Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola sistem DMR18

geome clasa 7

Inlocuire baterii plumb cu bateri...

Baterie 12V motorizare hybrid
 Caut site-uri vechi unde postam p...

Actualizare date de contact Engie

Mancarimi anale

Ce predicții aveți in r...
 Identificare/transfer Android<...

Tableta cu SnapDragon 8 Plus Gen ...

Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...
 La multi ani @nicu131!

procura ridicare masina din Germa...

Xiaomi aduce pe piața din Ro...

Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...
 

Fedora 12

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
15 răspunsuri în acest subiect

#1
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 34.883
  • Înscris: 07.02.2007
http://news.softpedi...ls-114542.shtml

#2
valente

valente

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 127
  • Înscris: 12.11.2004
si avem si un features list:    F12 Features List

#3
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 34.883
  • Înscris: 07.02.2007
Alpha e aici: http://news.softpedi...ed-120057.shtml

#4
valente

valente

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 127
  • Înscris: 12.11.2004
Beta has arrived: https://fedoraprojec.../get-prerelease

#5
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.909
  • Înscris: 17.06.2009
And am i the only user?? :ermm:


Mi-ar fi fost de folos un mic quickstart tip.

Editat de danutHD, 03 decembrie 2009 - 11:55.


#6
D3b1an

D3b1an

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 265
  • Înscris: 02.10.2009

 danutHD, on 3rd December 2009, 11:54, said:

Mi-ar fi fost de folos un mic quickstart tip.
Dupa ce pui rpmfusion in lista de repozitorii, va deveni asemanator cu Ubuntu. :)

#7
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.909
  • Înscris: 17.06.2009
Am facut asta si incepe sa prinda forma. Problema este ca as mai avea doua mici probleme.

1. Daca incerc sa montez partiitle ntfs din laptop in /etc/fstab imi da o eroare la boot, ca partitiile nu pot fi montate decat de root, nu si de useri. Unde gresesc nu stiu inca. Mai am de citit.
2. Folosesc efectele compiz doar pentru a facilita trecerea ferestrelor intre desktopurile virtuale. Doar ca nu stiu cum sa dau un nume acelor desktopuri. Daca dezactivez compiz, le pot da ce nume vreau eu. Cum il activez, tot Workspace 1, 2, 3 sau 4 se numesc :sadwalk:

Mai am de citit pe tema asta.

#8
bigguy82

bigguy82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.060
  • Înscris: 15.06.2004

 danutHD, on 4th December 2009, 21:51, said:

Am facut asta si incepe sa prinda forma. Problema este ca as mai avea doua mici probleme.

1. Daca incerc sa montez partiitle ntfs din laptop in /etc/fstab imi da o eroare la boot, ca partitiile nu pot fi montate decat de root, nu si de useri. Unde gresesc nu stiu inca. Mai am de citit.
Da paste la linia pe care o adaugi in /etc/fstab
De exemplu la mine linia pentru o partitie ntfs arata asa
/dev/sda5			   /win_d		  ntfs-3g			users,noauto,rw,nls=utf8,umask=022  0 0
Ai putea sa scoti totusi noauto daca vrei sa fie montata automat.

 danutHD, on 4th December 2009, 21:51, said:

2. Folosesc efectele compiz doar pentru a facilita trecerea ferestrelor intre desktopurile virtuale. Doar ca nu stiu cum sa dau un nume acelor desktopuri. Daca dezactivez compiz, le pot da ce nume vreau eu. Cum il activez, tot Workspace 1, 2, 3 sau 4 se numesc :sadwalk:

Mai am de citit pe tema asta.
Incearca compiz-settings, vezi poate ai acolo o optiune sa modifici numele workspace-urilor.

#9
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.909
  • Înscris: 17.06.2009
Am instalat si cercetat usor compiz-settings si nu am gasit mai nimic. Urmeaza in acest weekend o documentare mai serioasa.

Nu mai tin minte exact ce linie aveam in /etc/fstab pentru ca daca am vazut ca nu merge, am preferat sa le montez ca si root, manual, la boot. In proportie de 75% sunt sigur ca era de genul: /dev/sda1   /mnt/windows ntfs-3g    defaults,fmask=0000,dmask=0000,uid=500   0 0

Am sa incerc ce mi-ai dat, dar am sa caut si material sa pricep ce inseamna fiecare caracter din linia aia.

Multumesc pentru sfaturi. Am trecut de la Ubuntu la Fedora si parca lumea e mai interesanta acum. :)

#10
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.909
  • Înscris: 17.06.2009
bigguy82 am incercat solututia data de tine si mi-a aparut acceasi eroare:

Error mounting: mount exited with exit code 1: helper failed with:
ntfs-3g-mount: user has no write access to mountpoint /media/Date

In seara asta sper sa reusesc sa citesc mai mult legat de asta.


Si inca o chestiune ciudata. Aseara, de doua ori, sistemul s-a blocat in mod ciudat. De fiecare data rulau, Firefox, songbird, Pidgin, transmission si o data si totem movie player. Deodata a aparut un ecran albastru cu sigla Fedora (indentic cu cel de inainte de login) si a ramas afisand acel lucru, repetand la nesfarsit ultima sectiune de sunet decodata si fara sa raspunda la nici o comanda decat la opririea din buton. Plus ca ledurile ce indica starea lui numlock si scrolllock palpaie. Aveti vreo idee ce ar putea fi?

Multumesc.

Editat de danutHD, 05 decembrie 2009 - 10:01.


#11
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.909
  • Înscris: 17.06.2009
Window manager warning: Buggy client sent a _NET_ACTIVE_WINDOW message with a timestamp of 0 for 0x2000003 (Authentica)
Window manager warning: meta_window_activate called by a pager with a 0 timestamp; the pager needs to be fixed.

Am aceaste linii in ~/.xsessions-errors de doua ori plus inca una similara. Asta inseamna 3 erori, adica exact numarul de dati in care mi s-a blocat sistemul. Coincidenta?? :ermm:

#12
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.294
  • Înscris: 26.08.2008
si eu am Fedora 12 si nu imi da o siguranta prea mare la stabilitate. Pare cam ciudat in comportare fata de Ubuntu de exemplu. DIn pacate la mine e forta majora Fedora 12 caci nu-mi merge nici o alta distributiw de linux pe laptopul asta nou.

#13
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.788
  • Înscris: 21.03.2009
Bun Fedora ăsta, chiar e un sistem stabil, lipsit de belelele lui Ubuntu sau Suse.
Ce mă enervează e opțiunea "replace existing system" care defapt înseamnă "arde tot HDD-ul mai puțin windowsul". Și uite așa am f**t sute de gb de date de pe HDD, mai puțin windowsul care-mi era inutil :D

#14
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.255
  • Înscris: 04.11.2007
Documenteaza-te inainte sa dai replici aiurea.
Atat Fedora cat si restul distributiilor nu distrug date daca stii sa umblii cu ele.
Daca esti afon in linux iti recomand tutoriale de pe google, acolo gasesti destule tutoriale.

#15
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.788
  • Înscris: 21.03.2009
N-am dat nici o replică aiurea, Nu m-am gândit că dacă îți spune "replace existing system" se poate întâmpla ceva nasol. Nu spune "will erase all linux partitions", ci spune "will erase only linux partitions"
Deci va șterge partiții Linux, dar nu specifică că le va șterge pe toate. Spune că șterge partiții ce țin de intalarea sistemului, în cazul meu partiția rădăcină pe care era damn Ubuntu sau Suse, whatever, pe care cică mi-a detectat-o.
Da, trebuia să fac partiționarea manual și gata, dar opțiunea "replace existing system" este o minciună, nu înlocuiește sistemul, ci șterge TOATE PARTIȚIILE.
Și nu-s afon în Linux, îl folosesc de ani de zile, am făcut compilări peste compilări & shit. Și m-am împiedecat de o chestie banală pentru că era PROST DOCUMENTATĂ.
Dacă îți zice cineva că îți înlocuiește instalația electrică la casă și tot ce ține de ea, tragi concluzia că demolează toată casa și eventual lasă o cărămidă de amintire? Mie mi-a șters toate partițiile și a lăsat doar o instalare de Windows, așa de amintire, de care oricum nu aveam nevoie.

Editat de v_condratovici, 07 aprilie 2010 - 10:18.


#16
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.255
  • Înscris: 04.11.2007
Asa numitii veterani folosesc fdisk si cfdisk pt. partitionare.
Si Gparted e bun pt. a partitiona dar cum am spus toata varza din sistem e din vina ta.
Are rost sa te intreb daca ai citit documentatia?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate