Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Bucurestii de altadata

* * * * - 11 votes
  • Please log in to reply
8286 replies to this topic

#7471
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
In filmul asta, cumva de la 11:02 e vorba de Fabrica Rocar?    [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XrlTCfDbf2U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7472
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Cinematografele Bucurestiului in anul 1934, multe au supravietuit si mai tarziu.

Attached Files



#7473
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
De unele nu am auzit in viata mea  :)

#7474
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Cinema Rahova

Attached Files



#7475
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007
Aici este fostul cinema ARTA. Ma intreb care o fi fost numele lui interbelic

https://maps.app.goo...CM2zb2bKVYsPNx9

#7476
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
In lista postata de valirex este Milano exact pe Calea Calarasilor 153.

#7477
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006

View PostTatomir, on 14 iulie 2022 - 20:40, said:

In lista postata de valirex este Milano exact pe Calea Calarasilor 153.

Exact, e identificat dupa adresa, desi numele se poate schimba de mai multe ori de atunci.

#7478
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
"Francez" a devenit "Miorița" și din 1999 "Europa".
"Milano/Arta" a mai prins anii '90 în funcțiune?
"Volta" până când a funcționat?, că cineva născut la sfârșit de anii '70 mi-a zis că l-a apucat.

Eu zilele astea, când am ieșit din casă, m-am apucat să pozez ... capace de canal.   Posted Image

Pe Bd. Lascăr Catargiu (Bd. Ana Ipătescu în perioada comunistă)

Attached File  DSC00082.JPG   624.54K   10 downloads

Alt model, mai simplu pe Bd. Lascăr Catargiu și în zona intersecției Str. Kirițescu (fostă Stupinei) cu Str. Plantelor - mini "părculețul" Kirițescu - Plantelor - Traian.

Attached File  DSC00113.JPG   411.28K   8 downloadsAttached File  DSC00124.JPG   565.21K   8 downloads

Pe restul nu le-am fotografiat (foarte) departe de ultimul postat.
În curtea Bisericii Oborul Vechi (scriam Nou... Oborul Nou e cea de lângă mine) un capac, dar nu de canal, ci de apometru.

Attached File  DSC00126.JPG   487.7K   7 downloads

Ziceam că alea pentru ape pluviale, adică alea cu grilaj am găsit că parte sunt făcute de "Reiger" ("Independența") Sibiu. Mai sunt unele cu STAS, dar a căror producător nu-l cunosc. Uite 2 în zona Foișorul de Foc - mai exact la intersecția Bd. Ferdinand I cu Str. Ghoerghe Pop de Băsești. Primul e chiar la intersecție, al doilea vis-a-vis. De câte ori am trecut pe lângă ele fără să le acord atenție. Totuși, la primul am văzut că scrie Brașov, dar producătorul nu-l disting. "Flacăra" Ploiești nu mai există.   Posted Image

Attached File  DSC00133.JPG   552.1K   7 downloads Attached File  DSC00131.JPG   451.63K   8 downloads

Și cel produs la "Louis Lemaître" aflat lângă rondul Horei (latura dinspre Bd. Pache Protopopescu și Foișor, adică pe aceiași latură cu cel "Flacăra"; nici "Lemaître/Timpuri Noi" nu mai există   Posted Image   ).

Attached File  DSC00135.JPG   695.32K   8 downloads


Iar astea 2 de pe Str. Pictor Ion Andreescu (poza am rotit-o eu, în realitate ele fiind poziționate invers, adică cel fără capac e în stânga), aflate în dreptul blocului conceptu de Arh. George Damian erau pentru gaze sau pentru apă?   Posted Image

Attached File  DSC00140.JPG   470.64K   100 downloads

Dacă tot am zis de gaze, ceva interesant: rețeaua de gaz aerian a Bucureștilor - sura "Cum funcționează și cum este organizată Societatea Generală de Gaz și de Electricitate București" (1938), pg. 148. Mă gândeam că felinarele de pe Str. Constantin Noica Univ. Naț. de Educație Fizică și Sport sau căminele ar fi putut avea iluminat cu gaz aerian și că să spun lumii că nu a fost așa ceva pe acolo, dar se pare că a fost.

Attached File  Cum este organanizata si cum functioneaza Soc. de Gen. de Gaz si de Electricitate Buc. (1938) pg. 148 reteaua de gaz aerian.jpg   268.21K   161 downloads Str. G-ral Angelescu.


Iar din "Uzinele electrice București 1908-1933  25 de ani de funcționare", pg. 22 vechiul sediu al Societății Gen. de Gaz și Electricitate de pe Str. Sărindar (azi Matei Millo) nr. 10-12

Attached File  Uzinele electrice Bucuresti 1908-1933 25 de ani de functionare pg. 22.jpg   246.24K   10 downloads

și la pg. 23 sediul nou, din Bd. Take Ionescu (azi Bd. G-ral Gh. Magheru) nr. 33. Blocul de pe colț cu Str. Biserica Amzei a fost construit în 1957. P.S. Poză rară, că e de nopate.   :D

Attached File  Uzinele electrice Bucuresti 1908-1933 25 de ani de functionare pg. 23 Sediul de pe Bd. Take Ionescu (azi G-ral Magheru) nr. 33.jpg   219.87K   9 downloads



Va urma!   Posted Image

Edited by djl, 15 July 2022 - 10:54.


#7479
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
No, încă 3 chestii:
"Revista GazElectra" anul I nr. 12 August 1937 pg. 382-383 * "Să ne cunoaștem instalațiile" - "Substațiunile redresoare" (ha, au pus instalații, nu instalațiuni, dar au pus substațiuni) de Tr. Mergheru.
* numerotarea paginilor se făcea de la primul număr.

Attached File  Revista Gazelectra anul I nr. 12 August 1937 pg. 382-383 Substatiuni redresoare si convertizoare.jpg   517.57K   7 downloads

Eu credeam că primele ceasuri publice din București au fost instalate în comunism. Dar nein, am greșit. Cel precum cel din poză mai văzusem într-o carte Germană veche (nu știu dacă erai aceiași marcă), dar nu am știu că au fost pe la noi și mă întreb de ce nu au rezistat. Cel de la Universitate, care a fost până prin anii '60-'70 (cred că după aia a fost schimbat cu altul) era inspirat de ăsta se pare, deși partea din vârf cred că indica ora în toate 4 direcțiile.
anul III nr. 7 Feb. 1939 pg. 301 Informațiuni. Ca f.d. cam prin dreptul zonei unde a fost pozat ceasul (clădirea din fundal e sediul Societății ....), a fost instalat altul în anii '90, dar din ăla cu afișaj digitalo electro-mecanic; prin dreptul fotografului trece azi linia de autobuze 301 (că tot e articolul la pg. 301).
Să vedem ce se mai vede în poză.   :yes:

Attached File  Revista Gazelectra anul III nr. 7 Feb. 1939 pg. 301 Ceasuri electrice.jpg   319.96K   9 downloads

Dacă tot am zis de electricitate, când am pus pozele cu capace de canal, am uitat să pun asta și cu capac de post trafo subteran de pe Bd. G-ral Gh. Magheru.
Profit de ocazie să vă pun la încercare cunoștiințele: ce avea Comuna (actualul Cartier) Băneasa cu restul Bucureștiilor în materie de electricitate?

Attached File  DSC00112.JPG   479.88K   11 downloads


Ceva foarte tare... plecări-sosiri trenuri în București în 1929. Găsită la pg. XII a ... Listei abonaților telefonici București și Jud. Ilfov!


Attached File  Mersul tenurilor - plecari - sosiri Bucuresti 1929 (Lista abon. telefonici Buc. si Jud. If. 1929, pg. XII).jpg   283.35K   6 downloads

malmoth, tu ai idee, cu ocazia cutremurului din 1977 a existat deviere de troleibuze pentru Axa Nord - Sud prin zona Str. Vasile Conta - Str. C.A. Rosetti?   :huh:

#7480
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Din pacate nu mai exista ......

Attached Files



#7481
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Cartierul Evreiesc, care din păcate ajunsese să arate ca vai de el, deşi potenţial avea.   :(
Se văd şi felinare foste cu gaz aerian.

#7482
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Pe Lacul Tineretului până când au fost vaporaşe?    :huh:

#7483
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Astea o mai fi fost puse?   Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M-ey66A2STY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RIqpIFwbOOs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BlsazoYZBxo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 16 July 2022 - 14:14.


#7484
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,854
  • Înscris: 11.10.2006

View Postdjl, on 15 iulie 2022 - 12:40, said:


malmoth, tu ai idee, cu ocazia cutremurului din 1977 a existat deviere de troleibuze pentru Axa Nord - Sud prin zona Str. Vasile Conta - Str. C.A. Rosetti?   Posted Image

Nu au fost devieri de troleibuze in zona, stalpii respectivi se regasesc pe multe strazi in zona si au servit pentru iluminatul public.

#7485
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Interesantă că ăsta are izolatori: https://www.google.r...!7i16384!8i8192
http://tramclub.org/...7.jpeg_187.jpeg

#7486
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Incepand de la 48:17 vedem in acest film din 79 un traseu de la Gara de Nord spre centru:  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V0_V_h2MEy0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7487
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
Pentru link direct la secunda respectiva

Attached File  Untitled.png   308.68K   11 downloads

#7488
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Eu aseară, fiind lovit de somn şi de răceală, am înţeles că valirex a zis de traseul 79 al I.T.B, care pe atunci era traseu de autobuz; la data filmării mai circula încă linia 33 inelară autobuze. Pe traseul pe care au mers, a cam dat ţeapă taximetristul, că a fost mai lung. Dar înainte de a pleca taxiul de la gară, se mai văd ceva vehicul interesante, inclusiv parte dintr-un autobuz "T.V." ajunsă caroserie pe un camion.
Mă întreb unde se opresc... e probabil în zona Romană, dar pe unde? Dacă ar s-ar fi oprit în blocul în care am stat până pe la 4-5 ani...
valirex, la minutul 40 e cumva un proiector din ăla de se punea la statui şi clădiri de obicei?    :huh:


Cam 1970-1971

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/laN-ksP2LyA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La 2:33 - 2:35 e la "Perla", nu?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kgbCz7l4g-E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Poza e mai veche decât filmarea. Dar, hei, a suprins şi Obor, inclusiv Şos. Mihai Bravu de la etajul unui bloc.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WNi4-1FzEKI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate