Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

FMI, UE vor slabirea industrie romane? Vin falimentele firmelor romanesti!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
62 replies to this topic

#37
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Nu este nici un fel de varianta oficiala sau de alt fel. Este o realitate vizibila: autoritatile romane nu se zbat pentru a obtine fondurile nerambursabile deoarece la ele nu-si pot trage nimic. Este la fel de adevarat ca niciodata UE nu va da bani pentru ca romanul sa-si traga un casoi cu 15 camere si cica sa se mute la tara. Proiectul trebuie, logic, sa demonstreze rentabilitatea activitatii pentru care ceri bani. Daca vrei sa-ti cumperi doua vaci, 3 capre si 10 gaini, nu vei primi bani de la UE pentru ele.

#38
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
problema e mai naspa, noi cotizam la marea poarta ue, dam banuti grei, pac-pac!
inapoi se intorc doar 2-3 parale, pentru propaganda viermilor inelati de la putere
e corect?

#39
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Si este vina UE pentru asta?
Uite o exprimare mai prozaica asa. :)
Acolo este o caldare cu galbeni, alimentata de catre toti cei din Uniune, proportional. Nemtii, de exemplu, contribuie mai mult decat contribuie romanii.
Asa...
Si din caldarea aia ia cine are nevoie. Dar nu pentru gagici, masini scumpe, casoaie cu 50 de camere, piscine si alte alea.
Conditia este sa faci ceva productiv, din care sa poti alimenta caldarea.
Nu faci, nu primesti. Nu vrei sa alimentezi? Nasol, pentru ca ti-ai luat niste angajamente, ai semnat niste intelegeri.

Nu este Uniunea de vina pentru ca noi ne-am ales in fruntea tarii niste javre cu chip de om, din 1990 si pana in prezent.

#40
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
capitane, iata o intrebare ucigatoare, cine impiedica acele javre la care faci referire sa-si serveasca acolitii cu aceste fonduri?
chiar asa, nu vor sa primeasca banii?
:naughty:

#41
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Post>ficus, on 11th July 2009, 11:26, said:

capitane, iata o intrebare ucigatoare, cine impiedica acele javre la care faci referire sa-si serveasca acolitii cu aceste fonduri?
chiar asa, nu vor sa primeasca banii?
:naughty:

Vor nene, a zis cineva ca nu vor? Numai ca la accesarea fondurilor UE nu se poate fura!
Tu nu intelegi ca nu-i opreste nimeni sa-si serveasca acolitii?
Dar acolitii astia ar trebuie sa munceasca in draci! Pai il vezi tu pe Casuneanu muncind? Daca da Uniunea banet pentru drumuri, chiar il vezi tu pe Casuneanu muncind? Ocupandu-se de calitatea drumurilor? Verificand analizele de laborator? Sanctionandu-i pe cei care schimba compozitia asfaltului sau pe cei care nu fac substratul cum trebuie? Il vezi tu pe asta asumandu-si raaspunderea pentru banii luati?
Sau tu crezi ca aia dau banu' si nu se mai intereseaza de investitia lor? :)

Nene, la noi treaba a mers simplu: putem sa luam bani de la buget si sa nu facem nimic? Da! Putem sa-i furam? Da! Ok, avanti!
Putem sa luam bani de la Uniune si sa nu facem nimic? Nu, trebuie sa munciti! Hm, mda... Dar de furat putem sa furam? Nu! Ok, atunci lasa!
Pai ba, uite, sunt unii care vor bani de la Uniune si mai vor sa si munceasca! Cica ei sunt ca japonezii! Dar noi putem sa furam de la ei? Nu! Ok, atunci lasa!

LE:
Pe astia i-au votat romanii! Pentru astia apar peste tot tot felul de idioti care inseamna lumea sa mearga la vot! Astora le platim noi impozite! Daca astia sunt boi si nu-s in stare sa gandeasca planuri economice eficiente, sa ne lase dracu' in pace ca le gandim noi! Dar ce vrei, obiceiuri de capuse flamande! Nu se dau la o parte de la tata cea mare si dolofana a bugetului, chiar daca prin asta dau dovada de atitudine criminala impotriva natiunii romane!
Ceausescu a fost executat pentru mai putin.

Edited by CapitanuPICARD, 11 July 2009 - 10:44.


#42
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
aha, deci sunt ocupati sa fure din alta parte, nu se frig cu altii...

#43
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007

View PostTheShen, on 10th July 2009, 20:15, said:

Industria noastra comunista era un RAHAT de industrie.

Tot ce exportam pentru a ne plati datoria era MANCARE !! Din cauza asta murea lumea de foame in anii '80.

Nu am avut nimic, nu avem nici acum. Deci practic n-am pierdut nimic, deoarece rahaturile de produse pe care Romania le producea nu le cumpara nimeni, repet noi exportam MANCARE iar din cauza asta in anii '80 murea lume de foame si statea 10 ore la coada. :D
te afli intr-o grava eroare!
Principiul tau sta la baza dezastrului actual iar lipsa ta de minima informare a fost speculata si de cei care s-au imbogatit exponential din vinzarea industriei inexistente!
  se poate  scri la nesfirsit despre acest subiect dar invariabil vom ajunge la aceeasi concluzie:
Lipsa de educatie civica ne transforma de-a lungul timpului in "buni de calarit"

#44
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View PostCapitanuPICARD, on 11th July 2009, 11:07, said:

...
Nu este Uniunea de vina pentru ca noi ne-am ales in fruntea tarii niste javre cu chip de om, din 1990 si pana in prezent.

este o pura coincidenta ca timp de zeci de ani UE a sprijinit micii producatori, pompand o caruta de bani in ei

acum cand am intrat noi, avand o multime de mici producatori ... UE nu mai da bani pentru micii producatori, da numai pentru ceea ce nu avem noi ... mari domenii agricole

iar micii nostri producatori, cu plug din anii '50 trebuie sa intre in competitie directa cu micii producatori europeni care au fost subventionati regeste timp de 30-40 de ani


o competitie corecta, guvernata strict de legile pietei :death:

vrem egalitate, dar nu pentru catei

#45
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View Postdata, on 11th July 2009, 12:59, said:

este o pura coincidenta ca timp de zeci de ani UE a sprijinit micii producatori, pompand o caruta de bani in ei

acum cand am intrat noi, avand o multime de mici producatori ... UE nu mai da bani pentru micii producatori, da numai pentru ceea ce nu avem noi ... mari domenii agricole

iar micii nostri producatori, cu plug din anii '50 trebuie sa intre in competitie directa cu micii producatori europeni care au fost subventionati regeste timp de 30-40 de ani

o competitie corecta, guvernata strict de legile pietei :death:

vrem egalitate, dar nu pentru catei

Cine-i opreste sa se asocieze? sa acceseze fondurile europene SAPARD, daca vor sa faca ceva concret?
banii veniti de la UE s-au intors la acestia, romanii nu sunt interesati de agricultura, se pare.

#46
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View Postbrigazile_martirilor, on 11th July 2009, 13:05, said:

Cine-i opreste sa se asocieze? sa acceseze fondurile europene SAPARD, daca vor sa faca ceva concret?
banii veniti de la UE s-au intors la acestia, romanii nu sunt interesati de agricultura, se pare.

nu asta e ideea

tarile cu putere in UE isi favorizeaza industria, agricultura; cand era bine pentru ei au dat bani pentru micii proprietari;

acum nu ii mai avantajeaza, au schimbat regulile, nu mai dau bani pentru micii producatori



iar Romania cotizeaza constant, banii ii primeste din an in paste


este atat "meritul" politicienilor nostri cat si al modului de functionare al UE

#47
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View Postdata, on 11th July 2009, 13:10, said:

nu asta e ideea

tarile cu putere in UE isi favorizeaza industria, agricultura; cand era bine pentru ei au dat bani pentru micii proprietari;

acum nu ii mai avantajeaza, au schimbat regulile, nu mai dau bani pentru micii producatori



iar Romania cotizeaza constant, banii ii primeste din an in paste


este atat "meritul" politicienilor nostri cat si al modului de functionare al UE


Faptul ca Romania, tara fosta agrara, importa in acest moment 70% din mancare mi se pare vina exclusiv a noastra, a romanilor, indiferent de ce argumente incerci tu sa imi aduci.

Ca nu suntem in stare sa facem turism ca turcii, grecii, e scuzabil.

Faza cu agricultura, nu.

Edited by brigazile_martirilor, 11 July 2009 - 12:21.


#48
vali_mester

vali_mester

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.02.2007
FMI-ul nu are nici un interes sa destabilizeze industria.Vorbesc de o industrie rentabila,nesubventionata de stat,care vorba lui Conu Iancu:este sublima,dar lipseste cu desavarsire.FMI-ul nu este banca din coltul strazii care acorda credite cu buletinul,este o institutie financiara care impune niste reguli,pt recuperarea imprumuturilor.Eu imi pun speranta in aceasta institutie, ca a invatat ca are deaface cu romanii (vezi cum au fost pacaliti de guvernul Nastase) si nu vor da drumul la transele de imprumut decat daca guvernul respecta contractul,trecerea prin parlament a legii unice de salarizare a bugetarilor si desfintarea legilor speciale de pensii.Aceasta "monstruasa coalitie" care se afla la guvernare nu este capabila decat de cantece gen"pusca si cureaua lata"fara sa taie niciun spor.Astept cu interes sa se ajunga la "fundul sacului"

#49
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View Postbrigazile_martirilor, on 11th July 2009, 13:16, said:

Faptul ca Romania, tara fosta agrara, importa in acest moment 70% din mancare mi se pare vina exclusiv a noastra, a romanilor, indiferent de ce argumente incerci tu sa imi aduci.

Ca nu suntem in stare sa facem turism ca turcii, grecii, e scuzabil.

Faza cu agricultura, nu.

si mie mi se pare ca nu ai dreptate "indiferent de ce argumente incerci tu sa imi aduci." ca sa te citez B)

ps: daca tu alegi sa ignori "ajutoarele" catre faliment pe care le-a primit industria si agricultura din Romania (atat de la politicieni cat si de la UE) e treaba ta, macar bine ca recunosti ca e "indiferent de argumente"

#50
Pierde_verile

Pierde_verile

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,870
  • Înscris: 10.07.2008

View Postdata, on 11th July 2009, 12:59, said:

este o pura coincidenta ca timp de zeci de ani UE a sprijinit micii producatori, pompand o caruta de bani in ei

acum cand am intrat noi, avand o multime de mici producatori ... UE nu mai da bani pentru micii producatori, da numai pentru ceea ce nu avem noi ... mari domenii agricole

iar micii nostri producatori, cu plug din anii '50 trebuie sa intre in competitie directa cu micii producatori europeni care au fost subventionati regeste timp de 30-40 de ani


o competitie corecta, guvernata strict de legile pietei :death:

vrem egalitate, dar nu pentru catei
Multe CAP-uri, cu corecții  în organizare, puteau concura cu fermele agricole din Vest. Puteau deveni unități private rentabile. Părinții mei dăduseră cel mai mult pământ la CAP. Am vrut să organizez o unitate rentabilă M-au sabotat Iliescu și grămezile de țărani proști-grămădă - micii  tăi producători, lua-iar dracu'. Și U.E. finanțează nerambursabil cu sume uriașe chiar și ferme mici, cu 10 vaci, dar nu sub pragul de rentabilitate. Este extraordinar de greu în România pentru că toți lucrează ilegal, și nu poți justifica cu  hârtii folosirea banilor de la U.E. Câtă  tâmpenie să acuzi U.E. pentru toate acestea!

View Postdata, on 11th July 2009, 13:52, said:

si mie mi se pare ca nu ai dreptate "indiferent de ce argumente incerci tu sa imi aduci." ca sa te citez B)

ps: daca tu alegi sa ignori "ajutoarele" catre faliment pe care le-a primit industria si agricultura din Romania (atat de la politicieni cat si de la UE) e treaba ta, macar bine ca recunosti ca e "indiferent de argumente"
Adică U.E. le-a cerut românilor să sifoneze capitalul din întreprinderi spre vile, limuzine și alte porcării, să distrugă totul.

Edited by Pierde_verile, 11 July 2009 - 13:05.


#51
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,976
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdata, on 11th July 2009, 13:52, said:

si mie mi se pare ca nu ai dreptate "indiferent de ce argumente incerci tu sa imi aduci." ca sa te citez B)

ps: daca tu alegi sa ignori "ajutoarele" catre faliment pe care le-a primit industria si agricultura din Romania (atat de la politicieni cat si de la UE) e treaba ta, macar bine ca recunosti ca e "indiferent de argumente"


Ba da, din pacate brigazile_martirilor cam are dreptate.
Ca producatorii agricoli din Romania nu sunt in stare sa acceseze fonduri Sapard nu e vina UE, sa fim seriosi.
Citeste ce am scris si la postul #34.
Dar intr-adevar, la situatia actuala au contribuit (din plin!) si politicienii romani, cum bine zici.

Edited by Bogdan R, 11 July 2009 - 13:09.


#52
Pierde_verile

Pierde_verile

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,870
  • Înscris: 10.07.2008

View Poststalnet1, on 11th July 2009, 12:22, said:

te afli intr-o grava eroare!
Principiul tau sta la baza dezastrului actual iar lipsa ta de minima informare a fost speculata si de cei care s-au imbogatit exponential din vinzarea industriei inexistente!
  se poate  scri la nesfirsit despre acest subiect dar invariabil vom ajunge la aceeasi concluzie:
Lipsa de educatie civica ne transforma de-a lungul timpului in "buni de calarit"

E vorba de lipsa de spirit rațional, e vorba  de spirit de oaie de turmă ce consimte din „spirit patriotic” să fie mânată de câini, chiar dacă o mână  la tăiere. Anti europenii sunt acei câini care sunt deranjați de către principiile europene (prea puțin după opinia mea) în furatul lor

Edited by Pierde_verile, 11 July 2009 - 13:13.


#53
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View Postdata, on 11th July 2009, 13:52, said:

si mie mi se pare ca nu ai dreptate "indiferent de ce argumente incerci tu sa imi aduci." ca sa te citez B)

ps: daca tu alegi sa ignori "ajutoarele" catre faliment pe care le-a primit industria si agricultura din Romania (atat de la politicieni cat si de la UE) e treaba ta, macar bine ca recunosti ca e "indiferent de argumente"


Da, man, e o conspiratie mondiala si inca una, europeana care nu lasa Romania sa aiba o agricultura performanta, un turism cat de cat de bun simt, infrastructura la nivelul secolului 21, etc.

Toti ne lucreaza , ne sapa.

#54
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Multe IMM-uri romanesti nu pot accesa fonduri pentru ca acolo se cere o documentatie completa si corecta. Documentatie care nu poate exista daca fiecare mai lucreaza si un pic "la negru", nu isi plateste impozitele etc. Cat timp ai datorii la stat nimeni nu iti da alt credit ca sa-ti platesti impozitul sau curentul. Eventual CEC daca ai pile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate