   979.4K   54 downloads

Edited by ciureanuc, 17 July 2009 - 08:45.


#11
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
am pus si "restantele" de ieri ;)

interesant: s-a incercat construirea unor "vaporase" pentru a face mici excursii pe Dambovita, de la Ciurel la Abator.
Attached File  Pages_from_Bucurestii_de_altadata004_Page_1.jpg   267.02K   118 downloadsAttached File  Pages_from_Bucurestii_de_altadata004_Page_2.jpg   281.27K   129 downloads2.jpg]Attached File  Pages_from_Bucurestii_de_altadata004_Page_3.jpg   278.89K   102 downloadsAttached File  Pages_from_Bucurestii_de_altadata004_Page_4.jpg   272.06K   108 downloads_
Page_4.jpg]Attached File  Pages_from_Bucurestii_de_altadata004.pdf   1.91MB   58 downloads

Edited by ciureanuc, 19 July 2009 - 09:30.


#12
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Thanks a lot!

#13
berserkr

berserkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 11.09.2006
Excelenta initiativa! Bravo dom'le! Poate asa or sa stie macar cei de-aici ce ar trebui sa stie. Ca altii oricum n-or sa vrea sa stie niciodata.

#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
Pe aia a lui Bacalbașa nu o am. Pe cea lui Potra da.

#15
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View Postdjl, on 19th July 2009, 18:03, said:

Pe aia a lui Bacalbașa nu o am. Pe cea lui Potra da.
baga scan! :)
cum e? tot colectie din ziare sau proza pura?

#16
Dominamo

Dominamo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 04.05.2009
am o intrebare, de unde pana unde articularea orasului Bucuresti este "Bucurestii" si nu"Bucurestiul" ? Erau mai multi ciobani bucur cumva ?  :lol:

Edited by Dominamo, 19 July 2009 - 18:34.


#17
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View PostDominamo, on 19th July 2009, 19:31, said:

am o intrebare, de unde pana unde articularea orasului Bucuresti este "Bucurestii" si nu"Bucurestiul" ? Erau mai multi ciobani bucur cumva ?  :lol:
Asa se vorbea pe atunci. "Iasii in carnaval", de exemplu. :P
Nu uita de acele forme de care radem acum: "cari" in loc de "care", folosirea apostrofului in loc de cratima....

Spre exemplu, astazi observ o accentuare a formei: "o sa..." care mi se pare mai mult populara decat literara.
lumea foloseste "o sa merg" in loc de "voi merge".... daca aceste forme nu sunt bagate in seama in vorbirea curenta, ele incep sa apara si in scris....

La fel cu "niciun" si "nicio" - cei de varsta mea ar spune ca nu au nici un sens. ;)

#18
Dominamo

Dominamo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 04.05.2009

 ciureanuc, on 19th July 2009, 19:39, said:

Asa se vorbea pe atunci. "Iasii in carnaval", de exemplu. :P
Nu uita de acele forme de care radem acum: "cari" in loc de "care", folosirea apostrofului in loc de cratima....

Spre exemplu, astazi observ o accentuare a formei: "o sa..." care mi se pare mai mult populara decat literara.
lumea foloseste "o sa merg" in loc de "voi merge".... daca aceste forme nu sunt bagate in seama in vorbirea curenta, ele incep sa apara si in scris....

La fel cu "niciun" si "nicio" - cei de varsta mea ar spune ca nu au nici un sens. ;)

forma "Bucurestii" castiga tot mai mult teren in dauna formei corecte, eu in ultimul timp vad tot mai multa lume folosind exprimarea asta probabil din ipocrizie . Au auzit si ei si vor sa para cool... :rolleyes:

Edited by Dominamo, 19 July 2009 - 18:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate